Adı:
80 Günde Devri Alem
Baskı tarihi:
29 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052301197
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hasbahçe Yayınları
Macera, Phileas Fogg’un üyesi olduğu Reform Kulüp’te arkadaşlarıyla giriştiği bir iddia ile başlar. İddiaya göre 80 günde Dünya’nın etrafını dolaşacaktır. İmkânsız gibi görünen bu iddia için Phileas Fogg bütün servetini ortaya koyar.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yine son derece keyifli su gibi akıp giden bir hikayeydi pek beğendim kısacık bir zaman diliminde dünyayı gezdim Verne'nin tabiatıdır gezdirmek heyecanlar ve bolca serüvenler yaşatmak kendi adıma yine pek beğendim takdir olunur ki tavsiyemdir. :))
290 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Kitabı birçoğumuz az çok biliyordur. Kitabı okumayanların da filmini seyrettiğini düşünüyorum.

Kitabı okuduktan sonra filmini seyrettim. Filmde sadece karakter isimleri ve ana kurgu kitapla aynı, Kitaptaki bir çok olaya filmde yer verilmemiş. Türklere, Osmanlıya hakaret saydığım bir sahnede mevcut.
Tüm bunlardan sonra kitabına sadık kalmayan bir filmin nasıl sonuç aldığını merak ederek küçük bir araştırma yaptım, sonucunda ise
-Tarihin en zarara uğramış filmi.
bilgisine ulaştım.

Kitabı çok beğendim, yararlı bilgilerle dolu özellikle coğrafya.. Tam metin okumanızı tavsiye ederim...
112 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba En büyük servet itibardır...
ben bu kitabı çok sevdim,
gerçekten bu kitap benim için olağan üstü bir tecrübeydi iyi ki okudum ve pişman değilim keşke bu kitap daha uzun olsaydı da bu heycanım hiç bitmeseydi gerçektende muhteşem bir eser.
272 syf.
·4 günde·7/10
Lan Pasaport hem geziyi mahfettin, hem en sevdiğim karakter oldun hemde son dakika golü attın. Kitap içinde diğer karakterlere nazaran Pasaport sönük kalmıyordu. Hani Fix olsun Fogg olsun, çok içselleştirmemiştim. Hatta işin ilginci Fix'i Fogg ve Avea(ismini yazamıyorum tıpkı pasaport gibi) daha detaylı buldum. Kitap içerik olarak güzeldi. Otobüs yolcuğunda baya yarısını okudum. Verne'yi severim hep bir alt mesaj vermeyi de eksik etmez. Bu kitabında da bolca veriyordu. H.G Wells onun hakkında o daha gerçekçi yazar ve geleceğin mantıklı olanı şeyleri hayal ederdi. Cidden bu kitapta olağan üstülük pek az olsa da yine çok güzel bir hayal dünyasındaydık. TEk sıkıntımız Verne Reisin daha önce Aya yolculuktu sanırım o kitapta yaptığının aynı hatayı yapması. Tıpkı Zweig Satrançta yaptığının aynısı. İkisi de Hz Muhammed (sav) tabutunun yerle gök arasında bir yerde olduğuna dair aşağılamalarda bulunmaya çalışıyor. Sırf laf atmak kötülemek pirim kazanmak için bu yüzden 8 üzerinden olan 1 puan kırdım. Çünkü kusura bakma babamın oğlu olsan bu yaptığın karalama çalışmasını unutmam. Biz müslümanlar olarak okurken yazarın geçmeye çalıştığı dalgayı yazarla geçiyoruz.(sayfasını unuttum bakamıyorum da kitabımın başına ufak bir sorun geldi kusura bakmayın)
272 syf.
·Puan vermedi
Ortaokul yıllarımda okuduğum çok güzel bir macera kitabı. Seksen günde dünya turu yapmaya çalışan roman kahramanının başına gelmeyen kalmıyor. Daha sonraki yıllarda sinema filmini de izlemiştim.
272 syf.
·4 günde·6/10
Küçükken 100 temel eser başlığı altında okul kütüphanelerimizde gördüğümüz kitapların başında geliyor Seksen Günde Dünya Gezisi. Kahramanımız Phileas Fogg dünyayı seksen günde dolaşacağına dair bir iddiaya girer arkadaşları ile. Gemi, tren, araba, fil gibi türlü ulaşım araçlarıyla yaptığı yolculukta farklı ülkelerde maceralar bekler kendisini ve bu ülkelerin toplum yapısı, inanışları gibi konularda da bilgiler veriyor bize Seksen Günde Dünya Gezisi. Fogg dünyayı dolaşıyor ancak bunu para, şöhret için değil yalnızca mücadele ve macera için yapıyor ve sonunda da hayatının kadınıyla gelen mutluluğunu buluyor. Akıcı olmasına karşın okurken sıkılsam da sonunda keyif aldığımı söyleyebilirim.

Her kitabı bitirdikten sonra bana o kitabın ne anlatmak istediğini, neler çıkarabildiğimi sorarım kendi kendime. Seksen Günde Dünya Gezisi'nden sonra bu soruyu sorduğumda ise pek dolu dolu şeyler düşünemediğimi fark ettim. Macera ve sabrın sonunda gelen mutluluktan farklı olarak belki şunu söyleyebilirim: Yolculukta sürekli doğuya doğru yol alırken hep güneşe doğru ilerleyen Fogg coğrafya boylam hesaplamalarından dolayı bir gün kazanıyor ve iddiayı bu bir gün yardımıyla kazanmış oluyor. Belki burada düşüneceğiniz güneşe doğru ilerleyerek kazanılan mutluluk bize hep yönümüze güneşe dönüp aydınlık yoldan gittiğimizde sonunda hedeflerimize ulaşacağımızı gösteriyor olmalı. Keyifli okumalar.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Eskiden okuduğum bir eser olmasına rağmen o zamanlardaki zevki ve heyecanı yaşamak için tekrar okumak istedim. Eser oldukça sade bir dille yazılıp macera konuludur. Ortaya konulan 80 günlük devri alem isimli bir bahis ve bu 80 gün içinde yolculuk sürerken ortaya çıkagelen plan dışı bir sürü farklı türden macera... Kitap okumamada bir dinlenme gibi oldu. Oldukça akıcı, oldukça güzel.. Okunmasını tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
290 syf.
·2 günde·10/10
Kitapta sadece seksen günde dünyanın etrafını dolaşabileceğini iddia eden Phileas Fogg'un bu dünya seyahati sırasında yaşadığı maceralara tanık oluyoruz.

Kitabın dili oldukça sade ve akıcı. Seksen günü iki güne sığdırabilirsiniz. Özellikle okuma alışkanlığı olmayanlar için tavsiye edebilirim. Kesinlikle sıkılmayacaksızınız.
272 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Hayal gücü çok geniş olmayan birinin yazabileceği bir kitap değil. Bazen gemi bazen tren le yolculuk yapan karakterlere tezahürat yapası geliyor insanın
272 syf.
·2 günde·9/10
Seksen Günde Dünya Gezisi, muhtemelen çocukken hepimizin kısa veya uzun bir versiyonunu okuduğumuz Jules Verne eserlerinden birisi. Seksen Günde Devr-i Alem diye bilirdik tabi biz; İş Bankası ismi böyle uygun görmüş.
Jules Verne hayal gücüne ve naifliğine hayran olunacak bir yazar. Okuyanı yormayan, heyecan ve merak uyandıran ama germeyen bir yazar. Bölüm isimlerini okuduğunuzda bile gülümsüyorsunuz. Yazdığı kitapları düşündüğünüzde seçtiği konuların - en azından yazıldığı döneme göre - nasıl da yaratıcı, belki de zamanın ötesinde olduğunu görebiliyorsunuz.
Bu kitapta asıl kahramanımız son derece düzenli yaşamı ve muhteşem soğukkanlılığıyla Phileas Fogg. Sıklıkla uğradığı kulüpte arkadaşlarıyla dünyayı 80 günde dolaşacağına dair bir iddiaya giriyor ve yardımcısı Passepartout ile yola koyuluyor; başlarına da türlü türlü işler geliyor. Karakterlerin özellikleri çok net ve keskin. Bay Fogg her daim planlı, sakin; her şey onun için kontrol altında. Yaşanan hiçbir şey onun heyecanlanmasına sebep olamıyor. Yardımcısı Passepartout ise onun neredeyse tam aksi; heyecanlı, dağınık ve biraz da sorumsuz ve saf. Hikayeye bir iki yan karakter daha ekleniyor ama bahsetmeye değer değiller. Asıl ilgi çekici kısım ise bu yolculuğun nasıl yapılacağı. Yazar, hem o dönem için böyle bir yolculuğun nasıl gerçekleşeceğini anlatıyor hem de tur sırasında seyahat edilen ülkeleri Passepartout aracılığıyla okura tanıtıyor.
Yorucu ve ağır okumalara ara vermek istediğinizde elinize alıp rahatlayabileceğiniz bir kitap. Son olarak günümüz şartlarını görse Jules Verne neler düşünürdü insan merak etmeden duramıyor :)
272 syf.
·10/10
Çocukluduğumda okuduğum ilk kitaplarda o yuzden çok severim ve burda gormemde çok mutlu oldum yani okumani tavsiye edeceğim kitaplardan birisi daha...
272 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Jules Verne okuyup da sıkılmak mümkün mü? Adam Bilim-kurgu türünün atalarından resmen. Diğer kitaplarındaki bilim kurgu esintileri bu kitapta yok denilecek kadar az hatta hiç yok. Ama macera,heyecan ve bilinmezlik nirvanaya çıkmış.

Ana karakterimizin kulüpteki arkadaşları ile oyun oynarken birden dünyayı 80 günde gezebilirim iddiası ortalığı toz dumana katar ve bizimkisi bavulunu topladığı gibi uşağıyla birlikte dünya turuna çıkar. 80 gün sonra aynı noktayı gelmesi şarttır. Tabi olaylar bundan sonra katlana katlana gidiyor.

Kitabın filmi de var Jackie Chan başrolde oynadığı lakin film sırf ziyan nitelikte çünkü film olarak çok kötü ve kitabın yanından geçmeyecek şekilde bir senaryoya sahip.


Dediğimiz gibi Jules Verne bilim-kurgu türünün babası lakin bu kitapta tarzının dışına çıkmış ve oldukça başarılı bir çizgi yakalamıştır. Klasiklerden zevk alamıyorsanız Jules Verne ile birazcık işin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
80 Günde Devri Alem
Baskı tarihi:
29 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052301197
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hasbahçe Yayınları
Macera, Phileas Fogg’un üyesi olduğu Reform Kulüp’te arkadaşlarıyla giriştiği bir iddia ile başlar. İddiaya göre 80 günde Dünya’nın etrafını dolaşacaktır. İmkânsız gibi görünen bu iddia için Phileas Fogg bütün servetini ortaya koyar.

Kitabı okuyanlar 4.945 okur

  • Tuğçenur Gündoğan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları