A Christmas Carol

·
Okunma
·
Beğeni
·
16bin
Gösterim
Adı:
A Christmas Carol
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007350865
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Collins Yayınları
HarperCollins is proud to present its new range of best-loved, essential classics.

''I am the Ghost of Christmas Present,'' said the Spirit. ''Look upon me!''

A celebration of Christmas, a tale of redemption and a critique on Victorian society, Dickens'' atmospheric novella follows the miserly, penny-pinching Ebenezer Scrooge who views Christmas as ''humbug''. It is only through a series of eerie, life-changing visits from the ghost of his deceased business partner Marley and the spirits of Christmas past, present and future that he begins to see the error of his ways. With heart-rending characters, rich imagery and evocative language, the message of A Christmas Carol remains as significant today as when it was first published.
176 syf.
·10/10
Benim için en önemli eserlerden biridir çünkü ben daha çok küçükken babamın kuponla bana almış olduğu ilk kitap olan Bir Noel Şarkısı’nı ilk okuyuşumu hiç unutamam o kadar çok etkilenmiştim ki kitabı hem bitirmiş ve Noel babanın bana da armağanlar getirmesini dilemiştim ama sabah okula gitmek için uyandığımda hiç bir şey değişmemiş ve gelen bir armağanda yoktu.Hemen mutfaktaki annemin yanına koşarak odamda hiç kutu gördün mü ? diye sormuş annem de hayır demişti.Neden ne kutu oğlum demişti bende hiçbir şey demiştim.Annem bendeki tuhaflığı farkedince babama durumu izah etmiş babam benden önce kitabı okuduğundan kitaptan etkilendiğimi anlayıp neden kutu aradığımı da çözmüştü.O günde okulun bitmesini ve gecesinin olmasını istiyordum.Eve gelip yemek yiyip ödevlerimi yaptıktan sonra yatağıma girip yine aynı dileğimi yapıp erkenden uyumamaya çalıştım.Sabah uyandığımda büyükçe bir kutu gardırobun yanında durmaktaydı o an ne yapacağımı bilemeden kutuya yönelip açmaya çalışmıştım.Açtığımda dileğimin gerçekleştiğini görmüştüm istediğim tahtadan katlanabilir bir maşaydı o da tam karşımda durmaktaydı.Sevinçten ne yapacağımı bilemeden annemlerin yanına koşarak anne bu sefer dileğim kabul oldu istediğim masam gelmiş demiştim.Annem ve babam birbirlerinin gözlerine bakarak çaktırmaya çalışmışlardı.Ben de o zamanlarda anlayamamış ve çok sonra öğrenmiştim.Bu mükemmel kitabın bendeki anısı böyleydi.
....
“Şu dünyanın ikiyüzlülüğüne bak !”dedi
“Hiçbir şey yoksulluk kadar zor olamaz.Hiçbir şey de zenginlik peşinde koşmak kadar aşağılanamamıştır.”
Charles Dickens’ın en değerli eserlerinden biri olan bu eser insanlığa dair sıcak ve korkunç bir Noel öyküsüdür.Kitapta konu olarak Ebenezer Scrooge ismindeki huysuz,cimri,zengin ve yapayalnız bir bir ihtiyarın sıradışı öyküsü anlatılmaktadır.Etrafında olmasına izin verdiği tek kişi eski ortağı Jacob Marley yıllar öncesinde hayatını kaybetmiştir lakin bir gün Jacop Marley ortağına onu üç ruhun ziyaret edeceğini söyler ve o gece Scrooge ile beraber sırasıyla geçmişe, günümüze ve geleceğe gider.Başta hayaletin gösterdiklerine inanmak istemese de bu yolculukların sonunda hayatı ve kendisi sonsuza dek değişir.Scrooge bu yolculuktan sonra ölümünün ne kadar korkunç olacağının farkına vararak iyilik yapmaya başlar.
Gerçekten noel böyle bir şey olsaydı farklı din ve ırklar sahip olması hiç farketmez önemli olan fakirlerin karınlarını doyurması,hediyeler verilmesi ve mutlu olmalarına neden olduğundan çok güzel evrensel olarak derin anlamlar taşıyan bir gün olurdu.Son olarak şunu da belirtmek isterim kitabın filmi de bulunmaktadır.Kitabı okuduktan sonra filmini de izlemenizi tavsiye ederim.
“Dünya üzerinde kahkaha ve güler yüzlülük kadar kadar karşı konulmaz derecede bulaşıcı olan bir şey yoktur.”
Yüzünüzde gülümsemenin hiç eksik olmaması dileğiyle
Sevgiyle ve Sağlıcakla Kalın...
176 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Charles Dickens'ın bütün eserlerini okumaya karar vermemin ardından ilk tercihim Noel Şarkısı oldu. Noel Şarkısı hem yazarın en az sayfa sayısına sahip kitabı, hem de yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olması nedeniyle bence yazarı okumaya başlamak için en mantıklı tercih. Noel Şarkısı ile Dickens serüvenim başlamış bulunuyor. Kitabı okurken animasyon filmi izliyor gibi hissettim ki zaten kitap sinemaya uyarlanmış ve en kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum. Kar, kış temalı kitapları zaten çok seven biri olarak Noel gecesinde ailelerin bir araya gelip birlikte vakit geçirdikleri kısımların betimlemelerini oldukça keyif alarak okudum.

Kitapta Scrooge isimli oldukça cimri, gülmek nedir bilmeyen, soğuk kış gecelerinde bile ısınmak için kömür yakmaya kıyamayan, yani her kuruşun, her dakikanın hesabını yapan bir karakter mevcut. Bir Noel gecesi geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hayaletleri Scrooge'u alıp kendi yaşamında bir yolculuğa çıkarıyorlar. Amaçları Scrooge'a yanlışlarını gösterip, asıl yapması gerekenlerin neler olduğunu hatırlatmaktır. Ne dersiniz, sizce huysuz, cimri somurtkan Scrooge iyi kalpli, güler yüzlü, cömert bir kişi haline gelecek mi?

Noel Şarkısı elinize alıp okumaya başladığınızda bir gün içinde bitirebileceğiniz,  okuru sıkmayan bir kitap. Çocuk kitabı olarak tanımlansa da bence her yaştan kişiler okuyabilir. Ayrıca Can Yayınları'nın kitap tasarımına bayıldım. Kapak, sayfalarda yer alan resimler kitabı çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Pişmanlık kavramının masalsı bir anlatımla,  oldukça duru bir şekilde anlatıldığı Noel Şarkısı verdiği mesaj açısından da beğenimi kazandı. Birçok insan şu konuda hemfikirdir: Bir kez geldiğimiz bu dünyada haddinden fazla hırs, açgözlülük ve boşa yapılan eylemlerle zaman kaybetmek yerine, mümkün olduğunca hayatın kıymetini bilmeli ve zamanımızı dolu dolu geçirebilmeliyiz. Bazı kişiler çeşitli bahaneler üretip "Ne yapalım, nasıl dolu dolu geçirelim?" diyebilir. Bence işe güzel bir film izlemek, güzel bir kitap okumak veya en kolayından karşınızdaki kişiye küçük bir tebessüm armağan ederek başlayabilirsiniz. Hiçbir insanın kaçamayacağı malum son geldiğinde geriye baktığınızda yaptığınız kötülükleri düşünmek yerine neden ne kadar sevildiğinizi,  güleryüzünüzle, samimiyetinizle insanlarla kurduğunuz ilişkileri veya hayatınızda yer alan güzellikleri düşünmeyesiniz? Surat asmak yerine gülümseyin, saatlerce boş boş oturmayın ailenize, sevdiklerinize zaman ayırın,  okuyun, izleyin, öğrenin. Pişman olacağınız şeylerin sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.

Son olarak, okuyacağım bir sonraki Charles Dickens kitabı Oliver Twist olacak. Küçük Oliver'ın hayatını da fazlasıyla merak ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...
130 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Charles Dickens'ın 'İki Şehrin Hikayesi' adlı kitabına başlamak üzereyken dikkatimi çeken, yetişkinlere de hitap eden bir çocuk kitabı olması nedeniyle de, epey samimi bir üslubu olan kitap.

Scrooge adında soğuk, huysuz ve insanlara mesafeli olan yalnız bir karakterin, hayatta neler kaçırıyor olduğunu; şu üç günlük dünyada insanları sevmenin ve onlar tarafından sevilmenin, hırs ve açgözlülükle kazanılan birçok şeyden üstün olduğunu anlatır.

Gülümseyerek okuyabileceğiniz kısacık bir hikaye.
Vakit ayırdığınıza değer,
Keyifli okumalar.
216 syf.
·3 günde
Charles Dickens Etkinliği ilk katıldığım etkinlik ve ilk etkinlik incelemem. @SalimHamarta ve @avsar_kizi38 Charles Dıckens ile tanışmam sizin sayenizde oldu bunun için teşekkür ederim. :)

Üç ruh tarafından Geçmişe, Bugüne ve Geleceğe götürülseydiniz ne hissederdiniz? Ben geçmişte yaptığım bazı hatalarımı veya doğrularımı görmek isterdim, bugünü ise şu an yaşıyorum ama geçmişi görmeye cesaret edemezdim bir felakete mi sürükleneceğimi ya da istediğim hayatımı yaşayacağım bunu öğrenmek istemezdim. Gelelim kitabımıza.

Scoorge sıkıcı, duygusuz, açgözlü bir karakterdir. İnsanlarla iletişim kurmayı sevmeyen, iyilik yapmaktan hoşlanmayan, mutluluğa inanmayan ve hiç Noel kutlamayan bir insandır. Bir Noel gecesinde eski dostu Marley'in hayaleti ile karşı karşıya gelir. Marley ona insandaki açgözlülüğün, cahilliğin, kötümser oluşun ruhuna yaptığı ızdaraptan bahseder. 3 ruhun onu ziyarete geleceğini söyler. İlk ruh Scoorgeyi geçmişe götürerek eski yaşantısını ve kimliğini hatırlatır, ikinci ruh ise bugünde başına gelen olayları hatırlatarak yaptığı yanlışların farkına varmasını sağlar, üçüncü ruh ise geleceğe götürerek insanların onu nasıl hatırladığına ve nasıl biri olarak hayatta yer edindiğini gösterir. Scoorpe bu ruhlar sayesinde eski kimliğini kaybeder ve yeni bir kimlik kazanır.

İyi okumalar :)
176 syf.
·Beğendi·9/10
"Hiçbir dilenci ondan sadaka dilenmez,hiçbir çocuk onu saatin kaç olduğunu sormazdı;ne bir kadın ne de bir erkek o güne kadar ondan yolu öğrenmek istemişti." diye tanımlamış Scrooge"un sert,katı yumuşamaz kalbini.Bir Noel Gecesi üç farklı hayaletin hayatına girmesiyle bambaşka bir adama dönüşür Scrooge...Bence kısacık bir zaman dilimi için oldukça güzel bir hikaye.Keşke hepimizin hayatında da geçmişten ders alma,simdiyi yaşama ve geleceği görme şansımız olsa:)
216 syf.
·9/10
Dickens "çocuk kitabı" olarak sınıflanan ancak bence çocuklardan çok büyüklere hitap eden bu hikayesinde cimri mi cimri, aksi, huysuz ve mutsuz Bay Scrooge'a odaklanır.

Mutsuz ve güvensiz geçmişinin etkisi ile hayatındaki tüm amacı daha fazla para kazanmak ve kazandığı bu parayı harcamayarak biriktirmek olan Bay Scrooge öyle aksi, öyle cimri ve öyle kabadır ki çalışanlarını ezer, sömürür, insanlara değer vermez, para harcamasını gerektirecek her şeyden uzak durur. Hayatının odağı sadece para olduğundan ve kuracağı her sosyal ilişki de para harcaması ya da kendinden borç/ bağış talep edilmesine zemin hazırlayacağından koruma kalkanını hep yüksekte tutar; kimseyle, öz yeğeni ile bile sosyal bir ilişki kurmayı reddeder. Bu uç seviyede materyalci adama göre hayatta para kazanmak bir numaralı hedeftir; parasızlık nedeniyle acı çeken insanlar, tedavi edilemeyen hastalar, zor durumdaki yoksullar "hak ettikleri" için öyledirler.

Bu hikaye, kendisini zamanda yolculuğa çıkaran ve "Geçmişe", "Bugüne" ve "Geleceğe" götüren 3 ruh tarafından ziyaret edilen Bay Scrooge'un değişimini anlatır. Her şeyi dışarıdan bir gözle görme şansı verildiğinde bu sert adam giderek değişir, paraya bunca düşkünlüğünün neden kaynaklandığını, kendine neler kaybettirdiğini ve sonunda hiçbir işe yaramayacağını görerek anlar. Zaman yolculuğu sona erdiğinde hayattaki hedefi, dolayısıyla bütün sosyal yaşantısı da değişecektir.

Benzer bir şansımız olsa, zamanda yolculuk ederek kendimizi ve çevremizde yaşananları dışarıdan izleme şansımız olsa acaba biz ne hissederdik? Günlük hayat koşturmacası içinde bize çok anlamlı görünen hedefler, tartışmalar, kıyasıya rekabet, "pastadan ben daha çok yiyeyim"ler acaba arka planda yaşananları görsek yine bu kadar doğal, bu kadar kolay kabul edilebilir gelir miydi bize? En nihayetinde ölümlü insanoğlunun bir tık daha fazla empati kurması ile neleri iyileştirebileceğimizi bilmek birey olarak bizi eksiltmez, aksine hepimizi geliştirir...

Sait Faik ne güzel söylemiş :
"Bir insanı sevmekle başlar herşey."

Son olarak Hristiyanların Noel geleneği ve Noel'e verdikleri değere de bir parantez açmak isterim. Toplu olarak bir araya gelme, paylaşma, dua etme, gülme, eğlenme fırsatı Noel; hayat koşuşturmacası içinde dört gözle beklenen yılda sadece bir gün. Ama etkisi büyük. Hayatta birey olarak ayaklarının üzerinde durabilmek önemli, ancak bir arada da olabilmenin getirdiği huzuru, mutluluğu, güvenlik duygusunu yaşayabileceğimiz ortamlar da lazım. Okurken çocukluğuma gittim; bayramların bu hikayedekine benzer şekilde hep birlikte, neşe içinde kutlandığı yıllara... Kişisel olarak hala devam ettirmeye çalıştığım bu güzel rutinlerimizi kısır tartışmalarla değersizleştirmemek, sonraki kuşaklara da taşıyabilmek umuduyla...
126 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Çocukluğumda okuyup ta aklımda kalan nadir kitaplardan Bir Noel Şarkısı ya da Bir Noel Ezgisi. Bir kaç yıl önce animasyon filmine rastlamam ne güzel bir tesadüftü. Filmi de kitabı kadar güzel.
Bir çocuk kitabı olmasına rağmen yetişkinlerin de zevkle okuya bileceği bir eser.
Aralık ayıydı. Aylık kitap alışverişine çıkmış dolaşırken karşılaştım bu eski dostumla. İşte yılbaşı gecesi okuyacağım kitap. Fakat misafirler, başka planlar fırsat olmadı. Rafta bekledi bir süre.
Ve nihayet tekrar okudum. güzel akıcı tavsiye edebileceğim bir eser.
İyi okumalar.
136 syf.
·1 günde·8/10
Öncesinde kalın kitaplarla içli dışlı olduğumdan ötürü dinlenme ihtiyacı duyduğum için okumak istediğim bir kitaptı.
Scrooge’un değişimi ele alınmış. Değişimini tetikleyen ona güzel, neşeli bir hayat sunmak için ruhcuklar konulmuş kahramanlara. Geçmişi, ânı ve böyle giderse kötü ölümünü gözler önüne serip, tabiri caizse Scrooge’un aklını başına getirmişler.
Kitabın bana en zevk veren kısmı “Sonracığıma” kısmı idi. Scrooge’un neşesi benide kendime getirdi şu karantina günlerimde. Unuttuğum neşemi hatırlattı.
Kitabı Can yayınlarından okudum. Çevirisini gayet beğendim. Yayına, yazara ve çevirmene teşekkür edip ilk incelememi sonlandırıyorum.
Güncelleme: kitabı bitirdikten 2-3 gün sonra animasyon filminide izledim. Kitaptan bağını hiç koparmamış, neredeyse her şeyi tıpa tıp aynı. Animasyon izlemeyi seven biri olarak çok beğendim. “A Christmas Carol”
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitabı aylar önce almıştım ama bu günü bekledim okumak için. Bir çok kitap gibi bununda filmini izlemistim. Şunu belirtmek istiyorum filmide en az kitabı kadar efsane. Tabi benim gibi animasyon izlemekten hoşlanıyorsanız. Kitap ile film uyum içerisinde.

Kitaba gelecek olursak. Çocuk klasikleri arasında yer alan bir kitap olmasına rağmen gerek dış kapağı gerekse bu tarz kitapları çok sevdiğimden hiç düşünmeden aldığım bir kitap. Yeniyıl kutlamalarına karşı çıkanlar, gelenek ve dinimize uygun olmadığını düşünüp okumak istemeyenler olabilir ama kitap o kadar güzel duygulara değiniyor ki bu kitabı sırf adından veya içersindeki noel kavramından oturu okumamak büyük kayıp olur diye düşünüyorum. Merhamet,saygı,alçakgönüllülük,yardımseverlik,sevgi,aile çok güzel anlatılmış kitapta. Okumanızı ve çocuklarınıza okutmanızı tavsiye ederim.
Keyifli okumalar.
Mutlu yıllar...
2019'un son incelemesini de yapmış bulunuyorum.
Nagiş
Nagiş Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü-Kısaltılmış Metin'i inceledi.
88 syf.
·1 günde·8/10
Açgözlü, cimri ve ürkütücü olan Scrooge, bir gün eve döndüğünde bir hayaletle karşılaşır. Daha sonrasında onu üç hayalet daha ziyaret eder. Bir tanesi “Geçmiş Yılbaşının Hayaleti” diğeri “Şimdiki Yılbaşının Hayaleti” ve sonuncusu ise “Gelecek Yılbaşının Hayaleti”. Hepsiyle tek tek yaşadığı ve yaşayacağı yılbaşı günlerini gezerler ve Scrooge böylelikle ne kadar kötü bir insan olduğunu anlayıp, geleceği değiştirebilmek için iyi bir insana dönüşür.

“Umarım onun yaşadıkları hepimize ilham verir. Herkese mutlu yıllar!”
Ve kitap bu cümleler ile sona erer. Arada sırada çocuk kitapları okumayı çok seviyorum. Ne kadar büyürsek büyüyelim çocuk kitaplarının verdiği derslerden mutlaka bir anlam çıkarabiliriz. Biraz mola vermek için, dinlenmek için çocuk kitapları okumak harika bir yöntem gerçekten. Kısaltılmamış metni okumak için sabırsızlanıyorum.
Önemli olan, elin ağır olup bırakıldığında düşmesi değil. Önemli olan,
yüreğin ve nabzın susması da değil.
Önemli olan o elin hayatta iken cömert ve doğru oluşu, yüreğin cesur, sıcak ve yumuşak oluşu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
A Christmas Carol
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780007350865
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Collins Yayınları
HarperCollins is proud to present its new range of best-loved, essential classics.

''I am the Ghost of Christmas Present,'' said the Spirit. ''Look upon me!''

A celebration of Christmas, a tale of redemption and a critique on Victorian society, Dickens'' atmospheric novella follows the miserly, penny-pinching Ebenezer Scrooge who views Christmas as ''humbug''. It is only through a series of eerie, life-changing visits from the ghost of his deceased business partner Marley and the spirits of Christmas past, present and future that he begins to see the error of his ways. With heart-rending characters, rich imagery and evocative language, the message of A Christmas Carol remains as significant today as when it was first published.

Kitabı okuyanlar 1.631 okur

  • tuğba

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.2 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları