A Discovery of Witches (All Souls 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5524
Gösterim
Adı:
A Discovery of Witches
Alt başlık:
All Souls 1
Baskı tarihi:
27 Eylül 2011
Sayfa sayısı:
720
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780755374045
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Headline Book Publishing
Baskılar:
Cadıların Keşfi
A Discovery of Witches
Intelligent and off-the-wall, it will be irresistible to Twilight fans * The Sunday Times *
A bubbling cauldron of illicit desire...all the ingredients for an assured saga that blends romance with fantasy * Daily Mail *
An inventive addition to the supernatural craze... Historian Harkness's racy paranormal romance has exciting amounts of spells, kisses and battles, and is recounted with enchanting, page-turning panache * Marie Claire *
A romp through magical academia * Guardian *
...a grand romance smartly dressed up in the fashion for the occult...Sauced up with magic as well as being intelligent, the novel will be irresistible to Twilight fans * The Sunday Times *
672 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Daha ayrıntılı bir inceleme için : https://www.youtube.com/watch?v=m7HS16JI06Q
~~~~~~~~~~~~~~~~
Genç yetişkinlere yönelik fantastik kitapların arasında boğulmuş biri olarak, bu kitap bana ilaç gibi geldi.
Diana Bishop, Bilim tarihi akademisyenidir. Özelikle simya üzerine çalışmalar yapmaktadır. Oxford'a bir araştırma projesini tamamlamak için gelir ve burada bir kütüphanede araştırma yapmaya başlar. Diana'nın araştırması için önemli bir el yazması olan Ashmole 782, onun talebi ile yıllardır saklı olduğu yerden çıkıp Diana'nın ellerine gelince, etraftaki farklı türden birçok yaratığın dikkatini çeker.
Diana, çok güçlü bir cadı ailesinden gelse de, bu güçlerin kendisine geçmediğine emindir. Güçlü bir cadı değildir, zaten cadılığı da istememekte, güçlerini reddetmektedir. Ancak Oxford'daki cadı, iblis ve vampirleri üstüne çekince, istemediği bu güçler onun hayatına zorunlu şekilde girer.
Böylelikle Diana, kendisini korkutucu bir kedi/fare kovalamacası içinde bulur. Ve vampir Matthew'la da böyle tanışır.
Cadıların keşfi günümüz dünyasında geçen ve dört farklı türün kısmen de olsa bir uyum içinde yaşadığı bir kitap. İngiltere ve Fransa arasında geçiyor. Hikaye daha çok Diana ve Matthew çevresinde şekillense de, birçok yan karakterle renkleniyor.
Okuyacağınız kitap sadece bir cadı-vampir arasında geçen romantik ilişkiyi anlatmıyor. İçeriğinde tarih, bilim, mitoloji, simya gibi konularda detaylı ve gerçeklere dayanana bilgiler var. Yine polisiye ve gerilim unsurlarına da yer verilmiş. Bu açıdan baktığımda, kitabın her sayfasının dolu dolu olduğunu söyleyebilirim.
Oldukça akıcı, yoğun betimlemelerden uzak durulmuş, yer yer şiirsel bir dili var. Okumakta zorlanmadım, hatta sürekli daha fazlasını istedim. Okumak için fazladan zamanlar yaratmaya çalıştım ve kitabı tahminimden daha kısa sürede bitirdim.
Benim için en güzel yanı, olgun karakterlerden oluşmasıydı. Hayatını kurmuş, ne istediği bilen, fikirleri oturmuş karakterlerin olduğu bir fantastik roman okumayalı uzun zaman olmuştu.
Eleştirebileceğim tek nokta ise; bazı bölümlerin karakter bakış açısından yazılırken bazılarının ilahi/hakim bakış açısıyla yazılmasıydı. Bir kitabın iki farklı şekilde okura aktarılmasından hoşlanmayanlardanım, nasıl başladıysa öyle gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Yine de benim için göz ardı edilebilecek bir sıkıntıydı.
Fantastik edebiyata düşkün olanların keyif alacağına inanıyorum. Ancak şunu da göz önünde bulundurmalısınız ki, bu kitap yetişkin okurlar hedef alınarak yazılmış. Yani içinde koşturmacalı, aşırı romantizm içeren ve çok sürükleyici bir olay örgüsü yok. Oturaklı ve biraz daha olgun bir kitap diyebilirim.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sevgiyle.
672 syf.
·18 günde·10/10
Cadılar, vampirler, iblisler ve sıradan düz insanlar ^.^ herkes bu romanda! Benim için okuması nekadar uzun sürsede bir solukta okunacak kitap. Keyifli ve merak uyandırıcı sayfalar birbirini kovalarken aşkın için neleri göze alabileceğini sorgulatıyor.
672 syf.
·9 günde·5/10
Kitabın konusu kısaca şöyle efendim;
Diana çok güçlü ve prestijli bir cadı soyundan gelmektedir. Ancak yedi yaşında annesi ve babası Afrika'da öldürülür. Bu olaydan sonra cadılığı ve cadı gücünü reddeden Diana kendi imkanlarıyla ve büyü gücü kullanmadan ilerlemek ister. Böylece yirmi yedi yaşında birkaç kitap çıkarmış, ünlü bir tarih profesörü ve araştırmacısı olur. Oxford Bodleian Kütüphanesi'nde eline, büyülü ve yıllar boyu aranan bir eser geçer. Bu eserin büyüsünü bilmeden bozmuştur lakin eseri aldığı yere geri verir. Bunun üzerine Oxford'da vampir, cadı ve iblis topluluğu dadanır. Topluluk dünyada bulunma amaçlarını öğrenmek istiyordur ve bu amaçta sadece kitapta yazılıdır. Kitabı ortaya çıkaran tek kişiyse Diana'dır...

Konusu merak uyandırıyor değil mi? Ama endişelenmeyin kitapta zerre bir şey olmuyor. Kitabın konusunda fantastik olduğu anlaşılsa da, ki doğrudur da, kitap aşk kitabıdır. Yedi yüz sayfa olmasına rağmen merak uyandırıcı bir nokta dahi yok! Bomboş geçen yedi yüz sayfaya mı yoksa o yedi yüz sayfayı okurken yanan zamanıma mı yanayım bilemedim. Diyeceksiniz şimdi niye okudun öyleyse? Kitabın işe yaramaz olduğunu üç yüzüncü sayfada fark ettim. Sonrada o kadar gelmişim niye bitirmeyim ki diye aptal bir düşünceye kandım. Hala umut var, hala bir şeyler olabilir dedim. Ama sonu bile ikinci kitabı okumam için merak uyandırmadı gerisini siz düşünün!
672 syf.
·Puan vermedi
Cadıların Keşfi 'nin 1. kitap olduğu Ruhlar Üçlemesi serisini diğer fantastik kitaplardan ayıran birkaç özelliği var.Karakterler 30 yaş üstü ;bu yüzden saçma sapan ergen muhabbetler yok bir kere.Diğer bir fark da -ki esas güzelliği burada- yazarın eğitiminden (bilim ve tıp tarihi)dolayı hikaye eski yazıtlardan-evrimsel oluşumdan-hepimizin bildiği mitlerden ve birçok tarihi kişilikten bahsederek ilerliyor.Tamamen yetişkin işi yani.Vampir Matthew ile Cadı Diana arasında bir şeyler olurken geri planda harika bir kurgu yaratıyor yazar.Daha ilk kitapta saygımı kazandı bundan dolayı.Kaliteli fantastik kitap okumak isterseniz Ruhlar Üçlemesi en iyi örneklerinden...( Şu aralar yayımlanan dizisinin de aynı kitap gibi karizma ve tarz barındırdığını da rahatlıkla söyleyebilirim...İkisi de tavsiyemdir :) )
672 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı ilk aldığımda yaklaşık 3 haftada falan bitirebileceğimi düşünüyodum ama kitap çok sürükleyiciydi 3 gün içerisinde bitirdim. Normal bir kitapti tam bir vampir veya cadı konusu işlenmemiş yani vampir konulu bir kitap bakıyosanız bu kitap genel bir anlatima sahip ayrintili bir vampir veya cadi hikaysine sahip değil daha çok kayip olan çok önemli bir kitabin aranması ve o kitabi açmasi için güçlü bir cadi bulunmasi ön planda
672 syf.
·Puan vermedi
Ruhlar Üçlemesi – CADILARIN KEŞFİ .
#uzaydakihayaletyorumluyor .
Harika bir seriye başlamış olabilirm ilk kitaptan bu izlenimi verdi yani bana anlayacağınız.
Evet ilk kitabımız Cadıların Keşfi genel olarak aslında serimiz cadıların, vampirlerin,hayaletlerin, iblislerin anlayacağınız her türün içinde olduğu yeni bir dünya.
Ve bende o dünyaya adım attım ve mutluyum. Aşırı ilgi çekici değişik ve kendini okutan bir kurgusu bunların yanı sırada çok seveceğiniz ve benimseyeceğiniz karakterlerle de birlikte bir sonraki sayfayı hep merak ederek okuyorsunuz.
Konusunu hızlı bir şekilde geçmem gerekirse;
Diana kendi soyundan uzak olmak ve cadılık güçlerini olabildiğince kullanmamaya çalışan bunlar uzak kalıp kendini kitapların,araştırmaların içine atmıştı bir kadındır.
O bu doğrultuda yaşarken aslına kendi iradesi dışında kaderinin yazılmış olduğu hayat bam başkaydı kaçamayacağı gerçekler vardı. O her ne kadar cadı olduğunu kabul etmese de o bir cadıydı.
Akademisyen olan Diana’nın hayatına el yazması bir kitap girmesiyle ilgi artık onun üstünde olur. Artık kaçmak istediği o dünyanın içindedir.
Ve Diana’nın kaderinde olan bir diğer kişide kesinlikle Matthew’di.
Gizemin , korkunun ve aşkında içinde olduğu bu kitabı soluksuz okuyacaksınız.
Her karakterin kendine has özellikleri olup hepside sizi kendine çekiyor ve sevdiriyordu.
Matthew’in o korumacı tavrı hatta kendinden bile onu koruyor oluşu karaktere ısınmanızı sağlarken, Diana’nın zekası ve cesareti onu sevmenizi sağlıyordu.
Olağüstü varlıkların içinde olduğu kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir. Bir de bir sürü yaratık bir aradaysa bayılarak okuyabilirim.
Çok sevceğiniz bir kütüphane karşılaşması sahnesiyle hayatları ebediyen bir olan bu ikilinin birbirlerine yasak olmaları onları durdurabilmiş miydi?
Bir çok tarihi olayın içinde olduğu,eski kitapların yol gösterdiği keyif verici bir roman.
Dianın geçmişi ile yaşadığı o karmaşa kesinlikle okunmaya değer bir hikayeydi.
Fantastik olan bu kurgumuzun ilk kitabını keyif alarak okuyan ben kesinlikle 2. kitaba başlamalıydım ki öyle de yaptım. Beklentim 2. kitaptan çok daha yüksek doğrusu ilk kitap öyle bir yerde bitti ki heyecan dorukta anlayacağınız üzere.
Keyifli okumalar.
672 syf.
·5/10
Sonunda bitti dediğim bir kitaptı. Kitabın konusu aslında çok umut vaat ediyordu; vampirler, cadılar, iblisler, süper güçlü bir cadı yüzünden bir kütüphaneye doluşan doğaüstü canlılar.. konu çok çok güzel fakat tam anlamıyla işlenememiş aktarılamamış gibi geldi. Okurken çok bunaldım, yarım bırakmamak için çok direndim. Sonuç olarak bitirdim ama henüz ikinci kitabı aşırı bir merakla okuyayım da bu seriyi bitireyim diye bir heyecan yok maalesef. Buna sebep giriş bölümünün ilk kitapla 672 sayfa kadar uzatılması ve çok az heyecan barındıran bölümlerin olması. Ayrıca doğaüstü canlıların karşılaşmasından ziyade iki aşığın hikayesini okumaktan ibaretti sanki.
Ayrıca şimdilik tam anlamıyla aynı olmasa da aşırı derecede Alacakaranlık kurgusunun tadı var kitapta, kırılgan ve vampire aşık bir kız, gerekirse vampir olabilecek kapasiteye sahip aşkı için dağları bile delecek kadar kör gözlü Diana . İmkansız ama bir vampirden çocuğu olabilir falan falan..
Tabi şimdi cadı deyince aklıma ilk Vincent Griffith, Davina Claire, Bonnie Bennett, vampir deyince , Elijah Mikaelson, Marcel Gerard, Caroline Forbes ve hepsinin kralı deyince Klaus Mikaelson geliyor. Vampir ve cadı ne demek bilmesem neyse de, bu kadar uzatıldığı için beğenmedim ben bu kitabı sanırım, yine de devam edeceğim ama :))

çok vaktiniz varsa , okuyacak daha iyi bişey yoksa, sabırlı iseniz 672 sayfayı iki üç idare edecek bölüm için okunacaklar listenize alabilirsiniz:))
672 syf.
·Beğendi·10/10
Muhteşemm!! Kesinlikle, açık ara bu sene okuduğum en iyi kitap. Her sayfasından büyük bir zevk aldım. Bu yüzden 671 sayfa bana az geldi. Kitapta aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz. Sadece cadiler, vampirler ve iblislerden ibaret değil. Mitolojiden tutunda biyoloji, simyaya kadar her şeyi içinde barındırıyor. Aynı zamanda farklı konulara sahip birkaç kitap okuyan birisi olaraktan bu kitabı okumaya başladığımda tamam bir bölüm okur sonra diğer kitaplarıma bakarım diyordum ki hiç bu kadar yanılmadım. Elime aldım ve bırakamadım. Her sayfayı soluksuz, büyük bir merakla ve açlıkla okudum. Uzun zamandır bir kitabın içine hiç bu kadar girmemiştim. Heralde bu kitabı çok rahat bu türde okuduğum en iyi 10 kitap arasına sokabilirim gönül rahatlığı ile. Yazar, kelimeler ile harika bir dünya yaratmış. Basit cümleler ile bizi etkilemeye çalışmamış. Buna rağmen o kadar akıcı ki ne zaman kitabı yarıladığınızı okurken farkedemeyeceksiniz. Şiddetle tavsiye ederim, okuyun:)

Serinin diğer kitapları;

1. A Discovery of Witches - Cadıların Keşfi
2. Shadow of Night
3. The Book of Life

" Ölmüyorum, yaşamıyorum, iyileşmiyorum, acısız bir hastalık bu çünkü aşık olabiliyorum. Sahip olacak mıyım bir gün bilmiyorum çünkü beni yaşatacak ya da yok edecek bütün merhamet onun ellerinde. "
672 syf.
·1 günde·6/10
Açıkçası kitabın bitmesine son 10 sayfa falan kaldı. Ama devamını okuma isteğim yok. Üstelik kitabı çok beğendim. Gerçekten kaliteli bir kurgusu olduğunu düşünüyorum. Karakterleri de baya sevdim.Aklı başında olgun karakterler görmek bu tarz kitaplarda çok rastladığımız bir şey değil. Ama bana içten gelmiyor nedense. Katakterlerde bir samimiyet eksikliği var ve ben buna çok takıyorum. Son 10 sayfayı bitirmedim o kadar yani. Devamını belki daha sonra okurum ama şu an gerçekten hiç merak uyandırmıyor bu kitap bende...
672 syf.
·10 günde·8/10
İlk çıktığı zamanlarda başladığım ama aşırı sıkıldığımdan tamamlayamadığım bir kitaptı. Sanırım o sırada daha hareketli kitaplar okuyordum, bu kitap da onların arasında kaynayıp gitmişti. Bazı yerlerin gereksiz ayrıntılara boğulduğunu düşünüyorum ve kabul, yine bazı yerlerde sıkıldım ama Matthew ve Diana'nın arasındaki kimyayı sevdiğimden direndim. Yoksa bence ciddi bir sabır gerektiriyor kitap... Aslında konudan uzaklaşılmazsa gayet merak uyandıran bir durum var ortada... Dünyadaki türlerin kaynağını ve başlangıçlarını anlatan bir el yazması var ve herkes bunun peşinde. Üstelik Diana'nın da sır gibi saklanan bir geçmişi, cadılıkla her bağında ortaya çıkan yeni güçleri ve gizemli olaylarla kitap ilerliyor. Kitabın sonlarına doğru da okurken hız kazanıyorsunuz. İlk kitabın sonu kilit bir noktada bırakıldı. Bakalım neler olacak? 2. kitabın kalınlığı yine gözümü kokutmakta... Benkii kitaplar inceldikçe can çekişen bir insanım ama Yazarın tarzını azıcık anladığımdan umarım yine fazla gereksiz ayrıntılara boğulmayız diye ümit ediyorum. Herkese iyi okumalar ;)
672 syf.
·6 günde·8/10
Fantastik olaylar arasında filizlenen romantik bir aşk hikayesi.. Her ne kadar ikinci kitabı çok beklemiş olsam da 2 gün içinde kitabım elimde olacak :)
672 syf.
·9/10
Kalın olmasına rağmen oldukça etkileyici bir kitaptı. Yetişkinler için yazılmış fantastik bir kitap. Eğer cadı, vampir,iblis gibi kitapları okumak isteyip diğer kitapların çocukça olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz.
"Eğer kelebek kendisini çeken tatlı ışığa kanat çırpıyorsa ateşin onu yutacağını bilmediğindendir," diye mırıldandı Matthew kısık sesle.
Deborah Harkness
Sayfa 277 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
A Discovery of Witches
Alt başlık:
All Souls 1
Baskı tarihi:
27 Eylül 2011
Sayfa sayısı:
720
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780755374045
Kitabın türü:
Dil:
English
Yayınevi:
Headline Book Publishing
Baskılar:
Cadıların Keşfi
A Discovery of Witches
Intelligent and off-the-wall, it will be irresistible to Twilight fans * The Sunday Times *
A bubbling cauldron of illicit desire...all the ingredients for an assured saga that blends romance with fantasy * Daily Mail *
An inventive addition to the supernatural craze... Historian Harkness's racy paranormal romance has exciting amounts of spells, kisses and battles, and is recounted with enchanting, page-turning panache * Marie Claire *
A romp through magical academia * Guardian *
...a grand romance smartly dressed up in the fashion for the occult...Sauced up with magic as well as being intelligent, the novel will be irresistible to Twilight fans * The Sunday Times *

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0