A. Ş. K. Neyin Kısaltması

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.642
Gösterim
Adı:
A. Ş. K. Neyin Kısaltması
Baskı tarihi:
Kasım 2005
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914561
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Aşk, yalnızlık, baba olmak, dostluk, hüzün, ayrılık... Çok satan romanıyla tanıdığımız Tuna Kiremitçi, kalemiyle hayatın köşelerine tek tek dokunuyor... Bazen eski bir şarkının peşine düşüyor, bazen de yeni öykülere açıyor yüreğini... Işıklı caddeler ıssız patikalarl, sonbahar rüzgarları sıcak sevişmelerle buluşuyor... Genç bir yazarın özel dünyasını merak edenler ve Tuna Kiremitçi'yi daha yakından tanımak isteyenler için...
(Arka Kapak'tan)

Hayatın her köşesinde adımlarını duyacaksınız Tuna Kiremitçi'nin. Hayatın her köşesine dair fikirlerini işiteceksiniz, duygularına tanık olacaksınız. Bazen bir çığlık gibi gelecek sesi kulaklarınıza, bazen de sevdayı, ayrılığı, hüznü fısıldayacak kendi sesinden bile ürkercesine. Tuna Kiremitçi'yi kahramanlarının ötesinde, kahramanlarının dışında, Tuna Kiremitçi olarak bulacaksınız karşınızda. Bir baba, bir erkek, bir dost, bir yazar olarak onu bir kez daha tanıyacaksınız. Bazen eski bir şarkının peşine düşeceksiniz onunla birlikte, bazen de onun rehberliğinde yeni öykülere açacaksınız yüreğinizi... Işıklı caddeler ıssız patikalarla, sonbahar rüzgârları sıcak sevişmelerle buluşacak kitabı okurken... Kiremitçi'nin sözcükleri hayattan sayfalar açacak önünüzde, üstelik bu sayfaları birlikte okuyacaksınız onunla. Hayatta kendini hiçbir şeye hazır hissetmeyen, yeni şeyler söylemenin peşinden giden, gökyüzüne işaret fişeği gibi cümleler gönderen, kadınların sevdiği, bazen ihmal ettiği, aşkı sorgulayan, aşkı tanımlamaya çalışan, taze bir babayla karşılaşacaksınız. A.Ş.K. Neyin Kısaltması? genç bir yazarın özel dünyasını merak edenler için karşınızda!


Kitaptan bir bölüm...
" Sevgiliyi taşımak, bir giysiyi taşımak gibi; şık takımların yaptığını yapıp bizi olduğumuzdan daha çekici gösterebiliyor sevgililer. Onlarla yara izlerimizi örtebiliyor, kusurlarımızı gizleyebiliyoruz.

Tek fark, elbisenin çok daha az bakım istemesi.
Aşkımızın sık sık tozunu almaz, onu en iyi koşullarda saklamazsak, ağır bir yüke dönüşmesi işten bile değil. O zaman birbirimizi değil, aşktan geriye kalanları, hüzün ve umutsuzlukla ağırlaşmış o tatsız şeyi sırtlamış oluyoruz. Kurallara uyma merakımız bizi beş dakikalık bir yolculuk yerine uzun ve anlamsız bir hamallığa mahkûm ediyor.
Kimin kimi taşıdığıysa önemli olmuyor artık. İkimizin omuzları da çok ama çok ağrıyor." (sayfa 143)
191 syf.
·3 günde
Tuna Kiremitçi'nin okuduğum ilk kitabı. Ben kitabı alırken büyük bir hevesle okuyacağımı düşünmüştüm ama biraz hayal kırıklığı yaşadım. Kitap biraz sıkıcı geldi bana. Ancak okunmayacak kadar da değil. Yazarın bu kitabını beğenmedim diye diğer kitaplarını asla okumam diyemem belki onlar güzeldir onları da okuyunca öğreneceğim artık.
( Bana sorsalar A.Ş.K neyin kısaltması diye ben ANONİM ŞİRKETLER KULÜBÜ derdim. )
191 syf.
·Puan vermedi
Okuması oldukça kolay hafif bir kitap. Kısa kısa bölümlerden oluşması ve az sayfalı olması işimizi daha da kolaylaştırıyor. Bazı bölümleri eğlendirirken bazı bölümleri düşünmeye sevk edebilen cümlelrr vardı. Keyifle okuyun
191 syf.
·1/10
Kitapla ilgili olumlu yorumlarım olmayacak maalesef.
Sanat sanat için midir, insan için midir tartılşılır. Ancak bu kitap ne sanat ne de insan için fikrimce.
Popülist yazarların "yazarım" diyebilmek için çıkardığı işlerden biri gibi hissetmiştim okurken; hani bazı kitapları okurken "eee, yani?? Hepsi bu mu?" deyip "o zaman herkes kitap çıkarır" diye içinizden geçirdiğiniz kitaplar var ya; işte bu onların en başında geliyor.
191 syf.
·Beğendi·8/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Çok beğenmiştim. Hayatımızdaki yalnızlığı, kırgınlıkları, heyecanı ve aşkı eşsiz bir dille anlatıldığı bir yazım olmuş. Ve Tuna Kiremitçiyi yakından tanımak isteyen kişiler için kusursuz bir kitap.
191 syf.
·Puan vermedi
Maalesef, "Harika!" diyemeyeceğim bir kitap. Bir erkeğin gözünden aşk ne derece basit görünür, bölüm bölüm özetlemiş yazar. Okuyacaklara iyi okumalar.
191 syf.
Okuması kolay bir kitap. Tuna Kiremitçi'nin daha iyi kitaplarını okudum. Bu kitabına da kötü diyemem ama çok da iyi diyemem. Okunması gereken bir kitap mı kişiden kişiye değişir.
191 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap yer yer farklı konuları ele alıyor bazende bölümden sonra yakın konulardan bahsediyordu. Üzüntüyle başına oturdum ve az önce bitirdim. İnce ama gayet akıcı bir kitap. Bir bölüm daha diyerek kitap bitti. Kitap bana iyi hissettirdi. Bazı yerlerde kendimden buldum kitapta. Tebessüm ettiren yerler oldu ve bu bir yazarın okuruna hissettirmesi yaptırması gereken bir şey bence. Ben kitabı gerçekten çok sevdim ve yazarın diğer kitaplarınıda okumayı düşünüyorum ve size de öneriyorum. Ben keşke Tuna Kiremitçi yi daha önce okusaydım dedim o yüzden siz de geç kalmayın bir an önce okuyun derim.
191 syf.
·Puan vermedi
#tunakiremitçi 'nin #aşkneyinkısaltması adlı eserini adanadan ikinci el kitap satan biyerden almistim.. hala ankarada öyle bir yer kesfedemedim bilen varsa bilgilendirebilir mi? neyse konumuza dönelim.. yazarın daha önce #sonungeldisevgilim -i okumustum açıkçası çok da begenmemistim ama yazarın cümleleri karakterleri o kadar yaşamın içinden ki bi süre sonra #kitap okudugunuzu bile unutur hale geliyorsunuz bir tür morfin etkisi yani :) #askneyinkisaltmasi kitabı bir roman değil adının yarattigi beklentiyi karsilayabilen bir kitap da değil.. #tunakiremitci hayata dair hayatla ilintili ne kadar konu gelmisse aklına yazmış dokmus.. #deneme türünde yazildigini tahmin ettigim kitabi okursaniz azıcık kafanız dağılır Nami diğer gamzeli yazarı az biraz daha yakından tanirsiniz ama okumazsaniz dünyanın sonu değil elbette..
191 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kendi kitap çeşitlendirmemde çerezlik olarak adlandırdığım, okumazsan hayatında bir ley eksiltmeyen okuduğunda damakta güzel bir tat bırakan bir çırpıda okunulası kitap
191 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Bütün hissettiğin duyguların biraraya toplandığı güzel hikâyeler var içinde. Heyecan, üzüntü, yalnızlık, mutluluk... yazarların bazı kitapları ile ilgili incelemeleri sineklerin tanrısı mesela beni çok etkiledi. Cırcır böceği hikayesi vardı. Neyi görmek istiyorsan onu görüyorsun. Çok guel mesajlar var içinde. Bence okuyun
Hayatta kendimi hiçbir şeye hazır hissetmedim.
İlk sevişmeye hazırlıksız yakalandım mesala. O kadar hazırlıksız, öyle cahildim ki , yolu bulana kadar akla karayı seçtim.
"Atmışlı yıllarda yazdığı Volkswagen ilanlarıyla gönüllere taht kuran Bill, aynen şöyle demiş: "Yazarken kendinizi o güne kadar kimsenin düşünmediği cümlelerle ifade ettiğinizden emin olun."
Bir Orhan Veli şiiri gibi yani... O kadar yeni, aydınlık ve temiz...
İnsana, "Ben de yazarım bunu" dedirten ama altmış yıldır başkası tarafından yazılamayan... Güneşin altındaki o eski şeyleri yepyeni bir ışıkla görüp yeni sözcüklerle anlatan..."
Yazının büyüsüne kapılıp yalnızlığa sürüklenenler olduğu gibi, aşkın büyüsüne kapılıp iki kişilik bir ıssızlık inşa edenler de var. Aslında yazı da aşk da aynı şeyini tehdit esiyor insanın: özgürlüğünü.
ÖN YARGININ FAYDALARI

1-Ömrü uzatır: Araştırmalar, her konuda en az bir önyargı sahibi olan insanların daha uzun yaşadığını ortaya koyuyor. Nedenleri hakkında çeşitli varsayımlar olsa da, üzerinde birleşilen nokta şu: Önyargı sahibi olmamak o kadar yorucu bir şey ki, insanın yaşamını ister istemez törpülüyor. Her konuda düşünerek karar vermek, bilgi sahibi olduktan sonra düşünce sahibi olmak fazla miktarda sabır, enerji ve dirayet gerektiriyor

2-Gözlerimizi kuvvetlendirir: Önyargısız insanlara bir bakın: Çoğunun gözlüklü olduğunu göreceksiniz. Rastlantı olabilir mi? Lütfen komik olmayalım. Özgün bir düşünce üretmek için dökülmesi gereken göz nurundan haberiniz var mı? Önyargı yoksunu insanlar genellikle geceleri ışıkları en son sönen, yastığa başını en geç koyanlar oluyor.

3- Kalbi korur: Bir insana karşı önyargı sahibi olmamak, onu tanımayı gerektirir. Bu karşılıklı bir ilişkidir üstelik: Yani onu tanımak için de önce önyargılardan kurtulmamız gerekiyor. Hiç kuşkunuz olmasın: Bir insanı tanımak, şu dünyada olabilecek en yorucu işlerden biridir. O yüzden, kalplerini daha önce hiç kullanmamış olanlara tavsiyemiz: Bu saatten sonra bu işe kalkışmasınlar. Önyargılarıyla iş görmeye devam etsinler.

4-Cinsel gücü artırır: Kadınların yalnızca 'arzu nesnesi' olduğu düşüncesi, eski bir önyargıdır.Kadınlara başka türlü yaklaşan erkeklerin şanslarını hızla yitirdikleri de bilim adamları tarafından sık sık gözlemlenmiştir (söz konusu bilim adamları çok yalnız ve mutsuz insanlar olmalı). Eğer kadınlara 'nesne' değil de 'özne' olarak davranır, öyle olduklarını hissettirirsek, başımıza gelmeyen kalmaz.

5-Huzur verir: Çelişkilerden arınmış bir yaşamı kim istemez? Kim elinde olsa 'kafasına tokadan başka bir şey takmadan', tatlı tatlı yaşayıp gitmeyi seçmez? İşte bu masum arzuya bizi taşıyacak şeylerden biri de önyargıdır. Önyargı, birbiriyle çelişen görüşlerin etkisi altında kalmamızı engelleyici özelliği sayesinde, ruhumuzu sağlıklı ve diri kılar.
Eğer yeterince önyargı sahibiysek, fazla ince düşünmekten de kurtulmuşuz demektir. Aslında önyargılarımızı gerektiği gibi kullanacak olursak, düşünme eyleminden temelli kurtulmamız bile işten değildir.

6-Formda tutar: Önyargılar gündelik hayatın hayhuyu içinde 'oyundan düşmemizi' önlerler. Onlar sayesinde olayların yüzeyinden ve hızla gidebiliriz. İş yaşamının ve maddi hesapların gerektirdiği manevra yeteneğine bizi ulaştıran da önyargılarımızın damarlarımıza pompaladığı enerjidir.
Bütün duygularımızı uyuşturan o yalnızlık korkusunu hissediyoruz. Kitaplar bu yüzden yazılıyor aslında, filmler, oyunlar, resimler...
Hepsi de mecburi yalnızlığı gönüllü yalnızlığa çevirebilmek için.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
A. Ş. K. Neyin Kısaltması
Baskı tarihi:
Kasım 2005
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914561
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Aşk, yalnızlık, baba olmak, dostluk, hüzün, ayrılık... Çok satan romanıyla tanıdığımız Tuna Kiremitçi, kalemiyle hayatın köşelerine tek tek dokunuyor... Bazen eski bir şarkının peşine düşüyor, bazen de yeni öykülere açıyor yüreğini... Işıklı caddeler ıssız patikalarl, sonbahar rüzgarları sıcak sevişmelerle buluşuyor... Genç bir yazarın özel dünyasını merak edenler ve Tuna Kiremitçi'yi daha yakından tanımak isteyenler için...
(Arka Kapak'tan)

Hayatın her köşesinde adımlarını duyacaksınız Tuna Kiremitçi'nin. Hayatın her köşesine dair fikirlerini işiteceksiniz, duygularına tanık olacaksınız. Bazen bir çığlık gibi gelecek sesi kulaklarınıza, bazen de sevdayı, ayrılığı, hüznü fısıldayacak kendi sesinden bile ürkercesine. Tuna Kiremitçi'yi kahramanlarının ötesinde, kahramanlarının dışında, Tuna Kiremitçi olarak bulacaksınız karşınızda. Bir baba, bir erkek, bir dost, bir yazar olarak onu bir kez daha tanıyacaksınız. Bazen eski bir şarkının peşine düşeceksiniz onunla birlikte, bazen de onun rehberliğinde yeni öykülere açacaksınız yüreğinizi... Işıklı caddeler ıssız patikalarla, sonbahar rüzgârları sıcak sevişmelerle buluşacak kitabı okurken... Kiremitçi'nin sözcükleri hayattan sayfalar açacak önünüzde, üstelik bu sayfaları birlikte okuyacaksınız onunla. Hayatta kendini hiçbir şeye hazır hissetmeyen, yeni şeyler söylemenin peşinden giden, gökyüzüne işaret fişeği gibi cümleler gönderen, kadınların sevdiği, bazen ihmal ettiği, aşkı sorgulayan, aşkı tanımlamaya çalışan, taze bir babayla karşılaşacaksınız. A.Ş.K. Neyin Kısaltması? genç bir yazarın özel dünyasını merak edenler için karşınızda!


Kitaptan bir bölüm...
" Sevgiliyi taşımak, bir giysiyi taşımak gibi; şık takımların yaptığını yapıp bizi olduğumuzdan daha çekici gösterebiliyor sevgililer. Onlarla yara izlerimizi örtebiliyor, kusurlarımızı gizleyebiliyoruz.

Tek fark, elbisenin çok daha az bakım istemesi.
Aşkımızın sık sık tozunu almaz, onu en iyi koşullarda saklamazsak, ağır bir yüke dönüşmesi işten bile değil. O zaman birbirimizi değil, aşktan geriye kalanları, hüzün ve umutsuzlukla ağırlaşmış o tatsız şeyi sırtlamış oluyoruz. Kurallara uyma merakımız bizi beş dakikalık bir yolculuk yerine uzun ve anlamsız bir hamallığa mahkûm ediyor.
Kimin kimi taşıdığıysa önemli olmuyor artık. İkimizin omuzları da çok ama çok ağrıyor." (sayfa 143)

Kitabı okuyanlar 477 okur

  • Belma Sahin
  • Hande Memiş
  • Pınar Kaçar
  • Selva
  • Nz
  • Semiha Özaltın
  • Ülker Gündoğdu
  • Emine bayburt
  • Tuba Akartepe
  • Yeşim soylu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.3
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%38.4
35-44 Yaş
%26.8
45-54 Yaş
%11.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.6
Erkek
%18.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.6 (5)
9
%5.6 (5)
8
%15.7 (14)
7
%16.9 (15)
6
%10.1 (9)
5
%12.4 (11)
4
%7.9 (7)
3
%6.7 (6)
2
%9 (8)
1
%10.1 (9)