Abdülhamid : Son HükümdarOkay Tiryakioğlu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.310
Gösterim
Adı:
Abdülhamid : Son Hükümdar
Baskı tarihi:
Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051145242
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Tarihi romanlarıyla bestseller listelerine taht kuran ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu'dan çok konuşulacak, sürükleyici bir roman daha! "Abdülhamid" ile Osmanlı tarihinin en çok merak edilen yıllarına kapı aralamaya hazır olun! Sultan II. Abdülhamid'in sırlarla dolu dünyasına açılan bu kapıdan girdiğinizde kendinizi Ulu Sultan'ın tartışmalar yaratan politikaları arasında koştururken bulacaksınız.

Yıllarca Kardeşlik Örgütü'nde eğitim almış üç anarşist yoldaş eşliğinde Paris'te başlayan bu gizli serüven, soluk soluğa bir kovalamacanın ardından İstanbul'daki suikasta uzanacak. Tam her şey bitti derken kendinizi asıl hikâyenin içinde, Sultan Abdülhamid'in karşısında bulacaksınız. İşte şimdi aklınıza takılan soruları sorma vaktidir: 93 Harbi'nde neler yaşandı? Filistin meselesi nedir? Meşrutiyet'e geçiş nasıl cereyan etti? Meclis-i Mebusan neden dağıtıldı? Ve 31 Mart Olayı...

Padişah ile genç yoldaşlar hararet içerisinde tartışırken siz de bizzat saraydaymış gibi akıl oyunlarına kapılacak; dostun, düşmanın, ihanetin ve sevdanın nereden çıkacağı belli olmayan bu sürükleyici romanda başrolü oynayacaksınız.
(Arka Kapaktan)
Ulu Hakan Abdülhamid Han'ı anlamak..
Kardeşlik cemiyeti adı altında dış güçlülerle iş birliği içinde olan Jön Türklerden Saim ve İsmail'in Sultan'la kesişen yolunu anlatan çok özel bir kitap
Kitabı okurken kendimi Abdülhamid Hanla sohbet edermiş gibi hissetim .
Kendisine yapılan saldırılara,iftiralara hatta kendisini öldürmek isteyenlere bile son derece merhametli davranarak doğru yola getiren cesur,vatanperver kendi hakkından önce milletinin hakkını düşünen Sultan Abdülhamid Han'a bir kez daha hayran kaldım okumanızı tavsiye ederim..
İnsanlar birisini anlatacakları zaman genellikle Biyografik bir yoltercihi yaparlar. Bu kitapta ise suikastçilerin isimlerine kadar doğru bilgiler ile bir roman, bir başka şahsın ağzıyla, olay kahramanını anlatma metodu kullanılarak yazılmış. Farklar belirleyici etkenlerdir. Ben çok beğendim ..
 • Simyacı
  8.5/10 (7.217 Oy)8.135 beğeni23.942 okunma1.909 alıntı102.296 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.080 Oy)17.464 beğeni39.448 okunma2.111 alıntı165.180 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.136 Oy)10.801 beğeni26.520 okunma1.381 alıntı139.607 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (1.622 Oy)1.517 beğeni5.941 okunma627 alıntı24.580 gösterim
 • Od
  8.5/10 (1.865 Oy)1.843 beğeni7.039 okunma1.063 alıntı29.359 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.993 Oy)12.460 beğeni31.708 okunma2.778 alıntı132.374 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.051 Oy)7.320 beğeni19.815 okunma3.213 alıntı116.429 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.853 Oy)6.548 beğeni18.881 okunma580 alıntı106.816 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (2.918 Oy)3.112 beğeni13.945 okunma642 alıntı42.581 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.845 Oy)8.134 beğeni25.977 okunma620 alıntı126.500 gösterim
Abdülhamit'i öldürmek için gidip onun en güvendiği adamı olan bir insanın üzerinden Abdülhamit'i bize sevdirerek anlatıyor.

Kendisine darbe yapan ittihatçıların bile gelip kendisinden fikir almalarını okulda öğretmenler öğretmediler mi yoksa ben mi kaçırdım bilmiyorum .

Kitap sıkmadan yazılmış ve her Türk vatandaşının yakın tarihi ile ilgili bilmesi gereken bilgiler var yani bu kitap size çok şey katacak ve çok şey kazandıracak.

Okurken Abdülhamit'in merhametinin ne derece yüksek olduğunu ve düşmanlarını affedişine şahit oluyor nasıl dostu yaptığını izliyorsunuz .

Kitap ayrıca 31 Mart olaylarına da ışık tutuyor . Okumanızı tavsiye ederim.
Abdülhamit anlatılmaz yaşanır dedirten bir kitap kitabın içinde Abdülhamit le kol kolasınız yapılan hainlikleri ona haber etmek istiyorsunuz ama Sesimiz yetmiyor
En çok tartışılan padişah olan Abdulhamid Han'ın yaşadıklarını, almak zorunda kaldığı kararları hangi şartlarda aldığını düşmanlarını bile affeden Koca Hakan'ın nasıl yalnız bırakıldığını yazar çok güzel kaleme almış.
Kitabın ilk yarısı Sultan Abdulhamide düzenlenen suikasti işliyor. ikinci yarısından sonra Sultan Abdulhamit anlatılmaya başlanıyor.
Üç fedaiden biri olan Saim'in ağzından o dönemin ihanetleri ve Sultan Abdulhamid 'in acıları göz önüne çıkıyor. Tarihimiz hakkında bilgilenmemiz için okumamız gereken kitaplardan
Tarihi romanlarını büyük bir beğeniyle takip ettiğim Okay Tiryakioğlu, Abdülhamid - Son Hükümdar'da 1876-1908 yılları arasında Osmanlı'yı idare eden Sultan II. Abdülhamid Han'ı anlatıyor. Ancak bunu yaparken doğrudan Sultanı değil o dönemde Abdülhamid düşmanlığıyla yetişmiş ve Avrupa'da askeri tahsil de görmüş olan üç Türk üzerinden yapıyor bunu. Sami, Suat ve İsmail adlı bu kişiler fikren Jön Türklerdendir ancak dahası Masonik bir oluşum olan 'Kardeşlik Cemiyetinin' birer ferdidirler. Belçikalı bombacı Jorris ve Ermeni çetelerinin ortaklığında tertiplenen Yıldız suikastında yer alırlar. Eser bu isimlerden Saim'in anlatımları üzerinden ilerliyor. Tabii ki devrin pek çok sahici kişisini de içinde barındırıyor. Sultan Abdülhamid'in hangi şartlar altında, kimlerle mücadele ederek 32 sene boyunca Osmanlı topraklarını nasıl başarıyla idare edebildiğini gösteren başarılı bir kurgu...
Gerçekten o dönemi çok güzel bir şekilde hikayeleştirip anlatmışlar. Bu kitap ile Abdülhamid'e olan sevgim dahada arttı. Sıkılmadan okunabilecek bir kitap...
Hiç şüphesiz Sultan 2. Abdülhamid, tarihimizin en tartışmalı simalarından biri. H. Nihal Atsız 2. Abdülhamid için: “Toplumun en büyük haksızlığa uğramış tarihî şahsiyetlerinden biri, II. Abdülhamid’dir. Kendisinden önceki devirlerin ağır yükünü omuzlarında taşıyan, en güvenebileceği adamların ihanetine uğrayan ve dağılmak üzere olan içi dışı düşman dolu bir imparatorluğu 33 yıl sırf zekâ ve hamiyeti ile ayakta tutan bu büyük padişahı katil, kanlı, müstebit, kızıl sultan, cahil ve korkak olarak tanıtılmış, daima aleyhinde işleyen bu propagandanın tesiriyle de böyle tanınmış talihsiz bir insandır.” der. Yazar da bu eserinde 2. Abdulhamid döneminde yaşanan olayları hikayeleştirerek anlatmaya ve olayların iç yüzünü göstermeye çalışmış. Örneğin; 21 Temmuz 1905 tarihinde Yıldız Camisi'nin avlusunda düzenlenen ve Şeyhülislam Cemalettin Efendi'nin yolunu kesmesiyle kıl payı kurtulduğu bombalı suikast ise bu olaylarından biri. Kitapta Sultan’ın muazzam bir siyaset uyguladığını da görüyorsunuz. Daha önce 2. Abdulhamid ile ilgili okuduğum kitaplardaki paragrafların çoğuna burada da denk geldim. Kitabın tarihi bilgilerinden çok roman tarafı daha ön planda. Bu da yazarın edebiyatçı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Roman, Jön Türklerden olan Sami, Suat ve İsmail adlı kişiler üzerinde anlatılıyor. Selman Kayabaşı adlı yazar da buna benzer romanlar yazıyor. Selman Kayabaşı’nı Okay Tiryakioğlu'dan daha başarılı buldum. Okay Tiryakioğlu’nun bu okuduğum ilk romanı. Okurken 30 sayfadan sonra ara verme ihtiyacı duyuyorken, Selman Kayabaşı’nın aynı türdeki romanlarını okurken 100-200 sayfa okusan da sıkılmıyorsun. O dönemi anlamanız için bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.
"Sultan Abdülhamit Han. Tek başına yedi düvele meydan okuyan, devletini ayakta tutmak için sonuna kadar mücadele eden; lakin bunca emeğine karşın tarih kitaplarına kızıl Sultan olarak kaydedilen Osmanlı İmparatorluğunun 34. padişahı". Kitap roman türünde yazılmış olsa da tarihte "bu olay böyle miydi" diye sizleri şaşırtarak araştırmaya yöneltecek bir kitap. Sürükleyici, akıcı yalın bir dille yazılmış herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
yalanlarla yazılmış bir devri yıkan kitaplardır ve tabiki kitabın kahramanlarıdır...
Okurken düşündüren, Abdülhamid Han'ı mükemmel şekilde betimleyen bir roman
Okay Tiryakioğlu...Tarihi romanların bestselleri...Yıllarca kardeşlik örgütünde eğitim almış üç anarşist.Paristen İstanbul'a soluk soluğa bir serüven.Çok fakat sağlam kurgular var.Ama hikayenin özünden hiç kopmayacaksınız. Bilakis kendinizi hangi tarafa koymak isterseniz orada bulacağınız sürükleyici bir serüven.Ama en önemlisi Abdülhamit Hanın gizemli dünyasına açılan bir pencere oluşu.Okunur ve eminim sizede keyif verir.
Sedan Muharebesi sonucu namlı Fransız kibrini yerle bir edip , Alman birliğini kuran ' Demir Şansölye' Bismark , " Dünyadaki 100 gram aklın 90 gramı Abdülhamid Han'da 5 gramı bende , 5 grami da diğer siyasilerdedir.
Okay Tiryakioğlu
Sayfa 178 - Timaş Yayınevi
Onun, o ağır kapaklı, yorgun gözlerindeki munis parıltıları görür görmez, kaderine nasıl da büyük bir rızayla boyun eğdiğini anlamak mı asıl olarak sarsmıştı beni, yoksa olanca kudretine rağmen, acziyetinin farkında insanlara özgü bir tevekkül içinde olması mı ?
İşte dünyanın yeniden şekillendiği bu kritik günlerde Abdülhamid, Osmanlı'nın halen geniş coğrafyası üzerinde her nasılsa teşkil ettiği kudretli haber alma teşkilatı, etkin iç ve dış politikası ve uzlaşmacı lider kişiliğiyle direndikçe direniyor, 'Kardeşlik'in o güçlü ve ezici adımları önünde belirmiş istisnai bir engel oluşturuyordu.
Yeterince vazgecebildiyseniz hayattan, icinizde büyüyen o kapkara boşluğun üzerinde, umulmadık, alacakaranlık bir yerlerde soluk alıp vermeye başlıyordunuz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Abdülhamid : Son Hükümdar
Baskı tarihi:
Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051145242
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Tarihi romanlarıyla bestseller listelerine taht kuran ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu'dan çok konuşulacak, sürükleyici bir roman daha! "Abdülhamid" ile Osmanlı tarihinin en çok merak edilen yıllarına kapı aralamaya hazır olun! Sultan II. Abdülhamid'in sırlarla dolu dünyasına açılan bu kapıdan girdiğinizde kendinizi Ulu Sultan'ın tartışmalar yaratan politikaları arasında koştururken bulacaksınız.

Yıllarca Kardeşlik Örgütü'nde eğitim almış üç anarşist yoldaş eşliğinde Paris'te başlayan bu gizli serüven, soluk soluğa bir kovalamacanın ardından İstanbul'daki suikasta uzanacak. Tam her şey bitti derken kendinizi asıl hikâyenin içinde, Sultan Abdülhamid'in karşısında bulacaksınız. İşte şimdi aklınıza takılan soruları sorma vaktidir: 93 Harbi'nde neler yaşandı? Filistin meselesi nedir? Meşrutiyet'e geçiş nasıl cereyan etti? Meclis-i Mebusan neden dağıtıldı? Ve 31 Mart Olayı...

Padişah ile genç yoldaşlar hararet içerisinde tartışırken siz de bizzat saraydaymış gibi akıl oyunlarına kapılacak; dostun, düşmanın, ihanetin ve sevdanın nereden çıkacağı belli olmayan bu sürükleyici romanda başrolü oynayacaksınız.
(Arka Kapaktan)

Kitabı okuyanlar 212 okur

 • Ümit | Nizam-I Âlem İ'lay-ı Kelimetullah |
 • Mustafa Dülger
 • Sevde
 • R.Regaip
 • Oğuzhan Güneş
 • İlhan İpek
 • Ali BULUT
 • Leyla
 • Sinan İnan
 • Seda Öztenekeci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%41.8
25-34 Yaş
%25.3
35-44 Yaş
%12.7
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.8
Erkek
%67.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.4 (29)
9
%18.6 (13)
8
%12.9 (9)
7
%15.7 (11)
6
%5.7 (4)
5
%2.9 (2)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.4 (1)