Abdülhamid : Son Hükümdar

8,6/10  (25 Oy) · 
75 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.232 gösterim
Tarihi romanlarıyla bestseller listelerine taht kuran ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu'dan çok konuşulacak, sürükleyici bir roman daha! "Abdülhamid" ile Osmanlı tarihinin en çok merak edilen yıllarına kapı aralamaya hazır olun! Sultan II. Abdülhamid'in sırlarla dolu dünyasına açılan bu kapıdan girdiğinizde kendinizi Ulu Sultan'ın tartışmalar yaratan politikaları arasında koştururken bulacaksınız.

Yıllarca Kardeşlik Örgütü'nde eğitim almış üç anarşist yoldaş eşliğinde Paris'te başlayan bu gizli serüven, soluk soluğa bir kovalamacanın ardından İstanbul'daki suikasta uzanacak. Tam her şey bitti derken kendinizi asıl hikâyenin içinde, Sultan Abdülhamid'in karşısında bulacaksınız. İşte şimdi aklınıza takılan soruları sorma vaktidir: 93 Harbi'nde neler yaşandı? Filistin meselesi nedir? Meşrutiyet'e geçiş nasıl cereyan etti? Meclis-i Mebusan neden dağıtıldı? Ve 31 Mart Olayı...

Padişah ile genç yoldaşlar hararet içerisinde tartışırken siz de bizzat saraydaymış gibi akıl oyunlarına kapılacak; dostun, düşmanın, ihanetin ve sevdanın nereden çıkacağı belli olmayan bu sürükleyici romanda başrolü oynayacaksınız.
(Arka Kapaktan)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786051145242
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gözde Albayrak 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ulu Hakan Abdülhamid Han'ı anlamak..
Kardeşlik cemiyeti adı altında dış güçlülerle iş birliği içinde olan Jön Türklerden Saim ve İsmail'in Sultan'la kesişen yolunu anlatan çok özel bir kitap
Kitabı okurken kendimi Abdülhamid Hanla sohbet edermiş gibi hissetim .
Kendisine yapılan saldırılara,iftiralara hatta kendisini öldürmek isteyenlere bile son derece merhametli davranarak doğru yola getiren cesur,vatanperver kendi hakkından önce milletinin hakkını düşünen Sultan Abdülhamid Han'a bir kez daha hayran kaldım okumanızı tavsiye ederim..

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi romanlarını büyük bir beğeniyle takip ettiğim Okay Tiryakioğlu, Abdülhamid - Son Hükümdar'da 1876-1908 yılları arasında Osmanlı'yı idare eden Sultan II. Abdülhamid Han'ı anlatıyor. Ancak bunu yaparken doğrudan Sultanı değil o dönemde Abdülhamid düşmanlığıyla yetişmiş ve Avrupa'da askeri tahsil de görmüş olan üç Türk üzerinden yapıyor bunu. Sami, Suat ve İsmail adlı bu kişiler fikren Jön Türklerdendir ancak dahası Masonik bir oluşum olan 'Kardeşlik Cemiyetinin' birer ferdidirler. Belçikalı bombacı Jorris ve Ermeni çetelerinin ortaklığında tertiplenen Yıldız suikastında yer alırlar. Eser bu isimlerden Saim'in anlatımları üzerinden ilerliyor. Tabii ki devrin pek çok sahici kişisini de içinde barındırıyor. Sultan Abdülhamid'in hangi şartlar altında, kimlerle mücadele ederek 32 sene boyunca Osmanlı topraklarını nasıl başarıyla idare edebildiğini gösteren başarılı bir kurgu...

Gerçekten o dönemi çok güzel bir şekilde hikayeleştirip anlatmışlar. Bu kitap ile Abdülhamid'e olan sevgim dahada arttı. Sıkılmadan okunabilecek bir kitap...

ayhan özköroğlu 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okay Tiryakioğlu...Tarihi romanların bestselleri...Yıllarca kardeşlik örgütünde eğitim almış üç anarşist.Paristen İstanbul'a soluk soluğa bir serüven.Çok fakat sağlam kurgular var.Ama hikayenin özünden hiç kopmayacaksınız. Bilakis kendinizi hangi tarafa koymak isterseniz orada bulacağınız sürükleyici bir serüven.Ama en önemlisi Abdülhamit Hanın gizemli dünyasına açılan bir pencere oluşu.Okunur ve eminim sizede keyif verir.

Fadime 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hükğmdarlığın alametlerinden biri. Ancak sormak istiyorum. Bir hukumdar ne kadar merhametli olabilir yada ne boyutta politik hareket ederek zamanın şartlarınıda goz önünde bulundurarak kendini öldürmeye calisan birilerine şans verebilir. Oturup uzun uzadıya tartışılabilecek bır eser ve zaman dilimi.

BİLAL YALÇIN 
27 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

yalanlarla yazılmış bir devri yıkan kitaplardır ve tabiki kitabın kahramanlarıdır...

Kitaptan 7 Alıntı

Gözde Albayrak 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın üzerinde,tüm acıların dışında yaşayabilen yegâne varlıklar kuşlardır ..

Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 323)Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 323)
Gözde Albayrak 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Türk devleti bana ait değildir.
Türk milletinindir ve ben onun hiçbir parçasını veremem .

Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 159)Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 159)
Gözde Albayrak 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zira emperyalizmin vahşetine direnerek modernleşme sürecinde yol almak,ancak Osmanlı gibi asil bir milletin ve Abdülhamit gibi büyük bir padişah'ın işi olabilirdi..

Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 257)Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 257)
onur 
07 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben parlamenter sisteme karşı değilim. Hiçbir zamanda olmadım. Yalnızca böyle büyük bir dönüşüm, devletin bu ölçüde kritik günlerinde gerçekleştirilemez."

Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay TiryakioğluAbdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu
Gözde Albayrak 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cihan matem tutup kan ağlasın Abdülaziz Han'a
Medet Allah,mübarek cismi boyandı kızıl kana..!
Nasıl hemşiresi bu Adile yanmaz o hakana,
Ki kıydı bunca zalimler karındaş-ı Cihan bana..

Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 165)Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 165)
Gözde Albayrak 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben bir karış dahi olsa toprak satmam,zira bu vatan bana ait değil milletime aittir.Milletim,bu devleti kanlarını dökerek kazanmışlardır ve yine kanları ile mahsuldar kılmışlardır. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan tekrar kanlarımızla örteriz .

Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 159)Abdülhamid : Son Hükümdar, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 159)