Abdülhamid ve Sherlock Holmes

6,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
753 gösterim
Yervant Odyan'm 1911 tarihli bu olağanüstü klasiği, dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes ile dünyanın en ünlü polisiye roman tutkunu Padişah II. Abdülhamid'i yan yana getiriyor.

Yüzyıl başının tekinsiz günlerinde, II. Abdülhamid'in hafiye teşkilatına mensup adamları birbiri ardına ölü bulunur. Kendini bir anda tehdit altında hisseden "şüpheci" Padişah, cinayetleri aydınlatma görevini dedektiflerin en ünlüsüne, Sherlock Holmes'e verme kararı alır...

Fonda tarihimizin en çalkantılı dönemlerinden birini, II. Meşrutiyet'in ilan edilme sürecini mektup, telgraf, fotoğraf gibi belgesel değeri olan malzemelerle işleyen Abdülhamid ve Sherlock Holmes, dehşet bir polisiye olmasının yanı sıra, Savaş ve Barış esinleri taşıyan son derece gerçekçi bir roman. Çünkü Yervant Odyan aynı zamanda yetkin bir Tolstoy çevirmeni.

Sherlock Holmes hikâyelerine düşkünlüğüyle bilinen II. Abdülhamid'in, hayran olduğu Sherlock karakterinin yaratıcısıyla tanışmak için yazar Sir Arhur Conan Doyle'u İstanbul'a, sarayına davet ettiği ve kendisini Mecidiye Nişanı'yla şereflendirdiği de, bir rivayet olarak romanda yerini alıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  925
 • ISBN:
  9786051417028
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nihan Karaalioğlu 
 05 Haz 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Abdülhamid dönemini hem ağır eleştirilerle hem de taraf tutarak bariz bir şekilde anlatmış yazar, ona rağmen olayların gidişatı ve etkileyiciliği yönünden okunmaya değer bir kitaptı. Keşke benim bu yorumda yaptığım gibi yazar da Sultan Abdülhamit 'e hakkını verse idi.

Yasin Geçer 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Edebi anlamda gündelik Türkçeye nazaran epey ağır bir eser, kitabın arkasındaki sözlüğe sıkça ihtiyaç oluyor. Önsözde de belirtildiği üzere, Abdülhamid Hanın tahttan ayrılmasının hemen ardından yazıldığı için çok yanlı bir üslubu olduğu söylenebilir.

Kitapla ilgili 2 Haber