Abdülhamid ve Sherlock Holmes

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
724 gösterim
Yervant Odyan'm 1911 tarihli bu olağanüstü klasiği, dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes ile dünyanın en ünlü polisiye roman tutkunu Padişah II. Abdülhamid'i yan yana getiriyor.

Yüzyıl başının tekinsiz günlerinde, II. Abdülhamid'in hafiye teşkilatına mensup adamları birbiri ardına ölü bulunur. Kendini bir anda tehdit altında hisseden "şüpheci" Padişah, cinayetleri aydınlatma görevini dedektiflerin en ünlüsüne, Sherlock Holmes'e verme kararı alır...

Fonda tarihimizin en çalkantılı dönemlerinden birini, II. Meşrutiyet'in ilan edilme sürecini mektup, telgraf, fotoğraf gibi belgesel değeri olan malzemelerle işleyen Abdülhamid ve Sherlock Holmes, dehşet bir polisiye olmasının yanı sıra, Savaş ve Barış esinleri taşıyan son derece gerçekçi bir roman. Çünkü Yervant Odyan aynı zamanda yetkin bir Tolstoy çevirmeni.

Sherlock Holmes hikâyelerine düşkünlüğüyle bilinen II. Abdülhamid'in, hayran olduğu Sherlock karakterinin yaratıcısıyla tanışmak için yazar Sir Arhur Conan Doyle'u İstanbul'a, sarayına davet ettiği ve kendisini Mecidiye Nişanı'yla şereflendirdiği de, bir rivayet olarak romanda yerini alıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  925
 • ISBN:
  9786051417028
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin Geçer 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Edebi anlamda gündelik Türkçeye nazaran epey ağır bir eser, kitabın arkasındaki sözlüğe sıkça ihtiyaç oluyor. Önsözde de belirtildiği üzere, Abdülhamid Hanın tahttan ayrılmasının hemen ardından yazıldığı için çok yanlı bir üslubu olduğu söylenebilir.

Kitapla ilgili 2 Haber

Abdülhamid ve Sherlock Holmes
Abdülhamid ve Sherlock Holmes II. Abdülhamid iyi bir polisiye okuruydu. Yıldız Sarayı’ndaki 10 bin kitaplık kütüphanesinin 2 bini polisiye romandı ve kelimenin tam anlamıyla bir Sherlock Holmes hayranıydı.
Abdülhamid ve Sherlock yanyana
Abdülhamid ve Sherlock yanyana Yervant Odyan imzalı Abdülhamid ve Sherlock Holmes romanı bugünün kurmacası bir eser değil. 1911'de yayınlanan Osmanlı polisiyesinin bu şaşırtıcı klasiği, gelmiş geçmiş en ünlü dedektif Sherlock Holmes'le dünyanın en sıkı polisiye okuru devlet başkanı II. Abdülhamid'i yan yana getiriyor.