Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2

7,8/10  (40 Oy) · 
168 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.780 gösterim
Abdülhamid'siz bir yüz yıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden 'küçük Osmanlı' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. Şimdi toparlanıyoruz ve yeniden küresel bir aktör olma yolundayız. Artık ufuklara bakarken kendimizden daha eminiz. Bu açılımlar döneminde bir tarih açılımı, dolayısıyla Abdülhamid açılımı kaçınılmaz.

Mustafa Armağan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'de yine özgün belge ve bilgilere dayanarak Sultan Abdülhamid'in bugüne kadar anlatılmayan yönlerini okurlarına sunuyor.

Türkiye'ye eğitimde altın çağ yaşatan, Küba'ya ajan gönderen, Singapur'a cami yaptıran, Sri Lanka'ya okul açtıran, New York'taki Webb'den Londra'daki Quilliam'a özel görevler veren, Belarusya'nın ıssız köylerinde adı hala camilerde anılan bir Abdülhamid bu... Her sayfasında şaşıracağınız bir kitap...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  978-605-114-095-7
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yine bir Mustafa Armağan klasiği. "Resmi Tarih" in zıddı "Gayri Resmi Tarih". Keşke tarihimiz böyle ifrat-tefrit arasında gidip gelmeseydi ve keşke ideolojilerden uzak objektif olarak aktarılsaydı.

Aleyna Cınar 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okurken tarihimize ait gerçekleri kaynaklarıyla birlikte görüyorsunuz.Umarım herkes okur ve Abdulhamid'in üzerine atılan iftiraların asılsızlığını görür.

Günay Kut Berber 
22 Mar 14:40 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Bir Ermeni yaftası olarak bazılarının söylediği gibi Kızıl Sultan'mı yoksa Ulu Hakan'mı ? 30 küsür yıl boyunca11 idam cezası vermiş bu cezaların çoğu da anne baba katillerine veya seri katillere vermiş bir Sultan'ın önüne geleni öldürttüğü iddia edilmesi pek bir manidar.Sultanlığının ilk 15 yılında 160 Rüşdiye,55 İdadi Lise,14 İptidai Darilmuallimini,19 Müslüman özel okulu ve 9649 modern iptidai kurulmuş ve Polis okulu dahil sürüyle okul açılmış.Böyle bir Sultanın bir eğitim neferinin bağnaz olarak yaftalanması da ayrıca dikkat edilmesi gereken bir unsur tabi ki.Ve yine kendisini hal eden kimselerin sonrasında ne büyük bir hata yaptıklarına dair özür mahiyetinde hatıratları ve sözleri.Kısacası bana göre kattiyyen Kızıl Sultan değil dahi bir Ulu Hakan'ın Sultanlık döneminde yaptıkları ve yapamadıkları gayet başarılı bir şekilde bir çok belgeyle önümüze serilmiş.Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 1-2 merak edenler için kayda değer bir kitap olmuş.Keyifli okumalar efendim..

İlk kitap gibi gayet güzel zaten Mustafa Armağanı okuyanlar iyi bilirler. Kitap sağlam kaynaklarla beslenmiş birinci ve bu ikinci kitaptaki tüm kaynakları not aldım. Abdülhamid üzerine okuma yapacak olanlara tavsiye ederim. Eğer bu kitaptaki kaynaklarada göz gezdirirseniz Sultan üzerine iyi bir birikiminiz olabilir diye düşünüyorum.

Kitaptan 6 Alıntı

Günay Kut Berber 
21 Mar 15:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hafızamızı çalanlardan ancak bir şekilde intikam alabiliriz: Yeniden hatırlayarak...

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 121 - Timaş Yayınları)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 121 - Timaş Yayınları)

'Abdülhamid bu matbaanın kirli suyu için ayrı bir su yolu yaptırmıştır.' Sebebi mi? Elbette Kur'an-ı Kerim'in tozunun diğer kirli sularla birlikte kanalizasyona karışmaması için.
Sultan Abdülhamid üzerinde neden bu kadar duruyorsun? diyenlere daha sıkı bir cevap veremezdim herhalde.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan
Günay Kut Berber 
21 Mar 15:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ahmet Rasim'in dediği gibi, öldüğü gün halkın gönlünde yeniden tahta çıkmayı başaran nadir insanlardan biriydi o.''Son Sultan'' denilince akla ilk o geliyor.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 47 - Timaş Yayınları)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 47 - Timaş Yayınları)
Günay Kut Berber 
21 Mar 15:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İmparatorluğu dağılmaktan kurtarmak için reform lazımdı ama reform yaptıkça da imparatorluk dağılıyordu! Bu işin içinden nasıl çıkılacaktı.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 31 - Timaş Yayınları)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 31 - Timaş Yayınları)

Abdülhamid Han
Alkan'a göre Abdülhamid devrinin ilk 15 yılında 160 rüşdiye (Ortaokul), 55 Idadi (Lise), 14 Iptidai Darülmuallimini (Ilköğretim Öğretmen Okulu), 19 Müslüman özel okulu ve 9649 modern iptidai okul (ilkokul) kurulmuştur.Ilaveten 5138 adet eski tarz öğretim yapan sıbyan mektebi ilkokula dönüştürlmüştür. Bu dönemde özellikle idadi ve ilkokulların sayısında artış çarpıcıdır.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 19)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 19)