Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2

·
Okunma
·
Beğeni
·
3200
Gösterim
Adı:
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-114-095-7
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş
Baskılar:
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2
Abdülhamid
Abdülhamid
Abdülhamid'siz bir yüz yıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden 'küçük Osmanlı' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. Şimdi toparlanıyoruz ve yeniden küresel bir aktör olma yolundayız. Artık ufuklara bakarken kendimizden daha eminiz. Bu açılımlar döneminde bir tarih açılımı, dolayısıyla Abdülhamid açılımı kaçınılmaz.

Mustafa Armağan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'de yine özgün belge ve bilgilere dayanarak Sultan Abdülhamid'in bugüne kadar anlatılmayan yönlerini okurlarına sunuyor.

Türkiye'ye eğitimde altın çağ yaşatan, Küba'ya ajan gönderen, Singapur'a cami yaptıran, Sri Lanka'ya okul açtıran, New York'taki Webb'den Londra'daki Quilliam'a özel görevler veren, Belarusya'nın ıssız köylerinde adı hala camilerde anılan bir Abdülhamid bu... Her sayfasında şaşıracağınız bir kitap...
336 syf.
·13 günde·Beğendi
Kitabı bitirdiğimde gece yarısıydı, annemin hadi gözlerin acıyacak demesiyle kendime geldim. Sen ne büyük sırmışsın sultanım okudukça yeni yeni şeyler ortaya çıkıyor diyordum ki kitabın son sözü de bundan bahsediyordu. Okudukça artık şaşırmam diyor ama şaşırdıkça şaşırıyorsunuz. Öncelikle bir çok kişinin sorduğu soruyu cevaplayayım kitabı ilk kitabı okumadan okuyabilirsiniz ama ilk kitabı okumanız bazı konulara daha hakim olmanızı da sağlar. Kitabın beğendiğim özelliklerinden biri de ilk kez yayınlanan belgelerin bulunmasıydı. Röportajlardan, makalelerden, kitaplardan ve daha bir sürü kaynaktan yararlanmış ama Mustafa Armağan'a kaynaklara dayanmıyor diyenlerde nedense pek göremiyorum bu çeşitliliği. Neyse konumuza dönelim. Şöyle bir kaç ilginç başlık vereyim size: Singapur da Abdülhamid müzesi, Abdülhamid hiç çek kesmiş miydi?, bor mücadelesi, Abdülhamid uğruna ayaklanan kürtler gibi. Bir de anlaşılmamış bazı konular: reval görüşmesi desem yeter bence. Kitap ilk kitabı gibi başlıklardan oluşuyor. Sizi yeterince meraklandırdıysam iyi okumalar dilerim. Ha bir de uzun sürede okuduğuma bakmayın (dedim ya gece yarısı olmuş biterken diye) yazılılar falan derken hiç vakit ayıramadım. Gayet sürükleyici idi.
336 syf.
·1 günde·10/10
Mekke'nin ve Medine'nin hizmetkarı, Allah'ın yeryüzündeki Halifesi, Sultan oğlu Sultan Ey Yüce Abdülhamid-i Sani....

Abdühamid'siz bir yüzyıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden ''küçük Osmanlı'' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. O veli bir Sultan'dı ve yaptıklarıyla bizler için hakiki bir Sultan oldu. Tekrardan onun ruhunu yakalamalıyız. Bu süreç biraz sancılı olacak ama inşaAllah olacak! Seni çok seviyorum Sultanım! Rabbim seni firdevs cennetine alsın inşaAllah.. Seni tanımak, okumak ve yaşamak muazzam...
336 syf.
·5/10
Yine bir Mustafa Armağan klasiği. "Resmi Tarih" in zıddı "Gayri Resmi Tarih". Keşke tarihimiz böyle ifrat-tefrit arasında gidip gelmeseydi ve keşke ideolojilerden uzak objektif olarak aktarılsaydı.
336 syf.
·5 günde·10/10
Öncelikle Mustafa Armağan'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Serinin ikinci kitabı olan "Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2" kitabı en az ilk kitabı kadar akıcı ve yerli yerinde bir üslupla yazılmıştı. Bizlerde bir algı var ki kim ne derse o şekilde şekilleniyoruz. "Tarih kitabı mı? Ben sevmem öyle, hemen sıkılırım." ... Evet zaten bu zamana kadar sıkıcı bulduğumuz için tarihimizin kara lekelerle örtülmesine tek bir kelam dahi edemedik, herkese ve her şeye inanma tenezzülünü gösterdik. Bu zamana kadar ders kitaplarında bizlere yutturulmaya çalışılan o sözde " kahramanlar" ı hikmetten sayma faslı bitti artık. Bu kitapta delilsiz tek bir satır dahi yok iken Mustafa Armağan'na hakaret edenler de ayrı bir muamma tabi. Söylenenler arasında "Atatürk'e hakaret ediyor." cümlesi geçtiği an bence artık konu tartışmaya kapanmalıdır zira karşında ki zihniyetin algılama becerisi kendinden başka herkese kapalıdır. Arkadaşlar bilmem farkında mısınız ama Atatürk'te bir insan evladı, bir fani, bir siyaset adamı ve illaki hataları ve yanlışları olacaktır. Peygamberler'in bile zellesi var iken kendisine bu kadar toz kondurmayışınız gülünç! (ki asla peygamberlerle kıyas etme niyetim değildir. Sadece ufak bir örnek.) Şimdi ben bu sözleri ettikten sonra beni Atatürk'e düşman falan da edenler olacaktır hazırlıklıyım zaten sorun değil lütfen, içinizde kalmasın... Kolay olan ne biliyor musunuz? Bir insanın kendi doğrularıyla diğer bir insanı yargılamasıdır. Siz cesurca davranıp zoru seçin ve empati yapın. Kimseye düşman değilim. Bazı zihniyetler TC'den sonrasını kabul ederken ben, taa Orta Asya'dan bu yana doğrusuyla yanlışıyla soyumun varlığıyla gurur duyuyorum. Selametle.
-Kitap şiddetle tavsiyemdir.-
250 syf.
·Puan vermedi
Türkiye’ de eğitimde altın çağ yaşatan, Küba’ya ajan gönderen, Singapur’a cami yaptıran, Sri lanka’ya okul açtıran, New york’ta ki Webb’den Londra’da ki Quilliam’a özel görevler veren Belarusya’ nın ıssız köylerinde adı hâlâ camilerde anılan bir Abdülhamid bu.. ️ Öyle kolay unutulmaz
336 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okurken tarihimize ait gerçekleri kaynaklarıyla birlikte görüyorsunuz.Umarım herkes okur ve Abdulhamid'in üzerine atılan iftiraların asılsızlığını görür.
336 syf.
·Puan vermedi
Aslinda mustafa armagan sevdigim bjr tarihci degildir, cunku kitaplarini yanli yazar kendi yorumuna gore yazar, ama tarih objektif olmaktir olay ne ise onu anlatmak dogruyu anlatmaktir. Tarih siyasetcilerin siyasi fikirlerini hakli cikarma siyasi egolarini tatmin etme alani degildir dogruyu anlatma alanidir . Lakin biraz cumhuriyet ve ataturk karsiti olan mustafa armaganin bu kitabi yanli yazilmamistir gercekler dogrular yazilmistir.Bu kitabinda siyasilerin fikirlerini tatmin etme durumu gormedim. Ilk kitabinda da ogle ve dili anlasilir akici tavsiye edilir mustafa armagan sevmememe ragmen
336 syf.
·9 günde·7/10
Bir Ermeni yaftası olarak bazılarının söylediği gibi Kızıl Sultan'mı yoksa Ulu Hakan'mı ? 30 küsür yıl boyunca11 idam cezası vermiş bu cezaların çoğu da anne baba katillerine veya seri katillere vermiş bir Sultan'ın önüne geleni öldürttüğü iddia edilmesi pek bir manidar.Sultanlığının ilk 15 yılında 160 Rüşdiye,55 İdadi Lise,14 İptidai Darilmuallimini,19 Müslüman özel okulu ve 9649 modern iptidai kurulmuş ve Polis okulu dahil sürüyle okul açılmış.Böyle bir Sultanın bir eğitim neferinin bağnaz olarak yaftalanması da ayrıca dikkat edilmesi gereken bir unsur tabi ki.Ve yine kendisini hal eden kimselerin sonrasında ne büyük bir hata yaptıklarına dair özür mahiyetinde hatıratları ve sözleri.Kısacası bana göre kattiyyen Kızıl Sultan değil dahi bir Ulu Hakan'ın Sultanlık döneminde yaptıkları ve yapamadıkları gayet başarılı bir şekilde bir çok belgeyle önümüze serilmiş.Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 1-2 merak edenler için kayda değer bir kitap olmuş.Keyifli okumalar efendim..
336 syf.
İlk kitap gibi gayet güzel zaten Mustafa Armağanı okuyanlar iyi bilirler. Kitap sağlam kaynaklarla beslenmiş birinci ve bu ikinci kitaptaki tüm kaynakları not aldım. Abdülhamid üzerine okuma yapacak olanlara tavsiye ederim. Eğer bu kitaptaki kaynaklarada göz gezdirirseniz Sultan üzerine iyi bir birikiminiz olabilir diye düşünüyorum.
336 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitaba Hakaanımız abdülhamid in bu ülkenin etrafında kurtlarla cakallarla çevrili bir bataklıktan bizi kurtarma hikayesi diyebiliriz. Okunmasi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
336 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sultan Abdülhamit Han'ın Mustafa Armağanın gözünden kaynaklarla desteklediği 2 ciltlik kitabı soluk soluğa okuyacağınız muhteşem bir Mustafa Armağan yaptıydı.Abdulhamidin siyasi zekası en ayrıntısıyla kitaba aktarılmış, Abdülhamit Han'ın etkisini sadece Osmanlı toprakları içerisinde değil Tüm İslam beldelerinde görebiliriz.......Pekinde açılan camii ve okul,aynı şekilde Abdulhamidin izleri İslam beldeleri dışında da etki göstermektedir,Amerika'da çıkan yangında gönderdiği yardım yine aynı şekilde İrlanda'ya yaptığı yardımlarla Abdülhamit Osmanlısında Dış siyasette söz sahibi bir yıl olmuş gerçekten.Omrünü halka ve hakka hizmetle geçiren Abdülhamit imparatorluğun çöküşünü en az 20 yıl geciktirdi........Abdülhamidi yakından tanımak,onu anlamak için bu kitapları okumanızı size ısrarla tavsiye üstad Necip Fazıl'ın dediği gibi"Abdülhamidi anlamak herşeyi anlamak olacaktır!"......
Ben bir karış dahi toprak satamam, zira o bana değil, halkıma aittir. Onlar bu İmparatorluğu kurup kanlarıyla mahsuldar kıldılar. Onu bizden koparılmadan önce kanımızla bir kere daha kaplamayı biliriz. Benim Filistin ve Suriye'den gelen iki alayım Plevne'de son neferine kadar kırılmaya can attılar. Bir teki bile hayatta kalmadı, hepsi cansız bir şekilde toprağa serildiler. Türk(Osmanlı) İmparatorluğu Türk(Osmanlı) halkınındır, benim değil. Onun hiçbir parçasını veremem. Yahudiler milyonlarını saklasınlar. İmparatorluğum parçalanınca belki de Filistin'i tek kuruş ödemeden elde edebileceklerdir. Fakat ancak kadavramız parçalara ayrılabilir. Vücudumuzun canlı canlı kesilip biçilmesine razı olamam!
33 sene millet ve devletim için , memleketimin selameti için çalıştım . Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakk'ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular. 
Sözleri döküldü Küçük Mabeyn'in zarif halısına .
Sultan bana dedi ki : Eğer Mr. Herlz'le dostluğunuz ikimizinki gibiyse ona bu meselede tek bir adım daha atmamasını söyle. Ben bir karış dahi toprak satamam , zira o bana değil, halkıma aittir. Onlar bu İmparatorluğu kurup kanlarıyla mahsuldar kıldılar. Onu bizden koparılmadan önce kanımızla bir kere daha kaplamayı biliriz. Benim Filistin ve Suriye'den gelen iki alayım Plevne'de son neferine kadar kırılmaya can attılar. Bir teki bile hayatta kalmadı , hepsi cansız bir şekilde toprağa serildiler. Türk(Osmanlı) İmparatorluğu Türk(Osmanlı) halkınındır , benim değil. Onun hiçbir parçasını veremem. Yahudiler milyonlarını saklasınlar. İmparatorluğum parçalanınca belki de Filistin'i tek kuruş ödemeden elde edebileceklerdir. Fakat ancak kadavramız parçalara ayrılabilir. Vücudumuzun canlı canlı kesilip biçilmesine razı olamam!
Kendisini öldürmeye kasdetmiş adamı idamdan kurtardığı yetmiyormuş gibi , bir de kendi hizmetinde kullanmayı akıl eden bir devlet adamına biz de kalkmış ''Kızıl Sultan'' veya ''Büyük Katil'' diyoruz.
İngiltere 1857'deki Hint ayaklanmasında binlerce insanı katleden, hatta ele başlarını topların namlusuna bağlayıp ateşlemek suretiyle parçalayan kendisi değilmiş gibi, bir anda Osmanlı Ermenilerinin hamisi kesilmiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-114-095-7
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş
Baskılar:
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2
Abdülhamid
Abdülhamid
Abdülhamid'siz bir yüz yıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden 'küçük Osmanlı' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. Şimdi toparlanıyoruz ve yeniden küresel bir aktör olma yolundayız. Artık ufuklara bakarken kendimizden daha eminiz. Bu açılımlar döneminde bir tarih açılımı, dolayısıyla Abdülhamid açılımı kaçınılmaz.

Mustafa Armağan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'de yine özgün belge ve bilgilere dayanarak Sultan Abdülhamid'in bugüne kadar anlatılmayan yönlerini okurlarına sunuyor.

Türkiye'ye eğitimde altın çağ yaşatan, Küba'ya ajan gönderen, Singapur'a cami yaptıran, Sri Lanka'ya okul açtıran, New York'taki Webb'den Londra'daki Quilliam'a özel görevler veren, Belarusya'nın ıssız köylerinde adı hala camilerde anılan bir Abdülhamid bu... Her sayfasında şaşıracağınız bir kitap...

Kitabı okuyanlar 679 okur

  • Erdi HIRAMAN
  • Emine Üfeyra Kavcuk
  • Enes KÖROĞLU
  • B.Beyazıt
  • Bir Tarihçinin Dünyası
  • Hüseyin Altıntaş
  • Gökhan Berber
  • Sitare-i Rahşân
  • Hülya Şenel
  • Ensar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%34.4
35-44 Yaş
%17.2
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%3.1
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.6
Erkek
%68.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.3 (53)
9
%14.4 (21)
8
%14.4 (21)
7
%8.2 (12)
6
%4.8 (7)
5
%2.1 (3)
4
%0.7 (1)
3
%0.7 (1)
2
%0.7 (1)
1
%11 (16)