Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2

7,4/10  (23 Oy) · 
126 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.645 gösterim
Abdülhamid'siz bir yüz yıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden 'küçük Osmanlı' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. Şimdi toparlanıyoruz ve yeniden küresel bir aktör olma yolundayız. Artık ufuklara bakarken kendimizden daha eminiz. Bu açılımlar döneminde bir tarih açılımı, dolayısıyla Abdülhamid açılımı kaçınılmaz.

Mustafa Armağan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'de yine özgün belge ve bilgilere dayanarak Sultan Abdülhamid'in bugüne kadar anlatılmayan yönlerini okurlarına sunuyor.

Türkiye'ye eğitimde altın çağ yaşatan, Küba'ya ajan gönderen, Singapur'a cami yaptıran, Sri Lanka'ya okul açtıran, New York'taki Webb'den Londra'daki Quilliam'a özel görevler veren, Belarusya'nın ıssız köylerinde adı hala camilerde anılan bir Abdülhamid bu... Her sayfasında şaşıracağınız bir kitap...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  978-605-114-095-7
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yine bir Mustafa Armağan klasiği. "Resmi Tarih" in zıddı "Gayri Resmi Tarih". Keşke tarihimiz böyle ifrat-tefrit arasında gidip gelmeseydi ve keşke ideolojilerden uzak objektif olarak aktarılsaydı.

Faruk Kırmızı 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk kitap gibi gayet güzel zaten Mustafa Armağanı okuyanlar iyi bilirler. Kitap sağlam kaynaklarla beslenmiş birinci ve bu ikinci kitaptaki tüm kaynakları not aldım. Abdülhamid üzerine okuma yapacak olanlara tavsiye ederim. Eğer bu kitaptaki kaynaklarada göz gezdirirseniz Sultan üzerine iyi bir birikiminiz olabilir diye düşünüyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

'Abdülhamid bu matbaanın kirli suyu için ayrı bir su yolu yaptırmıştır.' Sebebi mi? Elbette Kur'an-ı Kerim'in tozunun diğer kirli sularla birlikte kanalizasyona karışmaması için.
Sultan Abdülhamid üzerinde neden bu kadar duruyorsun? diyenlere daha sıkı bir cevap veremezdim herhalde.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan

Abdülhamid Han
Alkan'a göre Abdülhamid devrinin ilk 15 yılında 160 rüşdiye (Ortaokul), 55 Idadi (Lise), 14 Iptidai Darülmuallimini (Ilköğretim Öğretmen Okulu), 19 Müslüman özel okulu ve 9649 modern iptidai okul (ilkokul) kurulmuştur.Ilaveten 5138 adet eski tarz öğretim yapan sıbyan mektebi ilkokula dönüştürlmüştür. Bu dönemde özellikle idadi ve ilkokulların sayısında artış çarpıcıdır.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 19)Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2, Mustafa Armağan (Sayfa 19)