Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2Mustafa Armağan

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.318
Gösterim
Adı:
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-114-095-7
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş
Abdülhamid'siz bir yüz yıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden 'küçük Osmanlı' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. Şimdi toparlanıyoruz ve yeniden küresel bir aktör olma yolundayız. Artık ufuklara bakarken kendimizden daha eminiz. Bu açılımlar döneminde bir tarih açılımı, dolayısıyla Abdülhamid açılımı kaçınılmaz.

Mustafa Armağan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'de yine özgün belge ve bilgilere dayanarak Sultan Abdülhamid'in bugüne kadar anlatılmayan yönlerini okurlarına sunuyor.

Türkiye'ye eğitimde altın çağ yaşatan, Küba'ya ajan gönderen, Singapur'a cami yaptıran, Sri Lanka'ya okul açtıran, New York'taki Webb'den Londra'daki Quilliam'a özel görevler veren, Belarusya'nın ıssız köylerinde adı hala camilerde anılan bir Abdülhamid bu... Her sayfasında şaşıracağınız bir kitap...
Yine bir Mustafa Armağan klasiği. "Resmi Tarih" in zıddı "Gayri Resmi Tarih". Keşke tarihimiz böyle ifrat-tefrit arasında gidip gelmeseydi ve keşke ideolojilerden uzak objektif olarak aktarılsaydı.
Eveeet nihayet bitirdim kitabımı :) Anladım ki , Abdülhamit siz yaşadığımız bu yüzyılda bir imparatorluk nasıl un ufak olmuş ve aynı zamanda nasıl Misaki Milli fikrinin doğusuna şahit oluyoruz.
Demem o ki bazı insanlar vardır kendilerini hemen ele verirler yormazlar sizi ama bazı insanlar vardır ki tam tanıdım derken yeni birseyini öğrenip şaşkınlıkla ağzı açık baka kalırsınız. İşte Sultan Abdulhamitte böyle bir zattır. Hayatı boyunca düşmanlarla nasıl mücadele ettiğini ve dahi zekasını nasıl kullandığını anlatır bu kitap.. ve açıkçası o müthiş zekası tam olarak da anlatilabilmis değildir. Umarım tez zamanda değeri yeniden layıkıyla bilinir
Kitabı okurken tarihimize ait gerçekleri kaynaklarıyla birlikte görüyorsunuz.Umarım herkes okur ve Abdulhamid'in üzerine atılan iftiraların asılsızlığını görür.
Öncelikle Mustafa Armağan'a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Serinin ikinci kitabı olan "Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2" kitabı en az ilk kitabı kadar akıcı ve yerli yerinde bir üslupla yazılmıştı. Bizlerde bir algı var ki kim ne derse o şekilde şekilleniyoruz. "Tarih kitabı mı? Ben sevmem öyle, hemen sıkılırım." ... Evet zaten bu zamana kadar sıkıcı bulduğumuz için tarihimizin kara lekelerle örtülmesine tek bir kelam dahi edemedik, herkese ve her şeye inanma tenezzülünü gösterdik. Bu zamana kadar ders kitaplarında bizlere yutturulmaya çalışılan o sözde " kahramanlar" ı hikmetten sayma faslı bitti artık. Bu kitapta delilsiz tek bir satır dahi yok iken Mustafa Armağan'na hakaret edenler de ayrı bir muamma tabi. Söylenenler arasında "Atatürk'e hakaret ediyor." cümlesi geçtiği an bence artık konu tartışmaya kapanmalıdır zira karşında ki zihniyetin algılama becerisi kendinden başka herkese kapalıdır. Arkadaşlar bilmem farkında mısınız ama Atatürk'te bir insan evladı, bir fani, bir siyaset adamı ve illaki hataları ve yanlışları olacaktır. Peygamberler'in bile zellesi var iken kendisine bu kadar toz kondurmayışınız gülünç! (ki asla peygamberlerle kıyas etme niyetim değildir. Sadece ufak bir örnek.) Şimdi ben bu sözleri ettikten sonra beni Atatürk'e düşman falan da edenler olacaktır hazırlıklıyım zaten sorun değil lütfen, içinizde kalmasın... Kolay olan ne biliyor musunuz? Bir insanın kendi doğrularıyla diğer bir insanı yargılamasıdır. Siz cesurca davranıp zoru seçin ve empati yapın. Kimseye düşman değilim. Bazı zihniyetler TC'den sonrasını kabul ederken ben, taa Orta Asya'dan bu yana doğrusuyla yanlışıyla soyumun varlığıyla gurur duyuyorum. Selametle.
-Kitap şiddetle tavsiyemdir.-
Mekke'nin ve Medine'nin hizmetkarı, Allah'ın yeryüzündeki Halifesi, Sultan oğlu Sultan Ey Yüce Abdülhamid-i Sani....

Abdühamid'siz bir yüzyıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden ''küçük Osmanlı'' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. O veli bir Sultan'dı ve yaptıklarıyla bizler için hakiki bir Sultan oldu. Tekrardan onun ruhunu yakalamalıyız. Bu süreç biraz sancılı olacak ama inşaAllah olacak! Seni çok seviyorum Sultanım! Rabbim seni firdevs cennetine alsın inşaAllah.. Seni tanımak, okumak ve yaşamak muazzam...
Bir Ermeni yaftası olarak bazılarının söylediği gibi Kızıl Sultan'mı yoksa Ulu Hakan'mı ? 30 küsür yıl boyunca11 idam cezası vermiş bu cezaların çoğu da anne baba katillerine veya seri katillere vermiş bir Sultan'ın önüne geleni öldürttüğü iddia edilmesi pek bir manidar.Sultanlığının ilk 15 yılında 160 Rüşdiye,55 İdadi Lise,14 İptidai Darilmuallimini,19 Müslüman özel okulu ve 9649 modern iptidai kurulmuş ve Polis okulu dahil sürüyle okul açılmış.Böyle bir Sultanın bir eğitim neferinin bağnaz olarak yaftalanması da ayrıca dikkat edilmesi gereken bir unsur tabi ki.Ve yine kendisini hal eden kimselerin sonrasında ne büyük bir hata yaptıklarına dair özür mahiyetinde hatıratları ve sözleri.Kısacası bana göre kattiyyen Kızıl Sultan değil dahi bir Ulu Hakan'ın Sultanlık döneminde yaptıkları ve yapamadıkları gayet başarılı bir şekilde bir çok belgeyle önümüze serilmiş.Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 1-2 merak edenler için kayda değer bir kitap olmuş.Keyifli okumalar efendim..
Bu kitaba Hakaanımız abdülhamid in bu ülkenin etrafında kurtlarla cakallarla çevrili bir bataklıktan bizi kurtarma hikayesi diyebiliriz. Okunmasi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
İlk kitap gibi gayet güzel zaten Mustafa Armağanı okuyanlar iyi bilirler. Kitap sağlam kaynaklarla beslenmiş birinci ve bu ikinci kitaptaki tüm kaynakları not aldım. Abdülhamid üzerine okuma yapacak olanlara tavsiye ederim. Eğer bu kitaptaki kaynaklarada göz gezdirirseniz Sultan üzerine iyi bir birikiminiz olabilir diye düşünüyorum.
Sultan Abdülhamit Han'ın Mustafa Armağanın gözünden kaynaklarla desteklediği 2 ciltlik kitabı soluk soluğa okuyacağınız muhteşem bir Mustafa Armağan yaptıydı.Abdulhamidin siyasi zekası en ayrıntısıyla kitaba aktarılmış, Abdülhamit Han'ın etkisini sadece Osmanlı toprakları içerisinde değil Tüm İslam beldelerinde görebiliriz.......Pekinde açılan camii ve okul,aynı şekilde Abdulhamidin izleri İslam beldeleri dışında da etki göstermektedir,Amerika'da çıkan yangında gönderdiği yardım yine aynı şekilde İrlanda'ya yaptığı yardımlarla Abdülhamit Osmanlısında Dış siyasette söz sahibi bir yıl olmuş gerçekten.Omrünü halka ve hakka hizmetle geçiren Abdülhamit imparatorluğun çöküşünü en az 20 yıl geciktirdi........Abdülhamidi yakından tanımak,onu anlamak için bu kitapları okumanızı size ısrarla tavsiye üstad Necip Fazıl'ın dediği gibi"Abdülhamidi anlamak herşeyi anlamak olacaktır!"......
Onu sessiz görüp başa gelmesini isteyenler sonradan Abdülhamit hanın nasıl biri olduğunu anlamaları bence en güzeli o ve 30 sene kurtlarla nasıl uğraştığını anlıyoruz.İnsana değer veren bir insanın kızıl sultan, cani gibi gösterilmesi yolunda ne kadar doğru olduğunu gösteriyor bence.Ona bu sıfatları layık görenler bence ondan çok şeyler öğrenecektir ki zaten sonradan ne kadar haklı olduğu onun yokluğunda ortaya çıkmıştır.Ama elden ne gelir.
Abdülhamid'siz bir yüz yıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden 'küçük Osmanlı' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. Şimdi toparlanıyoruz ve yeniden küresel bir aktör olma yolundayız. Artık ufuklara bakarken kendimizden daha eminiz. Bu açılımlar döneminde bir tarih açılımı, dolayısıyla Abdülhamid açılımı kaçınılmaz.

Mustafa Armağan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'de yine özgün belge ve bilgilere dayanarak Sultan Abdülhamid'in bugüne kadar anlatılmayan yönlerini okurlarına sunuyor.

Türkiye'ye eğitimde altın çağ yaşatan, Küba'ya ajan gönderen, Singapur'a cami yaptıran, Sri Lanka'ya okul açtıran, New York'taki Webb'den Londra'daki Quilliam'a özel görevler veren, Belarusya'nın ıssız köylerinde adı hala camilerde anılan bir Abdülhamid bu... Her sayfasında şaşıracağınız bir kitap...
Kurtar çok az tasvir edilmiş ve özet şeklinde değerlandirilmiş gibi, örneğin kurt diye tabir edersek Theodor Herzl'i 3,5 sayfa ile geçiştirilmiş. Abdülhamit'in kurtlarla dansının özeti şeklinde derlenmiş eser.
Kendisini öldürmeye kasdetmiş adamı idamdan kurtardığı yetmiyormuş gibi , bir de kendi hizmetinde kullanmayı akıl eden bir devlet adamına biz de kalkmış ''Kızıl Sultan'' veya ''Büyük Katil'' diyoruz.
Sultan bana dedi ki : Eğer Mr. Herlz'le dostluğunuz ikimizinki gibiyse ona bu meselede tek bir adım daha atmamasını söyle. Ben bir karış dahi toprak satamam , zira o bana değil, halkıma aittir. Onlar bu İmparatorluğu kurup kanlarıyla mahsuldar kıldılar. Onu bizden koparılmadan önce kanımızla bir kere daha kaplamayı biliriz. Benim Filistin ve Suriye'den gelen iki alayım Plevne'de son neferine kadar kırılmaya can attılar. Bir teki bile hayatta kalmadı , hepsi cansız bir şekilde toprağa serildiler. Türk(Osmanlı) İmparatorluğu Türk(Osmanlı) halkınındır , benim değil. Onun hiçbir parçasını veremem. Yahudiler milyonlarını saklasınlar. İmparatorluğum parçalanınca belki de Filistin'i tek kuruş ödemeden elde edebileceklerdir. Fakat ancak kadavramız parçalara ayrılabilir. Vücudumuzun canlı canlı kesilip biçilmesine razı olamam!
'Abdülhamid bu matbaanın kirli suyu için ayrı bir su yolu yaptırmıştır.' Sebebi mi? Elbette Kur'an-ı Kerim'in tozunun diğer kirli sularla birlikte kanalizasyona karışmaması için.
Sultan Abdülhamid üzerinde neden bu kadar duruyorsun? diyenlere daha sıkı bir cevap veremezdim herhalde.
Nitekim Gladstone 1876 daki Bulgar isyanını bastırdığı için “Gaddar Türk” dediği Abdulhamid’e şimdi yepyeni bir isim bulmuştur: “Kızıl (Kanlı) Sultan”
"Kur'ânın sönmez ve söndürülemez bir güneş hükmünde olduğunu ben dünyaya ispat edeceğim ve göstereceğim!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-114-095-7
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş
Abdülhamid'siz bir yüz yıl yaşadık. Onun yokluğunda bir imparatorluğun un ufak oluşuna ve o enkazın içinden 'küçük Osmanlı' diyebileceğimiz Misak-ı Milli fikrinin doğuşuna tanık olduk. Şimdi toparlanıyoruz ve yeniden küresel bir aktör olma yolundayız. Artık ufuklara bakarken kendimizden daha eminiz. Bu açılımlar döneminde bir tarih açılımı, dolayısıyla Abdülhamid açılımı kaçınılmaz.

Mustafa Armağan Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2'de yine özgün belge ve bilgilere dayanarak Sultan Abdülhamid'in bugüne kadar anlatılmayan yönlerini okurlarına sunuyor.

Türkiye'ye eğitimde altın çağ yaşatan, Küba'ya ajan gönderen, Singapur'a cami yaptıran, Sri Lanka'ya okul açtıran, New York'taki Webb'den Londra'daki Quilliam'a özel görevler veren, Belarusya'nın ıssız köylerinde adı hala camilerde anılan bir Abdülhamid bu... Her sayfasında şaşıracağınız bir kitap...

Kitabı okuyanlar 318 okur

  • Gülsüm Başpınar
  • Ali
  • Ümit | Ehl-i Sünnet |
  • talebe-i ulûm
  • Mine Bektemir
  • yavuz yılmaz
  • S Dgdb
  • Taha Okshar
  • Ömer
  • Çetin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%34.4
35-44 Yaş
%17.2
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%3.1
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.6
Erkek
%68.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.9 (31)
9
%18.8 (13)
8
%10.1 (7)
7
%7.2 (5)
6
%2.9 (2)
5
%4.3 (3)
4
%1.4 (1)
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%8.7 (6)