Abi Biz Napıyoruz Ya?

9,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
138 gösterim
Geçen gün berber koltuğunda tıraş olurken Avrupa’nın neden bu kadar gelişmiş olduğunu ve bizim nasıl bu kadar geri kalabildiğimizi düşünüyordum. “Kulaklar açılmasın” dedim berbere. Her defasında uyarsam da kulakları açıyordu. “Tamam yeğen, merak etme” dedi. Meraktan çıldırıyordum oysaki. O koltuğa her oturduğumda aynı saç modelini tarif etmeme rağmen berberim saçlarımı o günkü kendi ruh haline göre yapıyordu. Onun sorunu buydu: bir standardı yoktu. Aniden oturduğum yerde dikildim. “İşte senin sorunun bu!” dedim. “Standardın yok senin, bu ülkenin standardı yok, bir gün öyle bir gün böyle.” “Tövbe tövbeee” deyip tıraşa devam etti. Tutturamıyordu işte. Her defasında farklı saç stili... Ben de berberden her çıktığımda yeni saç modelime göre tavırlar geliştiriyordum. Efendi tıraşı yaptıysa daha soğukkanlı, Amerikan kestiyse daha havalı davranıyordum. Emo gibi kestiği de olmuştu ve eve gidip hüngür hüngür ağladıktan sonra Facebook’a “Bizi Çeqemeyen AnTeN tAqsın” yazmıştım. Rahmi Abi’nin parmakları saçlarımda gezinirken aniden boynuma bağladığı havluyu çekip ayağa fırladım ve “Abi biz napıyoruz yaa?!” diye bağırdım. “Millet uzaya araç gönderiyor bizim şu halimize bak. Bu ne abi? Sen niye benim saçlarımı yıkıyorsun? Bu nasıl bir ortam? Neden bunu yapıyoruz abi?” dedim. Ben koşarak kapıdan çıkarken Rahmi Abi çırağına “Ben sana söyledim, bu şampuan kafa yapıyor, at bunu” diyordu... Beyinsiz Adam Yazıklar Olsun kitabının yazarı Hakim Türkmen’den memleketin haletiruhiyesine, toplumsal hezeyanlarımıza, kırılgan yanlarımıza, politikleştikçe çocuklaşan siyasilerimize, evliliğe, aşka ve kadınlara dair komik mi komik bir kitap... Gerçek mizah yazıları okumayı özleyenlere...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786050942309
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Muhtelif zamanlarda çeşitli gazetelerde çıkmış yazıların derlenmesinden oluşan bir kitaptı. Bence çok başarılı bir mizah kitabı olmuş. Beni hayli tebessüm ettirdi. Gülmek için oldukça ideal...

Bayan Okur 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

kitap kapağı ve arka kapağındaki yazıyla beni kendine çekmişti. Ama ne zaman böyleheveslenip bir kitap alsam hep beklentimin altında çıkıyordu. Bu sefer çok mutluyum çünkü okurken kendimi şöyle buldum:
yurtta yanımdaki odaya gidip gidip "Kızlaaaar! Adamın yazdığına bakın ya nasıl güzel yazmış." derken buldum. İroni ve eskilerden hiciv geleneğini çok başarılı kullanmış. Helal olsun diyerek okudum.

Kitaptan 5 Alıntı

Mehmet Y. 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Güzellik, Mendel kanunlarıyla alakalı. Yani anne güzel, baba yakışıklıysa kız güzel olur. Anne güzel değil, baba yakışıklı ise kız gene güzel olur. Anne güzel değil, baba yakışıklı değilse kız yine de güzel olur. çünkü kızlar genelde güzel olur. erkekler öyle değildir mesela, erkeklerin çoğu çirkindir.

Abi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim Türkmen (Sayfa 173 - DK)Abi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim Türkmen (Sayfa 173 - DK)
Furkan 
20 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kafede oturuyoruz , tam ben gözlerine dalıp gitmişken İsveç ikinci liginden garanti maç soruyor bana.Hayal kırıklığı.
"Off..İsveç ligini bilmiyorum Ebru.Keşke daha farklı sorular sorsan bana."
"Ne gibi."
"Fransa ligini sorsan mesela.Çok iyi bildiğim bir lig.Lyon maçları hep üst. "
"Çok tatlısın lan."
"Lan mı?Canın sağolsun."
"Lan" gene iyiydi , birkaç hafta önce söylediği "baboli" ye daha çok bozulmuştum...

Abi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim TürkmenAbi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim Türkmen
Furkan 
21 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadınların en büyük dertlerinden biri, evlendikten sonra adamın tam bir oduna dönüşmesi.Ne bir jest, ne bir güzel söz...
Tam da bu tarife uyan Berber Sebahattin Abi'ye neden karısına hiç çiçek almadığını sorduğumda,"Ondan hoşlandığımı düşünebilir"demişti.Cümleyi tam manasıyla kavramak günlerimi almıştı.

Abi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim TürkmenAbi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim Türkmen
Furkan 
22 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesela geçtiğimiz aylarda ülkemizde bir şirketin milyonlarca vergi borcu silindi.Şak diye silindi hem de.O kadar hızlı silindi ki ses çıktı.Halbuki ben aldığım topkekin yüzde 18 KDV'sini ödemeyi reddetsem bakkal üzerime çullanır."Devlete öğrenim kredisi borcumu silin" desem üzerime keskin nişancı vergi memuru gönderirler.

Abi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim TürkmenAbi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim Türkmen
Bayan Okur 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Ülke gündeminin ne kadar hızlı değiştiği malum. Siz bu satırları okurken şu anki gündem muhtemelen gene değişmiş olacak.”

Abi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim Türkmen (Sayfa 15)Abi Biz Napıyoruz Ya?, Hakim Türkmen (Sayfa 15)