·
Okunma
·
Beğeni
·
6,3bin
Gösterim
Adı:
Abidler Yolu
Baskı tarihi:
1968
Sayfa sayısı:
300
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yaylacık Matbaacılık
384 syf.
·Puan vermedi
Uzun süredir ara verdiğim 1k'ya hatırıma düşen eserleri yorumlamaya çalışacağım kardeşlerim.İmam Gazali gibi bir alimden alacak çok şeyimiz olduğunu örnek bir eser.Dünya ve ahiret huzuruna nasıl kavuşulabileceğini gösteren yollar anlatılmış.Salih bir kul olmanın ince çizgileri , takvaya sevdalanmış yüreklerin bulabilecekleri pek çok anlatımlar mevcuttur.İhlas ve iliminde ne derece önem arz ettiğini okudukça tazelenen imanlarınız size söyleyecektir.
242 syf.
·25 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ahhh Gazali ahhh..
Sen ne deryasın..
İçinde ne güzellikler barındırıyorsun öyle...

Kitabı okumak isteyen yada öncesinde öylesine okumuş arkadaşlara acizane tavsiyemdir;

Önce İmam Gazali kim taniyin,
batıp çıkması ile mutlaka  tanışın..
Burda Nureddin yıldız Hocaefendinin "Gazali'yi anlamak 1-2-3" serisini mutlaka dinleyin...

Sonra alın kitabınızı elinize ve dalın içine...

Yeri gelip imamın duasını aldığınız için aksın gözyaşlarınız,
yeri gelip ben nasıl adam olacağım Allahım diye aksın...


Bizi anlatıyor bu kitap...
Çıkmaz sokaklarda olmasına rağmen ben yolu biliyorum edasıyla yürüyüşümüzü anlatıyor..
Vee yola nasıl devam etmemiz gerektiğine dair bilgi veriyor bizlere...

Öyle okudum bitti değil!
 Okudum bidaha okuyacağım,
 sonra bidaha bidaha bidaha.....

Bir kitap insanın ağzını gözünü uçuklatır mı?
Uçuklatıyor işte....
342 syf.
·Puan vermedi
Ey üzüntüsü artan kişi!
Zorun arttığı zaman ‘İnşirah’ sûresini düşün, iki yüsr (kolaylık) arasında bir usrü (zorluk) tekrarladıkça ferahlan!

Aciz bir kul üzerine düşeni yaparsa, kudretli, zengin, kerim ve rahim olan Allah’a olan zanın nedir? O kendisine düşeni yapmaz mı dersin.

İblis isyan ettiği zaman ne dünya ne mahlukat ve ne de onu azdıracak bir şeytan vardı. Belki kibirli ve kıskanç nefis vardı. İblis ona uyarak yaptığını yaptı.
340 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
İmam Gazali hazretlerinin ömrünün son iki yılında kaleme aldığı bu eser; avamdan havasa her kademeden insanın kolayca anlayabileceği oldukça yalın, sade bir üslupla yazılmış. İmam Gazali rh.a bu eserde cennete ve Allah'ın rızasını kazanmak isteyenlere
ilimsiz yola başlanılamayacağını, ibadetten önce borçları ifa mahiyetinde olan tevbe etmeyi, istikrar için önümüzü tıkayacak olan (dünya, insanlar, nefis, şeytan) illetlerden nasıl kurtulacağımızı, amelleri ifsad etmemek için karşımıza çıkacak olan( rızık ve geçim derdi, havatır, kaza ve kader, sıkıntı ve musibet, rıza ve tevekkül) tehlikelere karşı nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini, sebepler geçidinde korku ve ümidi şiar edinerek yolda kalmanın önemini, amellerdeki gizli tehlikeleri göstererek yapılan amelleri zayi etmemeyi, ve hamd ve şükür ile nimeti kayıt altında tutmanın yollarını gösteriyor..
Hulasa ibadet yolunda karşımıza çıkacak olan 7 sarp geçitten haberdar edecek olan eser; o geçitleri sırasıyla açıklayıp, okuyucuyu sıkmadan her biri üzerinde tefekkür ettiriyor ve ilaç mahiyetinde olan nasihatlerle yapmamız gerekenleri bildiriyor.
7 sarp geçit şunlar:
1. İlim geçidi
2. Tevbe geçidi
3. Engeller Geçidi
4. Afetler Geçidi
5. Sebepler Geçidi
6. Gizli Tehlikeler Geçidi
7. Hamd ve Şükür Geçidi
Hak Sübhanehu Teala bunları bizlere bildirdiği için kendisinden razı olsun, makamlarını âli eylesin, sırlarını arttırsın cennetinde kendisine en yüksek dereceleri ikram etsin...
Bizlere de bu eseri gafletten kurtuluş ve arınma vesilesi kılsın, bizi kalpleri her daim uyanık olanlardan eylesin..

*Teşekkür!
Eseri okumada vesile olan arkadaşlardan Allah razı olsun, gönüllerine Rahman dokunsun, adları cennet ehli diye okunsun!

İncelemeyi  İmam Gazali hazretlerinin duasıyla noktalayalım:
"Cenab-ı Hakk'tan hem sizleri hem bizleri, bildikleri ile sırf kendi rızası için amel edenlerden kılmasını dilerim. O bildiklerimizi bizlere vebal olarak yazmamasını niyaz ederim."
384 syf.
·16 günde·10/10 puan
Saadet Yolcusu! Nefsine şöyle hitap et:

"Ey nefsim, bana ancak Allah'ın yazdığı isabet eder, O benim Mâlikim , Rabbimdir, bana kâfidir. O benim vekilim hemde ne güzel vekilimdir."

Minhacü'l abidin (Âbidler yolu) bu kitabı okumama Nureddin Yıldız hoca'nın 'minhacü'l abidin okumaları' adlı dersleri vesile oldu Allah ondan razı olsun elhamdülillah iyi ki okumuşum dedirtti. İmam Gazali büyük İslam alimi bu kitapta yazılanları aynen hayatına uygulayan bir mümin ona hiç şüphe yok bir Abid, bir veli olup çıkacaktır... peki nedir abid?

Abid kelimesini anlamı; ibadet, itaat, kulluk ve hizmet eden kişi olarak tanımlanır. Dinimizde abid sözü bir çok güzel ameller ile meşgul olan ve kendini bu amel ve ibadetler adayarak yaşayan kişi demektir. İşte bu amaca ulaşmayı gerçek bir müslüman, bir abid olma yolunu bize öğretiyor Gazali hazretleri. Gazali ve birçok alimin kitaplarını Arapçasından okumanın daha çok faydası var tabi biliyorsanız çünkü Türkçe çevirisini çok fazla sadeleştirilmiş olarak buluyorum. Ama bu tabii okunmaz anlamına gelmesin mutlaka her müslüman kardeşimizin okuması gereken bir kitaptır Minhacü'l abidin okumayı nasip eden Allah'a hamd olsun ve okumama vesile olan Nureddin Yıldız hocadan da Allah razı olsun...
342 syf.
·74 günde
Gazali, bazıları tarafından felsefeye cephe aldığı ve bu nedenle İslam dünyasının bilim ve uygarlık alanında yeterince gelişememesinin nedeni okduğu iddia edilen bir şahsiyet.

İlk defa Gazali'nin bir eserini okuyan biri olarak bu suçlamanın haksızlık olduğu kanısını edindim. Aslında İslâm dünyasının geri kalmışlığı, ne İslâmın ne de onun suçu. Olsa olsa, sonuca odaklı gayret ve çaba yerine, temenniden öteye geçmeyen ve samimiyetten, doğru okumaktan uzak, kolaycı tasarruflar suçludur diye düşünüyorum.

İmam Gazali'nin "Minhacü'l Abidin" adlı eserinin tercümesi olan "Abidler Yolu"nda, gerçek anlamda Allah'a kul olmak isteyen bir insanın yapması ve yapmaması gerekenler, gayret etmesi ve uzak durması gereken hususlar, kulluk yolunda karşılaşacağı engeller ve geçitler (çözüm yolları) ayetler, hadisler, kıssalar, çarpıcı benzetim ve yorumlar ışığında çok akıcı ve etkileyici biçimde anlatılmış.

Bu kitabı okuyarak şu sorulara makul ve ikna edici cevaplar bulmak mümkün:
- Allah insanı neden yarattı?
- İbadet salt kendisi itibariyle insanı kurtarmaya yeter mi?
- İyiler sonunda hep kazanır ama nasıl ve ne şekilde?
- Sabırsızlık, samimiyetsizlik, riya, gösteriş, kibir nelere mal olur?
- Dert ve sıkıntılarla nasıl baş edilir?
- Korku ve ümit birbirini nasıl dengeler?

Aslında kitapta inanmanın felsefesinin yer aldığını söylemek mümkün. Felsefenin; var olanların varlığı, kaynağı, anlamı ve nedeni üzerine düşünmek ve ilkesel olarak araştırılması şeklinde tanımlandığından yola çıkılırsa.

"Abidler Yolu" öyle bir kitap ki: altını çizmeye başladığınızda kalem değmeyen sayfa neredeyse kalmıyor; okurken bildiğinizi, olduğunuzu, yaptığınızı sandıklarınızı samimi şekilde sorgulamak durumunda kalıyorsunuz; okuyup bitirdiğinizde ise aslında yeni okuyuşların, yeni yolculukların başlangıcı olduğunu düşünüyorsunuz.

Tekrar tekrar okumaya değer bir eser.

Güzel okumalarınız, güzel yaşanan ve güzele varan yolculuklarınız olsun...
342 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İmam Gazali bu eserini ömrünün son yıllarında yazdı. Diğer eserlerine göre daha anlaşılır yazdığını kendisi bizzat söylüyor. Kendisi söylüyor talebeleri yazıyordu. Bir Müslümanın yaşama ve düşünme tarzına ne olması gerektiğini çok güzel bir şekilde izah ediyor. Cennet yolunu arayanların mutlaka okuması gereken bir kitap..
300 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bismillahirrahmanirrahim
Öncelikle Allah Gazzali’den razı olsun. Allah ona rahmet eylesin.
1000 küsür sene önce yaşamış birinin bir alimin bu şekilde düşüncelerini okumak ilmine mazhar olmak beni çok etkiledi.
Bence Gazzali’yi benim gibi hiç okumamış biri kesinlikle bu eserinden başlamalı... zaten kendisi de eserin girişinde bu konudan bahsetmiş. Diğer eserlerinin bir özeti bir fikir demeti şeklinde bizlere miras bırakmış kendisi ( Allah ondan razı olsun)
Bu eseri yaşı ne olursa olsun müslüman olan her bir kişi okumalı ve okutmalıdır. Hatta yakın çevremize hediye dahi edilebilir.
Aile sohbetlerinde okunabilir.
İnşallah Allah bize bu kitaptaki ilimlerle amel etmemizi nasip eder (amin)

**Dip not: Okurken nasıl bir müslüman olduğunuzu hatta acaba ben müslüman mıyım diye kendinize sorup gaflet uykusunda olduğunuzu farketmenizi sağlayan muhteşem bir eser...
242 syf.
·10 günde·10/10 puan
İmam Gazali'nin Minhacü'l Abidin adlı eserinin tercümesi olan eser temelde akabe akabe ilim ve ibadette doğru yolda ilermeye teşvik eden ve bunları adım adım açıklayarak önce kendinizi sorgulamanızı,sonrasında nasıl bu durumları düzelteceğinizi açıklayan devasa bir reçeteydi benim için.
Arka kapak yazısında "salih kulların hayat ve ibadet ölçüleri olarak da adlandırılabilir" diyor.Ne kadar da doğru,tam da böyle bir eser.

Her bölüm belli bir konuyu ele alarak,ilim akabesiden,tevbe akabesine,oradan arızalar akabesine ve sonuçta kavadih akabesine ulaşan bir zinciri izliyor,sonucunda hem öğreniyor hem de hayatımızda uygulama adına adımlar atma yolunda bir adım atıyoruz inşallah.Tevekkül,kadere iman,ahiret ve dünya dengesi,takva hali gibi meseleler ince ince işleniyor.

İmam Gazali eserlerinde en sevdiğim olaylardan biri verdiği konu veya kıssayı ayetlerle,hadislerle,sahabe sözleri ve alim görüşleriyle destekleyerek,bizi ilmi açıdan doyurması ve farklı bakış açıları göstermemize imkan tanıması.Hal böyle olunca insanın bir oturuşta sayfalarca okuyası geliyor.Şimdiden bu eserlerini bitirip İhya'sına başlamaya niyetlendim.

Kesinlikle öneriyor,her evin kitaplığında yer alması gereken,feyz almamızı gerektiren güzide eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.
300 syf.
·6 günde
İmamı Azam, oldukça fazla istifade ettiğim eserlerinden birisi. Sorulan sorulara karşılık verdiği cevaplarla öncelikle sizleri sarsıyor ve sonra yavaş yavaş kendinize gelirken aslolanı idrak etmenizle hayatınıza yön vermeye başlıyorsunuz.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Gazali, bazıları tarafından felsefeye cephe aldığı ve bu nedenle İslam dünyasının bilim ve uygarlık alanında yeterince gelişememesinin nedeni okduğu iddia edilen bir şahsiyet.

İlk defa Gazali'nin bir eserini okuyan biri olarak bu suçlamanın haksızlık olduğu kanısını edindim. Aslında İslâm dünyasının geri kalmışlığı, ne İslâmın ne de onun suçu. Olsa olsa, sonuca odaklı gayret ve çaba yerine, temenniden öteye geçmeyen ve samimiyetten, doğru okumaktan uzak, kolaycı tasarruflar suçludur diye düşünüyorum.

İmam Gazali'nin "Minhacü'l Abidin" adlı eserinin tercümesi olan "Abidler Yolu"nda, gerçek anlamda Allah'a kul olmak isteyen bir insanın yapması ve yapmaması gerekenler, gayret etmesi ve uzak durması gereken hususlar, kulluk yolunda karşılaşacağı engeller ve geçitler (çözüm yolları) ayetler, hadisler, kıssalar, çarpıcı benzetim ve yorumlar ışığında çok akıcı ve etkileyici biçimde anlatılmış.

Bu kitabı okuyarak şu sorulara makul ve ikna edici cevaplar bulmak mümkün:
- Allah insanı neden yarattı?
- İbadet salt kendisi itibariyle insanı kurtarmaya yeter mi?
- İyiler sonunda hep kazanır ama nasıl ve ne şekilde?
- Sabırsızlık, samimiyetsizlik, riya, gösteriş, kibir nelere mâl olur?
- Dert ve sıkıntılarla nasıl baş edilir?
- Korku ve ümit birbirini nasıl dengeler?

Aslında kitapta inanmanın felsefesinin yer aldığını söylemek mümkün. Felsefenin; var olanların varlığı, kaynağı, anlamı ve nedeni üzerine düşünmek ve ilkesel olarak araştırılması şeklinde tanımlandığından yola çıkılırsa.

"Abidler Yolu" öyle bir kitap ki: altını çizmeye başladığınızda kalem değmeyen sayfa neredeyse kalmıyor; okurken bildiğinizi, olduğunuzu, yaptığınızı sandıklarınızı samimi şekilde sorgulamak durumunda kalıyorsunuz; okuyup bitirdiğinizde ise aslında yeni okuyuşların, yeni yolculukların başlangıcı olduğunu düşünüyorsunuz.

Tekrar tekrar okumaya değer bir eser.

Güzel okumalarınız, güzel yaşanan ve güzele varan yolculuklarınız olsun...
340 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okumadan önce Nureddin Yıldız hocamın İmam Gazaliyi anlamak adlı 3 videosunu izlemenizi tavsiye ederim kitabın her bir bölümünü ( geçidini) de ayrı ayrı okuma yapılmış başka bir seride. Dinlediginizde ve okuduğunuzda ayrı bir okyanusla tanışmak nasip olacak İmam Gazalinin bizlere cennete giden yolu anlatmak adına kaleme aldığı eserde birçok güzel değinmelere ortak olacaksınız. Her umutsuzlukta ele alınası bir kitaptır. Allah ondan razı olsun.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Abidler Yolu
Baskı tarihi:
1968
Sayfa sayısı:
300
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yaylacık Matbaacılık

Kitabı okuyanlar 665 okur

  • Sare
  • ✎ Asilsoy ✎
  • İnsan
  • Yunus Emre
  • Sema
  • ༂ علي mâverâ ༂
  • AMES
  • Selahaddin KORALAY
  • Aişe Hümeyra
  • Duygu Türkmen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.6 (6)
9
%0.6 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0