Abidler Yolu (Cennete Kavuşturan)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.940
Gösterim
Adı:
Abidler Yolu
Alt başlık:
Cennete Kavuşturan
Baskı tarihi:
1 Aralık 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054818976
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ravza Yayınları
Öncelikle kul, zayıf bir varlıktır. Zaman çok zor bir zamandır. Din işi, inişli ve çıkışlıdır. Boş zaman neredeyse hiç yok gibidir. Meşguliyet ise, sayıya gelmeyecek derecede çoktur. Ömür kısadır. Amel ise, hatalarla doludur. Bütün bunların hesabını görecek olan zatın gözünden hiçbir şey kaçacak değildir. Sonunda gidiş Allah'adır. Ecel yakındır, yolculuk çok uzundur.
242 syf.
·25 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ahhh Gazali ahhh..
Sen ne deryasın..
İçinde ne güzellikler barındırıyorsun öyle...

Kitabı okumak isteyen yada öncesinde öylesine okumuş arkadaşlara acizane tavsiyemdir;

Önce İmam Gazali kim taniyin,
batıp çıkması ile mutlaka  tanışın..
Burda Nureddin yıldız Hocaefendinin "Gazali'yi anlamak 1-2-3" serisini mutlaka dinleyin...

Sonra alın kitabınızı elinize ve dalın içine...

Yeri gelip imamın duasını aldığınız için aksın gözyaşlarınız,
yeri gelip ben nasıl adam olacağım Allahım diye aksın...


Bizi anlatıyor bu kitap...
Çıkmaz sokaklarda olmasına rağmen ben yolu biliyorum edasıyla yürüyüşümüzü anlatıyor..
Vee yola nasıl devam etmemiz gerektiğine dair bilgi veriyor bizlere...

Öyle okudum bitti değil!
 Okudum bidaha okuyacağım,
 sonra bidaha bidaha bidaha.....

Bir kitap insanın ağzını gözünü uçuklatır mı?
Uçuklatıyor işte....
384 syf.
·16 günde·10/10 puan
Saadet Yolcusu! Nefsine şöyle hitap et:

"Ey nefsim, bana ancak Allah'ın yazdığı isabet eder, O benim Mâlikim , Rabbimdir, bana kâfidir. O benim vekilim hemde ne güzel vekilimdir."

Minhacü'l abidin (Âbidler yolu) bu kitabı okumama Nureddin Yıldız hoca'nın 'minhacü'l abidin okumaları' adlı dersleri vesile oldu Allah ondan razı olsun elhamdülillah iyi ki okumuşum dedirtti. İmam Gazali büyük İslam alimi bu kitapta yazılanları aynen hayatına uygulayan bir mümin ona hiç şüphe yok bir Abid, bir veli olup çıkacaktır... peki nedir abid?

Abid kelimesini anlamı; ibadet, itaat, kulluk ve hizmet eden kişi olarak tanımlanır. Dinimizde abid sözü bir çok güzel ameller ile meşgul olan ve kendini bu amel ve ibadetler adayarak yaşayan kişi demektir. İşte bu amaca ulaşmayı gerçek bir müslüman, bir abid olma yolunu bize öğretiyor Gazali hazretleri. Gazali ve birçok alimin kitaplarını Arapçasından okumanın daha çok faydası var tabi biliyorsanız çünkü Türkçe çevirisini çok fazla sadeleştirilmiş olarak buluyorum. Ama bu tabii okunmaz anlamına gelmesin mutlaka her müslüman kardeşimizin okuması gereken bir kitaptır Minhacü'l abidin okumayı nasip eden Allah'a hamd olsun ve okumama vesile olan Nureddin Yıldız hocadan da Allah razı olsun...
342 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İmam Gazali bu eserini ömrünün son yıllarında yazdı. Diğer eserlerine göre daha anlaşılır yazdığını kendisi bizzat söylüyor. Kendisi söylüyor talebeleri yazıyordu. Bir Müslümanın yaşama ve düşünme tarzına ne olması gerektiğini çok güzel bir şekilde izah ediyor. Cennet yolunu arayanların mutlaka okuması gereken bir kitap..
300 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Bismillahirrahmanirrahim
Öncelikle Allah Gazzali’den razı olsun. Allah ona rahmet eylesin.
1000 küsür sene önce yaşamış birinin bir alimin bu şekilde düşüncelerini okumak ilmine mazhar olmak beni çok etkiledi.
Bence Gazzali’yi benim gibi hiç okumamış biri kesinlikle bu eserinden başlamalı... zaten kendisi de eserin girişinde bu konudan bahsetmiş. Diğer eserlerinin bir özeti bir fikir demeti şeklinde bizlere miras bırakmış kendisi ( Allah ondan razı olsun)
Bu eseri yaşı ne olursa olsun müslüman olan her bir kişi okumalı ve okutmalıdır. Hatta yakın çevremize hediye dahi edilebilir.
Aile sohbetlerinde okunabilir.
İnşallah Allah bize bu kitaptaki ilimlerle amel etmemizi nasip eder (amin)

**Dip not: Okurken nasıl bir müslüman olduğunuzu hatta acaba ben müslüman mıyım diye kendinize sorup gaflet uykusunda olduğunuzu farketmenizi sağlayan muhteşem bir eser...
300 syf.
·6 günde
İmamı Azam, oldukça fazla istifade ettiğim eserlerinden birisi. Sorulan sorulara karşılık verdiği cevaplarla öncelikle sizleri sarsıyor ve sonra yavaş yavaş kendinize gelirken aslolanı idrak etmenizle hayatınıza yön vermeye başlıyorsunuz.
242 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İmam-ı Gazali'nin, Minhacü'l Abidin isimli eserinin şerhi. Çok güzel aslı bozulmadan izah edilmeye çalışılmış. Tercüme ve şerhi yapılmış. Rabbimize ulaşma yollari, ibadetler ve ibadetlerimizin hakkını verme, şeytanın, nefsin oyunları üzerine uyarılar ve bu oyunlardan kurtulma yolları. Ve daha nicesi maddeler halinde güzelce anlatılmış. Rabbim emeği geçen herkesten razı olsun.
342 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okurken sıkılacağımı düşünmüştüm ama yanılmışım. Çok akıcı bir dili var. Hayatıma geçirmem kereken bir çok bilgiye sahip oldum. Kitabı okurken her paragrafın altını çizmek istedim. Okunması gereken değerli bir kitap. Tavsiye ederim.
340 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okumadan önce Nureddin Yıldız hocamın İmam Gazaliyi anlamak adlı 3 videosunu izlemenizi tavsiye ederim kitabın her bir bölümünü ( geçidini) de ayrı ayrı okuma yapılmış başka bir seride. Dinlediginizde ve okuduğunuzda ayrı bir okyanusla tanışmak nasip olacak İmam Gazalinin bizlere cennete giden yolu anlatmak adına kaleme aldığı eserde birçok güzel değinmelere ortak olacaksınız. Her umutsuzlukta ele alınası bir kitaptır. Allah ondan razı olsun.
242 syf.
·10 günde·10/10 puan
İmam Gazali'nin Minhacü'l Abidin adlı eserinin tercümesi olan eser temelde akabe akabe ilim ve ibadette doğru yolda ilermeye teşvik eden ve bunları adım adım açıklayarak önce kendinizi sorgulamanızı,sonrasında nasıl bu durumları düzelteceğinizi açıklayan devasa bir reçeteydi benim için.
Arka kapak yazısında "salih kulların hayat ve ibadet ölçüleri olarak da adlandırılabilir" diyor.Ne kadar da doğru,tam da böyle bir eser.

Her bölüm belli bir konuyu ele alarak,ilim akabesiden,tevbe akabesine,oradan arızalar akabesine ve sonuçta kavadih akabesine ulaşan bir zinciri izliyor,sonucunda hem öğreniyor hem de hayatımızda uygulama adına adımlar atma yolunda bir adım atıyoruz inşallah.Tevekkül,kadere iman,ahiret ve dünya dengesi,takva hali gibi meseleler ince ince işleniyor.

İmam Gazali eserlerinde en sevdiğim olaylardan biri verdiği konu veya kıssayı ayetlerle,hadislerle,sahabe sözleri ve alim görüşleriyle destekleyerek,bizi ilmi açıdan doyurması ve farklı bakış açıları göstermemize imkan tanıması.Hal böyle olunca insanın bir oturuşta sayfalarca okuyası geliyor.Şimdiden bu eserlerini bitirip İhya'sına başlamaya niyetlendim.

Kesinlikle öneriyor,her evin kitaplığında yer alması gereken,feyz almamızı gerektiren güzide eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.
384 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Gazali, bazıları tarafından felsefeye cephe aldığı ve bu nedenle İslam dünyasının bilim ve uygarlık alanında yeterince gelişememesinin nedeni okduğu iddia edilen bir şahsiyet.

İlk defa Gazali'nin bir eserini okuyan biri olarak bu suçlamanın haksızlık olduğu kanısını edindim. Aslında İslâm dünyasının geri kalmışlığı, ne İslâmın ne de onun suçu. Olsa olsa, sonuca odaklı gayret ve çaba yerine, temenniden öteye geçmeyen ve samimiyetten, doğru okumaktan uzak, kolaycı tasarruflar suçludur diye düşünüyorum.

İmam Gazali'nin "Minhacü'l Abidin" adlı eserinin tercümesi olan "Abidler Yolu"nda, gerçek anlamda Allah'a kul olmak isteyen bir insanın yapması ve yapmaması gerekenler, gayret etmesi ve uzak durması gereken hususlar, kulluk yolunda karşılaşacağı engeller ve geçitler (çözüm yolları) ayetler, hadisler, kıssalar, çarpıcı benzetim ve yorumlar ışığında çok akıcı ve etkileyici biçimde anlatılmış.

Bu kitabı okuyarak şu sorulara makul ve ikna edici cevaplar bulmak mümkün:
- Allah insanı neden yarattı?
- İbadet salt kendisi itibariyle insanı kurtarmaya yeter mi?
- İyiler sonunda hep kazanır ama nasıl ve ne şekilde?
- Sabırsızlık, samimiyetsizlik, riya, gösteriş, kibir nelere mâl olur?
- Dert ve sıkıntılarla nasıl baş edilir?
- Korku ve ümit birbirini nasıl dengeler?

Aslında kitapta inanmanın felsefesinin yer aldığını söylemek mümkün. Felsefenin; var olanların varlığı, kaynağı, anlamı ve nedeni üzerine düşünmek ve ilkesel olarak araştırılması şeklinde tanımlandığından yola çıkılırsa.

"Abidler Yolu" öyle bir kitap ki: altını çizmeye başladığınızda kalem değmeyen sayfa neredeyse kalmıyor; okurken bildiğinizi, olduğunuzu, yaptığınızı sandıklarınızı samimi şekilde sorgulamak durumunda kalıyorsunuz; okuyup bitirdiğinizde ise aslında yeni okuyuşların, yeni yolculukların başlangıcı olduğunu düşünüyorsunuz.

Tekrar tekrar okumaya değer bir eser.

Güzel okumalarınız, güzel yaşanan ve güzele varan yolculuklarınız olsun...
242 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10 puan
İmam Gazali'nin << Minhacü'l Abidin >> isimli kitabının türkçe karşılığı
olan " Abidler Yolu " nda ,kulun ibadetinin hangi şartlarda ve nasıl yapılacağını,dünya ve ahiret saadetine nasıl erişileceği anlatılıyor.
İbadet hususunda karşılaşılan engeller ve geçitler ( 7 adet ) ayet,hadis ve örneklerle açıklanıyor.
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
242 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap tamamıyla her satırını akıla ve kalbe nakşedilmesi gereken bir kitap.. Bitirmekle bitiremessiniz herzaman okunması gereken ve hiç unutulmaması gereken bi eser...
Dünya üç günden ibarettir.
DÜN: Geçmiştir, elinde ondan bir şey yoktur.
YARIN: Gelecektir, fakat yetişip yetişemiyeceği­ni bilmiyorsun.
BUGÜN: İçinde bulunduğun an. Bunu ganimet bil, değerlendir.
Sakındığımız bu zaman öyle bir zamandır ki
on­da hakka yer yoktur.
Zülüm ve taşkınlık ise hüsnü kabûl görür.
Ne kör bellidir, ne sağır. Kötü­ler alkışlanır.
Eğer bu zaman değişmez, böyle devam ederse,
zamanla ölene ağlanmaz; doğana sevinilmez olur.
Allah'tan yardım talep et ve ona sığın. Zira bütün işler onun elinde, başarı da ondandır. Yüce ve kudretli Allah'ın dışında ne bir güç ne de bir kuvvet vardır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Abidler Yolu
Alt başlık:
Cennete Kavuşturan
Baskı tarihi:
1 Aralık 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054818976
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ravza Yayınları
Öncelikle kul, zayıf bir varlıktır. Zaman çok zor bir zamandır. Din işi, inişli ve çıkışlıdır. Boş zaman neredeyse hiç yok gibidir. Meşguliyet ise, sayıya gelmeyecek derecede çoktur. Ömür kısadır. Amel ise, hatalarla doludur. Bütün bunların hesabını görecek olan zatın gözünden hiçbir şey kaçacak değildir. Sonunda gidiş Allah'adır. Ecel yakındır, yolculuk çok uzundur.

Kitabı okuyanlar 542 okur

  • Ayşe Yakut
  • Hifanur geylani
  • Begyyy
  • @sel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.4 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0