Acı Çeken Tanrı Kıyameti Tersyüz Etmek

7,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
599 gösterim
Din ve felsefe ile güncel politik yaklaşımlar arasında ne tür bağlantılar vardır ve bunlar ne şekilde geliştirilebilir? Slavoj Zizek ve radikal teolog Boris Gunyevic, Acı Çeken Tanrı: Kıyameti Tersyüz Etmek'te bu sorunun cevabını ararken üç temel dini inanç sistemini, özellikle toplumu dönüştürmek için gereken manevi değerleri inşa etmede kullanılacak araçları sağlayabilme potansiyelleri bakımından mercek altına alıyorlar.

Hıristiyanlık, İslam ve Yahudilik üzerine "diyaloglar" aracılığıyla yaptığı bu değerlendirmelerde Zizek; Lacan, Levinas, Hegel ve Augustinus gibi isimlerin kuramları yardımıyla ve Dante'den Dostoyevski'ye uzanan geniş bir yelpazedeki kültürel örneklerle kapitalizm eleştirisine yöneliyor. Zizek ve Gunyevic, İslam ülkelerinde şiddetin din aracılığıyla meşruiyet kazanması ve modern ateistlerde Tanrı'dan bile daha sınırlandırıcı şekilde ortaya çıkabilen bilinçaltının paradoksları gibi beklenmedik durumları ele alarak inanç kavramını irdeliyorlar. Bu bağlamda, yalnızca acı çektiren bir Tanrı'dan ziyade, kendisi de acı çeken bir Tanrı fikri ortaya koyarak birey ile Tanrı arasındaki ilişkileri yeniden düşünme yolları sunuyorlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9789755706474
 • Orijinal Adı:
  God in Pain: Inversions of Apocalypse
 • Çeviri:
  Arda Çiltepe
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Biri teolog, diğeri filozof olan Boris Gunjevic ve Slavoj Zizek metinlerinden oluşan bu kitap, her iki düşünürün ayrı ayrı kaleme aldıkları “giriş” yazısından sonra sekiz bölümden oluşmakta: “Kutsala Karşı Hıristiyanlık”, “Babilli Erdemler”, “İslam Arşivine Bir Bakış”, “Her Kitap Kale Gibidir”, “Sadece Izdırap Çeken Bir Tanrı Bizi Kurtarabilir”, “Radikal Ortodoksluk’un Nefes Kesen Menkıbesi”, “Öteki’nin Hayvani Bakışı”, “Dua Edin ve Uyanık Kalın”.

İnanç kavramının şiddetli bir irdelenişi.. Dinler üzerine her türden örneklerle ağır bir kapitalizm eleştirisi..

İlginç bir kitap. İlgilisi için dikkate değer.