Acı Çikolata

8,0/10  (36 Oy) · 
84 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.369 gösterim
Yemek pişirerek, yemek yiyerek, yemekler aracılığıyla aşk ilanı, tinsel ve tensel iletişim gerçekleşebilir mi? Laura Esquivel, "Acı Çikolata" ile, içinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan bu romanla bu iletişimin gerçekleşebileceğini kanıtlıyor. Yüzyıl başlarında Meksika'da devrim, eski kolonyal toplumun son kalıntılarını temizlerken, aile geleneğine göre evlenmesi olanaksız, ama buna karşın Pedro'ya delicesine tutkun Tita, yemek yapmayı aşkının iletişim aracına dönüştürüyor. Laura Esquivel bu olanaksız aşkı yemek ve kocakarı ilaçları tanımlarıyla dile getiriyor ve sarsıcı, büyüleyici bir dille bu aşkın ezgisini yaratıyor; yarım kilo soğan, iki baş sarmısak, bir tutam fesleğen, romanın her satırından fışkıran yakıcı aşkın simgesine dönüşüyor. Yazarın ironik, neşeli ve yumuşak bir dili var; yaşam sevgisi ve tensel aşk bu dil içinde büyülü gerçekliğe bağlanıyor. Hiçbir kadın yazar, kadın dünyasını bu düzeyde dile getiremedi. Kısa zamanda on beş dile çevrilen ve yazarın senaryosuyla sinemaya aktarılan, filmi ülkemizde de büyük ilgiyle karşılanan "Acı Çikolata", başta Meksika ve ABD olmak üzere yayımlandığı her ülkede satış rekorları kırdı. Bir kez okumakla yetinemeyeceğiniz bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789750717888
 • Orijinal Adı:
  Como Agua Para Chocolate
 • Çeviri:
  Havva Mutlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice Gümüş 
18 Tem 11:07 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Meksika devrimi sırasında De la Garza ailesinin hayatlarına ve küçük kızları Tita'nın mutfağına konuk oluyoruz Acı Çikolata kitabında. Kitabımız Büyülü Gerçekçilik türünde. Peki nedir bu Büyülü Gerçekçilik? Normal ya da gerçekçi kabul edilen sanat akımlarında olmaması gereken sihirli ve mantık dışı öğeleri içeren sanat akımı diyorlar. Biraz daha açarsak; hikayede doğal ve doğaüstü konular birinin içine geçerler. Doğaüstü olaylar gerçekmiş gibi normal ve olağan karşılanır ve okuyucu onu yadırgamaz. Roman 12 bölümden oluşuyor. Romanda her bölüm bir ay ve bir yemek ismiyle adlandırılmış ve hemen ardından bir yemek tarifi geliyor. Yemekler hangi duygularla hazırlanıyorsa, yiyenlerde de o etkiyi bırakıyor. Ben kitabı çok sevdim. Tita'nın hüzünlü hikayesi içimi burksa da yer yer acayip eğlendim. Onun içindeki kara delik kapansın diye üzüldüğünde ördüğü kilometrelerce uzunlukta şalı, kibrit çöpleri, gül yaprakları sarıp sarmaladılar beni.

Handan Aksu 
17 Mar 15:40 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kitabı okurken en sevdiğiniz yemeği yediğiniz andaki mutluluk sarıyor etrafınızı. Yazardan okuduğum ilk kitaptı ve kesinlikle çok sevdim. Büyülü bir hikaye... Karakterler arasındaki uyum mükemmel. Bence bu Meksikali yazarla bu kitapla tanışın.

sevinç eroğlu keskin 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Oldukça zengin bir kelime haznesine sahip Meksikalı yazar, 19.yüzyılda halkının kültürel yapısına ve siyasi gelişmelerine ayna tutarken, kendine özgü renkli anlatımıyla kah güldürüp kah ağlatmış. Bolca yemek tarifinin bulunduğu- farklı, toplumun gelenek ve göreneklerinin işlendiği- enteresan, aşkın birbirinden değişik hallerinin konu edildiği - keyifli, okunası bir roman.

Bizimmahalleninkitapcisi 
13 Şub 09:16 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Hiç, heybenizde okumak istediğiniz milyon tane kitapla kitabevinin kapısından içeri adım atıp o büyülü atmosferin etkisinde bambaşka kitaplara yöneldiğiniz ya da aklınızda olmamasına rağmen tek bir cümlesiyle bir kitaba vurulduğunuz oldu mu? Peki ya kitabevinden çıkarken uzun süredir aklınızda olup aldığınız kitaplardan çok, o kitabı merak ettiğiniz?
Bazen denemek, tek bir cümlenin peşine takılıp, kapağını araladığınız kitabın sayfalarında sizi neyin beklediğini bilmeden yeni bir yolculuğa çıkma cesaretini gösterebilmek lazım.
Acı Çikolata, okuduğu türlerin dışında farklı deneyimler tatmak, tek bir cümlenin peşine takılıp doyumsuz bir yolculuğa çıkma isteyen kitapseverler için biçilmiş bir kaftan.
Gelin, kendini "İçinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan roman" olarak tanımlayan bu kitaba daha yakından bakalım :)

Acı çikolata, okurunu bulunduğu zaman ve mekandan alıp Meksika Devrimi sırasında De La Garza ailesinin çiftlik evine konuk ediyor. Kitabımızın ana karakteri Tita, De La Garza ailesinin üç kızından en küçüğüdür. Evin en küçük kızı olması Tita'nın hayatının katı geleneklerin gölgesinde mahvolmasına neden olur. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı, otoriter Elena, kızı Tita'yı sevdiği Pedro'ya vermediği gibi istemeye geldiklerinde Pedro ve babasını kesin bir dille reddeder. Çünkü geleneklere göre evin en küçük kızı annesi ölünceye kadar annesine bakmak ve evlenmemekle yükümlüdür. Bu nedenle Pedro'nun Tita'yla evlenmesi mümkün değildir. Kim bilir yüzyıllar boyu kaç genç kızın gençliğine mal olan bu gelenek, belki de herkesten çok Tita'yı derinden etkileyecektir. Gelenekler yüzünden Pedro'ya olan aşkını kalbine gömmek zorunda kalan Tita, annesinin önerisiyle Pedro'nun ablası Roussaura ile evlenmesiyle yıkılır. Pedro neden Tita'ya ihanet etmiştir? Elbette bir sebebi var, ki o ve daha da fazlası kitabımızın sayfalarında gizli :)
Velhasıl mutfakta oldukça maharetli olan Tita'nın elinden çıkan geleneksel Meksika yemeklerinin lezzet sırrı da işte hayatını mahveden bu olaylara karşı hissettiği duygularında saklıdır; her yemeğine Pedro'ya duyduğu aşkı, tutkuyu, umudu, acıyı hatta göz yaşını katar...

Meksikalı yazar Laura Esquivel'in ülkesinin tarihini ve geleneklerini temsilcisi olduğu büyülü gerçekçilik akımı ( ilk olarak Latin edebiyatında ortaya çıkan, mantık dışı ve doğaüstü olayların gerçekler ile uyumlu bir biçimde kaleme alındığı akımdır) çerçevesinde kaleme aldığı Acı Çikolata, çizdiği geleneklere baş kaldıran kadın portresiyle evrensel kadın kimliğine özgün bir yorum getiriyor. Doğaüstü, mistik, mantık dışı ögelerle (Tita'nın anne karnında soğana duyduğu hassasiyetten hüngür hüngür ağlaması ya da ağladığında göz yaşlarının evin her tarafına su basmışçasına akması gibi) gerçek arasında okurunu rahatsız etmeyen tatlı bir bütünlük sağlayan bu güzel roman, türünün muazzam bir örneği olmakla birlikte yemek tarifleriyle bezenmiş kusursuz kurgusuyla da okuruna kendine has bir şölen sunuyor.

Keyifle okuyacağınız, belki bir miktar pembe dizi tadında bu kitaba ( içinde tutku ve şehvet bulunduğu için her yaş grubunun okumasını tavsiye etmiyorum) bir şans vermenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

SEVİLAY SÖNMEZ 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Meksika da yaşayanların örf ve adetlerine göre ailenin en küçük kızları ebeveynlerine bakmak için evlendirilmez.Meksikalı bir ailenin en küçük kızı olan Tita aşık olduğu Pedro ile evlenemediği gibi ablasının onunla evlenmesine tanık olur. Yemek yapmayı çok seven Tita yemek yaparken hissettiği tüm duyguları ve düşünceleri yaptığı yemeğe geçirecek ve hatta zehirleyebilecek kadar üstün bir yeteneğe sahiptir...
Keyifle okuduğum bir kitap oldu. Filmini de en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum. İyi okumalar dilerim :)

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 23:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tita'nın başından geçenler öyle sürükleyici ki bir oturuşta okudum okumasına ama yine de "inanılmaz bir kitaptı" diyemiyorum. Tabii ki konu ve anlatım şekli daha önce okuduğum kitaplardan çok farklıydı, bu açıdan bana bir şeyler kattığını söyleyebilirim ama o kadar işte. Bittiği an içimden hemen G.G.Marquez okumak geldi, sanırım karakterlere en yakın bulduğum yazar oydu. Marquez hayranlarına tavsiye edebilirim belki. İyi okumalar. =)

Burcu Mut 
29 Tem 14:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

10 üzerinden 10'dan başka hakkettiği hiç bir puan aralığı yok. Kitabı tarif edemiyorum, okursanız beni anlayacağınızı düşünüyorum. Büyülü gerçekçilik akımına azıcık ilginiz varsa kitap tam dozunda işlemiş. Hem komik, hem duygusal. Kısacası trajikomiklik içinde bir drama. Ah, canım Tita. Ne güzel bir karaktersin sen. Her bölüme farklı bir yemek tarifi koymasındansa ayrı bir zevk aldım. Yazarın 2. kitabını okumaya can atıyorum.

Kübra 
11 Şub 21:27 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın yemek pişirerek, yemek yiyerek aşkını ilan etmesi, ruhsal ve tensel iletişim kurması mümkün müdür? Peki yemek ve kocakarı ilacı tariflerinden bir aşk öyküsü çıkar mı? Mümkündür ve çıkar! Üstelik bu aşk öyküsü öylesine etkileyici, doyurucu ve farklı bir aşk öyküsü olur ki, okuduğunuz hiçbir kitaba benzemez, pembeleşen soğanlar misali kavurur içinizi. Acı Çikolata, yemek tariflerinin içine gizlenmiş, fantastik ögelerle süslenmiş, dönemin ve içinde geçtiği coğrafyanın gerçekleriyle desteklenmiş, "evlenmesi yasaklanmış Tita ve ona sonsuz aşkla bağlanmış Pedro'nun" unutulmaz aşklarının hikayesi. Cümlelerinde Güney Amerika'nın ılık rüzgârlarının estiği bu kitap bambaşka bir okuma deneyimi sunuyor. Yazar kadın ruhunun derinliklerine inerken bu etkiyi yemeklere aktararak sizi şaşırtır ve eğlendirirken cüretkar cümlelerinden de asla ödün vermiyor. Kitabın çok boyutluluğunu anlatmak tabi zor ama gidişatlar hep çok iyi bağlandı, üzerinde iyi düşünülmüş ve ince planlanmış bir kurgusu-örgüsü var. Ara ara okumak isterim zira unutulmaz kitaplarım arasındaki yerini sağlamca edindi.

Dila. 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Meksika edebiyatına ait okuduğum ilk kitaptı. Genel Güney Amerika edebiyatı örnekleri gibi bunu da sevdim açıkçası umarım bir kitaptan yola çıkarak meksika edebiyatı genellemem çok abes değildir ve sonraki kitaplar hayal kırıklığı yaşatmaz.

Kitaba gelirsem; çok büyük beklentiyle okunmaması gerektiğini düşünenelerdenim. ancak yemekler gibi anlatımın da lezzetli olduğu kesin. Kitaptan aldığım tat çok yoğundu ama açıkçası muhteşem falan gibi bir yorum yapamam.

Töreyle şekillenen hayatlar, ezilen, hor görülen kadınlar ve buna rağmen yaşanan aşklar... Konusu "evet dünyada da bunlar varmış" bakış açısı için anlamlıydı diye düşünüyorum.

Anlatımı dediğim gibi çok güzeldi. gerçek dışı öğeler de az veya çok değil, olması gerektiği kadar geldi bana, bir iki yerde Marquez'e benzetilip "büyülü gerçekçilik" tanımı kullanıldığını okudum ancak buna katılmıyorum, olsa olsa gerçek dışı olarak kabul edebilirim bunları.

Gerçek dışı haricinde anlamsız ve saçma bulduğum yerler de vardı

Bir de olay akışında önemli olan bazı noktalar aslında çok basit geçiliyor, birinin ölmesi gibi. Tek cümleyle karakter ölümü mü anlatılır dedim ama anlatılıyormuş, çok da abes durmuyor gidişata bakılınca.

Neyse özetleyeyim; lezzetli bir kitap ancak dediğim gibi çok büyük beklentiye de girmemek gerekli.

Hürre Kayapınar 
14 Haz 15:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yemek tarifleri, nefis kokular ve büyülü olaylar. Daha önce yememiş, yapılışını görmemiş bile olsanız kitabı okurken o anlatılan yemeklerin kokusunu buram buram hissediyorsunuz. Üstelik aralara yerleştirilmiş ufak fantastik olaylar ve o olayları hiç yadırgamayan karakterler size de büyüye inanma isteği aşılıyor. Yer yer pratik bilgiler öğrenirken yer yer de karakterlerle üzülüyorsunuz, seviniyorsunuz, aşık olup ayrı düşüyorsunuz. Karakterlerle yaşıyorsunuz. Bir çırpıda biten ve kesinlikle önerdiğim bir kitap.

2 /

Kitaptan 34 Alıntı

Mehmet Serhat Ercan 
05 Haz 00:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anlayana az söz de yeter, derler. Böylece bu cümleyi duyan herkes, ne yapması gerektiğini çok iyi bilirdi.

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Mehmet Serhat Ercan 
06 Haz 12:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bunun için nefesi soğuk olan insanlardan uzak durmak gerekir. Böyle kişilerin varlığı bile daha büyük ateşleri söndürmeye yeter ve bunun nasıl sonuçlar verdiğini biliyoruz. Onlardan ne kadar uzakta olursak kendimizi onların nefesinden o kadar iyi koruyabiliriz.

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Mehmet Serhat Ercan 
06 Haz 12:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Erkeklerin nasıl olduğunu görüyosun işte. Ne bu dünyada, ne öte dünyada, başkasının kalktığı sofraya oturmak istemezler.”

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Mehmet Serhat Ercan 
06 Haz 12:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hepimiz, içimizde bir kutu kibritle doğarız. Ama tek başımıza bunu yakamayız.

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Mehmet Serhat Ercan 
06 Haz 13:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Konuşmamız gereken bir konu var, değil mi?”
“Evet. Sanırım öyle. Sen benim sevgilimle evlendiğin günden beri konuşmadığımız bir konu.”
“Pekâlâ. İstiyorsan oradan başlayalım. Sen yapmaman gereken bir şey yaptın: Kendine sevgili buldun. Bunu yapmaya hakkın yoktu.”
“Kime göre? Sana göre mi, anneme göre mi?”
“Aile geleneğine göre. Sen bu geleneği bozdun.”
“Bozmak gerekiyorsa gene bozarım. O lanet olası gelenek beni hiçe saydığı sürece defalarca bozarım. Evlenmeye senin kadar benim de hakkım vardı. Birbirini gerçekten seven iki kişinin arasına girmeye senin hakkın yoktu asıl!”
“O kadar da gerçek bir aşk değilmiş demek. Gördün işte, Pedro ilk fırsatta seni bırakıp benimle evlendi. Onunla evlendim, çünkü bunu o istedi. Gerçekten onurlu biri olsaydın onu çoktan sonsuza kadar unutmuş olurdun.”
“Bilesin diye söylüyorum, bana yakın olabilmek için evlendi seninle. Seni sevmiyordu. Bunu sen de çok iyi biliyordun.”

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Hatice Gümüş 
17 Tem 15:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Söylediklerine göre gözyaşı dökmeden ağlamak daha çok acı verirmiş.

Acı Çikolata, Laura Esquivel (Epub)Acı Çikolata, Laura Esquivel (Epub)
Bizimmahalleninkitapcisi 
13 Şub 09:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bir tek gerçek vardır, o da gerçek diye bir şey olmadığıdır! Gerçek, herkesin baktığı noktaya göre değişir."

Acı Çikolata, Laura Esquivel (Can Yayınları)Acı Çikolata, Laura Esquivel (Can Yayınları)
Mehmet Serhat Ercan 
05 Haz 23:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O büyük yıldızlar dünyadaki bütün âşıkların yakıcı bakışlarının hepsini depo etmedikleri için milyonlarca yıldan beri yerlerinde duruyorlardı. Öyle olmasa içlerinde biriken sıcaklık onları patlatarak binlerce parçaya bölerdi. Kendilerine yönelmiş bakışları ânında yeryüzüne geri yansıtırlardı. Tıpkı bir aynanın ışığı yansıtması gibi. Bunun için de geceleri bu kadar parlak görünürlerdi.

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Mehmet Serhat Ercan 
05 Haz 23:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pek çok kez, ziyan olmasın diye bu harika biberi mutfakta tek başınayken yemek zorunda kalmıştı. Çok beğenseler de, yemek için can atsalar da genellikle insanlar çok açgözlü görünmemek ve son lokmayı diğerlerine bırakmış olmak düşüncesiyle bu son biberi almaya cesaret edemezlerdi.

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
4 /