Açılın Ben Öğretmenim

·
Okunma
·
Beğeni
·
4328
Gösterim
Adı:
Açılın Ben Öğretmenim
Baskı tarihi:
2 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059367332
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Öğrencilerin ayaklarının geri geri gittiği okullarda iyi dersler işlemenin yolunun strateji, teknik, yöntem, ipuçları bilmekten geçtiğini yıllar içinde deneyimleyerek öğrendim..

Açılın Ben Öğretmenim

Öğrencilerin ayaklarının geri geri gittiği okullarda iyi dersler işlemenin yolunun strateji, teknik, yöntem, ipuçları bilmekten geçtiğini yıllar içinde deneyimleyerek öğrendim. Öğrenmek kadar öğrendiklerini paylaşmanın da değerli olduğuna inanıyorum. Bu kitap, öğretmenlik, yöneticilik günlerimden ve eğitimcinin eğitimini yaptığım yıllar içinde cebimde biriktirdiklerimden oluşuyor. Kitabı okurken kendinizi içinde bulacağınız başlıkların hiçbiri reçete ya da can simidi değil, bunu şimdiden söyleyebilirim. Okuyacaklarınız sadece bir eğitimcinin deneyim kırıntıları.

Elma Yayınevinden çıkan Müjdat Ataman’ın yeni kitabı Açılın Ben Öğretmenim, tüm eğitimcilere rehber olacak nitelikte. Farklı bir bakış açısı, yepyeni bir yaklaşım…
255 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle bu kitabın öğretmenlik mesleğini yapan ya da yapmayı düşünen herkese faydalı olacağını düşünüyorum. Harika öneriler ve teknikler var. Ben 23 yıllık öğretmenlik mesleğimin 5 yılını Alman okullarında geçirdim. Yurtdışında birçok mesleki tecrübem oldu. Bu kitaptaki bazı yöntem ve teknikleri 40 kişilik sınıflarımda -zor da olsa- uygulamaya çalışacağım. Ilerleyen gunlerde geniş bir özet ve değerlendirme yapmayı planlıyorum. Onları da tamamlayınca bu başlık altında sizlerle paylaşacağım.

Kitap ile ilgili görüşlerimi kısaca mujdatataman.com adresi üzerinden yazarın kendisine gönderdim. Burada aynı mesajı sizlerle de paylaşmak istiyorum:

Merhaba Müjdat Hoca'm, az önce "Açılın Ben Öğretmenim " kitabınızı bitirdim. Ellerinize sağlık çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş.

Müsaadenizle kitabınızın ilk sayfasina yazdigim notu sizinle paylaşmak istiyorum:

Kitabın büyük bir bölümü özel okul öğretmenlerine hitap ediyor. Keşke Müjdat Ataman devlet okullarında 45-50 kişilik, yaşamdan, okuldan ve aileden bezmiş öğrencilerle dolu sınıflarda derse girse de arka sırada oturup nasıl öğretmenlik yaptığını izlesem.
Bakalım bu tekniklerin % kaçını uygulayabilecek!!!
296 syf.
·31 günde·Beğendi·9/10
"Açılın Ben Öğretmenim" gerek küçük şehirlerdeki devlet okullarında gerek büyük şehirlerdeki özel okullarda öğretmen ve idareci olarak çalışmış, aynı zamanda drama eğitmeni olan Müjdat Ataman'ın; yıllar içinde derslerinde kendisinin bulduğu, öğretmen arkadaşlarından etkilendiği, yurtiçi-yurtdışı eğitimlerinde heybesine koyup derslerinde uyguladığı pek çok strateji, yöntem ve tekniğin yer aldığı her seviyeden, her branştan öğretmene farklı seçeneklerin, ikinci ihtimallerin var olduğunu gösterdiği ilham verici, motive edici kitabı.


Bu tek cümlelik paragrafta kendimi ne kadar ifade edebildim emin değilim. Bir Türkçe öğretmeni olarak yanlışlığını bile bile uzun cümle kurma hastalığımdan kurtulamıyorum, neyse. Kitabın içindeki yüz on iki başlıkta daha önceden sınıflarınızda uygulamış olduğunuz tekniklere denk gelmeniz de ismini hiç duymamış olduğunuz tekniklere denk gelmeniz de mümkün. Ben en çok sınıfta direkt olarak uygulanabilecek ekonomik tekniklerden ve eğitim anlayışlarını çok merak ettiğim Batı ülkelerinde uygulanan yöntemlerden, tekniklerden notlar çıkardım kendime bu kitaptan. 


Kitabın en büyük avantajı onlarca, yüzlerce yıl önce yaşamış ve belki hiçbir zaman bir dersliğe öğretmen olarak girmemiş olan akademisyen eğitimcilerin ürettiği kuramların artık pek de bağlayıcı olmayacağı bilinciyle, bunu yüksek sesle ifade etmekten kaçınmayarak yazılmış olması olabilir. Burada yazılanlar kağıt üstü teorik bilgiler değil, sınıf içi pratik önerilerden oluşuyor.


Kitabın içindeki birkaç başlıktan örnek verirsem daha anlaşılır olacağım: Kitabın ilk başlığı "Kimler Bitirdi" tüm sınıfın eş zamanlı ve bireysel olarak yaptığı etkinliklerle ilgili. Böyle etkinliklerde ilk bitiren öğrenciler hızlarını ve zekâlarını tüm sınıfa kanıtlamak için "Ben bitirdim." deme salgınını başlatırlar. Bir öğrenci, iki öğrenci derken eğitime herhangi bir katkısı olmayan aynı cümleyi otuz farklı ses tonuyla duymak sinir bozucu olabiliyor. Bunu önlemek için yazarın önerisi şu: "Etkinliği bitirenler kalemini defterin içine koyup beklesin." Daha eğlenceli olması istenirse "Etkinliği bitirenler bir kulağını tutsun." gibi çoğaltılabilecek seçeneklerle soruna çözüm bulunabilir.


Ayrıca Batı ülkelerinde uygulanan "flipped classroom", "bell work", "circle time-sharing time" gibi basit ama etkili tekniklerden de haberdar olmak mümkün.


Yazarın son sözü: "Dünyayı emek verdiğimiz çocuklar güzelleştirecek."
296 syf.
·10/10
18 kişilik tüm öğretmen ve idareci kadrosuyla birlikte kitabı üçe bölüp ara toplantılar yaparak okuduk. Kitap hepimizin mesleki motivasyonunda değişiklikler yarattı. Kişisel olarak da mesleki uygulama anlamında açık ara en yararlandığım kitap oldu diyebilirim. Öğretmenler odasında, sınıfta uyguladığımız etkinlikleri paylaşır olduk. Okurken en çok hissettiğim duygu “umut” oldu. Bu ülkede güzel şeylerin de olduğuna dair bir umut. Kitap öğretmenlere yardımcı uygulama fikirleriyle dolu olup doğrudan böyle bir vaadi olmamasına rağmen iyilik bir okyanussa bir damlası olmaya talip olmamıza vesile oldu.
296 syf.
·8/10
Bu kitabı tanımlayan en güzel cümle, "bir öğretmenden arkadaşça tavsiyeler." olabilir. Resim olan böyle süslü kapaklı kitaplara önyargılı yaklaşırım genelde. Ama bu kitap o durumu kırdı. Kitap ders kitabı gibi değil. İçinde derste kullanılacak etkinlikler, teknikler var. Bunlar çok samimi bir dille anlatılmış. Tüm öğretmen ve öğretmen adaylarının okuması gerekiyor kanaatimce. İyi okumalar.
296 syf.
·7 günde
〰️Açılın Ben Öğretmenim| Müjdat Ataman〰️
Kendini geliştirmek isteyen öğretmenler için @atamanmüjdat deneyimlerini ve tavsiyelerini cömertçe paylaşıyor bizlerle. Bir öğretmen için çok sayıda etkinliklerle zenginleştirilmiş, karşılaşılabilecek sorunlara tecrübeyle çözümler sunulmuş, harika bir el kitabı diyebilirim. Öğretmenliğimin 14. yılında sınıfımda uygulayabileceğim yepyeni fikirlerle karşılaştığım gibi bilip de yapmayı unuttuğum bazı etkinlik ve uygulamaları da sayesinde hatırlamış oldum. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar diliyorum.
296 syf.
·14 günde·8/10
Eğitimcilerin derslerini işlerken yararlanabilecekleri yöntem ve uygulamalar mevcut. Ben okurken çokça notlar aldım. Bunların büyük çoğunluğunu uygulamaya çalışacağım. Elbette kimisini doğrudan kimisini kendime ve sınıflarıma uyarlayarak. Aslında eğitimcilerin birbirlerinden öğreneceği, yararlanacağı çok şey var, ancak yeterince paylaşımda bulunmuyorlar birbirleriyle. Kitap biraz da buna değinmek istiyor. Sonuç olarak küçük dokunuşlarla öğrencileri daha aktif kılabilir, daha eğlenceli ve verimli dersler işlenebilir.
296 syf.
·Beğendi·9/10
İste tam aradığım, işte tam benlik dediğim kitaplardan biri...Müjdat Ataman hocamızın deneyimleriyle dopdolu, uygulanabilir birçok örnek bulunan, sürekli yanıbaşınızda bulunması gereken bir kaynak kitap.
Grup çalışmaları, drama örnekleri, sınıf yönetimi uygulamaları...ve daha birçokları. Tüm öğretmen ve öğretmen adayı arkadaşlarımı bu güzel kaynağı okumaya davet ediyorum.
296 syf.
·80 günde·Beğendi·10/10
Egitim ve egitimciye dair harika notlar ve öneriler var. Her branştan öğretmenin ve öğretmen adaylarının çokça istifade edeceği bir kitap. Tavsiye ederim...
296 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öğretmen olan ve öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap bence
Harika teknik ve öneriler var bu teknik ve öneriler samimi bir dille anlatılmış okumanızı öneririm.
296 syf.
Öğretmen koca bir sınıfın karşısında yapayalnız bir başlangıç yapıyor aslında. Kimi yıllar geçtikçe tecrübelerinden çıkarımlar yapıyor kimi kendini bir şekilde geliştirirken kimisi kısır bir döngüde ilerliyor.
“Ne yapabilirim? İleride nasıl bir öğretmen olacağım?” gibi soruların yavaş yavaş doldurduğu zihnimde bu kitap benim için bir umut oldu. Kitaba öğretmen el kitabı demek istiyorum. Bir kere okuyup verilecek bir kitap değil. Çok sayıda etkinlikler ile zenginleştirilmiş, tavsiyelerde bulunulmuş dolu dolu bir kitap. Bir öğretmenin diğer öğretmenlere ve öğretmen adaylarına tavsiyeleri. Bu tavsiyeler öyle değerli ki... Yazara emeklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Eğitim bu dayanışma ile yükselecek inşaallah
296 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Aslen eğitimci olan yazar bu kitabında geniş yaş grubuna hitap edecek etkinlik uygulamalarını bizlerle paylaşmış. Öğretmenlik deneyimlerini, yaptığı hataları üzerinden zamanla edindiği kazanımlarını esprili ve samimi bir dille anlatmış. Kitap tasarımı da fosforlu kalemciler ve not tutma alışkanlığı olan okurların seveceği şekilde yapılmış. Kitabı okurken en çok hoşuma giden mesleki gelişim için gözlem yapılması. Yani branş farkı gözetmeksizin sınıflara gözlem amaçlı girerek eğitimcinin etkinlik uygulamalarını izleyip kendi dersine uyarlamak... Bu gerçekten tüm öğretmenlerin yapması gereken bir uygulama. Bunu yapmak için kişisel bir çaba göstermek gerekmekte ama faydası ortada... Ayrıca kitapta uygulama linkleri, kitaplar gibi tavsiyelerde bulunmakta.
255 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Kitabın ismi bir müdahale imâsı taşıyor, dikkat ettiniz mi? Açılın Ben Öğretmenim! Bir acil vakaya yani sıkıntılı bir eğitsel duruma müdahale etmeye geldim diyor âdeta..
Kitabı çok sevdim.. Elimin altında duran, devamlı karıştıracağım bir eğitim kitabı;kesinlikle! O kadar güzel etkinlikleri var ki... İşaretlediğim ve öğrencilerimle uygulamaya heveslendiğim o etkinlikleri zamanı gelince hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum.. Sadece önerilen etkinliklerden değil o etkinlikleri okurken bende çağrışım yaptığı başka uygulamalara da kapı aralamış oldum bu kitap vesilesiyle.. Bu kitap, benim kendime yeni eğitim- öğretim yılı hediyemdi.Kendime ve öğrencilerime güzel bir hediye aldığımı kitabı bitirince daha iyi anladım. Kitaptaki beğendiğim noktalardan bir başkası ise branş veya kademe sınırlamasının olmaması.. Yani bu kitaptan yararlanmanız için eğitimci olmanız yeterli.. Türkçeden matematiğe, fenden sosyale.. birçok branşla ilgili fikirler barındırıyor kitap.Bazı hoşuma giden etkinlik ve uygulama başladıklarına yer vermek istiyorum:
-Kimler Bitirdi?
-Tahmin Kavanozu
-Zıp zıp zıplat
-Üç Doğru Bir Yanlış
-Kendi Kendimle Tartışıyorum
-Armut Piş Ağzıma Düş
-Sırta Çizme
-Raft
-Round Robin
-Satıcı
-Etkinlik Geçişleri
-Not Alma Teknikleri
-Okuma Çemberi
-Zil Çalışması (Bell Work)
-Edpuzzle vb.
Daha birçok başlığın size farklı bakış açıları, çağrışımlar ve uygulamalar sunacağını düşünüyorum. Bence kitap yazılma amacına uygun; incelememin başında değindiğim sıkıntılı durumlara merhem olma gayretinde.. Kitabı okurken kendimi okuldaki arkadaşlarımla veya zümrelerimle konuşuyormuş gibi hissettim çünkü kitap, bizden bir üslupla meramını anlatıyor.. AMA!
Kitabın "ama"sı ise şu: Anlatılan etkinliklerin uygulandığı okul ortamı ve imkanları..
Kitapta öğretmenimize eşlik eden sınıf mevcutları, bizim 35-45 dengesinde değişen aralıkta değiller ne yazık ki. Bu sebeple uygulanan bazı etkinlik ve bunları uygulayan mevcut bizim bu etkinlikleri uygulama düşüncemize biraz set çekiyor kanaatindeyim.. Elbette fikirler uyarlanabilir veya üzerinde oynanabilir. Ben var olan durumu izah etmeye çalışıyorum hepsi bu. Kitapla ilgili söyleyebileceğim tek olumsuz fikrim bu diyebilirim. Onun haricinde keyifle ve ara ara okuduğum o sebeple bir çırpıda okumaya kıyamadığım; kenarına, köşesine ve ajandama notlar aldığım çok verimli bir kitap oldu.. Ben eğitime gönül veren her meslektaşımın bu kitapla karşılaşmasını diliyorum..
... Herkesten öğrenecek bir şeylerin olduğuna inanmaya başladığınızda dinlemeye başlıyorsunuz. Dinlemeye başlamak ise öğrenmeyi de peşinde getiriyor...

... Dünyayı emek verdiğimiz çocuklar güzelleştirecek..
Müjdat Ataman
Sayfa 255 - Elma yayınevi
"Güçsüzle güçlü arasındaki çelişkiye kayıtsız kalmak, tarafsızlık değil, güçlünün yanında olmaktır."

Paulo Freire
Müjdat Ataman
Sayfa 233 - Elma Yayinevi
Bu günlerin en popüler cümlelerinden bir tanesi , “hayatta en büyük mucize , küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır” yargısı. Çok güzel , herkes iyi öğretmen araya dursun, kimse iyi bir öğretmen nasıl olunur bunu konuşmuyor.Elma güneşte pişerken tat alıyor, bu durumda öğretmenin de sınıfta pişmesin bekleyeceğiz sanırım. Kaç yıl beklemeli peki, biraz fazla pişerse sorun olur mu ? Dalında çok kalırsa kurtlanır mı ? Emekli olunca yere mi düşer, yoksa en iyi elma, emekli olmuş elma mıdır ?
Müjdat Ataman
Sayfa 13 - Elma yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Açılın Ben Öğretmenim
Baskı tarihi:
2 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059367332
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Öğrencilerin ayaklarının geri geri gittiği okullarda iyi dersler işlemenin yolunun strateji, teknik, yöntem, ipuçları bilmekten geçtiğini yıllar içinde deneyimleyerek öğrendim..

Açılın Ben Öğretmenim

Öğrencilerin ayaklarının geri geri gittiği okullarda iyi dersler işlemenin yolunun strateji, teknik, yöntem, ipuçları bilmekten geçtiğini yıllar içinde deneyimleyerek öğrendim. Öğrenmek kadar öğrendiklerini paylaşmanın da değerli olduğuna inanıyorum. Bu kitap, öğretmenlik, yöneticilik günlerimden ve eğitimcinin eğitimini yaptığım yıllar içinde cebimde biriktirdiklerimden oluşuyor. Kitabı okurken kendinizi içinde bulacağınız başlıkların hiçbiri reçete ya da can simidi değil, bunu şimdiden söyleyebilirim. Okuyacaklarınız sadece bir eğitimcinin deneyim kırıntıları.

Elma Yayınevinden çıkan Müjdat Ataman’ın yeni kitabı Açılın Ben Öğretmenim, tüm eğitimcilere rehber olacak nitelikte. Farklı bir bakış açısı, yepyeni bir yaklaşım…

Kitabı okuyanlar 444 okur

  • Fikriye Cevher
  • Nurefşan Özdemir
  • Serkan Baysan
  • Ceren Şentürk
  • Özge
  • Melek Taşdemir
  • Büşra Tosun
  • Guler öztepe
  • Mehmet Şirin Işık
  • Hatice Ege

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.3 (55)
9
%27.7 (36)
8
%20.8 (27)
7
%3.8 (5)
6
%1.5 (2)
5
%2.3 (3)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)

Kitabın sıralamaları