Acıyı Bal Eyledik

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.977
Gösterim
Adı:
Acıyı Bal Eyledik
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
139
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Acıyı Bal Eyledik
Acıyı Bal Eyledik
Acıyı Bal Eyledik
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
EVET !! YANLIŞ GÖRMÜYORSUN SAYGIDEĞER CANİKO !! Bir şiir kitabı bu .. "Şiirle senin ne alakan olur "KAFİR" Tuco !! Sen ne gavursun sen !!" diyenleri duyar gibiyim .. Öyleyim !! Yalan mı deyem !! Neysek o !! Ben hep söylüyorum .. Hep de söyleyeceğim .. Bildiğimiz alan ne ise ona dair konuşur ve otoritelik iddaa ederiz .. 1 ayda bilmem kaç tane x yazara ait kitap okuyup billirkişilik yapacak değiliz ..Şiir de ömrü hayatımda hiç barışık olmadığım bir tür .. Dün bakkaldan sipariş üzerine inatla getirilmeyen peyman tuzlu fıstığımın yerine KT'leri ( ŞEYTANIN BENZİNİ !) gup gup deyerek yudumlayıp, su kaplumbağamı gelmeyen kabuksuz tuzlu fıstıklar yerine tuzlu ve kabuklu tuzlu fıstıklar ile terbiye etmeye çalışırken sıyrılan sıtkımın etkisi ile bu incelemeye start vermiştim.. Alkol evlerden ırak olasıca .. Neler yaptırıyor adama bilemezsiniz .. Uzun müddettir İbrahim Tatlıses - Aşıksın parcasına işbu söz konusu kaplumbağa ile bir klip çekmeye çalışmaktayım .. Yine olmadı ! =(( Neyse azimli SIÇAN ( fiil halini kullanırsam şikayet edilecek !) taşı deler diyelim ve devam edelim bebişler !!

Hepiniz esasen bir Hasan Hüseyin şiiri biliyorsunuz .. EMİN OLUN !! Okumadınızsa da biliyorsunuz !! Hasan Hüseyin'i burda ilk kez okuyanlar da biliyor !! Kaç parçaya şarkı sözü olmuş onun şiirleri .. İspat mı istiyorsunuz ? Açın bakın Selda Bağcan parçalarına.. Kaç şiirini bestelemiş Ahmet Kaya !! Bir dönemin bayrak şairlerinden imiş .. Satırları BARUTLU , İS KOKAN .. ROKETLİSİNDEN !! En bi çok sevdiğimlisinden !!!

Dur demiş bu sisteme .. Eleştirmiş !! Hem de kıyasıya .. Hep EZİLENDEN yana !! Her dönem ama !! Aman iyi günümüzde olsunculardan değil .. Bugün BÖYLE yarın ÖYLE diyenlerden değil .. YA HERRO YA MERRO senin anlayacağın annesinin bir tanesi.. Aklıma bir isim daha geliyor .. Söylemeyeyim diyorum ama "BABA" BÜYÜKSÜN !!! ÇOK BÜYÜKSÜN !! <3

Madem andık O'nun ismini bir sorgu odasına gidelim sizinle .. Anılarından aktarıyorum :

- SÖYLE NERDEN TANIYORSUN AZİZ NESİN 'İ ?!?!? SÖYLE DEDİM !!!
- NE DEDİ SANA ?!?!? NERDEN EMİR ALIYORSUNUZ !! SÖYLE ULAN !!!

Döneriz buraya .. Merak etmeyesiniz !! İki çift lafımız da bizim var .. EMİN OLUN !! =)) Söylemeden olmaz ..

Üçü ölen on bir çocuğun üçüncüsü .. Gürün' de doğdu .. İlkokul orada .. Ortaokul ise Bolu ve Niğde' de .. Yazıyoruz böyle kolay kolay ama o dönem kolay bulunur şeyler değil bunlar ! Tee ilkokuldayken yoksul babasına yardım için çalışmaya başladı .. Daktilo yaz .. Cetvel çıkar .. Alındı doldur .. Baba ziraat bankasında o zamanlar .. Kitap , lügat , sözlük gördü haliyle .. Adana' da liseyi bitir, gir Çapa Eğitim' e... Sonrası .. Fakir Baykurt' un da ( HUZUR İÇİNDE YAT FAKİR BABA !) çemberinden geçtiği yoksulların okuduğu , o dönemki adıyla GARİBANLAR ÜNİVERSİTESİ 'ne kayıt yaptırdı .. Kitap okumayı , yazıyı , resimi gördü orada .. Öğretmeyi de öğrenip Maraş ili Afşin ilçesine öğretmen çıktı .. Ordan sürgün yedi !
Nereye ?
Göksun ilçesine ... Yalnız ve yalnız altı sayıyla "6" ay yapabildi bu mesleği ..
Niye ?
Niyesi var mı bebiş .. Soğuk savaş yılları .. Amarigadan esen azgın McCharty yelleri her yerde o dönem .. YA KOMUNİZM TÜRKİYEYE GELİRSE NE OLUR HALİMİZ !! 6. FİLOYA KİM SECDE EDER SONRA ?!?!=))

Düştü karakollara mahpus damlarına .. Yukardaki diyaloglara , gark oldu türlü türlü işkencelerle .. 7 ay 25 gün ağır ceza aldı ...

Öğretmenlik gitti..
Kamu hakları gitti ..
Yedek subaylık gitti .. ( UĞUR MUMCU İLK SAKINCALI PİYADE DEĞİLDİ SENİN ANLAYACAĞIN !)
Ordan oraya diye diye en sonunda Nevşehir Cezaevine yerleştirdiler !! Aziz Nesin ile tanıştı orada!!! =))) HAHAHAHAHA !!!
Bitti cezası .. İstanbul'dan Kayseri' ye götürdüler yine TUTUKLU !! HEM DE KANEPEYE ZİNCİRLİ OLARAK !! EEE!!! KOLAY MI KARDEŞ ?!?!? AZİZ NESİN İLE BERABER YATMIŞSIN !! YOKSULA HAKKINI VERİN DEMİŞSİN !! VAY SERVET DÜŞMANI VAY !! Orda da durdurmazlar ! Bu kez nereye ? SİVAS' a !!! Askerlik yapacaksın diyip hukuksuzca 27 , YAZIYLA YİRMİ YEDİ AY er olarak askerlik yaptırdılar ona.. Bitirdi askerliği .. Geldi bozkıra .. ANKARA' ya... 10 sene de burlarda süründü ... Rüzgarlı Sokakta onu görenlerden , seneler sonra onu görenlerin sofrasında oturduğumda ONU çok dinledim .. Böyleyken böyle diyeceğim ama uzun müddet sonra kiradaki evimin bodrumuna indiğimde kilitli sandık içinden çıkan bu kitapta şu notu gördüğümde O' nu araştırayım dedim .. Bu zamana dek bir haber yaşamışsam da bu da benim AYIBIM .. Buyrun bakın ilgili resime ..

https://hizliresim.com/ijvRzA

Süheyla , babaannem oluyor .. Maalesef onu da hiç görmedim Aziz Nesin ve Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi .. Yakınen arkadaşıymış babaannemin .. Hatta babamın aldığı ilk motor için kendisi kefil olmuş .. Kafamı hangi taşlara vursam acep diye diye okudum bu kitabı .. Yaşanmışlığın etkisiyle .. Acıyı cidden BAL diye zerk etti bize her satırda .. Şiir sevmezdim ama bu ADAM ile sevdim .. Zaten şu satırlara bir bak kardeşim !!! Şunu sevmeyecek adama ne diyeyim ben ?!?!?!

Yaradanım dünya dünya
Yaşamaktan bıkılır mı?
Kan dökerek bre yezid
El içine çıkılır mı?
Nasıl kıydın şu yarına
Kandan kına bre yezid
Kandan kına yakılır mı....

-------

Dostum dostum güzel dostum
Bu ne beter çizgidir bu
Bu ne çıldırtan denge
Yaprak döker biryanımız
Bir yanımız bahar bahçe...

-------
BEN İŞÇİ ÇOCUĞUYUM EVLADIM
DEMİRYOLU ATÖLYESİ İŞÇİLERİNDEN
EKMEKLE DOYDU KARNIM
EKMEKLE AVUTULDUM
EKMEKLE KORKUTULDUM
SEN SOFRAYA HAVYAR DA KOYSAN KUZU KIZARTMASI DA
ÖNCE EKMEĞE VARIR ELİM
ÇİLEMİN ADI BENİM
EKMEK KAVGASI

HİÇBİR ŞEY İSTEMEDİM ŞU DÜNYADAN KENDİM İÇİN
NE KÖŞK NE ARABA NE PARA
T Ü K Ü R M Ü Ş S E M "İÇİNE"
SENİN TAPINDIĞIN O SIFATLARIN
SATIYORSAM EMEĞİMİ YOK PAHASINA
BEN İŞÇİ ÇOCUĞUYUM EVLADIM
BENİM DAVAM BAŞKA DAVA !!!!

Verelim mi mehteri ?!?! =)) Açalım mı biraları ?!?!? =))

OHHH KAN OLSUN !!! ( AMAN 18 YAŞ ALTI KARDEŞLERİM AMAN !! YOLDAN ÇIKMAYIN AMAN !!)

Yukarda ne dedik .. Bizim de iki lafımız var tüm bunlara dair .. Aziz Nesin öldükten sonra arşivinden çıkan bir mektubu sizlerle paylaşayım ... BURAM BURAM KOMUNİZM KOKAN !!

https://hizliresim.com/rCl6nI

https://hizliresim.com/t6e7ln

Ne demişler ? Arşiv affetmez KARDEŞ !! =))

SON OLARAK : Klasik Tuco incelemesi , hani nerede inceleme diyeceklere ..

Ben değil Fakir Baykurt cevap versin ..

"İyi olacak gibi yeni bir umut belirmişken , hatta " Bu ne ?" diyebilirken , 57 yaşında kesildi o büyük koşu ... Orhan Kemal' den bir yıl fazla yaşadı. Karşıyaka ' da yatar şimdi ..Ressam dostlarının hazırladığı sergi ile yapılan gömütüne sık sık gençler uğrar , işçiler uğrar.. Uğrayan çiçek bırakır.. Çiçek bırakmayan taşına el sürer.

... duyan var duymayan var , ardında OTUZA YAKIN kitap bırakarak , ACILAR ÇEKEREK , BİR SANTİM EĞİLMEDEN , BİR PARMAK BÜKÜLMEDEN , ÖYLE DİK , GEÇTİ GİTTİ ."

Okuyacak olduğunuz satırlar böylesi bir ADAM' ın kaleme aldıklarıdır .. Ne fazlası ... Ne de azı ..

TUTUN KÖPEKLERİ EY TEPEDE OTURANLAR !!!
BEN YENİ POSTACINIZIM ...

https://www.youtube.com/watch?v=vxyv53yFuhU

Böylesi haysiyetli insanlar inanın parmakla dahi gösterilemiyor şu günlerde .. Ondan kelli OKUYUN bu kitabı .. Okuyun bu ADAM gibi ADAM' ı ....
139 syf.
·1 günde·9/10 puan
Kitapta en beğendiğim şiirin seslendirilmiş halidir. Dinlemenizi tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=BI2zPrpi6Ks

Üzülerek belirtmem gerekir ki Hasan Hüseyin Korkmazgil’i keşfetmem 3 ay önce gibi kısa bir süreye denk geldi. Hayran kaldığım harf dizelerini görebilmek için 8 tane kitabını hemen alıp kısa aralıklarla okumak istedim ve bu ilk okuduğum şiir kitabıydı. Hayatı olarak bildiğim ise kitaptan gördüğüm kadardı 1927’de Sivas’ta doğmuş, eğitim için birkaç il gezmiş ve TCK’nın akıl almaz maddeleri gereğince de meslekten ihraç edilip, kısa bir süreliğine cezaevi ile tanışmış.

“...
baktım
arandım onu
o yoktu oralarda
hepimiz oradaydık
o yoktu oralarda
dedim: görmediniz mi
dediler: yooook yok
...”

Şiirlerinde isyanı bağıran kelimeleri yakalamak çok heyecan vericiydi. Kesinlikle sessiz okunmayacak bir şiir kitabıdır Acıyı Bal Eyledik. Bağıra çağıra okunacak şiirlerde, tonu da yakaladın mı değmeyin okuyanın keyfine.

Özellikle benimsediğim iki adet şiirinden ilki “Her Yerde Birden Olmak” ve kitaba ismini veren “Acıyı Bal Eyledik” şiirleri dönemin gidişatına sitem etmenin şiirsel yolu olarak gözükmekte olup, bu tarz serzenişleri işin ehli yazarlarda pek bir şık durmaktadır.

Edebiyat camiasında şaire dil ustası/işçisi lakabını yakıştıran usta edebiyatçılara bende kendimce bir mahlas ekleyip kendisine “Dilbaz Şair” demek istiyorum. Şiirlerinde içten içten kıkırdayıp, gülmemek elden bile değil. Bazı anlar en derin duyguları yaşatırken, bir iki dize sonra tebessüme boğması beni çok mutlu etti.

Sözün özü; kitap kesinlikle okunulası ve tavsiye edilesidir. Şiirin her bedene ve ruha uymayacağını savunan biri olarak şunu diyebilirim ki; şiir severlerin Hasan Hüseyin’i tanımaması gerçekten çok büyük bir kayıptır.

Sevgi ile kalın…
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Sakın ola benim gibi geç kalmayın bu kitaba hemen alın okuyun başka şey yazmama gerek bırakmayacak zaten hele şiir yorgunu bir yüreğiniz varsa hiç zaman kaybetmeyin
138 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Evet benim için harika bir deneyim olan bu şiir kitabını bitirmek beni çok üzdü. O kadar taze ki Hasan Hüseyin Korkmazgil ile tanışıklığımız... Daha dün tanıştık desem yalan olmaz. Elbet duydum bir çok kez bir çok yerde ismini ama samimi olmamıştık kendisi ile, kitabı aracılığıyla.. Dün rastgele yine kendim için oluşturduğum şiir listesini dinlerken içine benim için yerleştirilmiş Korkmazgil'in "Ne guzel, ne güzel" şiiri.. Kitabındada ilk sırayı bu şiir almış. Beni derinden etkileyip mest etti. Tekrar tekrar dinledim eve dönüş yolunda. Biraz asi ruhluyumdur, tamamen benim düşüncelerimi, standart soyalist, komünist ruh halimi yansıttı yazdıkları ve hayatı..Direnişin sesi! Direnişin kalbi! Direnişin gücü! Benim için artık bir direniş Hasan Hüseyin Korkmazgil! Kitabın içindeki tüm şiirlerde ilk dinlediğim şiiri kadar etkili. Toplumcu ve sosyalist yanlısı bu şiirleri mutlaka okumalı ve dinlemelisiniz.
(Dinleti için öneri; Mehmet Atay)
144 syf.
·5 günde·8/10 puan
Toplumcu/Gerçekçi şiir tarzını sevenlerin, aşina olanların severek okuyacağı bir kitap. Bu tarz şiirleri pek sevmiyor aşk şiirleri tarzında şiirler arıyorsanız bu kitapta umduğunuzu bulamazsınız.

Ben de bu tarzda şiir kitabı çok okumadığım için kitabın bana da pek hitap ettiğini söyleyemem.

Keyifli okumalar dilerim...
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kavganın, Anadolu’nun şairi Hasan Hüseyin... Halkın dili olup, dizelerine umudu ve haykırışı iliştirmiş. Özgürlüğe olan sevdası şiirlerindeki en önemli unsurdur. bazı satırları okurken “nasıl da haklı bir isyan üstat!” demeden geçemiyor insan. Acıyı bal eyleyip, acılara tutunuyor özgürlük uğruna. Hele bir de babayı anlatan “Şükrü Baba” adlı bir şiiri var ki, her dizesi ilmik ilmik duygu yüklü. Adı geçince bir yerlerde “Kafesteki kuşun aklında bile özgürlük dolaşıyor” diye tanımlayacağım, yaşamın yükünü sırtına, sırtındaki yükü de kalemine dökmüş şairi..

“Bu adam benim babam
Babaların en babası
İnsanların en hası
Yüreği düğün sofrası”
144 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hasan Hüseyin’in bestelenmiş onlarca şiiri var. Sanırım beni yıllar önce Hasan Hüseyin’le tanıştıran bu bestelerdi. Ahmet Kaya, Kızılırmak, Yorum... kimlerin besteleri daha... Bu zamana kadar yalnızca bir kitabını okumuştum. Acıyı Bal Eyledik’ i okurken öğrendim çok sevdiğim bir şarkı, Munzur’un -Özellikle Yorum’dan dinlemeyi severim- Hasan Hüseyin’in bir şiiri, Kerbela Uzak Değil olduğunu. Yine Kızılırmak’ ın Tay’ı da bu kitapta, Hasret Gültekin’in Acıyı Bal Eyledik’i de...
139 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Şiir demek duygu demek yaşam demek benim için acıyı bal eyleyebilen şairin yazdığı hangi şiir kötü olabilir duygu var bu kitapta yaşam var bu kitapta...
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Merhaba...
Şiir severlerin muhakkak kitaplığında yer vermesi ve okuması lazım gelen dizelerle harmanlanmış harika bir eseri tavsiye ediyorum.

Bak şu bebelerin güzelliğine
Kaşı destan
Gözü destan
Elleri kan içinde

Kör olasın demiyorum
Kör olma da
Gör beni

Kanadık toprak olduk
Çekildik bayrak olduk
Döküldük yaprak olduk
Geldik bugüne

Ekmeği bol eyledik
Acıyı bal eyledik
Sıratı yol eyledik
Geldik bugüne
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hasan Hüseyin okumamış bir şair eksiktir. Bir şiirsever ise Hasan Hüseyin okumadan ben şiir okudum demesin. Bana şiir okumayı, yazmayı, 'çığırmayı' yeniden sevdirdigin ve öğretmeye çalıştığın için teşekkürler Hasan Hüseyin.
Not¹: inceleme yazılırken Hasan Hüseyin acıyı bal eyledik şiiri dinleniyordu.
Not²: Sen aşk şiiri yaşamazsın Hasan Hüseyin!
yürüyor zincir sesi
yürüyor açlık sarısı
yürüyor umut
ayakları kan içinde
yürüyor döl
evrenin nabzı gibi
karadır geceleri kan ırmakları
hele de senin katingalarda
amado
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Sayfa 55 - Bilgi Yayınevi - 2018
kardelen deler karı
öper güneşi ağzının kıyısından
adam zorlar duvarları
adamın elleri kan
alnı kan
ekmeği kan
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Sayfa 95 - Bilgi Yayınevi - 2018
o ne çetin direnişti öyle o
vay benim duruşu yangın yangınım
vay benim gülüşü şafak şafağım
direnişi tunç tuncum
çelik çeliğim
Hasan Hüseyin Korkmazgil
Sayfa 92 - Bilgi Yayınevi - 2018

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Acıyı Bal Eyledik
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
139
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Acıyı Bal Eyledik
Acıyı Bal Eyledik
Acıyı Bal Eyledik

Kitabı okuyanlar 556 okur

  • Tuğba Dnz
  • Sîneayşe ✓

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0