Açlık Oyunları (Açlık Oyunları #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
37.681
Gösterim
Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
Şubat 2009
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055943639
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Çeviri:
Sevinç Tezcan Yanar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
The Hunger Games
Etkileyici bir fantastik dünya, bitmek bilmeyen bir aksiyon Açlık Oyunları'nda bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlanacaksınız.

Etrafınızdaki başka herkes sabahı göremeyeceğinizden eminken vahşi bir ortamda kendi başınıza hayatta kalabilir misiniz?

Kazanmak ün ve talih, kaybetmek ise kesin ölüm anlamına gelir. Bu oyunun galibinin karnı doyacak, kaybeden ise ilümle tanışacak...
Açlık oyunları başlasın...
420 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
- Geçmişte Kuzey Amerika olarak bilinen Panem ve 13 Mıntıka bir araya gelerek Capitol'ü oluşturuyorlar. Bu 13 mıntıkanın Capitol'e karşı ayaklanmasının ardından 12 mıntıka yenilgiye uğruyor, 13. mıntıka ise yok ediliyor. Kazananların yani gücü elinde bulunduranların geri kalan 12 mıntıkanın bilmesini istediği bir şey var: " İstedikleri zaman, istedikleri şekilde onları da yok edebilirler." Açlık Oyunları da bunu her daim hatırlatabilmek için kullandıkları bir araç. Ölümcül, yıkıcı, vahşi bir araç.
12 mıntıkadan seçilen ikişer kişi olmak üzere toplamda 24 kişinin ölümüne savaştığı bir araç. Sonunda ise tek bir kişi hayatta kalacak ve mıntıkasını rahatlatabilecek. Ancak bunun için yapması gereken bir şey var aralarında küçük çocukların da olduğu diğer 23 kişinin ölümünü izlemek hatta bunu bizzat kendisi gerçekleştirmek.

- Açlık Oyunları Serisi New York Times Bestseller, USA Today Bestseller, New York Times Yılın Unutulmaz Kitabı ve bunlar gibi birçok ödül sahibi bir seri. İlk kitap itibariyle seriyi sadece normal bir fantastik kitaplar dizisi olarak nitelendirmek yanlış olur. Günümüzden çok sonraki dönemleri anlatan Açlık Oyunları her devrin sorunlarını anlatıyor: Yoksulluk, yaşam savaşı, insanların canını hiçe sayan otorite. Suzanne Collins yeni bir düzen, yeni bir ülke, yeni karakterler yaratmakla kalmıyor fantastik öğeleri çok önemli bir konuyla birleştiriyor: "Mutlak hakimiyet sahiplerinin, insanlara gücün kimde olduğunu göstermeye yönelik dürtüleri."

- Açlık Oyunları hayal gücünüzü zorlamanın yanında sizi dünyanın gerçekleri, güç-zayıflık, otorite-halk gibi konular üzerinde de düşünmeye itiyor.

- Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş olmak üzere 3 kitaptan oluşan Açlık Oyunları Serisi bilindiği üzere beyaz perdeye de aktarıldı. Filmlerin tamamını izlememiş biri olarak ilk aşamada kitapları okuyabilecek olmam nedeniyle kendimi şanslı sayıyorum. Kitapları okumak ardından filmleri izlemek için de fazlasıyla sabırsızlanıyorum. Son olarak bu tür kitaplara ön yargınız varsa bunu kırmanızı ve bu seriye bir an önce başlamanızı öneriyorum.
420 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Açlık Oyunları' nın ilk kitabını Pegasus yayınlarından okudum. Güzel ve başarılı bir distopya türünde kitap. Çaresizliği, çaresizlik karşısında insanın neler yapabileceğini görüyoruz bu kitapta. Bir tarafta güçsüz kesim diğer tarafta ise gücü elinde tutan kesim... Oyunlar, entrikalar... Bu hikaye size de tanıdık gelmedi mi?
420 syf.
·9/10
Beğendiğim ve "bestseller" olmasına rağmen kapitalizmi eleştirebilen bir roman. Sürükleyici bir kurguya sahip. Capitol şehri tarafından yönetilen mıntıkalardan, bir kız bir erkek oyuncu katılmak üzere her yıl "açlık oyunları" düzenleniyor. Bu oyun sonucunda sadece bir kişi sağ çıkabiliyor...
Zaten şuan kapitalizm can almaya devam ediyor farklı coğrafyalarda. Her ne kadar güzel bir "kurgu" olduğunu söylesem de bu sistem, önümüzdeki senelerde bu romanı haklı çıkaracak. Zaten "Para için insan ne kadar ileri gidebilir?" sorusuna verilebilecek bir sabit cevabınız var mı?
420 syf.
·34 günde·Beğendi·9/10
Gayet güzel bir konusu vardı, Filmini de izlememe rağmen merak ederek okudum. Konusunu az çok herkes biliyordur zaten. Film ile karşılaştırmam istenirse, Katniss'in düşüncelerini ve hislerini öğrenebiliyoruz.Ne düşündüğünü ne yapmak istediğini filmde güldüğü zaman burada neden güldüğüne bir anlam veremediğimiz zaman olurdu. Bu kitapta her şeyi gayet güzel bir biçimde açıklıyor. Bir puan kırıyorum çünkü haraçların birbirleriyle kavgası, savaşı ve birbirlerini öldürdükleri sayfalar özellikle Katniss'in başka birileri ile temas kurması her ne kadar hızlı bir dil ile yazılıp, hiddetle okumamı sağlasa da tek başına bir şeyler düşündüğü yerler çok yavaş geçiyordu. Genel olarak bakarsam güzel bir konu başarılı bir karakter, fazla haz etmediğim aşkı doğru kullanmaları beni cezbetti. Bu kitabı alıp okumalısınız. Akıcı ve kolay anlaşılabilir dili var.
420 syf.
·Puan vermedi
Kitap güzel bir kaynak. Filmi de çıktı biliyorsunuz.Film kitaptaki gibi etkileyici değil bana göre.Çünkü olaylar ve durumlar kitapta daha yalın ve daha etkileyici bir dille anlatılmış.Öyle ki okudukca zaten zihnimizde canlanıveriyor sahneler ve betimleme 10 numara ... Zevkle okuyacağınızı düşünüyorum...
384 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Açlık Oyunları kitabı Panem denilen ülkenin 12 mıntıkaya ayrılan bölgelerinden mıntıka başına her yıl yaşları 12-18 arasında olan tüm çocukların kuraya sokulup, kura sonucu seçilen iki çocuğun yani toplamda 24 çocuğun acımasızca çeşitli zorlukların, tehlikelerin ayarlandığı arenada hayatta kalma mücadelesine sokulmalarını anlatıyor. Açlık Oyunları sonucunda tek bir yarışmacı hayatta kalır. Tabi bu arenanın bir amacı vardır: Daha önce mıntıka sayısı 13 iken mıntıkaların birleşip Panem’in başkenti Capitol’e isyan etmeleri sonucu Capitol tarafından 13. Mıntıka tamamen yok edilmiş ve geriye kalan tüm mıntıkalarda kontrol Capitol tarafından tekrar ele geçirilmiştir.Capitol tarafından her sene düzenlenen bu yarışmalar sayesinde geriye kalan mıntıkalara ders verilmek istenilmekte, mıntıkalar tekrar isyana bulaşmasın diye korkutulmak istenilmektedir.

12.Mıntıka’da annesi ve 12 yaşındaki kız kardeşiyle yaşayan 16 yaşındaki Katniss’in kurada kız kardeşinin adının çıkması ile onun yerine gönüllü olmasıyla başlar kitap. Kitap çok farklı ve akıcıydı.Bir çırpıda okuyup hemen Ateşi Yakalamak kitabına geçiş yaptım. Seriyi bitirip akabinde en beğendiğim kadın oyunculardan olan Jennifer Lawrence’nin Katniss rolünde başrol oynadığı serinin filmlerini de izlemek istiyorum.
Herkese iyi okumalar diliyorum.
420 syf.
·Beğendi·10/10
Fantastik kurgu türünde okuduğum ve aşık olduğum ilk kitaptı. Kitabı o kadar çok sevmiştim ki her canım sıkıldığında Açlık Oyunları'nı açıp yeniden okuyordum. Okçuluk kursuna gittiğim bir dönemde okuduğum için Katniss'ı kendime çok yakın hissetmiştim. Ve 2012 yılında filminin yapıldığını duyduğumda da yaşadığım heyecan dün gibi aklımda. Vizyona girer girmez izlediğim Açlık Oyunları, serinin diğer iki kitabının da bir an önce beyaz perdeye taşınmasını istememe sebep olmuştu. Uzun bir süre alaycı kuş akımından nasiplenmiş, evde her türlü koleksiyonunu yapmıştım. Kitabı okumamın üzerinden yıllar da geçmiş olsa her bir sahnesini hala dün gibi hatırlamaktayım. Bu yüzden enlerimin arasında olan bu kitap için bir kaç cümle bırakmak istedim.
420 syf.
·Beğendi·10/10
Yanlış hatırlamıyorsam ilk Pegasus Yayınları basmıştı bu seriyi. Şimdi D&R'da gezdiğimde bulamıyorum eski basımı. Bu gri renkteki basımlar var sadece.

Her neyse, incelemeye gelecek olursak: Açlık Oyunlarını çok severim. Konusu gereği ilgimi çekmekte geç kalmadı. Filmleri de ayrıca güzeldir. (Jennifer Lawrence'i tanıdım bu sayede.) Ama her zaman kitabını okuyup kendi hayal gücünüzle izlemekte fayda var. Daha eğlenceli oluyor.

Suzanne Collins'in bu seriyi yazarken Fütürizm akımından etkilendiğini düşünüyorum. Farklı bir distopya ama gerçekleşebilme olasılığı olan bir distopya. Artık üst sınıf mensuplarının zevkinden insanları ölümüne yarıştırdığı bir gelecekten bahsediyoruz, korkunç değil mi sizce? Ve biraz da tanıdık?

Kitabı güzelleştiren de Katniss Everdeen. Bu karakteri çok severim. Açıkçası ezeli sistem karşısında varlığıyla isyan eden insanları çok severim. Sonu ne ile sonuçlanırsa sonuçlansın inadına direnmek! Bu kitapta bu direnişin en iyi örneğini son sayfalarında Peeta'yla yaptığı davranışla görebiliyoruz.

Her yaştan insanın okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sürükleyici bir kitap. Sadece bu kitap için değil, okununca hızlı biten bir seri de.
420 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
-----------------------spoiler içerebilir---
Bir solukta okuyabileceğiniz heyecan verici bir serinin ilk kitabı. 13 mıntıkanın yıllar önce çıkardığı ayaklanmanın bedelini her yıl 24 tane çocuğun ödediği vahşi bir yarışmanın adı Açlık Oyunları. İnsanlara korku salmak, onları yönetebilmek için her yıl her mıntıkadan biri kız biri erkek olmak üzere iki kurban bu oyunlara katılmak üzere seçilir. Sanki olimpiyat oyunlarına katılıyorlarmış gibi geçiş törenleri, kutlamalar ve televizyon programları yapılır. Herkesin bu insanlık dışı yarışmayı kanıksaması o kadar korkunç ki. Bu kitabı okuduktan sonra ara vermeden serinin diğer kitaplarını okuyacağınıza eminim.
-------------------spoiler içerebilir----------
420 syf.
·7/10
Korkutucu olsa da yazarın yarattığı ütopyada yaşama isteğim olmadı değil. Değişik bir kitap kurgusunun kapısını açan Suzanne Collins sayesinde benzer tarz kitaplar çoğaldı. Alacakaranlık serisi zamanında vampir kitaplarının türemesi gibi, oyunlu kaçmacalı kitaplar bizleri bekliyor.
Güçlüler bir araya gelip, en zayıfları avlar; sonra iş ciddiye bindikçe, bu defa birbirlerini hedef almaya başlarlar.
Suzanne Collins
Sayfa 168 - Pegasus Yayınları
İşler içinden çıkılmaz gibi göründüğü zamanlarda bile, mücadele etmeden teslim olmak benim doğama aykırı.
Suzanne Collins
Sayfa 41 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Açlık Oyunları
Alt başlık:
Açlık Oyunları #1
Baskı tarihi:
Şubat 2009
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055943639
Orijinal adı:
The Hunger Games (The Hunger Games #1)
Çeviri:
Sevinç Tezcan Yanar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Açlık Oyunları
Açlık Oyunları
The Hunger Games
Etkileyici bir fantastik dünya, bitmek bilmeyen bir aksiyon Açlık Oyunları'nda bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlanacaksınız.

Etrafınızdaki başka herkes sabahı göremeyeceğinizden eminken vahşi bir ortamda kendi başınıza hayatta kalabilir misiniz?

Kazanmak ün ve talih, kaybetmek ise kesin ölüm anlamına gelir. Bu oyunun galibinin karnı doyacak, kaybeden ise ilümle tanışacak...
Açlık oyunları başlasın...

Kitabı okuyanlar 10.983 okur

  • kitapkurdumuyum
  • Starling
  • Yahya Kerem
  • Merve Güllü
  • Selin Ülküden
  • Güz
  • Nur ODABAŞ SÜZER
  • mert karacan
  • Fatma Çalışkan
  • ibrahim filiz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%22.2
14-17 Yaş
%22.2
18-24 Yaş
%29.6
25-34 Yaş
%11.1
35-44 Yaş
%7.4
45-54 Yaş
%7.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.4
Erkek
%26.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.3 (112)
9
%3.2 (83)
8
%3.6 (92)
7
%1.5 (40)
6
%0.5 (12)
5
%0.2 (4)
4
%0
3
%0 (1)
2
%0
1
%0 (1)

Kitabın sıralamaları