Açlık Sanatçısı

7,6/10  (47 Oy) · 
168 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.434 gösterim
Bir trapez sanatçısı -çok iyi bilinir ki; çalışmaları büyük varyete tiyatrolarına ait kubbelerin yükseklerinde yapılan bu sanat, insanoğlu tarafından en zor kazanılan sanatlardandır- trapeze her çıkışında aynı cesareti gösterebilmek için, önce mükemmellik adına bir çaba, sonraları ise zorba bir alışkanlık olarak, hayatını bütün gün ve gece boyunca trapez üzerinde kalabilecek şekilde düzenlemişti. Zaten son derece ikincil olan bütün ihtiyaçları da onu aşağıdan seyrederek nöbetleşe çalışan ve gerekli olan her şeyi yukarıya gönderip almak için yapılmış özel bir kutu kullanan yardımcılar tarafından karşılanırdı.
 

 
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  69
 • ISBN:
  9786055532475
 • Orijinal Adı:
  Hunger Artist
 • Çeviri:
  Yekta Majiskül
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Basın Yayın
 • Kitabın Türü:
Merve Fikir 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde

Kafka yine birbirinden farklı hikayeleri kaleme almış bu kitabında. Ama kitabın adını veren asıl hkaye Açlık Sanatçısı. Sürekli aç kalarak, bir kafesin içinde insanlara sergilenen bir adam. Görmeye gelen herkesin de nasıl olur da bir insan bu kadar aç kalabilir diye düşünerek onu seyretmelerini konu alan bir kitap. Gösteri bitmesine rağmen yine de birşeyler yiyemeyen bir adam.

İçinde yer alan 4 farklı öyküden sadece İlk Acı ve Açlık Sanatçısı'nı beğendim. Diğer ikisi sarmadı diyebilirim. Fakat Kafka'nın yaşadığı dönemin kısıtlı dünyasına rağmen çok geniş bir konu yelpazesi var. Bunu takdir etmeden geçmeyelim. Açlık Sanatçısı bir sancı öyküsü diyebiliriz.Sanatın zorla tutunmaya çalıştığı bir toplum gelebilir aklınıza. ^^

Erhan Adsay 
30 Tem 22:09 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ne demeli ki Kafka işin içinde iken...
Kaleminden akanlar, Hikaye diye gözükür, kimilerine Ders diye gözükür, kimilerine ise bir Acı verir. Öyle bir Acı ki...
Parçalar yüreği, elinden hiçbir şey gelemeyen insanın, anlatarak belki değiştirme umudunu kamçılar fakat o da Hikaye diye gözükür, okunur ve beğenilir...

Halil Yavuz KAYA 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzikten hoşlanırsınız, iyi dinleyicisiniz dir, ara sıra makama uysun uymasın mırıldanırsınız ya, ama tarzınız olmayan opereya eş dost zorlamasıyla gidersiniz.
bitsin diye sabırsızlanır, hoşnutsuzluğunuzu belli ettirmemeye çalışırsınız çevreye.
Gösteri bitmiştir, çıkarsınız kulaklarınız da; anlamını bilmediğiniz aryanın hiç bir sözçüğü nün zerresi kalmamış sadeçe sanatcının ses tınıları, arı vınıltıları gibi çınlamaktadır.
İşte öyle bir şey,
Okudum, bu küçücük kitabı, ama sorarsanız nasıldı? Hiç diyebilirim ancak. Ne bir iz kaldı, ne bir hatırlayacağım sözcük. Dört ayrı hikayede yazar "konuşmuş konuşmuş, anlatmış..." derim.
Ama ben ısrarla okumaya, incelemeyi devam edeceğim Kafka'yı. Neden?
45 sene önce lise yıllarında bende iz bırakan kitaplar niye şimdi niçin farklı geliyor bana, neden algı farklılıklarım var. Anlamaya, bulmaya çalışacağım...
Her ne kadar kitabın sonda M.Kamil Utku imzası ile kitap ve kafanın yaşam tarzı anlatılıyorsa da. bana bir şey katmadı,
Bir kaç sözcük onuda alıntılarla paylaşmak istiyorum.
Güzel vakitlerde, iyi okumalar dileğimle.

DESTİNA ÖYKÜ 
23 Şub 15:57 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Franz KAFKA – Açlık Sanatçısı

Kafka’nın 4 güzel öyküsünün yer aldığı kitap. Beni en çok kitaba adını veren “Açlık Sanatçısı” ve “Küçük Bir Kadın” öyküleri etkiledi.. Kafka’yı anlatmaya affınıza sığınarak gerek duymuyorum. Kafka okunması gereken bir kalem kesinlikle...

ALINTILAR;
“En sevdiğimiz müzik huzurdur..”

“Gerçekte daima gülmeye eğilimliyizdir. Yaşamımızın getirdiği bütün acılara rağmen, yuvalarımızda belli bir dereceye kadar kahkaha eylemi barındırırız..”

“Fındık kırmak gerçekten bir sanat değildir ve bu yüzden hiç kimse bir seyirci topluluğunu bir araya getirip, önlerinde fındık kırarak onları eğlendirmeye kalkışmaz. Bunu bir şekilde gerçekleştirip amacında başarılı olursa, o artık kesinlikle tek başına bir fındık kırma eylemi değildir..”

“Bizim yaşamımız diken üstündedir, gelen her yeni gün peşi sıra yeni şaşkınlıklar, korkular, kaygılar, umutlar taşıyor, gece gündüz baş vurabileceği dostları olmasa bir kişinin bu yaşama karşı ayak kalması mümkün değildir..”

Kafka zamanı geldiğinde terapi etkisinde..

Herkese keyifli okumalar...

Aykut 
26 Haz 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Açlık Sanatçısı da Kafka'nın diğer öyküleri ve romanlarında olduğu gibi bir umutsuzluk serüveni. Bu sefer gideceği yere asla varamayanlar, ne yaptığını bilmeden duruşmaya girenler ya da nedensiz yere böceğe dönüşünler değil bir Açlık Sanatçısı var. Kimdir peki bu Açlık Sanatçısı? Aylardır birşey yemediği gibi bu hali insanlara sergilenen bir adamdır. Kasaba kasaba dolaştırılan bu adamın da diğer tüm Kafka karakterlerinin de nasibini aldığı gibi bir sorunu vardır. Acıkamıyordur Açlık Sanatçısı. Aylardır birşey yememesine rağmen toktur. Asla da yemek yiyemeyecektir. Yine Kafka yine umutsuzluk. Kafka'nın kendine has o umutsuzluklarına alışıksanız eğer, bu okunması gereken bir umutsuzluk..

instgrmkahvecisi 
 12 Haz 23:09 · Kitabı okudu · 2 günde

Tutku yayınlarından çıkan kitabın iç sayfa tasarımları çok güzel. Süslü mektup sayfalarını çeviriyorum hissine kapılırken, Kafka'nın son yazdığı kitap olması da sanki mektupla veda ediyor hissi uyandırıyor. Bilindiği üzere Kafka tüberkülozdan ölür ama aslında Onu öldüren bu hastalık değil vücudunda yaralar oluşturup aç susuz kalmasındandır. Böylelikle açlık sanatçısı da aslında kendisidir.

Halil Korkut 
27 May 02:42 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Dört kısa hikayeden oluşan bir kitap bu, okuduğu hikayelerde sürükleyicilik gözetleyen okurun tercih etmeyecek olması anlayışla karşılanabilir ama yine de gözlem yeteneği ve bu gözlemlerini cümle yapabilme yeteneği olağanüstü bir yazar. Edebiyatda önemli olan da bu....

Rojin Turay 
21 Nis 13:51 · Kitabı okudu · 34 günde · 10/10 puan

-peki neden aç kalmak zorundasın?
-çünkü ister istemez(!) aç kalmak zorundayım,
-bak sen! peki, neden aç kalmak zorundasın?
-çünkü.. çünkü hoşuma giden yemek bulamıyorum. bulsam inanın ki böyle bir ün peşinde koşmaz, ben de sizin gibi, başkaları gibi karnımı tıka basa doyururdum.
Açlık Sanatçısı Kafka'nın ölmeden evvel yazdığı 4 kısa öyküden oluşan son kitabıdır . Franz Kafka'nın diğer kitaplarına nazaran en sade , akıcı ve anlaşılır yazdığı kitabıdır .
Beni en çok etkileyen hikaye kitaba da adını veren açlık sanatçısı öyküsüdür . Hoşuna giden bir yemek bulamadığı için aç kalmayı tercih eden dürüstlükle çalışan ama hakettiğini bulamayan birini tasvir eder . Bir nevi Kafka'nın hayatının bir özeti gibidir aslında bu öykü. Toplumun sanatçıya bakışını, sanatçının yalnızlığını ve sanatıyla birlikte çektiği acıyı anlatır .
Yaşamının son haftalarında iyice ağırlaşan tüberkülozun boğazında yarattığı tahribat, Kafka'nın yemek yemesini imkansız hâle getirir. ölümüne de, yıllar boyu çektiği tüberküloz değil, açlık sebep olur esasında .
Eserlerinde ana karakterlerinin hayatını hep en dipte anlatmayı tercih ederek kendi içşel çelişkilerine de ayna tuttuğunu düşünebiliriz Kafka'nın .
"açlık cambazını otlarle birlikte gömüp kafesini genç bir pantere verdiler. vahşi hayvanın kafes içinde kendini oradan oraya atışını seyretmekten en duygusuz kimseler bile haz duyuyordu. hiç bir eksiği yoktu hayvanın. canının istediği yiyecekler bakıcılar tarafından getirilip önüne konuyordu. hatta bir tutsaklık duygusu hissetmediği bile söylenebilirdi. gerekli bütün erdemleri fazlasıyla kendisinde barındıran bu soylu vücut, adeta özgürlüğünü de beraberinde yaşıyordu; herhalde ağzının bir köşesinde taşıyordu bu özgürlüğü. yaşama tutkusu öylesine bir ateşle hançeresinden çıkıyordu ki, seyirciler için buna katlanmak biraz zordu. ama yine de korkularını yenip kafesin çevresini sarıyor ve hayvanın seyrine bir türlü doyamıyorlardı."
Keyifle okuyun.
#kitapyorumu
#açlıksanatçısı

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısa olması sizi aldatmasın benim oldukça etkilendiğim bir eser oldu.Tavsiyem bu eser arkasından hemen Bir Köy Hekimi eserini de okuyunuz.

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

Yasemin Bektaş 
05 Nis 16:00 · Puan vermedi

Huzur ve güven içinde sessiz bir yaşam, bizim için müziklerin en güzeli.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayınları)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayınları)
Özgür Beden 
09 Tem 19:26 · Puan vermedi

Fındık kırmak gerçekten bir sanat değildir ve bu yüzden hiç kimse bir seyirci topluluğunu bir araya getirip, önlerinde fındık kırarak onları eğlendirmeye kalkışmaz.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 20)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 20)
Yasemin Bektaş 
05 Nis 14:13 · Puan vermedi

Bu değerbilmezliğe, dünyanın değerbilmez oluşuna karşı koymak mümkün değildi.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 32 - Altıkırkbeş Yayınları)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 32 - Altıkırkbeş Yayınları)
Özgür Beden 
09 Tem 16:12 · Puan vermedi

O küçük bir kadındır; doğuştan ince yapılıdır, sımsıkı giyinir; ahşap rengine benzeyen sarımsı gri tonlarda bir kumaştan yapılmış hep yanı kıyafet içinde görürüm onu. Elbise yine aynı renkteki püsküller veya düğme benzeri saçaklarla süslüdür; asla şapka takmaz, donuk sarı saçları yumuşacıktır ve gevşek bağlamasına rağmen dağınık değildir. Sımsıkı giyinmesine karşın, vücudu oldukça esnektir, ellerini kalçalarında tutmayı çok sever ve bedeninin üst kısmını, insanı hayrete düşüren bir çeviklikle ve tek bir hareketle yana döndürür. Ellerinin bende bıraktığı izlenimi sadece, parmaklarının birbirlerinden böylesine kesin çizgilerle yarıldığı bir eli hayatımda hiç görmediğimi söyleyerek anlatabilirim. Yine de ellerinde anatomik bir gariplik yoktur, son derece normaldirler.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 8)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 8)
Özgür Beden 
 09 Tem 16:13 · Puan vermedi

Onu neden bu kadar kızdırdığımı her zaman merak etmişimdir; benimle ilgili her şey onun güzellik ve adalet duygusuyla, alışkanlıklarıyla, gelenekleriyle, umutlarıyla çelişiyor olabilirdi; böyle karşıt özelliklerin varlığı aşikardı, fakat bu, neden onun böylesine acı çekmesine yol açıyordu ki? Aramızda, benim yüzümden acı çekmesine neden olabilecek herhangi bir ilişki yoktu. Keşke benim tamamen bir yabancı olduğuma hükmetseydi ki zaten her şeye rağmen öyleyim ve böyle bir karar karşısında yapabilecek hiçbir şeyim yok –keşke varlığımı unutsaydı, ki buna onu ne zorladım ne de zorlardım- böylece tüm acıları açıkça yok olurdu.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 8)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 8)
Ce-mâ 
 14 Oca 18:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayırlısı
Elbette halkın gücü ile tek kişinin gücü arasındaki fark son derece büyüktür.

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka
Erhan Adsay 
30 Tem 21:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

bana hiçbir şey öğretmediler ama kendi fikrimin sağlamlaşmasına neden oldular.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 24)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 24)
4 /