Açlık Sanatçısı

7,8/10  (35 Oy) · 
132 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.319 gösterim
Bir trapez sanatçısı -çok iyi bilinir ki; çalışmaları büyük varyete tiyatrolarına ait kubbelerin yükseklerinde yapılan bu sanat, insanoğlu tarafından en zor kazanılan sanatlardandır- trapeze her çıkışında aynı cesareti gösterebilmek için, önce mükemmellik adına bir çaba, sonraları ise zorba bir alışkanlık olarak, hayatını bütün gün ve gece boyunca trapez üzerinde kalabilecek şekilde düzenlemişti. Zaten son derece ikincil olan bütün ihtiyaçları da onu aşağıdan seyrederek nöbetleşe çalışan ve gerekli olan her şeyi yukarıya gönderip almak için yapılmış özel bir kutu kullanan yardımcılar tarafından karşılanırdı.
 

 
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  69
 • ISBN:
  9786055532475
 • Orijinal Adı:
  Hunger Artist
 • Çeviri:
  Yekta Majiskül
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Basın Yayın
 • Kitabın Türü:
Merve Fikir 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde

Kafka yine birbirinden farklı hikayeleri kaleme almış bu kitabında. Ama kitabın adını veren asıl hkaye Açlık Sanatçısı. Sürekli aç kalarak, bir kafesin içinde insanlara sergilenen bir adam. Görmeye gelen herkesin de nasıl olur da bir insan bu kadar aç kalabilir diye düşünerek onu seyretmelerini konu alan bir kitap. Gösteri bitmesine rağmen yine de birşeyler yiyemeyen bir adam.

Halil Yavuz KAYA 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzikten hoşlanırsınız, iyi dinleyicisiniz dir, ara sıra makama uysun uymasın mırıldanırsınız ya, ama tarzınız olmayan opereya eş dost zorlamasıyla gidersiniz.
bitsin diye sabırsızlanır, hoşnutsuzluğunuzu belli ettirmemeye çalışırsınız çevreye.
Gösteri bitmiştir, çıkarsınız kulaklarınız da; anlamını bilmediğiniz aryanın hiç bir sözçüğü nün zerresi kalmamış sadeçe sanatcının ses tınıları, arı vınıltıları gibi çınlamaktadır.
İşte öyle bir şey,
Okudum, bu küçücük kitabı, ama sorarsanız nasıldı? Hiç diyebilirim ancak. Ne bir iz kaldı, ne bir hatırlayacağım sözcük. Dört ayrı hikayede yazar "konuşmuş konuşmuş, anlatmış..." derim.
Ama ben ısrarla okumaya, incelemeyi devam edeceğim Kafka'yı. Neden?
45 sene önce lise yıllarında bende iz bırakan kitaplar niye şimdi niçin farklı geliyor bana, neden algı farklılıklarım var. Anlamaya, bulmaya çalışacağım...
Her ne kadar kitabın sonda M.Kamil Utku imzası ile kitap ve kafanın yaşam tarzı anlatılıyorsa da. bana bir şey katmadı,
Bir kaç sözcük onuda alıntılarla paylaşmak istiyorum.
Güzel vakitlerde, iyi okumalar dileğimle.

DESTİNA ÖYKÜ 
23 Şub 15:57 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Franz KAFKA – Açlık Sanatçısı

Kafka’nın 4 güzel öyküsünün yer aldığı kitap. Beni en çok kitaba adını veren “Açlık Sanatçısı” ve “Küçük Bir Kadın” öyküleri etkiledi.. Kafka’yı anlatmaya affınıza sığınarak gerek duymuyorum. Kafka okunması gereken bir kalem kesinlikle...

ALINTILAR;
“En sevdiğimiz müzik huzurdur..”

“Gerçekte daima gülmeye eğilimliyizdir. Yaşamımızın getirdiği bütün acılara rağmen, yuvalarımızda belli bir dereceye kadar kahkaha eylemi barındırırız..”

“Fındık kırmak gerçekten bir sanat değildir ve bu yüzden hiç kimse bir seyirci topluluğunu bir araya getirip, önlerinde fındık kırarak onları eğlendirmeye kalkışmaz. Bunu bir şekilde gerçekleştirip amacında başarılı olursa, o artık kesinlikle tek başına bir fındık kırma eylemi değildir..”

“Bizim yaşamımız diken üstündedir, gelen her yeni gün peşi sıra yeni şaşkınlıklar, korkular, kaygılar, umutlar taşıyor, gece gündüz baş vurabileceği dostları olmasa bir kişinin bu yaşama karşı ayak kalması mümkün değildir..”

Kafka zamanı geldiğinde terapi etkisinde..

Herkese keyifli okumalar...

Aykut 
26 Haz 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Açlık Sanatçısı da Kafka'nın diğer öyküleri ve romanlarında olduğu gibi bir umutsuzluk serüveni. Bu sefer gideceği yere asla varamayanlar, ne yaptığını bilmeden duruşmaya girenler ya da nedensiz yere böceğe dönüşünler değil bir Açlık Sanatçısı var. Kimdir peki bu Açlık Sanatçısı? Aylardır birşey yemediği gibi bu hali insanlara sergilenen bir adamdır. Kasaba kasaba dolaştırılan bu adamın da diğer tüm Kafka karakterlerinin de nasibini aldığı gibi bir sorunu vardır. Acıkamıyordur Açlık Sanatçısı. Aylardır birşey yememesine rağmen toktur. Asla da yemek yiyemeyecektir. Yine Kafka yine umutsuzluk. Kafka'nın kendine has o umutsuzluklarına alışıksanız eğer, bu okunması gereken bir umutsuzluk..

Rojin Turay 
21 Nis 13:51 · Kitabı okudu · 34 günde · 10/10 puan

-peki neden aç kalmak zorundasın?
-çünkü ister istemez(!) aç kalmak zorundayım,
-bak sen! peki, neden aç kalmak zorundasın?
-çünkü.. çünkü hoşuma giden yemek bulamıyorum. bulsam inanın ki böyle bir ün peşinde koşmaz, ben de sizin gibi, başkaları gibi karnımı tıka basa doyururdum.
Açlık Sanatçısı Kafka'nın ölmeden evvel yazdığı 4 kısa öyküden oluşan son kitabıdır . Franz Kafka'nın diğer kitaplarına nazaran en sade , akıcı ve anlaşılır yazdığı kitabıdır .
Beni en çok etkileyen hikaye kitaba da adını veren açlık sanatçısı öyküsüdür . Hoşuna giden bir yemek bulamadığı için aç kalmayı tercih eden dürüstlükle çalışan ama hakettiğini bulamayan birini tasvir eder . Bir nevi Kafka'nın hayatının bir özeti gibidir aslında bu öykü. Toplumun sanatçıya bakışını, sanatçının yalnızlığını ve sanatıyla birlikte çektiği acıyı anlatır .
Yaşamının son haftalarında iyice ağırlaşan tüberkülozun boğazında yarattığı tahribat, Kafka'nın yemek yemesini imkansız hâle getirir. ölümüne de, yıllar boyu çektiği tüberküloz değil, açlık sebep olur esasında .
Eserlerinde ana karakterlerinin hayatını hep en dipte anlatmayı tercih ederek kendi içşel çelişkilerine de ayna tuttuğunu düşünebiliriz Kafka'nın .
"açlık cambazını otlarle birlikte gömüp kafesini genç bir pantere verdiler. vahşi hayvanın kafes içinde kendini oradan oraya atışını seyretmekten en duygusuz kimseler bile haz duyuyordu. hiç bir eksiği yoktu hayvanın. canının istediği yiyecekler bakıcılar tarafından getirilip önüne konuyordu. hatta bir tutsaklık duygusu hissetmediği bile söylenebilirdi. gerekli bütün erdemleri fazlasıyla kendisinde barındıran bu soylu vücut, adeta özgürlüğünü de beraberinde yaşıyordu; herhalde ağzının bir köşesinde taşıyordu bu özgürlüğü. yaşama tutkusu öylesine bir ateşle hançeresinden çıkıyordu ki, seyirciler için buna katlanmak biraz zordu. ama yine de korkularını yenip kafesin çevresini sarıyor ve hayvanın seyrine bir türlü doyamıyorlardı."
Keyifle okuyun.
#kitapyorumu
#açlıksanatçısı

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısa olması sizi aldatmasın benim oldukça etkilendiğim bir eser oldu.Tavsiyem bu eser arkasından hemen Bir Köy Hekimi eserini de okuyunuz.

fulden ufacık 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
Franz Kafka, yaşamın gerçeklerini kendi gözlemleriyle okurlarına sunar. Bunu yaparken sade bir dil kullansa da bazı yerlerde yaptığı alegorik anlatımlarıyla okuyucularını düşündürmeye iter. Ben eserlerini okurken onun yaşamının da bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle de Açlık Sanatçısı öyküsünde bu daha çok hissedilir. Kitabın sonunda M. Kamil Utku 'nun yazdığı yazıda Franz Kafka'nın yemek düzenininden dolayı vereme yakalandığını anlamak da zorluk çekmiyoruz. Hayatın onun açısından zorluklarını özellikle de aile ilişkilerinden dolayı oluşan olaylardan dolayı besin düzenini bile değiştirdiğini görüyoruz.
Kafka'nın kurgusal metinlerinde de beslenme sorunları, pek çok incelemeye konu olmuşlardır. Dönüşüm, Açlık Sanatçısı gibi eserleri bu örneklerden sadece ikisidir. Kahramanların yemek yiyememe, yemekten bilinçli olarak vazgeçmeleri, besin bulma zorlukları gibi durumları eserlerinde anlatır.
Kafka vejetaryendir. Fakat yaşama tepki olarak bu durumdan vazgeçebileceğini ya da bu durumu benimseyebileceğini bize kanıtlar.
Yemek yeme alışkanlığı onun düşüncelerine göre, yaşadıkları olaylara göre değişir.
Bu eser dört tane öyküden oluşur. İlk öykü, İlk Acı'dır. Bir trapez sanatçısı'nın yaşadıklarını anlatır. Trapez sanatçısı, sirk sahnelerinin yapıldığı yerde tepede yaşar. Zaten ihtiyaçları da azdır. Bu yüzden nöbetleşe bir kaç kişi onun isteklerini yerine getirmek için durur. Bu iş için tasarlanmış küçücük kapların içinde onun istekleri yukarı uzatılıyor, aşağıya inecek şeyler yine aynı kaplardan iniyordu. Trapez sanatçısının konuşabildiği kişiler, arada gelen meslektaşları ya da sirk için yapılan çalışmalarda gelen işçilerdi. Trapez sanatçısı için en zoru da iş için yapılan yolculuklardır. Trene biner ve düzeninin değişmesi onu rahatsız eder. (İşte düzen değişikliğinin sanatçıyı rahatsız etmesi yazarın hayatında da yaşadığı bir durumdur ve eserine de aktarmıştır.) Trende bagaj bölümünde oturarak kendini daha rahat hisseder. (Burada sanatçının tıpkı yazar gibi kendini başka bir dünyaya ait olduğunu hissetmesi anlatılır.) Bir gün menajerinden ağlayarak gösterileri için bir tane daha trapez ister. İşte bu istek onun ilk acısı olmuştur ve menajerinin de anladığı gibi de bunun devamı gelecektir. Sanatçının yüzünde oluşan ilk kırışıklık da bunun belirtisidir.
İkinci öykü ise, Küçük Bir Kadın'dır.
Küçük bir kadın ile anlatıcı arasındaki ilişkiyi anlatmaktadır. Bu küçük kadın, anlatıcıdan nefret etmektedir ve onun hayatını zehir eder. Anlatıcıdan bu durumdan kurtulmanın yollarını aramaya çalışır.

Üçüncü öykü Açlık Sanatçısı'dır.
Bir zamanlar çok izlenen Açlık Sanatçısı gösterileri eski şöhretini kaybetmiştir. Kırk gün aç kaldıktan sonra yemek yemek için zorlanan Açlık Sanatçısı aslında kendi seçimiyle bu mesleği seçmiştir. Gösteriler eski rağbetinden azalınca artık sirkte çalışmaya başlayan Açlık Sanatçısı'nın söhreti burada da kısa sürer. Hayvanların yanındaki bir kafese atılır ve en sonunda kokmaya başlayınca artık oradan da alınarak yalnızlığına bırakılır. (Burada Dönüşüm eserinde de görüldüğü gibi "Farklı olmak dışlanmak demektir." mesajı yer almaktadır.)

Dördüncü öykü ise, Şarkıcı Josephine ya da Fare Irkı'dır.
Josephine'in şarkılarını ve ıslıklarını diğerleri gibi olduğunu düşünseler bile onu dinlemeye her zaman gelirlerdi. Onları çeken bir şey vardı. Bu da Josephine'in şımarmasına ve isteklerini söylemesine neden olurdu. Her şeyi yaparlardı ama Josephine çalıştığında gösterileri için dinçli olamadığını söylediğinde, onun da herkes gibi çalışması gerektiğini söylediler. Josephine ilk isyan eder, şarkılarını, ıslıklarını azaltır ve en sonunda gösteri yapmamaya karar verir. Bu artık onları ilgilenmez ve Josephine'den vazgeçerek onu tarihe gömerler.

Kitaptan 24 Alıntı

Yasemin Bektaş 
05 Nis 16:00 · Puan vermedi

Huzur ve güven içinde sessiz bir yaşam, bizim için müziklerin en güzeli.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayınları)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 39 - Altıkırkbeş Yayınları)
Yasemin Bektaş 
05 Nis 14:13 · Puan vermedi

Bu değerbilmezliğe, dünyanın değerbilmez oluşuna karşı koymak mümkün değildi.

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 32 - Altıkırkbeş Yayınları)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 32 - Altıkırkbeş Yayınları)
Ce-mâ 
 14 Oca 18:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayırlısı
Elbette halkın gücü ile tek kişinin gücü arasındaki fark son derece büyüktür.

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka

Gerçekte daima gülmeye eğilimliyizdir. Yaşamımızın getirdiği bütün acılara rağmen, yuvalarımızda belli bir dereceye kadar kahkaha eylemi barındırırız,....

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka

“Çünkü aç kalmak zorundayım, başka türlü yaşayamam.” dedi açlık sanatçısı. “Ne tuhaf, neden başka türlü yaşayamazsın?”
----------------
“Çünkü sevdiğim yiyeceği bulamıyorum. Eğer bulsaydım, inanın bana, ben de siz ve diğerleri gibi tıka basa karnımı doyururdum.” Bunlar onun son sözleri oldu, fakat kırık bakışlarında aç kalmaya devam edeceğine dair sağlam ve kesinlikle gururlu bir inancın varlığı seziliyordu.
“Burayı temizleyin,” diye konuştu yetkili ve açlık sanatçısını samanlarla beraber gömdüler.

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka

Eğer diğer toplulukların çocukları özenle büyütülüyor, küçükler için okullar açılıyor, halkın geleceği olan çocuklar uzun bir zaman boyunca, her gün bu okullardan sel gibi akıyorsa, bir günden diğerine ortaya çıkan yine aynı çocuk olacaktır.

Açlık Sanatçısı, Franz KafkaAçlık Sanatçısı, Franz Kafka
3 /