Adı:
Ada Yanıyor
Alt başlık:
Nil Serisi 3
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585033
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nil On Fire
Çeviri:
Bige Turan Zourbakis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
"Koşun, diye düşündü Ada. Ateşinizi yakın. Direnin! Ada, insanların yanışını izlemekten zevk duyacaktı. Yanmak en beter acıları getiriyordu. Ada hatırlayınca içi bir tuhaf oldu, ardından o hatırasındaki acıyla kükredi, nefretle köpürdü, gözünü kan bürüdü ve asla dinmeyecek bir intikam hırsıyla tutuştu. Ama bu gece başlangıç olacaktı."

"Gerilim dolu, güçlü bir çıkış romanı. Ada'nın sinematografik anlatımı ve tehlikelerle dolu doğası, Lost dizisi hayranlarına yepyeni bir bölüm gibi gelecek."
-Publishers Weekly-

"Nil Adası'na geri dönmek için sabırsızlanan okurlar için sürükleyici, gerilim dolu bir hikâye."
-Kirkus Review-

Kaybetmek seçenek değildi fakat kazanmak Skye'ın her şeyine mal olabilirdi... Skye'ın ve Rives'ın adayı yok etmek için göstermiş olduğu çabaya rağmen Nil Adası hâlâ varlığını sürdürüyordu. Ve Skye'ın peşini bırakmaya niyeti yok gibiydi. Gün geçtikçe kötüleşen, inkâr edemediği bir karanlıkla mücadele eden Skye giderek dağılmanın eşiğine doğru sürükleniyordu. Adanın gücü giderek artıyor ve Skye da karşı koymak için savaşıyordu. Kısa süre içinde Skye, Nil Adası'ndan gerçekten kurtulabilmek için adanın acımasız döngüsünü kırması gerektiğini keşfetti; ve bunu yalnız başına yapmazdı.

Ada tüm gücünü serbest bıraktığında Skye hayal bir edemeyeceği kadar acımasız, imkânsız bir seçim yapmak zorunda kalacaktı. Ada saati ilerledikçe sadece acı dolu tek bir gerçek ortaya çıkmıştı: Yalnızca bir taraf kazanabilirdi.

Kimler Nil Adası'na geri dönecek ve kimler hayatta kalmayı başaracaktı?
(Tanıtım Bülteninden)
Bu bölümde ada dile geldi ve konuşuyor.Tam bir survivor ,dominic adında bir genç daha eklendi Acun adında birisi de eklenseydi hiç şaşırmazdım :) bu kitap ilk 2 kitabına göre çok daha güzeldi, beğendim bu kitabı sayfaları hızla çevirdim merak uyandırdı epey.Yazar 4. Kitap olarak "Ada küllerinden doğuyor" diye çıkarabilir o potansiyel var :)
Çok fantastik de olsa bence okuduğum seriler arasında kendi kulvarında en iyilerinden biriydi. Sonu yine bi Türk klasiği şeklinde bitmişti ancak bu göz ardı edilebilir. Maceradan maceraya sürüklendim ve izlediğim ilk yabancı dizisi Lost’u güzel bir yad ettim.. Okumayı düşünenler bence vakit kaybetmesin
Serinin ilk iki kitabını okuyalı uzun zaman olduğu için konuyu ve karakterleri hatırlamakta biraz zorlandım. Aslında sırf bu yüzden okumayı düşünmediğim bir kitaptı. Seri benim için bitmiş sayılırdı. Ama konusunu okuyunca dikkatimi çekti ve okumaya karar verdim. İlk iki kitap mükemmel değildi. Zaman zaman çok sıkıldığım yerler de oldu kitabı elimden düşüremediğim zamanlar da oldu. Ama bu kitap için böyle bir durum söz konusu değil. İlk başlarda karakterleri çok net hatırlayamadığım için zorlandım ama sonrasında kitabın sürükleyici anlatımı sayesinde kitabı hemen bitirmek istedim. Bana kalırsa serinin en iyisiydi. Konusu da finali de gayet iyiydi. Kitap bittiğinde kafanızda soru işareti kalmıyor. Herşey çözüme ulaşıyor. Eğer siz de ilk iki kitabı okuduysanız bu kitabı da okumalısınız. Not: Bence bu seri daha çok 16-18 yaş grubuna hitap ediyor. Seriye başlamadan önce bunu bir düşünün derim. Yoksa siz de benim gibi zaman zaman sıkılabilir, kitabı yarıda bırakmak isteyebilirsiniz :)

Yazının devamı spoiler içerebilir!

Yazar Skye ve Rives'ın birbirine olan aşkını bana kalırsa okuyucuya çok iyi yansıtamamış diye düşünüyorum. Daha çok çocukça geldi bana. Bilmiyorum belki de ben böyle hissettim. Ayrıca ilk kitabın ana karakterleri bu kitapta çok arkaplanda kalmış. Ben Thad ve Charley çiftini de çok sevmiştim. Ada serisi onlarla başlamıştı ama sonradan yazar yepyeni ana karakterlerle devam etti. Daha farklı olabilirdi ama bu hali de fena olmamış.

Fantastik bir tür olduğu için bazen anlamakta zorlandım. İlk iki kitapta sessizliğini koruyan Ada bu kitapta sanki bir insanmış gibi anlatılmış. Ada konuşuyor, seviniyor, üzülüyor, intikam almak istiyor falan. Bu durumdan da pek hoşlanmadım. Ada gizemini korumalıydı diye düşünüyorum. İlk iki kitabı da çok hatırlamadığım için pek bir şey söylemek istemiyorum. Belki onlarda da aynı durum söz konusudur.

Yazar kitabın sonundaki Ada'nın tamamen yok olduğunu okuyucuya anlatmaktan çok hissettirmiş. Serinin bu kitapla son bulduğunu kesin olarak anlıyoruz.
Sonuç olarak Ada; yandı, bitti, kül oldu :)

Not: En kısa zamanda filmini de çekerler inşallah. Eminim muhteşem olurdu :)
Sırlar Çözülüyor'da bazı şeyleri mantık çerçevesinde açıklayarak fantastikten bilimkurguya doğru kayan Ada serisi, son kitapta tekrar bilimsellikten uzaklaştı. Serinin ilk iki kitabında anlatılan aşk hikâyeleri bu kitapta, benim gözümdeki sevimliliklerini yitirerek daha çok obsesyon tasvirlerine dönüştüler.

Kısacası Ada Yanıyor serinin en beğenmediğim kitabı olmasının yanı sıra severek okumadığım bir kitap oldu. Bunun sebebi ben miyim yoksa kitap mı emin olamıyorum...

Çeviri ilk iki kitaptaki gibiydi; akıcı olmakla beraber çok daha iyi olma potansiyeline sahipti.
Doğruyu söylemek gerekirse merakla beklediğime değdi. Skye ve Rives in adaya dönmesiyle başlayan ve Nil in duygularınada yer verildiği muhteşem bi kitap olmuş.Thad ve Charley ide özlemiş olduğumu farkettim.Başında biraz kafa karışıklıği yaratsada ilk 100 sayfadan sonrası akıp gitti.Özellikle son 70 sayfa gözümü kırpmadan okudum.Harika bir sonla serinin son kitabını okumuş oldum.Ama keşke bitmeseydi de dedim.Siz hala bu seriyi olumadıysanız bence bir an önce okuyun derim
Serinin son kitabı olan ada yanıyor, diğer kitaplardaki tüm ana karekterlerle bizi tekrar buluşturuyor. Rives le üzüleceğiniz, Skye ile karanlıktan uzaklaşmak isteyeceğiniz bir kitap sizi bekliyor. Her zamanki gibi ustalıkla yazılmış bir hayal gücünün eseriydi. Çok severek okudum.
Ada’nın son serisi “Ada yanıyor” yine sizi heyecan dolu bir macera bekliyor son seride de sürprizlerle dolu bölümler sizleri bekliyor.macera severler bu serileri ellerinizden bırakamayacaksınız.
Çok iyi bir kitap saklamaya değer yani ben hepsini okuyorum çokta seviyorum lynne matson iyi bir yazar ellerine sağlık devamı bekleriz şuan ada sırlar çözülüyor u okuyorum az kaldi
Kitap hakkında uzun uzun konuşmak istemiyorum çünkü sağolsun beni reading slump'a soktu. Yazda bol bol kitap okumayı planlıyordum ama Lynne Matson planlarımı mahvetti. Haziranın başından beri bu kitabı bitirmeye çalışıyorum ama okudukça içim daralıyor.
Kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse Skye ve Rives adadan kurtuluyor ancak Skye, zihninde Ada'ya ait sesler duymaya başlıyor. Ada'nın ondan geri gelmesini istediğini düşünüyor ve Ada'yı 'öldürmek' için Rives ile Ada'ya geri dönüyor.
Kitap ilk iki kitaba göre sıkıcıydı. İlk iki kitapta aşkı ve distopyayı güzel bir şekilde harmanlayan yazar bu kitapta klasik bir aşk romanı yazmaktan öteye gidememiş. Aşk romanlarını sevmediğim için kitabı okurken çok sıkıldım. Kitabı bitirince kurban kesmeyi düşündüm, o derece boğuldum.
Kitap tam anlamıyla mükemmel ve büyüleyiciydi. Serinin her kitabını okuduktan sonra içimde hep bir boşluk oluştu. Bir an için o ada gerçekten varmış gibi hissettim. Betimlemeleri çok güzeldi. Charley ve Thad'i özlediğimi farkettim. Baslarda Charley o kapıdan geçemediği için üzülmüştüm ama bir yandan daha iyi olduğunu farkettim. O da elinden geldiğince öbür taraftan onlara yardım etmeye çalıştı. Hatta başarılı oldu da. Skye olamasaydı hersey daha kotuye gidebilirdi. Daha çok şey yazmak isterdim ancak fazla uzun olacak. Okumayanlar için kesinlikle tavsiye ediyorum. İlk kitabın daha ilk sayfalarında neye uğradıklarını şaşıracaklar.
Sonuncu kitap beni biraz yordu, bu kadar uzun olmasa da olurdu dedirtti ama yine de bazı şeyler tamamlandı ve yerine oturdu.
Biraz fazla uzun geldi ve bazı yerlerde sıkıldım. *spolier*

yine de mutlu sonları severim :)
Yarım kalmış, uzun zamandır bekleyen bir seriyi daha bitirdim...Halihazırda bekleyen başka bir seri olmaması güzel bir duygu...İlk kitabı okurken bana lost u anımsatmıştı...zira sadece bir anımsamayla kaldı ne yazik ki...Konu çok güzel yerlere gidebilirdi....aşkla boğulmuş olmasaydı...Akıcı mı ?evet akıcı, okutuyor ...Lakin çok daha güzel olabilirdi...
"..Gözleri ates ve isiyla kaynayarak beni izliyordu. Gülümsedi, çok yakindan tanidigim tehlikeli bir gülüstü ve kendimi, bir insanin hak etmedigi kadar çok sansli hissettim..."
Etrafına bak. Dikkatini ver. Başkalarının görmezden geldiklerini fark et.
Lynne Matson
Sayfa 14 - Yabancı yayınları
İnsanın kaybedecek bir şeyi olmayınca korkusuz olmak kolaydır.
Benimse, her şeyim vardı.
Hayatımda daha çok korktuğumu hatırlamıyorum.
Lynne Matson
Sayfa 319 - yabancı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ada Yanıyor
Alt başlık:
Nil Serisi 3
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585033
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Nil On Fire
Çeviri:
Bige Turan Zourbakis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
"Koşun, diye düşündü Ada. Ateşinizi yakın. Direnin! Ada, insanların yanışını izlemekten zevk duyacaktı. Yanmak en beter acıları getiriyordu. Ada hatırlayınca içi bir tuhaf oldu, ardından o hatırasındaki acıyla kükredi, nefretle köpürdü, gözünü kan bürüdü ve asla dinmeyecek bir intikam hırsıyla tutuştu. Ama bu gece başlangıç olacaktı."

"Gerilim dolu, güçlü bir çıkış romanı. Ada'nın sinematografik anlatımı ve tehlikelerle dolu doğası, Lost dizisi hayranlarına yepyeni bir bölüm gibi gelecek."
-Publishers Weekly-

"Nil Adası'na geri dönmek için sabırsızlanan okurlar için sürükleyici, gerilim dolu bir hikâye."
-Kirkus Review-

Kaybetmek seçenek değildi fakat kazanmak Skye'ın her şeyine mal olabilirdi... Skye'ın ve Rives'ın adayı yok etmek için göstermiş olduğu çabaya rağmen Nil Adası hâlâ varlığını sürdürüyordu. Ve Skye'ın peşini bırakmaya niyeti yok gibiydi. Gün geçtikçe kötüleşen, inkâr edemediği bir karanlıkla mücadele eden Skye giderek dağılmanın eşiğine doğru sürükleniyordu. Adanın gücü giderek artıyor ve Skye da karşı koymak için savaşıyordu. Kısa süre içinde Skye, Nil Adası'ndan gerçekten kurtulabilmek için adanın acımasız döngüsünü kırması gerektiğini keşfetti; ve bunu yalnız başına yapmazdı.

Ada tüm gücünü serbest bıraktığında Skye hayal bir edemeyeceği kadar acımasız, imkânsız bir seçim yapmak zorunda kalacaktı. Ada saati ilerledikçe sadece acı dolu tek bir gerçek ortaya çıkmıştı: Yalnızca bir taraf kazanabilirdi.

Kimler Nil Adası'na geri dönecek ve kimler hayatta kalmayı başaracaktı?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 137 okur

  • Büşra Çamsarı
  • Gizem Altay
  • Ecem KAYA
  • Alihan Göksel
  • meleknur turabay
  • Pınar Sevcan Şeker
  • BitterimÇikolatam
  • Lina
  • Ruveyda AKALIN
  • Sena

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%37.8
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%11.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92
Erkek
%8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18 (11)
9
%24.6 (15)
8
%24.6 (15)
7
%9.8 (6)
6
%11.5 (7)
5
%0
4
%6.6 (4)
3
%1.6 (1)
2
%0
1
%3.3 (2)