Adab-ı Muaşeret Sosyal İlişkilerde Ahlaki Prensipler

7,3/10  (3 Oy) · 
16 okunma  · 
2 beğeni  · 
490 gösterim
Ahlâkın ve buna bağlı olarak âdâb-ı muaşeretin kaynağı, dinimizin yüce ve yüksek kaynakları olan Kur'ân-ı Kerîm ayetleri ve ve Efendimiz (s.a.s.)'in hadîs-i şerîfleridir. Kaynağını dinden almamış hemen hiçbir ahlâkî prensip ya da kaide yoktur desek yanılmış olmayız. Bu beşer üstü ve vahiy eksenli ahlâkî düzenlemeler, her şeyi ve bu arada da yarattığı insanı en iyi bilen çok merhametli Rabbimizim bizlere adeta bir armağanıdır. Bu açıdan çalışmamızda her bir konu, öncelikle ayet-i kerimelerden daha sonra da hadis-i şeriflerden temellendirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra da kısmen İslam büyüklerinin konu ile ilgili mütâlaalatına yer verilmeye çalışımıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2006
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  9789756096178
 • Yayınevi:
  Rehber Yayınları
 • Kitabın Türü:
Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ayetler ve hadislerden alınmış kesitler ile genel ahlak konuları işlenmiş. Ağır okunmayan ve herkesin algılayabileceği dilde yazılmış. Çok detaylara da inilmemiş, dinimiz hakkında daha doğrusu dinimize göre ahlak ile ilgili kısa bir özet okumak isterseniz göz atabilirsiniz. :)

Elif Asena Çulcu 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar arasına nezaketsizlikten kaynaklanan dargınlıkları önlemek ve düşüncesizliklerin önüne geçmek için mükemmel bir şans veren kitap.