Adabı Muaşeretin Zararları

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
132 gösterim
"Güzel bir ismi kendisine siper edinmiş bir zorba var. İrademizin bize sunduğu, yasalarınsa herhangi bir şekilde engel koymadığı o ayrıcalıklı durumlarda bile bizi esir alan bir zorba... Bu zorba, tabiata da karşı çıkar ve onun insanoğlunu özgürce şekillendirmesine izin vermez. Bu zorba adabımuaşeretten başkası değildir. Bu zorbaya kafa tutanlarsa haksız biçimde terbiyesiz yaftası yerler."

Hagop Baronyan, hiciv yüklü keskin kalemini, derin gözlemciliğinin alaycılığıyla birleştiriyor. İstanbul'da, 19. yüzyıl sonu Ermeni toplumunun sosyal hayatı, neredeyse tüm katmanları ve dokularıyla kendi "doğal" dekorları içinde görünüyor. Adabımuaşeretin Zararları, gündelik hayatta ihtiyaç duyduğumuz görgü ve yordama dair keyifli bir okuma vaat ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750732188
 • Orijinal Adı:
  Kağakavarutyan Vnasnerı
 • Çeviri:
  Ararat Şekeryan, Nıvart Taşçı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Martenteo 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu eser, Hagop Baronyan'ın 1884-1888 yılları arasında önce Edirne'de ardından da İstanbul'da yayımladığı aylık edebiyat ve mizah dergisi "Khigar" 'da parça parça yayınlamış olduğu orijinal adı "Kağakavarutyan Vnasnerı" olan yazılarının toplanmış olduğu bir kitaptır. Yazar eserinde yüzsüzlük edilip sıkıntı verilen kişilerin adabımuaşeret yüzünden sessiz kalarak yaşadığı zor durumlara örnekler verirken kişileri hep Ermeni toplumundan seçmiş, ufak eleştirilerini kendi toplumu için yapmış.Adabımuaşeret genel bir konu olduğu halde yaşadığı ülkedeki diğer milli unsurları rahatsız edecek birşey yazmaması bakımından yazarı takdir ettim.Onun dışında bu ufacık kitaptaki dipnotlar sayesinde Osmanlı Devleti bünyesinde yaşayan Ermenilerin (ve tabii dolayısıyla diğer azınlıkların) ne kadar geniş haklara sahip olduğunu yeniden ve üstelik bir Ermeni vatandaşın kaleminden tekrar görmüş oldum. Şu da benim için hiç yabana atılmayacak bir katkıdır ki: kitap dağarcığıma birkaç kelime daha ekledi. Ben beğenerek okudum, okumak isteyen arkadaşlara da tavsiye ederim.