Geri Bildirim

Adaleti Ayakta TutmakAli Haydar Haksal

·
Okunma
·
Beğeni
·
108
Gösterim
Adı:
Adaleti Ayakta Tutmak
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
132
ISBN:
9786052008119
Yayınevi:
Mgv Yayınları
Yıllar yılı CHP’nin adaletsizliklerinden yakınanlar, insanların durumlarını ve haklarını gözetmeden benzer bir durum içinde­dirler. Bu, bulaşıcı bir hastalık mı, bir sorun mu? İnsanı kurtar­ma gibi bir çaba neden gösterilmez? Neden bağışlayıcı olunmaz, karşı cephe güçlendirilir? CHP’nin hak ve adalet çabasının kar­şılık bulması hiç mi düşündürmüyor insanları?
Güncel meselelere farklı bir bakış açısı sunan; olaylara bir Müslüman gibi bakmayı, bir Müslüman gibi düşünmeyi ve bir Müslüman gibi davranmayı anlatmaya çalışan bir kitap.
Yazar, sorunu da "Müslümanların sorunu, büyük sorunlar karşısında birlikte bir tek yöne yönelemeyişleri, birlikte düşünemeyişleridir" sözü ile gayet iyi özetlemiş.
Dergi ve gazetelerdeki yazılarından ismini duyduğum Ali Haydar Haksal'ın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap son dönemde yazdığı köşe yazılarının bir araya getirilmiş hali. Daha çok tespitler ve çözüm önerileri üzerinde durulmuş.

Kitapta bugün insanlığın ve ülkemizin büyük sorunları arasında yer alan maneviyatsızlık, suç oranlarındaki artış, eğitimdeki kalitesizlik, bencillik, emperyalizm, kapitalizm tüketim, adalet, haksızlık, Kudüs, nefret, kamplaşma, kutuplaşma gibi konular işlenmiş. Tabi ki bu sorunların gelecekte başımıza ne gibi sorunlara yol açacağından da bahsediyor.

Ülkesi için, insanlık için dertlenenlerin okuması gereken bir kitap.
Ali Haydar Haksal, Necip Fazıl ile birlikte bulunmuş, yaşayan bir kalem. Onurlu bir duruş. Yazmaktan ve söylemekten çekinmeyen bir insan. Köşe yazılarının derlemesi olan Adaleti Ayakta Tutmak kitabı bizler için önemli mesajlar içeriyor. Hakikatten uzaklaşan insanın problem ürettiğini, insanı öldürenin yine insan olduğunu anlatıyor. Adalet ise insanlığın, toplumların ve devletlerin temeli olmalıdır. Bu açıdan gündelik hayatta çoğu zaman karşımıza çıkan ve unutma eğiliminde olduğumuz kavramların farkına varmamızı sağlayan bir kitap. Okunması gereken.
Zaman değil, karanlık ruhlular zamanı ve dönemi kirletir, karabasan olur. Zaman, aydınlığın çağrısını yineler. Zaman, karanlıkları boğan büyük güç, geleceğe umut.
Ali Haydar Haksal
Sayfa 74 - MGV Yayınları
İnsanlığın öldüğü şu zamanda insanın değersizliği, önemli olmadığı bir gerçek. Biri ana kuzusu, diğeri bir canavar. Her insanın bir anne babası, yakınları var. Her insan değerlidir. Her ölüm acıdır. Ama ne yazık ki bazıları çok değerli, bazıları değil. Bazıları ölümü hak ediyor, bazıları hak etmiyor. Algı ve anlayış böyle.
Gününüz karmaşasındaki insan yeni bir şey üretmeye niyetli değil. Çünkü niyetsiz ve amaçsız.
Batı ruhuna kendini kaptırmış olan milletimiz bir türlü dengesini bulamadı, adalet konusunda emin olamıyor ve güvensiz.
İnsanlık bütün yönleriyle etki altına alınıyor, sömürülüyor. Her anı, durumu ve bütün hayatı boyunca. En basit bir durum, gün, olay anında çıkara devşiriliyor, alet ediliyor... Batı düşünüşlüler sıradanlıklardan kurtulmak adına sürekli yeni günler ihdas ediyorlar. Anneler, babalar, sevgililer ve doğum günleri gibi. Bunlar bir ritüele dönüşüyor. Bununla kalınmıyor özellikle tüketim gücünü oluşturanlar anında bunları lehlerine devşiriyorlar. Günleri de tüketim aracı hâline getiriyorlar.
Her nesne ve durumda olduğu gibi roman, piyes, müzik sanatın bütün alanları da birer araca dönüştürülebiliyor. Sanat eseri seçkinlik ve üst dildir. Fakat kapitalizmin sömürü çarkı anında bu alanlara el atıyor. Nesne ve durumları pazarlama aracı hâline getiriyor bundan büyük çıkarlar devşiriyor. Romanı roman olmaktan çıkarıyor. Hiçbir değeri olmayan bir eser anında gündeme oturtuluyor milyonlarca insan onun değersizliğinin bilincinde olmadan saldırıyor alıyor...
Bugünün insanlığının geleceği de ipotek altında ve borçlu. Bu, kimi zaman bir insan teki için yeterli olmuyor. Çocuklarına ve torunlarına kadar borçlanılıyor. Tüketim için aşırı derecede sömürü gerekiyor. Küçükten büyüğe doğru bu hızlı bir akım hâlinde insanlığı etkiliyor.
Ali Haydar Haksal
Sayfa 106 - MGV Yayınları
Düşünememek insanı hafifletiyor mu, yükünü mü ağırlaştırıyor. Her ikisi de. Sorumluluktan kaçmak en iyi yol ve yöntem. Suya sabuna dokunmama. Belki de ilgisizlik. Bunlar insanlığın bataklığı.
Siyaset belli bir çark üzere işliyor. Hızlı, hareketli, çıkarcı ve kısa süreli. Bu hareketin içinde düşünenlere pek yer yok. Düşünceye yer yok.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Adaleti Ayakta Tutmak
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
132
ISBN:
9786052008119
Yayınevi:
Mgv Yayınları
Yıllar yılı CHP’nin adaletsizliklerinden yakınanlar, insanların durumlarını ve haklarını gözetmeden benzer bir durum içinde­dirler. Bu, bulaşıcı bir hastalık mı, bir sorun mu? İnsanı kurtar­ma gibi bir çaba neden gösterilmez? Neden bağışlayıcı olunmaz, karşı cephe güçlendirilir? CHP’nin hak ve adalet çabasının kar­şılık bulması hiç mi düşündürmüyor insanları?

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Bahtiyar Kara
  • Zifiri
  • handikap.
  • Ahmet Rauf Güler

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0