Adam Dediğin Benim Gibi Olur

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.555
Gösterim
Adı:
Adam Dediğin Benim Gibi Olur
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197240
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
Herkesin kendine göre bir dağı vardır ve herkes kendi dağında yaşar mevsimleri. Senin güneşin yakama beni, benim kışımla da sen asla zatürree olamazsın.

Şimdi çık kendi dağına, ayakkabılarını çıkar ve koş. Doludizgin koş! Arkana bile bakma koşarken. Bakma; çünkü arkanda hiç kimse yok! O dağ sadece senin. Ayağını basmadığın hiçbir yer kalmasın. Her yerini ezbere bil bu dağın. Yeni ağaçlar dik dağına. Ağaçlarla yeşile boya.

Gururla dolaş. Adımların hep büyük olsun. Büyük yaşa! Hiçbir zaman korkutmasın ölüm seni ve daima emin ol; sen ölmeden kimse gelmeyecek senin dağına. Ölünce gelecekler ve: "Burada koca yürekli bir dağcı yaşardı." Diye yazacaklar senin zirvelerine; ama bu senin umurunda bile olmayacak. Sen zaten senelerce koca bir dağcı olduğunu bilerek yaşamıştın.
Türkiye gelişmiyor?
( Hadi canım.)
Nereye gidiyor bu ülke?
( Peki sen nereye gidiyorsun? )
İktidar berbat?
(Neden okumuyorsun?)
Üniversite okuyoruz işsiz kalıyoruz.
( O zaman iş yarat.)
Sıkıldım artık her şeyden.
(Özgürleş o zaman. )
Bahaneler hiçbir zaman çözüm değildir. Daima üretmeli insan fikir üretmeli, cisim üretmeli, çözüm üretmeli...
Ben kendimi çok seviyorum. Kaşımı, gözümü,parmak uçlarımı. Çünkü Allah beni böyle yarattı. Saç diplerimden ayak uçlarıma kadar tüm maddi varlığım benim, yalnızca bir beden belki ama bana ait. Aklım var bir de . İnsan değil midir yaratılmışların en üstünü? Nedendir peki? Çünkü iradesi,nefsi ve aklı var. Akıl bize verilen en büyük nimetlerden. İnsana verilir ve kullanması istenir. Yeryüzündeki tek doğru kitap da dahi defalarca tekrarlanmıştır. "Siz hiç akletmez misiniz?" der. "Akıl sahipleri" ibaresi geçer kutsal kitapta defalarca. Peki insanı yüce bir varlık haline getirip yaratılmış binlerce canlının üstünde tutan akıl nasıl olur da bizleri ayakta tutamaz? Neden aklını kullanmaz insan? Kuru gürültü yapar sürekli boş insanlar. Sağa sola sallar devamlı. Yaptığı tek şey oturduğu yerden yermektir sistemi. Çünkü zor gelir. İnsana aklını kullanmak zor gelir. Neden mi? Basit. Çünkü aklın yolu birdir. Tektir. Hak olan neyse aklın yolu açıkça oraya çıkar. Lakin kimileri istemez ve çıkmaz sokaklara hapsolmayı tercih ederler. Nefsi ve aklı arasındaki savaşın mağlup tarafı akıl olan insanlar sürekli şikayet eder. İş bulamamaktan,kötü eğitim sisteminden,aksak hükümetten...
Ve en önemlisi kendimize güvenmeyiz çoğu zaman. Yapamayacağımıza yürekten inanmışızdır. Aşağılık kompleksine girmişizdir.
Bizler yetersiz değiliz arkadaşlar.
Ülke olarak şanlı bir soya, çeşitli ırklara,cesaretli yüreklere,büyük beyinlere sahibiz. Verimli bir coğrafyamız, dört bir yanında yaşayabileceğimiz iklimlere,kıymetli değerlere, güçlü ahlaki temellere sahibiz. Her iş gelir elimizden. Bizler bu coğrafyanın değişik ırklara sahip olan aynı yüreklere hapsolmuş insanlarıyız. Her açıdan dünyadaki her ülkeyle yarışabilecek potansiyele sahibiz.(hak ve adalet sınırları içersinde)
Bu kitap bana çok şey kattı bilmediğim şeyler öğretmedi evet. Ama göremediğim gerçekleri gösterdi. Her şeyi yapabiliriz. Olmak istediğimizi oluruz.
Ve anlıyoruz ki bir işi başarmak için yalnızca istemek gerekir. Yürekten istemek.
Yazarın bütün kitaplarını okumayı hedeflemiştim. Hala hedefimde. Kitaplarındaki anlatım şekli daima hoşuma gidiyor. Kitaplarin isimleri bile dikkat çekiyor. :-) Bu kitabı ve diğer tüm kitapları okumanızı tavsiye ediyorum. :-)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.264 Oy)19.014 beğeni43.245 okunma2.953 alıntı182.370 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.874 Oy)8.826 beğeni26.267 okunma2.653 alıntı114.276 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.686 Oy)13.379 beğeni34.437 okunma3.358 alıntı145.602 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.206 Oy)6.899 beğeni20.136 okunma710 alıntı113.356 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.684 Oy)11.427 beğeni28.444 okunma1.558 alıntı149.100 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.929 Oy)5.614 beğeni18.446 okunma894 alıntı93.947 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.527 Oy)8.808 beğeni28.612 okunma843 alıntı139.185 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.548 Oy)9.052 beğeni25.267 okunma1.558 alıntı126.004 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.245 Oy)9.216 beğeni25.523 okunma1.780 alıntı118.233 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.451 Oy)7.855 beğeni21.319 okunma3.962 alıntı128.836 gösterim
İlginç olduğu kadar akıcı bir anlatımı var.Çok dikkat çekici bir kitap ve yazarımız Erdal Demirkıran'ı hayranlıkla okuyorum.Bu kitabında da harikalar yaratmış.Kitabı okurken beni çok etkiledi hayatım üzerine düşüncelerim,planlarım bile değişti. Okuyanın ders çıkaracağına eminim.
Erdal demirkıran evet yazarımız oldukça kendini övgü yağmuruna tuttuğu bu kitapta içimizde keşfetmediğimiz ne varsa bize ayna olup yön göstermeye çalışmış,verdiği örnekler akıcı,komik,mantıklıydı.Keyif alarak okuduğum kitaptan biriydi,diğer kitaplarini da sabirsizlikla okumak hedeflerim arasinda.... :)
Tavsiye üzerine aldığım bir kitap. Yazarın hayatını hiç okumadan başladım. Farklı olmaya çalışan ama klişeden öteye gidemeyen bir kişisel gelişim kitabı. Ben çok beğenmedim zira bu tarz yazıları pek sevemiyorum. Yani yazar bana sürekli 'her şekilde seni alt ederim ben en iyiyim' mesajı verdi. Beni asıl iten üslubuydu sanırım (bu arada yazar söylediğine göre eleştiriye fazlasıyla açık bir insan).
Mutlaka okunması gereken bir yazar, büyük yazar... Anlık değil ömürlük yönlendiriyor seni... Akıcı bir dille tebessüm ettirecek yeri gelince de içini acıtacak hikayeleriyle anlatıyor olması gereken adamlığı... Aslında o adam sensin. Sen oku ve yaptığın işe uyarla ben yapıyorum ve çalışıyor ve evet haklısınız
Hayatımı etkileyen az sayıdaki kitaplardan biri.Teşekkürler Erdal DEMİRKIRAN
Hayata karşı önyargılarınızı azaltıp bakış açınızı değiştirmek ve bunu nlp gibi ağır dillerle değilde sade bi dille kafanızı yormayacak şekilde yapmak isterseniz yazarın bütün kitaplarını özelllikle bu kitabını okuyabilirsiniz.
Erdal Demirkıran bu kitabında "Yaptığın her neyse en iyisini yap " diyor bize. Mesela yapabileceklerimize kendimiz karar vermeliyiz, kendimizi tanımalıyız. Mesela kendi değerimizi önce kendimiz bilmeliyiz. Mesela bir şey başarabilmek için bize dayatılan sınırların ötesine geçmemiz gerekiyor. Mesela bir işi yapıyorsak en iyisini yapmalıyız. Mesela önce iğneyi kendimize sonra çuvaldızı başkasına batırmalıyız. Mesela tembel olduğumuzu kabul etmeli ve bu durumu bahane olarak görmemeliyiz. Mesela bahaneleri uzaklaştırmalıyız hayatımızdan. Mesela referans faktöründen uzaklaşmalı ve ön yargılarımızı parçalamalıyız. Bir insan isterse atomu da parçalayabilir, güneşe de çıkabilir. Aslında baktığımızda haksız değil Erdal Demirkıran, kitabında dediği gibi herkes haklı, sen de;)
insanın hayatınındaki bazı yanlışları değiştirebilecek boyutta konular, yazılar mevcut. özellikle isteyenin neler başarabileceğini çok güzel gösteriyor. akıcı bir dile sahip.
Daha öncede severek okuduğum bu kitabı ikinci kez okumak yine aynı zevki yaşattı. Erdal Demirkıranın kişisel gelişim kitaplarının en iyi yazarlarından biri olduğunu düşünüyorum. Henüz 3 kitabını okudum ama diğer kitaplarını da okuyacağım. Herkese tavsiye ederim :)
Okuduğum en güzel kitaplardan ve ne çok eksiğim var dediğim kitap İyi ki okudum harika kitap eksikleri görüp vay be demek isteyenler mutlaka okuyun tavsiyemdir
Evliyken bekâr olmayı ister insan, bekârken evli olmayı.
Küçükken büyük olmayı, büyükken küçük olmayı.
Ülkesindeyken yurtdışında olmayı, yurtdışındayken ülkesinde olmayı ister insan.
İnsan işte.
Yasa dışı bir örgüte üye olmak gibi birşey TV izlemek.Dalınca kendi isteğinle kurtulma şansın gözükmüyor.
70 sene sonra olmayacağımdan eminim; ama şuan kesinlikle varım. Bugünlerde yürüdüğüm yollarda 70 yıl sonra türkü söyleyerek, ıslık çalarak gezme ihtimalimin olmayacağını bile bile hayatımın kontrolünü başkalarına verecek kadar cömert olamam. Başkaları ne der diyerek geçiremem ömrümü.
5 milyarlık yıllık dünyanın 100 yıllık zaman diliminde, 6 milyar insanla birlikte, bir seferliğine, bir şans da bana vermişler. Nasıl olur da bu tekrarı mümkün olmayan zamanda başkalarını tekrar ederim? Bu bana göre değil, seni de bilemem.
Dinlemeyi bilmiyoruz. Çünkü biz doğduğumuzdan bu yana günde ortalama 60 defa “Sus” denildi bize. “Dinle” diyen hiç olmadı. Bu nedenle de adam gibi dinlemeyi bilmiyoruz. Biri bize derdini açar açmaz otomatik sistem devreye giriyor ve hemen benzer bir sıkıntımızı hem de onun anlattığını adeta yok sayarak saatlerce anlatıyoruz. Tartışma programları da öyle. Bir taraf konuşurken diğer taraf konuşanı dinlemek yerine az sonra ne diyeceğini kurguluyor. Bazen ikisi de birbirinden habersiz aynı ortamda aynı şeyi söylüyorlar. “Bu beyaz” diyor biri. Öteki “Hayır efendim, tamamen yanılıyorsunuz, bu kesinlikle beyaz” diyor. Sonuçta kimse hiçbir şey kazanmıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Adam Dediğin Benim Gibi Olur
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756197240
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kashna Kitap Ağacı
Herkesin kendine göre bir dağı vardır ve herkes kendi dağında yaşar mevsimleri. Senin güneşin yakama beni, benim kışımla da sen asla zatürree olamazsın.

Şimdi çık kendi dağına, ayakkabılarını çıkar ve koş. Doludizgin koş! Arkana bile bakma koşarken. Bakma; çünkü arkanda hiç kimse yok! O dağ sadece senin. Ayağını basmadığın hiçbir yer kalmasın. Her yerini ezbere bil bu dağın. Yeni ağaçlar dik dağına. Ağaçlarla yeşile boya.

Gururla dolaş. Adımların hep büyük olsun. Büyük yaşa! Hiçbir zaman korkutmasın ölüm seni ve daima emin ol; sen ölmeden kimse gelmeyecek senin dağına. Ölünce gelecekler ve: "Burada koca yürekli bir dağcı yaşardı." Diye yazacaklar senin zirvelerine; ama bu senin umurunda bile olmayacak. Sen zaten senelerce koca bir dağcı olduğunu bilerek yaşamıştın.

Kitabı okuyanlar 536 okur

 • Raskolnikov'un_baltası
 • Ferhat Şitilci
 • Bibliophil
 • Falncikisi
 • Handan Maytalman
 • Amine Gedikli
 • Bahattin Doğanay
 • Murat Gürgen
 • Betül Yılmaz
 • Muhayyile

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.1
14-17 Yaş
%6.8
18-24 Yaş
%30.6
25-34 Yaş
%32.7
35-44 Yaş
%16.3
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.4
Erkek
%41.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.4 (29)
9
%17.9 (19)
8
%17.9 (19)
7
%17.9 (19)
6
%9.4 (10)
5
%3.8 (4)
4
%2.8 (3)
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%1.9 (2)

Kitabın sıralamaları