Adamı Zorla Deli Ederler (Seçilmiş Öyküler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.165
Gösterim
Adı:
Adamı Zorla Deli Ederler
Alt başlık:
Seçilmiş Öyküler
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754188561
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Dolaştığımız köylerde bişey dikkatimi çekti. Bu köylerde çok iri köpekler vardı, ama hepsi de kuyruksuzdu.
Öğretmene,
-Köylüler, "köpekler acar olsun" diye kulaklarını keser, tuzlar, biberler, yine o köpeğe yedirirler. Bunu biliyorum ama, kuyruklarının kesildiğini bilmiyordum, dedim.
Öğretmen,
-Belki de bunların cinsi böyledir, dedi...
(Kitabın İçinden)
190 syf.
·9/10
Merhabalar değerli inceleme okuyucuları..
2018 in 3. Kitap incelemesi ile huzurlarınızdayım efendim..
Aşk risalesi, Savaş Sanatı derken kendimi Aziz Nesin okurken bulan ben an itibariyle kitabı bitirmiş bulunmaktayım.. Epub dan güneş gözlüğüyle bilimsel ‘’Hologram evren’’ okurken Balzac’ın Otuzunda Kadın a kayıp sonra ne ara bu kitaba sardım inanın bende bilmiyorum :)) akıbetimden endişe eden varsa ruhuma bi Fatiha gönderiversin :)

Takip edenler bilirler efenim Tuco Herrera nın sahaf maceralarını.. TOTAL DAMAGE!!!! …. TL diye başlıklarla milletin ağzının suyunu akıtıp her haftasonu Adil handa Gülden e turistik tur düzenler :)) işte o turlardan birinde kendisiyle Adilhan ı altüst edip Aziz Nesin BABA sının kitabını satan yaşlı amcanın raflarının arasında yengeç misali yan yan sekerekten seçtik aldık efenim bu kitabı.. kalıplarımızı merak ettiniz değil mi bu yan geçme olayıyla :)) bunu hemen es geçiyor ve ‘’ bu aldıklarımız kitapların incelemesinde benden bahsetmezsen ………’’ diye başlayan Tuco Herrera’nın alev hortumlu tehditleri altında bu incelemeyi yazdığımı belirtmeden geçemiyorum sevgili okuyucular :))
Ayrıca da teşekkürler ediyorum zira o yaşlı amcadan yan yan sekerek daha çok Nesin alacağız sanırım :)

Gelelim kitaba dersek itiraf etmeliyim ki benim ilk Aziz Nesin okumam diyebilirim.. bazı hikayeleri halka mal olup duymuştum ve hakkında bazı bilgilere sahiptim Aziz Nesin in fakat hayatı hakkında çok ayrıntılı bilgim yoktu açıkçası.. genel anlamda baktığımda ise ilk şaşırdığım şey Aziz isminin aslında babasının ismi olduğuydu.. kendi ismi ise Mehmet Nusret Nesin miş.. sonraları da bir sürü kadın ve erkek müstear yani takma adla yazılarını şiirlerini yayınlamış hatta okuyunca çok gülmüştüm yazdığı aşk şiirlerini gazetede okuyan hapiste olan Orhan Kemal ona aşk mektubu bile yazmış :)
İkinci şaşırdığım şey ise epey bir süre asker olarak orduda çalışması oldu.. Hep mizahla uğraşan bi kişiye askerliği yakıştıramamışım demek ki :)
gerçi mizah da değil onunkisi kendinin tabiriyle o bir simyacı.. gözyaşlarını gülmeceye çevirip dünyaya sunan biri.. maksat ise gülmek eğlenmek değil aslında düşünmek.. okuduğunuz her şeyde bunu görüyorsunuz zaten gülerken bi burukluk kalıyor içinizde..
Ne olacak bu memleketin hali sorusu ise arkasından ister istemez ağzınızdan dökülüveriyor..
Bana öyle geliyor ki her yazdığında yaşanmışlık var bi nebze.. zaten hep derim, öyle şeyler vardır ki onları anlatmak için ancak yaşamak lazımdır.. 190 sayfaya sığdırılmış memleket manzaraları.. kimler kimler nasibini almamış ki diyorsunuz okurken.. ve kesinlikle eminsiniz burası Türkiye ve bunlar bu memleketin bir yerlerinde oldu ve hala olmaya da devam ediyor belki de.. hiç yabancı değilsiniz yani anlatılanlara çünkü az çok sizler de bunları ya yaşadınız ya da etrafınızda yaşayan birileri oldu.. 95 de vefat eden Nesin şu an mezarından kalksa eminim 2018 de çok bişey değişmediğini görürdü..

Zihniyetler kafalar değişmedikçe figüranlar, roller ve aksesuarlar değişir sadece değil mi..

45 li yıllardan 80 lere 90 lara kadar olan süreci iliklerine kadar yaşamış.. geçim derdi fakirlik halkın durumu işte onları yaşaması bir yana düşünceleri de başına hep bela olmuş Nesin in.. bunları bu kitapta çok rahat görüyorsunuz..Halkına yabancı devletlü nün dayattığı kuyruk hikayesi, bir dolmuş kapısının nelere kadir olduğu, kör döğüşü, bi düdüğün ve bi gözlüğün insana neler yaptıracağı, aydınlarla atıldığı bir hapiste ‘’biz adam olmayız’’ lafını nasıl anladığını ve en sonunda deliliğin en büyük dokunulmazlık olduğunu gördüğü hikayeleri bir çırpıda okuyup aynnen böyle işte demekten kendinizi alamıyorsunuz..
Peki çözüm nedir derseniz karanlığa sövmek yerine sen de bir mum yak hesabı gördüğümüz ama müdahale etmediğimiz tabii ki edebildiğimiz ölçüde her şey için hepimiz de sorumluyuz aslında ..insan olmanın ve insanca yaşamanın değerini bilip bildirmek ve bu bilinçte olmak ne zaman artarsa işte o zaman güzelliklere hep birlikte garkolacağız inşallah..
Velhasıl okunası bir kitap değerli okuyucular.. akııp gidiyor..
Bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim.. okuduğunuz yerlerde öyle olaylar var ki kallavi bir küfür basılacak cinsten.. küfür zaten acizliğin alametidir biliyorsunuz ama o kadar aciz kalınan yerlerde bile kibarlığını edebini koruyarak (……) ile geçilmiş ya da aleni yazmayı edebine yedirememiş Nesin.. Bak işte bu edep hiç kalmadı Aziz baba … şu an sağ olsaydın eminim o yazar tayfasına da kallavi bi giydirirdin bi hikayenle demeden edemiyorum..
190 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
"Adamı Zorla Deli Ederler" hiciv ve mizahın usta yazarı Aziz Nesin'in, güldüren, düşündüren, sorgulayan, sorgulatan, yıllar önce yazılmalarına rağmen daha dün yazılmış gibi taze ve güncel kalan öykülerinin bulunduğu derleme bir eser. Yaşadığımız toplumun bir çok aksak yönünün, toplumu oluşturan grupların ayırt edilmeksizin anlatıldığı fıkra tadında eleştirel öyküler. Aziz Nesin'in eleştirilerinden, milletimizin cahil aydınından uyanık köylüsüne, boş yazarından boş okuruna, çalışkan işçisinden tembel ama işini bilen memuruna, koltuk sevdalısı siyasetçisinden cebini doldurmanın derdinde olan seçmenine, tüccarından çiftçisine, it kuyruğundan eşek semerine kadar herkes payına düşeni alıyor.

Aziz Nesin'in eserlerini okumak pek güldürüyor. İyi, hoş ama güldürürken pek düşündürüyor. Tabi sıkıntılı işleri düşününce ister istemez kederlendiriyor. Hasılıkelam güleriz ağlanacak halimize. İyi okumalar :)
190 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Eserde hiç sıkılmadan okuyacağınız 25 hikaye mevcut.Kısa ve birbirinden bağımsız öykülerin bir araya geldiği eserde insanımız kara mizah yoluyla anlatılmıştır.Aziz Nesin her hikayesinde okuyucunun yüzünde tebessüm ettirdiği gibi aynı zamanda her hikayenin sonunda düşündürmüştür.Hikayeler gayet yalın ve anlaşılır bir dille kaleme alınmıştır.İnsanımızı en doğal ve duru halleriyle okuyucuyla buluşturan bu öyküleri her kesime hitap etmektedir.
190 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Aziz Nesin yine yapmış yapacağını. Yurdum insanının trajikomik durumu bu kadar güzel anlatılamazdi. İçinde kısa hikayeler şeklinde yazıldığindan, hepsi birbirinden güzel, gülerken düşünmeden edemeyeceğimiz birbirinden mükemmel hikayeler yazmış aziz nesin. Her hikayesinde çıkarılacak mutlaka bir ders var. Aziz Nesin'in kitaplarını yeni nesile mutlaka okutmalıyız. Bunu bir daha anlamış bulunmaktayım. Keyifli zaman geçirmek, hayatın monotonluğundan biraz uzaklaşmak isteyen, eğlenmek isteyen mutlaka okusun. Pişman olmayacağınızı düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
190 syf.
·9/10
Mizahımızın büyük ustasının kitap setini alıp sırayla okumuştum kitaplarını.Bu kitapta kısa öyküler yazarın kendine has mizah anlayışıyla başarılı bir şekilde anlatılıyor.Her hikayeden çıkarılacak derslerde mevcut.
190 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Aziz Nesin'in kaleminden ince ince bir eleştiri. Güzel kitap, beni güldürdü. En çok da Zübür Amca hikayesine güldüm. Tavsiye ederim, zekice bir kitap...
190 syf.
·Beğendi·8/10
Dile kolay 80 yılda 150’den fazla esere konu bulabilmek ve insanları gülümsetmek. İyi ki varsın, iyi ki vardın Aziz Nesin. Hepimizi okurken en az birkaç yerde kahkahalara boğan ama aynı zamanda da bir duraksatıp bu lafı kimeydi dedirten bir eser. Haliyle böyle olunca da daha bir güzel oluyor. Bunu Levent Kırca’da bir ara yapmıştı. Yaygara olmasın Levent Ağabey ile oldukça karşıt görüşlüyüz. :)
Kitabın adını da hak ettiğini düşünüyorum. Özellikle bugün. Buradan benim gibi dengesiz arkadaşlara da tavsiyemdir. Otobüste falan okursanız ağzınızı bantlayın daha az dikkat çekersiniz. Bu kadar kahkahayı tek kitapta kolay kolay attığımı sonra hafiften millet bakınca utanıp sonra da tekrar kahkaha attığım fazla kitap olmadı benim.
Anlayacağınız üzere kitabı oldukça tavsiye ediyor, mutlu günler diliyorum..
190 syf.
·Beğendi·9/10
Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim;bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Kitap küçük küçük hikayelerden oluşuyor.Hikayelerin bazılarında gülmekten çenem ağrıdı resmen.

Her hikayede İnce bir hiciv,her hicivde şaşırtan bir güncellik var.Yıllar öncesinde yaptığı tesbitlerin her satırında bugünleri görmek,hiç bir şeyin değişmediğini anlamak,güldürdüğü kadar düşünmeye sevk ediyor insanı.

Deliliğe övgü,gördüğü her kuyruğa atlayan sürü psikolojisi,vurdumduymazlık,bizden adam olmaz ümitsizliği,uyanıklık,çıkarcılık ve daha ne ararsanız var hikayelerde.
Ben çok severek okudum,sizlere de tavsiye ederim. .
190 syf.
·Beğendi·10/10
Öykülerini kaleme aldığı günden günümüze yarım asırdan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen güncel siyasi ve
toplumsal sorunlara parmak basıyor olması ''Tarih tekerrürden ibarettir.'' sözünün kanıtı.
Unutulmaz kalem ustasını saygıyla anıyorum.
(...)
Muayene eden doktorlar söz birliği etmişlercesine,
- Çok yaşamaz, ancak biriki günlük ömrü var... diyorlardı.
Oysa koca Murat Usta, ölmüyordu. Hiç durmadan sayıklıyordu:
- Taş getir! Tuğla ver! Harç koy!.. Taş getir! Tuğla ver! Harç koy!..
(...)
Üç gün, beş gün, on gün, on beş gün geçti, Murat Usta ölmedi, durmadan sayıkladı:
- Taş getir, tuğla ver, harç koy!..
Gözleri kapalıydı ama sesi hâlâ sertti.
Doktorlar, şaşıp şaşıp kalıyorlardı.
(...)
- Taş getir, tuğla ver, harç koy!..
Sesi kısılmış, yavaşlamıştı ama yine de bir derinden sertliği vardı.
(...)
Yeni gelen usta, koca Murat Usta'nın, derisi kemiklerine yapışmış, şişkin damarlarla, yara bere izleriyle dolu, iri kemikli elini öptü. Murat Usta, günlerden beri hiç kimseyi tanıyamıyordu.
-Taş getir, tuğla ver, harç koy!..
Yanındakilerden biri,
- Bi türlü can veremiyor, ölemiyor zavallı... dedi...
Uzaktan gelen usta,
- Böyle sayıkladıkça hiç ölmez... dedi.
Yerinden doğrulup, gözleri yaş içinde, koca Murat Usta'nın kulağına eğildi.
- -Taş getir, tuğla ver, harç koy!..
Gözleri yaşlı genç usta, koca Murat Usta'nın kulağına seslendi:
- Usta, koca Murat Ustaaa, paydoooos!..
Murat Usta'nın sesi soluğu kesildi. Artık paydos etmişti, bir daha hiç işbaşı yapmamak, bir daha hiç yorulmamak üzere... Rahatça son paydosuna girdi, soluğu kesildi.
Onun taşlarla, yapı araç gereçleriyle olan ilişkisi, bir aile içinde bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerine benziyordu. Bu ilişkiler, zaman zaman mutluluk getirse de zaman zaman da üzücü olaylarla doluydu.

Her zaman taşlarla, gönyeler, madırgalar, malalar, çekiçler, harçlarla iyi geçinemiyor, bir aile içinde olduğu gibi arada sırada onlarla kavga ediyordu.
Devletler iflas eder de tarihte, kimsenin haberi bile olmaz. Hatta öyle devletler vardır, iflas ederler de kendilerinin bile haberi olmaz. Ne yapacaksın? Devletin fabrikalarını devredeceksin özel girişime. Ama öyle özel girişimci diye üçkağıtçılara değil ha.. Özel girişimci dersem, deneyimli ve uzmanlıkları ispat edilmiş olanlara.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Adamı Zorla Deli Ederler
Alt başlık:
Seçilmiş Öyküler
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754188561
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Dolaştığımız köylerde bişey dikkatimi çekti. Bu köylerde çok iri köpekler vardı, ama hepsi de kuyruksuzdu.
Öğretmene,
-Köylüler, "köpekler acar olsun" diye kulaklarını keser, tuzlar, biberler, yine o köpeğe yedirirler. Bunu biliyorum ama, kuyruklarının kesildiğini bilmiyordum, dedim.
Öğretmen,
-Belki de bunların cinsi böyledir, dedi...
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 320 okur

  • Çulsuz Obsesif
  • özge
  • Güney Ölmez
  • Gülben
  • Güler
  • selda kiraz
  • Murat Keleş
  • Merve Çiçek
  • Ali Can
  • İbrahim Ali Özyalçın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%16.8
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%26.7
45-54 Yaş
%15.8
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.6
Erkek
%41.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36 (31)
9
%23.3 (20)
8
%24.4 (21)
7
%12.8 (11)
6
%2.3 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.2 (1)