A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi

8,1/10  (15 Oy) · 
36 okunma  · 
12 beğeni  · 
854 gösterim
Seri cinayet daima insanların merakını cezbetmiştir. İşledikleri korkunç suçlar ve esin kaynağı oldukları kitaplar ve filmlerle seri katiller, sık sık medyada ilgi odağı olmuşlardır. Ancak pek çoğumuzun bildikleri yalnızca bu kitaplara ve filmlere konu olan, çoğunlukla hayal ürünü kahramanlardır. Seri katiller üzerinde önde elen bir uzman olan Harold Schechter ile David Everitt'in birlikte hazırladıkları bu çalışmayla ilk defa konunun tüm boyutları hakkında bilgi sahibi olabilecek, okuyanın kanını donduran gerçek suç hikayeleriyle tanışacak, bir insanı seri cinayete, yamyamlığa, hatta vampirliğe kadar götürebilecek sebepleri öğreneceksiniz. Aşağıda kitapta bulabileceğiniz başlıklardan birkaçını sizler için sıraladık: Akıllılık Maskesi: Seri katil, psikopatların en ürkütücüsüdür. Sizi kendisinin dünyadaki en sorumlu, duyarlı, sevimli insan olduğuna inandırır. Fakat bu tamamıyla göstermeliktir. Kendi açgözlü arzularından başka hiçbir şeye aldırmaz. En temel insani duyguların -sevgi, vicdan, merhamet- onun duygusal yapısında yeri yoktur. "Akıllılık maskesi"nin altında mutlak bir kötü vardır, ama bunu aklamakta o kadar başarılıdır ki, gerçek ve canavarca yüzünü görmek neredeyse imkansızdır. Albert Fish: Albert Fish'e "Amerika'nın Öcüsü" adı verilmiştir ve bunun da iyi bir nedeni vardır. Sevimli bir ihtiyar görünümü altına gizlenmiş bu korkunç yamyam tüm ebeveynlerin karabasanıydı: çocukları hoşlarına gidecek bir vaatle kandırarak ortadan kaldıran bir iblis. Böbrek: bu hayati organın suç meraklıları için özel bir önemi vardır, çünkü tüm zamanların gelmiş geçmiş en ünlü seri katilinin vakalarında önemli bir yer tutar: Karındeşen Jack! Charles Manson: Manson, cani manyaklar arasında en özel olanıdır. Kendisi asla bir silah ateşlememiş veya bıçak kullanmamıştır. Bunun yerine köle gibi onu takip eden ve en kanlı emirlerini yerine getirmeye hazır olan müritlerini kullanmıştır. IQ: Gerçek hayatta hiçbir psikopat Dr. Hannibal Lecter'ın şeytani dehasına erişemez olsa da, seri katiller genelde zekidirler. FBI'ın özel ajanları profil çıkarma programına başladıklarında, seri katillerin IQ'larının normal üstü olduğunu görmüşlerdi. Normalin üstü zeka, bu psikopatların en korkulacak taraflarıdır; zira onların yalnızca kurbanlarını kolaylıkla avlamaları değil, aynı zamanda bazen polisten sonsuza kadar kaçabilmelerini de sağlar. Üç Temel Davranış: Küçük bir çocuğun büyüdüğünde bir seri katil olup olmayacağını tahmin etmek imkânsız olsa da, suçbilimcilerin büyük tehlike işaretleri olarak gördükleri üç çocukluk belirtisi vardır. Bunlar: 1. Altını ıslatma, 2. Kundakçılık, 3. Sadist eylemler.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  364
 • ISBN:
  9789756565704
 • Orijinal Adı:
  The A To Z Encylopedia Of Serial Killers
 • Çeviri:
  Sinan Güneyli
 • Yayınevi:
  Phoenix Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Can Murat Demir 
03 Oca 09:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Serikatillere ilgi duyan biri olarak bu kitabı referans kitap olarak yaklaşık 3 makalemde kullandım. Harika bir kitaptır, alıntılar, kartlar, uyarılar ve altmetinleriyle doyurucu bir katil rehberi. Ben sevdim ve her zamanda faydalanmaya devam edeceğim..

Esma Tezgi 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, gerçekten güzel hazırlanmış bir kitaptı, yazarlar iyi bir iş çıkarmışlar. Ayrıntılı ve bolca detaya sahip bilgi içermese de yüzeysel haliyle bile yeterli ve etkileyici. Bu kitap sayesinde insanoğlundaki kötü potansiyelin ne kadar büyük olabileceğine bir kez daha şahit oldum ve ürpererek, insanlığımdan utanarak okudum. İtiraf etmeliyim ki seri katilleri ilginç ve merak uyandırıcı bulurdum artık öyle değil, onları iğrenç yaratıklar olarak görüyorum ve onların artmaması için otorite sahiplerinin acilen harekete geçmesi gerektiğine inanıyorum, son yüzyıllarda seri katiller türemiş ve sayıları giderek artıyorsa bunun muhakkak yeni dünya ile bir ilgisi olmalı. Bunlara karşı acil önlem alınmalı.

Kitabı önermek yada önermemek de kararsızım, anlattıkları kan dondurucu. Belki de hepimizin okuyup ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu anlamamız gerekiyor.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...r-ansiklopedisi.html

Lale Ilyazli 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilginç bir kitap nefesim kesildi okuyurken seri katillerin korkunç olduğunu biliyordum amma bu kadarı fazla. bir nefese okuyabileceğimiz kitaplardan değil

EZGİ AYKUT 
08 Şub 11:54 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

eri cinayet daima insanların merakını cezbetmiştir. İşledikleri korkunç suçlar ve esin kaynağı oldukları kitaplar ve filmlerle seri katiller, sık sık medyada ilgi odağı olmuşlardır. Ancak pek çoğumuzun bildikleri yalnızca bu kitaplara ve filmlere konu olan, çoğunlukla hayal ürünü kahramanlardır. Seri katiller üzerinde önde gelen bir uzman olan Harold Schechter ile David Everitt'in birlikte hazırladıkları bu çalışmayla ilk defa konunun tüm boyutları hakkında bilgi sahibi olabilecek, okuyanın kanını donduran gerçek suç hikayeleriyle tanışacak, bir insanı seri cinayete, yamyamlığa, hatta vampirliğe kadar götürebilecek sebepleri öğreneceksiniz...

Merve gorguc 
21 Nis 00:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seri katillere yönelik hazırlanmış bir araştırma olarak bakıldığında gayet iyi bir kitap. 1996 yılına kadar yaşamış seri katilleri kitap gerçekten bir ansiklopedi gibi anlatmış,bir çok yönden ele almış. Bu tarz konulara merakı olan herkes için tavsiye edebileceğim bir kitap; gerçek ve kan donduran olaylar okuyacak olma fikrine kendinizi hazır hissediyorsanız hemen başlamalısınız.

Dilara Adar 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Farklı etkiler yaratan bir tecrübeydi benim için bu kitap. Kendinizi ister istemez katillerin yerine koyuyor ve ben olsam bu duruda ne yapardım diye düşünüyorsunuz. dediğim gibi fazlasıyla değişik tecrübem oldu. İnsanlara bakışınızı değiştirecek. tabi her hikayeyi iğrenmeden ve tenkide başvurmadan okursanız. Keyifli okumalar olsun.

gökhan biçer 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok gerçekçi bir kitap seri katillerin karanlık doğasını anlamakta ve kötülüğün nedenlerini bilmemize yardımcı oluyor kitap oldukça ürkütücü çünkü psikolojik yönü oldukça öne çıkan bir kitap insan bu kadar kötü olabilirmi

sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Adı üzerinde "ansiklopedi" olduğu için tamamiyle bilimsel bir dille yazılmış bir eser. Ansiklopedi oldğunu bilmeme rağmen yine de içinde katillerin hayatından anılar katillerin çocukluğuna daha detaylı bir bakış ve buna benzer onları sadece dışarıdan değil daha içeriden tanımamızı da sağlayacak bir eser olmasını umarak almıştım ama daha çok bir katilin öldürdüğü kurban sayısı nerelerde ikamet ettiği lakabı kaç yıllarında yaşadığı ve polis tarafından nasıl yakalandığı gibi işin daha polisiye ve bilimsel rakamlardan ibaret yönlerini işlediği için beklentilerimi karşılamadı. Bir ansiklopedi niteliğinde olmasının önyargısından mıdır bilinmez katillerle ilgili okuduğum şeylerde çok belirgin özellikleri ve isimleri dışında aklımda pek bir şey kalmadı kitaptan her ne kadar "öğretici" nitelikte olsa da akılda kalıcı değildi ne yazık ki yine de bir seri katil ile ilgili bir şeyi merak ettiğimdeki bu konularda her zaman ilgimi çeken şeyler bulurum açıp doğrudan bakabilmem için elimin altında bulundurduğum kullanışlı bir ansiklopedi niteliğinde

nyks 
11 Şub 11:58 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harikaydı. Seri katilleri araştırıp merak eden insanların beğeneceğini düşünüyorum. Uzun zzamandır bu konu ile ilgili kitaplar araştırdığımı hatırlıyorum sonunda bu kitabı aldım. Okuyalı çok uzun bi zaman olmadı hala verdikleri bilgileri hatırlıyorum diyebilirim.

ŞUAYİP 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Seri katiller antolojisini bütün çıplaklığı ve vahşeti ile işaret eden bir eser...

Kitaptan 10 Alıntı

Esma Tezgi 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

David Berkovitz'in mektubundan;
"İnsanları öldürmeyi seviyorum, çünkü çok eğlenceli. Ormanda hayvan avlamaktan bile daha eğlenceli, çünkü İnsan, en tehlikeli hayvandır.

A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold SchechterA'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold Schechter
Esma Tezgi 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu kadar sıradan görünen, bizim gibi olan insanlar, nasıl bir canavar yüreği ve beyni taşıyabilirler?

A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold SchechterA'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold Schechter

Bana tepeden bakarsanız bir aptal görürsünüz.Bana aşağıdan bakarsanız tanrınızı görürsünüz.Bana tam karşıdan bakarsanız kendinizi görürsünüz. - Charles Manson

A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold SchechterA'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold Schechter

Bedenlerinden çıkan son nefesi hissedersiniz.Gözlerine bakıyorsunuzdur.Bu durumdaki
bir insan tanrıdır..
Ted Bundy.

A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold SchechterA'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold Schechter

Siz ahmaklar beni hasta ediyorsunuz.İntikamım alınacak.Hepimizin içinde bir şeytan
yaşar.- Richard Ramírez '' Gece Avcısı ''

A'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold SchechterA'dan Z'ye Seri Katiller Ansiklopedisi, Harold Schechter