Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler

7,7/10  (46 Oy) · 
107 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.751 gösterim
Twain'in kadın erkek ilişkilerinin evrensel değişmezlerini tadına doyulmaz bir mizah duygusuyla kaleme aldığı "Âdem'le Havva'nın Güncesi" aynı zamanda gelmiş geçmiş en güzel aşk hikâyelerinden biri.

Bu derleme "Âdem'le Havva'nın Güncesi"nin yanı sıra Twain'in "Calaveras İlinin En Hızlı Sıçrayan Kurbağası", "1.000.000'luk Banknot", "Çalınan Fil" gibi en ünlü öyküleriyle birkaç güzel kısa öyküsünü içeriyor. 
(Tanıtım Yazısından)
ebru cemre 
22 Nis 21:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kütüphanede tesadüfen denk geldiğim ve daha ilk cümlesiyle beni içine çeken bir kitap oldu.Okadar keyifliydi ki okurken bitmesini hiç istemedim. İnsanın varoluşundan bu yana kadın ve erkeği esprili bir kalemle dile getiren yazar,Adem ve Havva'nın düşüncelerini günlük şeklinde okuyucuya sunmuş.
Birbirlerini ilk gördüklerinde hissettikleri,yasak meyve,cennetten düşüş, şeytan kavramlarına mizahi bir biçimde yaklaşarak,ilgi çekici bir hava yakalamayı başarmış.Özellikle beni güldüren tarafı
Günümüze değin,hiç değişmemiş olan kadın erkek ilişkisini harika bir dille anlatmış olması Havva'nın Adem'i neden sevdiğine dair sorgulamaları ? Aşk,Annelik,korku,ahlak,ölüm gibi duygularla ilk kez tanışan bu iki insanın gözünden dünyaya bakmak
çok çok keyifliydi

Burak Akgün 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Okuduğum ilk Mark Twain kitabıydı. Bu yönüyle iyi bir yerden başladığımı düşünüyorum. Kitabı beğendim. Özellikle de yazarın mizahi ve basit dilini.
Adem'le Havva'nın Güncesi kadın erkek ilişkilerini masalsı bir tatla ve ilk insanın gözüyle anlatıldığı çok güzel bir hikaye.
İlk insan da olsa modern zaman insanı da olsa kadın göre erkek, erkeğe göre kadın hep böyle sanırım. Bu değişmez bir doğa kanunu olsa gerek.

Bayram Ergün 
 20 Haz 18:59 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitap Adem'le Havva'nın Güncesi ve 6 adet öyküden oluşuyor. Adem'le Havva'nın Güncesi kadin erkek ilişkisine değiniyor. Birbirlerini elestirmeleri; yeri geliyor güldürüyor yeri geliyor şaşkına döndürüyor insanı. Eğlenceli bir üslupla kaleme almış Mark Twain.
Öykülerine gelince eğlenceliydi, okumaktan zevk aldim. Zaten öyküleri de en ünlü öyküleri arasindan seçilmiş ve kitaba eklenmiş. Okumanizi tavsiye ederim ;)

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, harika bir kitap. Çok masum, çok samimi hatta belki çocuksu denebilecek kadın erkek ilişkilerini ilk insanların gözünden, masalsı bir üslupla aktarabilmiş yazar. Okurken kendinizi kitabın kahranlarının yanıbaşında bulmanız işten bile değil. Kadın-erkek arasındaki diyalogların, bakış açılarının, ruh dünyalarının ne kadar farklı ama bir bütünün olmazsa olmaz parçaları olduğunu sembolik isimler üzerinden anlatmak istemiş sanırım.

Kitaptan 43 Alıntı

''Hafta denen şeyin neye yaradığını anladım en sonunda: Pazar gününün can sıkıntısını insana unutturmaya yarıyor...''

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain
Rıdvan DAĞLUM 
08 Oca 12:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Adem de bir insandı topu topu; her şeyi açıklamaya yetiyor bu. Elmayı elma diye değil, yasak diye istemişti. Gerçek yanlış, yılanı yasak etmemekti. Yılan yasak olsaydı, elma yerine onu yerdi Adem."

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 161 - Can Yayınları)Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 161 - Can Yayınları)
ebru cemre 
 22 Nis 21:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

ADEM:Uyandığımda yalnız değildim artık.Uzun saçlı bir yaratık belirmişti yanımda.
O derin uykuya daldığım sırada başıma bir şeyler gelmiş olmalı.Göğsümün sol yanındaki yara izinden anlıyorum bunu.Acı falan duymuyorum ama yeni yaratığın daha ilk ortaya çıkışıyla böyle bir yara izi bırakması, beni pek de mutlu olayların beklemediğini getiriyor aklıma.

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain
ebru cemre 
22 Nis 21:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

HAVVA: Konuşabildiğini öğrendikten sonra yepyeni bir ilgi duymaya başladım ona çünkü ben konuşmaya bayılırım.Bütün gün konuşurum,geceleri uyurken bile konuşmadan edemem.Anlattığım şeyler de çok ilginçtir ama kendisiyle konuşabileceğim biri olursa,iki kat daha ilginç şeyler anlatabilirim,isterlerse hiç susmam o zaman.

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain
ebru cemre 
22 Nis 21:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

ADEM: Şu konuşması olmasaydı hiç değilse! Durmak dinlenmek bilmiyor.
.....
Bu yeni ses çok yakınımda üstelik.Omzumun üstünde,kulağımın dibinde,bir o yanımda bir bu yanımda.Oysa ben az çok uzağımda bulunan seslere alışmışım.

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain
ebru cemre 
22 Nis 21:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

HAVVA: Gelmezse gelmesin.Çiçeklere hiç ilgi duyduğu yok zaten.Çerçöp diyor çiçeklere,birini ötekinden ayırdedemiyor aklınca da bir üstünlük sanıyor bunu.
Çiçekleri umursamıyor,beni umursamıyor,alacalı akşam göğünü umursamıyor,neyi umursuyor bilmem ki ?
Malla,mülkle bağ bahçeyle bozmuş aklını,başka bir şeyi gözü görmüyor...

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain
sezen 
29 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

*adem: yeni yaratık hiç aralıksız konuşuyor... Şu konuşması olmasaydı hiç değilse! durmak dinlenmek bilmiyor.. Omzumun üstünde, kulağımın dibinde, bir o yanımda bir bu yanımda.. eskiden ne sessiz ne gürültüsüz yerdi burası... Sesini kesip birkaç dakikacık susabilse, baş dinlendirici bir görünüşü olacak. Bu durumda onu seyretmekten kıvanç bile duyabilirim.
***havva: Bütün hafta tanışmak için ardında dolaştım.hep benim konuşmam gerekti, çünkü o biraz sıkılgan... Benim yanında bulunmamdan hoşlanıyor, biz çoğulunu elimden geldiğince sık sık kullanıyorum, böylece kendisini de söz konusu etmem hoşuna gidiyor... Çok az konuşuyor. belki de pek zeki olmadığı için. kendisini üzen bu durumunu gizlemek istiyor belki.Çok yazık böyle bir şeye üzülmesi, zeka dedikleri şey nedir ki, insanın gerçek değeri yüreğinde yatar...

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark TwainAdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain

"Büyük sanatçılardan birçoğunun değeri, ancak o sanatçılar aç kalıp öldükten sonra kabul edilmiştir."

Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 76 - Sağ mı Ölü mü-Yapı Kredi Yayınları)Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler, Mark Twain (Sayfa 76 - Sağ mı Ölü mü-Yapı Kredi Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.