Adını Unutan Adam

8,6/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
8 beğeni  · 
721 gösterim
Ölüdeniz, Şeria, Petra, kısa etek, esmer kız... Kimim ben? 18 yıl önce o sel yatağında kim geldi peşimden? İşkence... Kim gülüyor? Kim konuşuyor? "Sakın Freud, Marx ve Einstein deme" "Dişlerim nerede?"... Önde köpekler, arkada aydınlatma mermilerinin ışığı altındaki askerler... Uzak topraklarda devrime inanan üç arkadaş... Ölen, kalan ve direnen hayaller...

Mehmet Eroğlu, belleğin, fedakârlığın ve unutmamanın romanını yazıyor. Dünyayı değiştirmek isteyenler ölümü yenerler, kahraman olurlar.

Adını Unutan Adam, bir '68 hikâyesi... Hızlı, rahatsız edici, isyankâr ve hüzünlü...

Gerçek hayat, yaşamak istediğimizle yaşadığımızın arasında kalandır, diyen yanılıyor. Gerçek hayat, köpeklerle aramızda giderek kısalan uzaklık; ve biz onun sonuna doğru koşuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789750512803
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tahir Demir 
21 Tem 11:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ama biliyor musunuz, beni en çok rahatsız eden şey neydi? "
"Neydi ?" diyor kadın.
"Bie bölü otuz üç olmak" diyorum.
"Bir bölü otuz üç mü; ne demek istediğinizi anlayamadım. "
O günün utancını hatırlayarak, "Hepimiz otuz üç kişiydik," diye anlatmaya koyuluyorum. "Çoğumuz müebbet hapse mahkûmduk. Bizi neye karşılık serbest bıraktılar, biliyor musunuz? "
"Hayır," diyor kadın. "Neye karşılık bıraktılar sizi?"
"Israilli bir pilota."
"Evet, sadece bir kişiye karşılık...Bire karşı otuz üç. Hayatımda böylesine bir küçümsemeye hiç maruz kalmadım."

utku köker 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Adını Unutan Adam bir dönem kitabı niteliğindedir. Toplumcu gerçekçi yazınımızın ardından 1960, 1970, 1980 siyasi çalkantılarının edebiyatta meydana getirdiği değişimlerle ilgili Berna Moran'ın yazdığının dışında çok fazla şey söylenmesi gerektiğini düşünmemekle birlikte 1970 kırılmasının ardından verilen pek çok eserin içinde bu kitap da kendine bir yer edinmiştir denebilir. Erdal Öz'ler, Sevgi Soysal'lar derken Mehmet Eroğlu da o dönemin tipik konu seçimlerinden biriyle karşımıza çıkmaktadır. İdealleri peşinde Filistine giden 3 Türkün geriye dönebilen yalnızca bir kişisi olan Adını Unutan Adam (AUA) büyük bir travma yaşamıştır (Bu travmanın nedenlerini ve Türkiye'ye geri dönüşüne, hatta sonraki 4 yılda yaşadıklarına dair detaylı resimler sunar Eroğlu). AUA neden adını unutmuştur,Petra ve amca simgeleriyle, yaban ellerde uğradığı müthiş maddi, manevi zorluklarla ifade edilmek istenen aslında nedir gibi tartışma gruplarına bir takım "gizli yumurtalar" kitapta yer almaktadır. Kitap psikanalitik,mitolojik alıntılarla oldukça zengin alt metinlere sahiptir. Petra isim seçimi ile Almanya'dan Ürdündeki "Petra"ya kadar ilintiler kurulabilir ya da dostluk, kardeşlik, vicdan vurguları sabahlara dek tartışılabilir. Kapitalizm karşıtı duruşu ile bilinen Eroğlu'ndan şekil, üslup ve anlatım dili olarak süslü bir kitap AUA. Düz yazılması halinde basit bir okumalık gibi duracak olmasına rağmen "böyle" yazınca son derece etkileyici olmuşsa biraz da bu "böyle nasıl oluyor" u incelemek gereken bir eser. Okuyanlara ve okuyacaklara selamlar.. Es geçmeyin.

Kitaptan 9 Alıntı

"Küçücük bir gözyaşı damlasının içinde insanı boğabilecek kadar çok hüznün birikmesi ne kadar şaşırtıcıdır. "

Adını Unutan Adam, Mehmet EroğluAdını Unutan Adam, Mehmet Eroğlu

“Karışmış birbirine gecem ve düşüncem. Hayat buradan belkide bin kilometre güneyde bir yerde, bir kasım gecesinde, silah sesleri arasında denizi gören bir tepede bir yandan içki içerken bir yandan yanındaki kadına sarılmak yerine o tepenin altında ölümü seçmektir.”

Adını Unutan Adam, Mehmet EroğluAdını Unutan Adam, Mehmet Eroğlu

"karışmış birbirine gecem ve düşüncem"

"hayat buradan belki de kilometrelerce Kuzeyde bir yerde, karlı bir Şubat gecesinde"

Adını Unutan Adam, Mehmet EroğluAdını Unutan Adam, Mehmet Eroğlu
zeynep keskin 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Gökyüzünde başıboş bir aydınlatma fişeği,
Onun sağ yanında omzunu kaşıyıp duran Ali,
Solunda ise gecenin soğuğu vardı.
Ben!
Hatırlıyorum;ben O'nun birkaç metre..."

Adını Unutan Adam, Mehmet Eroğlu (Sayfa 181)Adını Unutan Adam, Mehmet Eroğlu (Sayfa 181)

Biz... Biz size komik ve anlamsız gelse de dünyaya aşıktık, biz insanın bir varlıktan öte, soyut kavramlara karşı özel sorumluluğu olan bir varlık olduğuna inanıyorduk. Boğazıma yükselen içki tadını bastırıyorum. Eğer insansanız bazı şeylere aşık olmak zorundasınız. Mesela gülmeye, mesela güneşe, mesela amcamın nedensiz özverisine, mesela marul gibi ekili şeylere... Anlayacağınız aşık olmak için çok neden vardı ve bizlerde iyi birer aşıktık.

Adını Unutan Adam, Mehmet EroğluAdını Unutan Adam, Mehmet Eroğlu