Adınla Çağır Beni

9,3/10  (14 Oy) · 
20 okunma  · 
14 beğeni  · 
876 gösterim
Aşk birden çıkar insanın karşısına; yakalamak ya da ıskalamak size kalmış.
Bazen “aşk” olduğunu anlamazsınız, bazen de anlasanız bile onu tutmak, kendinize saklamak zordur.

Adınla Çağır Beni, delikanlılık çağındaki bir gençle, ailesinin yazlığında kısa süreliğine kalmaya gelen bir konuğun
arasında gelişen beklenmedik, bir o kadar da güçlü aşkın öyküsü.
Sevdiği kişiyi sadece bedeninin değil ruhunun da bir parçası yapmanın etkileyici bir tasviri.

Saf tutkunun dönüştürücü etkisini olağanüstü bir üslupla kaleme alan André Aciman,
iki erkeğin gözlerinden damarlarına akan bir aşkı okuyucuya yaşatıyor.

Adınla Çağır Beni, ince detaylarıyla insanı saran bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2009
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789755704036
 • Çeviri:
  Süha Sertabiboğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berke Can Turan 
 19 Şub 11:16 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Okuyup büyüsüne kapıldığım esere çok denk geldim. Çoğunun etkisinden bir süre çıkamadım, bazılarının (Kara Kule elbette) etkisinden çıkabileceğimi de düşünmüyorum ve bununla çok mutluyum. Kitap çekiciliği farklı unsurlardan kaynaklanır; hikayesine kapılırsınız, üslubuna kapılırsınız, karakterlerine ve bazen o karakterlerle olan benzerliklerinize kapılırsınız. Bazen de yalnızca kapılırsınız ve ne olduğunu anlamazsınız.

Birinci ağızdan yazmak zordur. Normalde istenilen ve gereken duygunun daha üst düzeyde verilmesi gerekir. Başarmak da zordur. Çünkü duygunun işe yaraması için empati gerekir. Hatta bu empati bazen öyle kurulmalıdır ki taban tabana zıt olduğunuz bir karakteri bile anlamalısınız. "Adınla Çağır Beni" işte bu tarz bir empatiye ihtiyaç duyuyor anlaşılmak için, yarattığı duygu yoğunluğu ile de o noktayı kısa sürede yakalıyor.

Anlatım açısından yoğun eserlerden, iç dünyası karışık bir karakteriniz var ise başka bir yol izlenmemeli zaten. Bir başlangıç noktası veya herhangi bir bitiş olmadan süregelen hikayeye bulabildiğiniz yerden dalmanız lazım ki adaptasyon süreci kısa olsun. Ayrıca şunu da görüyoruz ki; yer yer güldüren, yer yer üzen, kalpleri burkan romantik bir macera için illa bir kadın unsuru gerekmiyormuş. İnsani duygular sadedir ve kime, nereye, nasıl yönelirse yönelsin genellikle birbirine benzer. Vıcık vıcık bir aşk romanı olmamış ve en duygu yüklü unsur olan zamanın geçişini de çok güzel kullanmış. Yoğun detaylardan sıkılmak mümkündür, yoğunlaşamamak, çoğumuzun çoğu zaman yaşadığı "boş okuma" yapmak genellikle bu tarz anlatıma sahip romanlarda yaşanabilir. Fakat "Adınla Çağır Beni", karakter duygularını şeffaf bir şekilde açığa çıkaran bu ince detayları büyüleyici şekilde kullanan bir roman.

Aynı isimle beyazperdeye uyarlanan ve önümüzdeki Oscar ödüllerinde hatırı sayılır adaylıklar alan uyarlamaya merakımın uyanmaması elde değil. İlgi alanımın gerektirdiği üzere kitabı okurken adeta izledim de ve ne kadar zor bir uyarlama olduğunu tahmin edebiliyorum. Umuyorum ki duygu yoğunluğu yerinde ve güzel verilmiştir. Şu ana kadar görme fırsatı bulduğum Oscar adayları beni hayal kırıklığına uğratmadı, kitabından aldığım izlenime göre "Call Me By Your Name" de beklentilerimi fazlasıyla karşılayan bir film olacak gibi.

Gunes gun 
 02 Oca 13:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası bu kitapla ilgili yazmak benim için zor çünkü beni bu kadar etkileyen bir romanın bana hissettirdikleri ve dusundurduklerini tam olarak anlatamayacağımi biliyorum.bir şiiri veya bir müzik eserini açıklamaya çalışmak gibi yani hep eksik ve yetersiz kalacak cümleler.
Bir Aşk romanı evet ama bunu anlatırken insan ruhunun o kadar derinine iniyor ki canınız aciyor ve insan olmaya ait sırların size hüzünle açıldığını hissediyorsunuz. Keskin bir netlikte bazı duygularınızın ve davranışlarınızin otopsisini izlemek gibi.

İlknut Kabakci 
26 Oca 03:39 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Konusu incelemesi ni istiyorum işleniş tarzı hikayesi ilgi çekici ve filmide çok beğendim onun için merak Edip incelemek istedim kendim bunu hayranlarının çok olduğunu gord

Erva Nur Turhan 
 01 Şub 18:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sıcak bir yaz ayında İtalya'daki bir üniversite profesörünün evine konuk olarak giden Oliver ve ev sahiplerinin oğlu olan Elio arasındaki naif aşkı anlatan büyüleyici bir romandır kendisi. Kitabı daha okumadan bayılacağımı bildiğim halde böylesine etkileneceğimi düşünmüyordum. Çok dokunaklı bir hikayesi var. Sonlara doğru kendimi kaybedip ağlamış, birkaç hıçkırığı da ağzımdan kaçırmış olabilirim. Hayatım boyunca kitabın o son cümlesini unutmayacağım.

Simay 
2 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Kitabı bu kadar uzun sürede okumuş olmam sizi yanıltmasın, bitirmek istemediğimdendi. Şu kadarını söylemek isterim, şimdiye dek yüzlerce roman okumuş biri olarak ilk defa bir kitabı okurken gözlerim doldu, ağlayacak noktaya geldim. Aşkı o kadar güzel işlemiş ki yazar diyecek söz bulamıyorum. Belirtmem gerekirse aşk yaşayan iki karakterimiz de erkek, lgbt temalı bir roman. Okurken büyük keyif aldım, filmi cuma günü vizyona girmesiyle sinemada da izleyeceğim mutlaka.

Almira 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bir gencin yıllarına hapis olmuş aşkını anlatıyor nasıl bir yorum yapicam bilmiyorum etkilendiğimi yerler oldu kızdıgım yerler kısaca güzel bir roman (homofobikler) okumasın !

Kitaptan 51 Alıntı

inisiyasyon 
02 Şub 17:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yalnız kalmayı seviyor musun?" diye sordu.

"Hayır. Kimse yalnız kalmayı sevmez. Ama yalnızlıkla yaşamayı öğrendim."

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 80)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 80)

Birden ödünç zamanlarda yaşadığımızı, zamanın daima ödünç olduğunu ve ödünç veren bankanın, verdiği kredileri tam da bizim geri ödemek için en hazırlıksız olduğumuz ve yeniden ödünç almak ihtiyacı hissettiğimiz bir zamanda geri aldığını fark ettim.

Adınla Çağır Beni, Andre AcimanAdınla Çağır Beni, Andre Aciman
Zeynep dursun 
23 Oca 23:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acın varsa tedavi et ve bir alev varsa üfleyip de söndürme, ona karşı sert davranma. Geri çekilmek , geceleri uykumuzu kaçırırsa korkunç birşeydir , başkalarının bizi unutulmak istemeyeceğimiz kadar kısa bir sürede unuttuğunu görmek de bunun kadar kötüdür .

Adınla Çağır Beni, Andre AcimanAdınla Çağır Beni, Andre Aciman
inisiyasyon 
02 Şub 17:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayaklarımızın uygun adım, solla sol basması ve aynı anda yere vurması hoşuma gidiyordu; sahilde ayak izlerimizi, sonradan gelip gizlice ayağımı onunkinden kalanın üzerine koymak istediğimde ayak izleri bırakıyorduk.

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 16)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 16)
inisiyasyon 
02 Şub 17:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oliver hiç gitmesin, sürekli yeniden çalan müzik sonsuza dek çalsın... Böyle küçücük bir şey için dua ediyordum ve başka hiçbir şey istemeyeceğime yemin ediyordum.

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 34)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 34)
Erva Nur Turhan 
01 Şub 18:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Burası, sen benim hayatıma girmeden önce seni düşlediğim yer.

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 107 - Sel Yayıncılık)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 107 - Sel Yayıncılık)
Gunes gun 
01 Oca 15:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...iyileşmek için kendimizden öyle çok şeyi fırlattıp atıyoruz ki 30 yaşında iflas ediyoruz ve yeni birisiyle başladığımızda verecek pek birşeyimiz kalmıyor.

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 222)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 222)
Gunes gun 
01 Oca 15:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fakat unutma yüreklerimiz ve bedenlerimiz bize sadece bir kez için verilmiştir. Çoğumuz ister istemez sanki yaşanacak 2 hayatımız varmış, birisi taslak öteki mükemmel versiyonmus ve ikisinin arasında bir sürü versiyonlar varmış gibi yaşarız.

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 222)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 222)
inisiyasyon 
02 Şub 17:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni bir odaya girerken görünce onun da yüreği hopluyor muydu?

Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 48)Adınla Çağır Beni, Andre Aciman (Sayfa 48)