Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
11 gösterim
Adli Hemşirelik ve Türkiye'deki Durumu
Bilimsel Makalelerde Yasal Sorumluluklar
Mahkemelerce Cinsel İşlev Bozukluğu Açısından Değerlendirilmek Üzere Adli Tıp Kurumuna Gönderilen Kadın Olgular
Çocuk Fahişeliği – Çocuk Pornografisi ve Hukuki Düzenlemeler
Cinsel Sadizm ve Saldırgan Profilleri
Samsun'da Suç İşlediği İddiası İle Emniyet Müdürlüğü'ne Gelen
Getirilen Çocuklar
İskoçya'da Genç Toplumda Silah Taşıma ve Kanun Dışı İlaç Kullanımı Arasındaki İlişki

Kitaptan 4 Alıntı

Erim Asya 
01 Şub 18:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cinsel Sadizm Profili
Kimi kuramsal açıklamalara göre, sadist saldırganlar, eylemlerinde geçmişte yaşadığı fiziksel veya duygusal travmaya kendisini maruz bırakan kişi ile özdeşleşerek aynı oyunu tekrar tekrar sahnelercesine ve kendini kazanan tarafın rolüne koyarak kendi mağduriyetinden kaynaklanan duygusal, içsel acının üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 40)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 40)
Erim Asya 
01 Şub 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Saldırganın Profili - 1
Araştırma sonuçlarına göre, cinsel sadizm ile ilgili olarak bulunan bazı belirgin saldırgan özellikleri bulunmuştur. Bunların başında, çocukluk çağında yaşanan fiziksel istismar gelmektedir. Bu tip eğilimleri olan kişilerin geçmişlerinde, karşı cinsin kıyafetlerini giymek, röntgencilik, telefonda rahatsız etmek gibi, diğer parafilik bozukluklarda da görülebilen davranışlara rastlamak mümkündür.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 42)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 42)
Erim Asya 
01 Şub 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Saldırganın Profili - 2
Cinsel sadistlerin büyük bir çoğunluğunu erkekler oluşturmaktadır. Bu kişilerin yarısından azı, liseyi bitirmiş kişiler olup, %40'ı kadarının suç işledikleri dönemde evli olduğu tespit edilmiştir. %43'ünün yetişkinlik döneminde homoseksüel eylemde bulunduğu, %20 sinin geçmişinde gözetlemecilik, telefonla rahatsız etme, teşhircilik gibi cinsel suçlar işlemiş olduğu araştırmacılar tarafından bulunmuştur. Saldırganın özelliklerini bilmek vaka üzerinde çalışan kolluk kuvvetlerine çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Bunlardan en önemlisi, nasıl birini aradıklarına ilişkin kafalarında bir eskiz çizmelerine yardımcı olmaktır.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 42)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 42)
Erim Asya 
01 Şub 18:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cinayet ve Tecavüz
Sadist saldırgan bir kere başladıktan sonra, daha önce bahsedilen, gerilim ve kaygı ile ilgili mekanizma sonucunda yakalanana kadar durmaz ve her bir eylemini bir öncekine göre, kendi kafasındaki mükemmele daha yaklaştığı, daha hatasız, daha törensel hale getirir. Ancak kullanılan metotlar, değişik gelişse de temelde, ilk senaryo tecavüzcünün imzası olarak her olayda aynı kalır. Bu imza, hem saldırganın kişiliği ve psikolojisi hakkında fikir yürütülmesine yardımcı olur hem de failin diğer suç eylemleri arasında bağlantı kurulmasını sağlar.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 41)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 3, Kolektif (Sayfa 41)