Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 4

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
13 gösterim
Çocuklar'da Saldırganlık
Cezaevinde Bulunan Çocukların Temel Özellikleri ve Suç Tipleri
Aile İçi Şiddet ve Hukuki Düzenlemeler
Adli Psikiyatride Projektif Testlerin Kullanımı
Esrar Bitkisinin Tıbbi Amaçlı Kullanımı
Araştırma Görevlileri İçin Probleme Dayalı Öğrenime Ait Bir Olgu Sunumu: Sıtkı Bey Nasıl Öldü?
Suçlu Profili ve Suçlu Analizi & Terörist Profilleri
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  56
 • ISBN:
  9781111128425
 • Yayınevi:
  Seçkin Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Erim Asya 
 02 Şub 01:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocuklarda Suça Meyil ve Saldırganlık
Saldırgan çocuk, temelde güvensiz çocuktur. Çevreden iyi bir davranış beklemediği için, ilk tepkisi saldırmak olur. Başkaları saldırmadan, ilk saldırıyı kendisi yapar. Kendi görmediği hoşgörüyü başkasına gösteremez. Aşırı saldırgan çocuk, aynı zamanda da uyumsuz ve sevilmediğine inanan çocuktur. Başka bir anlatımla, öz saygısı azdır. Kabadayılık gösterileri ile kendini güçlü olduğuna inandırmaya çalışmaktadır. Kuralları çiğnemek, onda geçici bir güçlülük duygusu yaratır. Kendisinden küçüklere karşı acımasız, kendinden güçlüler karşısında kuşkulu ve sinmiştir. İnsan ilişkilerini "ezmezsen ezilirsin" biçiminden değerlendirilir.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 4, Kolektif (Sayfa 6)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 4, Kolektif (Sayfa 6)
Erim Asya 
02 Şub 03:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Anne ve Suçlu Çocuğun İlişkisi
Anne varlığından yoksun çocuklar hiç bir zaman bulamadığı insan sevgisi ve ilişkisi yerine, eşyaya, paraya, mala ihtiraslı bir yönelme gösterir. Kendilerine ahlak-vicdan yapısı ve başkasına itaat, saygı duygusu gelişmediğinden çeşitli suçları pişmanlıksız tekrarlar dururlar.Bazı araştırmalara göre karakterin şekillendiği ilk beş yıl içinde anneden ayrı kalmanın çocukta suçlu kişilik yapısının oluşumunda en büyük etken olacağı ileri sürülür.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 4, KolektifAdli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 4, Kolektif
Erim Asya 
 02 Şub 02:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cezaevinde Bulunan Çocukların Temel Özellikleri
Kuşkusuz okul çocuğun toplumsallaşmasında önemli bir yere sahiptir. Böylesi bir sosyal çevre içine giremeyen çocuklar denetim ve toplumsallaşma konusunda yeterli gelişimi gösterememektedir. Yapılan çalışmalarda bir diğer dikkat çekici nokta ise suç işledikleri anda çocukların okulla ilişkilerinin kötü olmasıdır. Hükümlü çocukların %74'ünün her hangi bir işte çalıştıkları tespit edilmiştir. Çocukluklarını yaşayamayan, yeterli beslenme, ilgi ve bakımdan yoksun çalışan çocuklar bu ortamda kötü alışkanlıklar kazanabilmektedir. Ayrıca bu işler çocukları geleceğe hazırlamayan, meslek kazandırmaya yönelik olmayan işlerdir.

Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 4, Kolektif (Sayfa 15)Adli Psikiyatri Dergisi – Cilt 1 Sayı 4, Kolektif (Sayfa 15)