Adsız Sansız Bir Jude

8,9/10  (9 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
851 gösterim
...Murat Belge’nin dizi yayın yönetmenliğinde,
Çiçek Öztek çevirisi,
James Woodall’ın önsözüyle,
Yazar ve dönem kronolojisiyle.

Acıklı bir ilişkiyi konu etmesinin yanı sıra sıkışmış bir varoluşun, hatta var olamayışın öyküsü olarak Adsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy’nin belki de en sert, en etkileyici ve en ümitsiz eseridir.Akademiye girme hayalini, yoksulluk ve üniversite yetkililerinin kayıtsızlığı yüzünden gerçekleştiremeyen taş ustası Jude Fawley, mutluluğu kuzini Sue Bridehead’de aramaya başlar. Başarısız evlilikler yaşamış bu iki karakterin sınıflara, topluma ve çağa meydan okuyan kenetlenişi, acı bir olay sonrasında çözülecektir. Taşralı olmayı ardında bırakamayan bir adamın hikâyesi olarak belki de en acıklı ve kişisel Hardy romanı denebilecek Adsız Sansız Bir Jude, modern dünyanın kırsal İngiltere’nin eteklerinde gezindiği dönemin bir anlatısı olarak aynı zamanda sosyal tarih eseridir de. Romanın cinsel ilişkileri ve evlilik kurumunu ele alış biçimi Victoria dönemi İngilteresi’ni sarsmış, yazarın romancılık kariyerinin de sonunu getirmiştir.

“Hardy bence her şeyden önce bir şairdi, romanlarını da ulaştığı o seviyeden yazardı. Yazdığı trajedi ve trajikomedilerde, adeta bir çekicin vurma sesi duyulur”.
E.M. FORSTER
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789750515613
 • Orijinal Adı:
  Jude the Obscure
 • Çeviri:
  Taciser Ulaş Belge
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Büşra 
24 Oca 16:09 · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Kitap, Thomas Hardy’nin romancılık hayatını bitirecek sekilde kaleme alınmış keskin bir dile ve etkiye sahip olmasıyla ayrı bir öneme sahip. Jude Fawley'in yaşamını kapsayan bu roman, klasik kır hayatını anlatmaktan çok öte. Çünkü kullanılan dil ve dilin kullanıldığı dönemin sosyal koşulları açısından çok zorlayıcı ve cüretkâr olması çok daha fazla öne çıkıyor.

juliet 
01 Şub 19:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ingiliz Edebiyatında en merak ettiğim yazarlardan biri olan Thomas Hardy'nin bende yeri bambaşkadır. Sonunda eserlerinden biri olan Adsız Sansız Bir Jude'u okumuş ve beğenmiştim, hem de çok...
Bu eser belki de Hardy'nin en ümitsiz eseri! Fakat bir o kadar da etkili... Aynı zamanda eserin otobiyografik bir yanı da var.
Ana karakterimiz Jude, okumayı seven biri ve üniversiteye girme hayali taşıyor. Fakat karşılaştığı yanlış insanlar, yoksulluğu ve daha bir sürü uğursuzluk yüzünden Jude ve hayalleri çıkmaza giriyor. Jude, mutluluğu bana göre yanlış insanlarda arıyor. Ve bana göre bu yanlış kişilerden biri de kuzeni Sue. Okurken Sue adlı karaktere inanılmaz gıcık oldum ve sürekli ' ne kadar kararsız ve dengesiz bir insan' dedim kendi kendime. Aynı zamanda kitapta çok değişik trajik sahneler vardı ve küçük bir çocuğun neden olduğu o trajik sahne beni en çok etkileyen yer olmuştu. Gerçekten çok üzücüydü!

Kitap genel olarak güzeldi ve ben baştan sona Jude için hep üzüldüm. Romanın cinsel ilişkileri ve evliliği ele alış biçimi Victoria dönemi Ingilteresi'ni baya etkilemiş ve bu da Hardy'nin romancılık kariyerinin sonu olmuş.

Son olarak kitap Naturalizm akımının izlerini taşımaktadır. Ve eğer elinizde varsa, yoksa da edinin :), uzun zamandır merak ediyorsanız okuyun derim.

RAŞİT ÇAYIRLI 
 29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatımda okuduğum en karamsar ve en umutsuz roman bu. Jude isimli genç çocukluğundan itibaren okumayı seven ve akademik hayatta bir yer edinmek isteyen bir kişidir. Bu arzusunu gerçekleştirebilmek için doğduğu ve yaşadığı sosyal ve ekonomik koşulları aşması gerekir. Bir yandan mermercilik yaparken diğer yandan okumalarını sürdürür. Fakat koşullar öylesine serttir ki her çabasının sonunda bir hayal kırıklığıyla karşılaşır ve romanın sonunda mermer tozlarıyla kirlenmiş kitaplarının arasında can verir. Kitaplar ulaşmak istediği hayallerini, mermer tozlarıysa mahkum olduğu gerçekleri sembolize eder ve sonunda hayalleri gerçeklere mağlup olmuştur. Hardy bu romanında gerçekten çok hazin bir hikâyeyi anlatır ama hiçbir sayfasında duygu sömürüsü ve ajitasyona yönelmez. Ama okurun yıllarca etkisini hissedeceği bir eser yaratmayı da başarmıştır.

Kitaptan 25 Alıntı

Büşra 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Araya rekabet girdi mi aşkın da kendine göre karanlık bir ahlak anlayışı vardır..."

Adsız Sansız Bir Jude, Thomas HardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy
Büşra 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"...Bir erkeğin ellerinde yaptığı işin izlerini görmek çok hoş bir şeydir ..."

Adsız Sansız Bir Jude, Thomas HardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy
Büşra 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Geceleyin mükemmel, ideal olan şeyler gündüz gözüyle bakıldığında, eninde sonunda, bir takım kusurları olan gerçeklerdi.

Adsız Sansız Bir Jude, Thomas HardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy
Büşra 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

J.S.Mill
Kadın yada erkek, yaşayacağı hayatı başkalarının seçmesine bırakırsa, o insanın maymunlardaki gibi taklit etme kabiliyetinden başka hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

Adsız Sansız Bir Jude, Thomas HardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy
Büşra 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Büyüdükçe insan kendisini zamanın merkezinde buluyordu, küçükken olduğu gibi çevresinde bir noktada değil.

Adsız Sansız Bir Jude, Thomas HardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy
Büşra 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Doğa yasaları harekete uğradıklarını, artık hiçe sayıldıklarını sezinleyince daha şiddetli öç alırlardı."

Adsız Sansız Bir Jude, Thomas HardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy
Büşra 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Büyümenin insana sorumluluklar yüklediğini düşündü. Olaylar pek onun sandığı gibi uyumlu değildi. Doğa yasaları onun ilgilenemeyecegi kadar korkunçtu. Bir tür yaratığa acıma hissetmenin başka bir tür yaratığa hainlik etmek olduğu düşüncesi, içindeki uyum kavramını zedeliyordu.

Adsız Sansız Bir Jude, Thomas HardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy
3 /