Afrika Rüyası

Ernesto Che Guevara
"Yürüdüğüm yol boyunca kendimi hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim." Che, Kongo'dan ayrılmak üzere Tanganika Gölü'nü son defa geçerken bunları yazıyordu günlüğüne. Che'nin Kongo'dan savaşarak geçirdiği yedi ayda tuttuğu bu savaş günlüğü, bir rüyanın, emperyalizme karşı mücadeleyi, dünyanın başka köşelerindeki ve Latin Amerika'daki devrimci dalgayı Afrika'ya yayma rüyasının öyküsüdür. Fakat Che'nin kendi sözleriyle, bir başarısızlığın öyküsü haline de dönüşen bir rüyadır bu. Yine de Che bu deneyime çok büyük bir önem atfediyor; Kongo'da karşılaşılan zorlukları, gelişme düzeyİ düşük ülkelerin devrimci hareketleri açısından paha biçilmez örnek olduğunu, gelecekteki hareketlerin bu derslerden yararlanmaları gerektiğini düşünüyordu. Hatta buradaki İlkel durumu, Küba'da devrim yürüyüşü İlk başladığında Sierre Maestra'ya çıktıkları zamanki duruma benzettiğini söylüyordu. En çarpıcı olanı da Küba Devrimini zafere taşıyan, Yanki Emperyalizmine tavizsizce kafa tutan, bütün dünyanın efsanevi gerilla lideri sıfatıyla selam durduğu Che'nin, bu kadar geri bİr ülkedeki deneyiminin sonrasında, kendine yönelik eleştirel tutumundaki samimilik ve kendisiyle hesaplaşırken kelimelerinden yansıyan çocuksu acemilik... (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Ernesto Che Guevara
Ernesto Che Guevara
Çevirmen:
Saliha N. Kaya
Saliha N. Kaya
Tahmini Okuma Süresi: 8 sa. 4 dk.Sayfa Sayısı: 285Basım Tarihi: 2008Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789753167963Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
285 syf.
·
Puan vermedi
Che'nin Kongo devrimi süresince yaşadıklarını anlatıyor ve başarısız olmaları nedeniyle yaptığı öz eleştirileri içeriyor. Che'nin kendi deyimiyle 'bir başarısızlık öyküsü'.
Afrika Rüyası
Afrika RüyasıErnesto Che Guevara · Everest Yayınları · 200893 okunma
Reklam
285 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Che'nin Kongo Devrim Hareketi Günlüğü
Che Kongo'dan ayrılırken "Ne Küba'da ne de yürüdüğüm diğer yollarda kendimi hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim" diyor ve bir sonraki devrim hareketinde Kongo'dan kaçışının utancını ölümü pahasınada olsa yaşamayacağını söylüyor. Kongolu ve Ruandalı savaşçıların ne kadar korkak ve disiplinsiz olduklarını okudukça isyan edeceksiniz ve bu büyük Komutana daha çok saygı duyacaksınız.
Afrika Rüyası
Afrika RüyasıErnesto Che Guevara · Everest Yayınları · 200893 okunma