Afrikalı Leo

Amin Maalouf

Afrikalı Leo Yorumları ve İncelemeleri

Afrikalı Leo yorumları ve incelemelerini, Afrikalı Leo kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Afrikalı Leo puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

810 üzerinden
3.408 Kişi · 566 İnceleme
374 syf.
9/10 puan verdi
·
12 günde okudu
Merhaba arkadaşlar, Söz konusu Amil Maalouf olunca çok düşünmeden kitabı alıp okudum. Yılın son kitaplarından ve sanki özenle, bilerek seçilmiş oldu. Bütün ortaçağı, Arap Yarımadası'nı Avrupa'yı ve tarihi tekrar gözden geçirmiş olduk. Rönesans döneminden tuttun Endülüs'ün İslamiyetten çıkışına kadar her konuda her olayda odağı bozmadan güzel anlatımla sizi hep canlı tutan bir kitap. Söylenecek çok şey var ama en iyisi bu kitabı okumak. Tavsiye ederim ve sizlerinde tavsiyelerini beklerim. Kitapla Kalın
Afrikalı Leo
Afrikalı LeoAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 202214,6bin okunma
374 syf.
6/10 puan verdi
Afrikalı Leo
Afrikalı Leo
Afrikalı Leo
yazarımız
Amin Maalouf
Amin Maalouf
ilk kitabıymış, benim de okuduğum ilk eseri oldu. Yazarımız Beyrut doğumlu, kitaplarını Fransızca yazan Lübnanlı bir yazar. Lübnanda gazeticilik yapmış 1976dan sonra Fransada yaşamaya başladığında yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış biri. Gazatecilik geçmişi benim için önemli çünkü yazı üslubunda bunun
Afrikalı Leo
Afrikalı LeoAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 202214,6bin okunma
Reklam
374 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Mutlu Pazarlar
Afrikalı Leo, Amin Maalouf'un ilk eseridir. Yazarımız eserlerınde genellikle kimlik, aidiyet ve göç gibi temaları işler. Maalouf'un eserlerinde sık sık tarihi olaylar ve kültürel çeşitlilik ön plandadır. Africalı Leo da bu temalardan yola çıkarak, ana karakterlerin içsel yolculukları ve kimlik arayışlarına odaklanır. Kitap, Leo'nun(Hasan ibn Muhammed) Afrika'dan Akdeniz'e doğru olan zorlu yolculuğunu ve bu süreçte yaşadığı deneyimleri anlatırken, aynı zamanda kişisel ve toplumsal kimlik arayışlarını ele alır. Leo'nun göçü, sadece fiziksel bir yolculuk değil, aynı zamanda içsel bir keşif yolculuğudur. Bu yolculuk, okuyucuya farklı kültürler arasındaki etkileşimin karmaşıklığını ve önemini gösterir. Maalouf'un dilinde sıklıkla gözlemlenen derinlik, duyarlılık ve incelik, okuyucuyu hikayenin içine çeker ve karakterlerin duygusal ve zihinsel karmaşıklıklarını anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, yazarın eserlerinde tarihi ve kültürel referanslara sıkça yer vermesi, okuyucuları geçmişle bağlantı kurmaya teşvik eder ve evrensel insan deneyimlerini daha iyi anlamalarını sağlar. Genel olarak Afrikalı Leo, Amin Maalouf'un karakter gelişimi, tarihi derinlik ve kültürel zenginlik açısından zengin bir eseri olarak öne çıkar. Tarihe ilgisi olanlar için güzel bir kitap. İspanya'dan başlayıp Fas, Mısır'la devam edip tarihe 1500'lü yıllara bir yolculuk yapmak istiyorsanız tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
Afrikalı Leo
Afrikalı LeoAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 202214,6bin okunma
375 syf.
8/10 puan verdi
Afrikalı Leo, yazarın ilk kitabı. Arap müslümanlarının İspanyolara savaşta yenilmesini ve Endülüs ü terk edişini anlatan yaşanmış bir hikaye ve Afrikalı Leo diye bahsedilen asıl adı Hasan olan baş karakterin hayatını anlatan biyografik bir kitap. Yazarın daha önce kitaplarını okumuş arkadaşlar, kendisinin okuyucu kaybetmemek ya da kazanmak adına tarafsız olduğunu göstermeye çalışırken nasıl samimiyetsiz olduğunu fark etmişlerdir. Buna rağmen okunmaya değer güzel bir roman. Yazar göçün getirdiği zorlukları, sıkıntıları ve Afrika nın kültürünü ilgi çekici bir dille anlatmış.
Afrikalı Leo
Afrikalı LeoAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 202214,6bin okunma
375 syf.
·
Puan vermedi
Afrikalı Leo, Amin Maalouf un ilk romanı ve aynı zamanda ilk okuduğum kitabı oldu. Kitabın başları beni biraz sıktı. Arkadaşlarla birlikte bu kitap üzerine konuştuğumuzda birçok kişi için kitabın başları olaya tam giremediği için sıkmış ama devamında olaylar daha belirginleşmeye başladıktan sonra akıcı olmaya başladı. Amin Maalouf genel olarak kitaplarında doğu batı yi çok fazla anlatıyor. Bu kitabında da doğu- batı, Osmanlı Konuları üzerinde çok fazla durmuş. Kitabı okurken 1500'lü yılların Endülüs devletini, Fas'ı, mısır'ı, İstanbul'un o dönemki durumlarını gözlemleyebilirsiniz. Amin Maalouf kitaplarında gözleme çok yeren bir yazar anladığım kadarıyla bu kitapta tarihte yaşanan olayları analiz edip bunlar hakkında yorum edebiliyorsunuz. Aynı zamanda yazar kitapta Yavuz Sultan Selim'in Mısır'a girdiğinde birçok insanı katlettiği iddiasında bulunuyor. Bunun aslı ne kadar doğru veya ne açıdan doğru tartisilabilecek meseleler arasında. Kitabın dili yormuyor. Tavsiye edebileceğim kitaplar arasında fakat çok fazla olay var. Sürekli olaydan olaya, mekandan mekâna geçiş yapıyor açıkçası bu beni yormadı değil. Kitap okumaya yeni başlayanlar için sonraki etapta okumasını tavsiye ederim. Bunlar dışında tarihe, doğuya ilgisi olanların okuması gereken kitaplar arasında bir eser. Keyifli okumalar diliyorum. Teşekkürler. :))
Afrikalı Leo
Afrikalı LeoAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 202214,6bin okunma
Reklam
517 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.