Afrodit Buhurdanında Bir Kadın

6,3/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
416 gösterim
1937 yılında yayınlanan Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, toplumun yoksul ve çalışan kesimlerinin sorunlarını edebiyata taşıyan öncü eserlerdendir. İşçilerin yaşayışlarını, patronla ilişkilerini, çalışan ve yoksul kadının çifte sömürülüşünü ustalıkla ve tüm gerçekliği ile sergiler. Romanın baş kahramanı, akraba yanında büyüyen Yıldız adında anne-babasız bir kızdır. Yoz ev ortamı ve uğradığı onur kırıcı olaylar nedeniyle evden kaçar, önce daktiloluk, sonra fabrika işçiliği yapar. Ama düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına daima, onun kadınlığını istismar teşebbüsleri eşlik eder. Yıldız yaşlı bir fabrika işçisiyle evlenir. Ama hastalanıp çalışamaz duruma düşen eşi ile çocuğunu geçirdirmekte zorlanır, yardım talep etmek için çaldığı kapılarda, patron ve ustabaşıların çirkin teklifleriyle karşılaşır; fuhuşa zorlanır.. Yıldız'ın trajedisini izlerken, tüm çıplaklığı ve katı gerçekliği ile emekçilerin ve yoksulların yaşayışına da tanık oluruz. Düşük ücretleri dahi marka ve kumaş olarak ödenen işçiler, onların korkunç sefaleti, koşullara dayanamayıp verem olan, kadınlıkları sürekli saldırıya maruz kalan genç kızlar, yeraltı maden işçilerinin çalışma koşulları gözler önüne serilir. Nazım Hikmet'in "Türk edebiyatının temel taşı" saydığı bu eser için Suat Derviş "Türk dilinde yazılmış olan romanların en güzellerinden biri" nitelemesinde bulunmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789756865265
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
zeki erdem 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 5/10 puan

Edebi yönü zayıf olsa da, yazıldığı dönem göz önüne alındığında(1935-1937), işçi sorunlarını (madende ve fabrikada), kadın işçilere uygulanan kadın cinselliğinin sömürülüşünü çarpıcı bir şekilde dile getirmesi açısından okunmaya değer bir roman.

Kitaptan 4 Alıntı

zeki erdem 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

- Öyle bir diyar ki, burada toprağın üstü yoktur. Yedi kat gök ve yerin dibi vardır. İnsanları ya körü körüne şişirip, pohpohlıyarak yedi kat göğe yükseltmiş, yahut da yerin dibine geçirmişizdir.

Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 52 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 52 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)
zeki erdem 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Çok eski devirlerde, Allah'ın mümessili olduklarına inanılan rahiplerle evlenmiş kadınlar vardı.Ve onlara Allahla evlenmiş gözile bakılırdı. Mâbudun karısı bütün erkeklerin müşterek malı demekti. "Babil"li her kadın Afroditin buhurdanında oturup cinsî münasebette bulunmakla kutsîleşirdi. Ve buna mecburdu da...
Bugün: Patron, Allahın mümessili değil, bir gölgesidir. Fabrikasına, müessesine bağladığı kadın, önce kendisinin ve netice itibarile bütün erkeklerin müşterek malıdır. Bugün de her kadın Afroditin buhurdanında oturup cinsî münasebette bulunmağa mecburdur. Yalnız fark şurada: Dün bu kadına ilahi bir gözle bakarlardı! Yaptığı iş ibadetti.Bugünkü kadın ise nefrete layıktır; zina işliyor!

Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 190 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 190 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)
zeki erdem 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Yeni bir insan nev'i yetiştirmek lazımdı.Kara elmasa kazma sallayacak insan, maden kuyusunda doğmalı... O, gözlerini karanlığa açmalı... Ona göklerin güzelliğini, engin denizlerin maviliğini, tabiatın renklerini, gün ışığını ve güneşi göstermemeli...
Ömrünü solucanlar gibi maden kuyularına vakfediş, bu yeni nevi insan için elbet daha az ıstıraplı olacaktır.

Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 208 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 208 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)
zeki erdem 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

İşsiz amele,patronun elinde eze eze kullandığı işçiye karşı bir tehdit vasıtasıdır!

Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 12 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, Reşat Enis (Sayfa 12 - Evrensel Basım Yayın, Üçüncü Basım Ekim 2013)