·
Okunma
·
Beğeni
·
4.049
Gösterim
Adı:
Ağaç Diken Adam
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051417820
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Ağaç Diken Adam
Ağaç Diken Adam
Dünya üzerinde yüzbinlerce okura ulaşmış büyülü bir masal! Edebiyat tarihinde ağaç sevgisini anlatan en iyi öykü! Jean Giono'nun, dünya çapında ses getirmiş, tartışmalar yaratmış olan Ağaç Diken Adam'ı, yaşamının son otuz yılını, yüzlerce hektarlık çorak bir alanı tek başına yeniden ağaçlandırmaya adayan ve bunu başaran olağanüstü bir karakterin hikâyesi. Doğanın, insan emeğini nasıl da fazlasıyla ödüllendirdiğinin etkileyici bir kanıtı.Jean Giono'nun bu muhteşem öyküsü gerçek mi? Elzéard Bouffier gerçekten yaşadı mı? Fark eder mi?
(Tanıtım Bülteninden)
60 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
…..burası artık insanların yaşamak isteyeceği bir yer haline gelmişti. (s49)

60 sayfalık bir yolculuk bu. Bir adam var bu kitapta. Hayali kendi başına da yeter dünyayı kurtarmaya. Yalnızca hayal kurmaktan öteye giderek, bunu kendine amaç edinmiş bir adam bu. Savaşların ortasında kalmış dünyaya kapılarını kapatmış, kulaklarını tıkamış, tek yolu kendi çizdiği olan bu adam, tek başına değişimin adının ta kendisi oluyor.

Evet biliyoruz bu öyküyü, defalarda şahit olduk, okuduk, belgesellerini izledik, ama global değişiklik için kaçımız, ‘’birini pencere kenarına çiçek koyacak kadar sevmek lazım’’ cümlesinin içine yaraşsın diye pencerenin önüne çiçekler koymaktan öteye gitti?

Dünya cayır cayır yanarken bir adam çıkıyor tek başına koca bir alan için bir amaç peşinde durmaksızın ilerliyor. Bu, bana ‘Denizyıldızı’ hikayesini hatırlattı:

-Bir adam okyanus sahilinde yürürken çocuğun birinin durmaksızın kıyıya vuran deniz yıldızlarını suya attığını görür. Çocuğa yaklaşır ve bu durumun nedenini sorar. Çocuk gece çökünce suların çekileceğini ve denizyıldızlarının susuzluktan öleceğini söyler. Onları ölmemeleri için suya atmaya devam eder. Adam şaşkın, bu kadar çok denizyıldızını istese de suya atamayacağını hepsini atamayacaksa yaptığının ne fark edeceğini söyler. Çocuk, eline bir denizyıldızı daha alır ve suya atar. Bunun için fark etti der ve devam eder…-

Denizyıldızı için fark ettiyse, ekilen bir tohum, dikilen bir ağaç için de fark etti. Onları yuva edinen çeşit çeşit hayvan için de.
Kim için neyin fark edeceğini öngörsek dahi bizi neyin beklediğini bilemeyiz ama böyle bir amaç belirlesek sonuna kadar gidip gidemeyeceğimizi görmek mesele, -kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz- diyen peygamberimizin ince öğüdündeki yaşamı görmek de mesele.

En çok çocuklar okusun. Resimleştirilmiş baskısı, akıcı dili, öz hali ile iyi bir başlangıç kitabı olabilir. Gerçek mi değil mi çok konuşulmuş yazılmış dönemde. Fark eder mi? Doğa her zaman kendi yolunu buluyor, birileri sadece aracı oluyor…
Aracı gidiyor çünkü insan ölümlüdür,
Doğa sonsuza kalıyor…
60 syf.
·1 günde·10/10
Kısa, hemen biten ama buna rağmen çok anlamlı bir yolculuktu bu kitabı okumak. Tanıtım yazısında anlatıldığı gibi hayatının son otuz yılını ağaç dikmeye adayan bir adamın hikâyesini okudum.

Sonuç olarak da orası artık insanların yaşamak isteyebileceği bir yer hâline geliyor, bir adamın yıllar süren ağaçlandırma çabasıyla.

Yalnızca ağaçlandırma yapan bir adamın hikâyesi olarak bakmazsanız çok güzel anlamlar da çıkarabilirsiniz. Ben çok sevdim, içinde çizimler de var, o yüzden oldukça hızlı okunuyor. Çizimler sevdiğim tarzda değildi ama farklılık katmış.
60 syf.
·Beğendi·7/10
Ağaç Diken Adam çok kısa bir kitap. Kaç sayfa olduğuna bakmadan okuyanların övgüleri doğrultusunda sipariş etmiştim. Çocukluğumda beni çok etkileyen Samed Behrengi'nin Bir Şeftali Bin Şeftali kitabını anımsattı. Eve gelen bir misafir çocuğunun eline tutuştururum. Mutlaka hayatında bir şekilde etki bırakacaktır.
60 syf.
Yaklaşık beş dakika önce başladığım bu kısacık kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Bir solukluk, akıcı ve öğretici bir kitap.

Kitap, hayvanlarından ve tohumlarından başka bir şeye sahip olmayan bir çobanın ağaç dikmesi üzerine kurulu bir kurgu eseri. Bu adam yıllar boyunca kurak yerlere ağaç dikiyor ve yıllar sonra burada yaşam canlanıyor. Başta gerçek gibi gelse de yazar bunun bir kurgudan ibaret olduğunu belirtiyor.

Özellikle de küçük çocuklarda ağaç dikme sevgisinin aşılanması için onlara okutulabilecek güzel bir eser. Keyifli okumalar:)
60 syf.
·Beğendi·10/10
İçinde mesajlar veren içten bir kitaptı. Kısa çok hızlı okunan bu kitapta,sırf ağaç dikmenin önemi değil aslında belli çabalarla insanın çok güzel şeyler yapabileceğini anlayabiliyorduk.
60 syf.
·Beğendi·9/10
Ağaç dikmenin önemini anlatmak için yazılmış aslında.. Ama içersinde başka şeyler de var. Mesela kitaptaki karakter hiç yapılamayacakmış gibi görünen bir şeyi başarıyor. Her gün bunun için emek harcıyor. Kazandığı kadar kaybediyor hatta bazen tamamen kaybediyor ama umudunu kaybetmiyor ve sonunda tek bir insanın elinden güzel bir şey çıkıyor. Kitabın sonuna doğru bir dakika bu gerçek mi diyorsunuz. Tabii sonunda bunu açıklıyorlar ama gerçek ya da değil bunun ne önemi var. Önemli olan bize anlatmak istediği şeyi anlatabilmiş olması...
60 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Öncelikle 60 sayfalık bir efsaneyle karşı karşıya olduğunuzu bilin okumaya başlamadan. Çocuk kitapları her zaman aslında yetişkinler için yazılmış gibi gelir bana. Ağaç Diken Adam da tam böyle bir kitap. Çok kısa, yarım saatte bitiyor ama mesaj çok değerli. Yeğenimin tavsiyesiyle okudum ve ben de öğrencilerime tavsiye edeceğim kesinlikle.
Anlatıcı, Alp dağlarının eteklerinde çıktığı bir gezintide, tek başına yaşayan(tek başına ama sanki hayat normal seyrinde devam ediyormuş gibi yaşayan) bir çobanla karşılaşır. Elzeard Bouffier, çobanın ta kendisi yani, ilginç bir karakter. Anlatıcıya gereksiz ve anlamsız gelen bazı işlerle uğraşan çoban, evini açar anlatıcıya. Birlikte geçirdikleri vakit, anlatıcının 1. Dünya Savaşı’ndan sonra hiç vakit kaybetmeden tekrar çobanın yanına gitmesinin sebebidir. Bu gidiş, anlatıcının çobanda ‘anlamsız’ bulduğu şeyleri anlamlandırmasını sağlar. Binlerce hektarlık alanı tek kişinin üşenmeden, büyük özenle, eskisinden kat kat güzelleştirdiğini görür anlatıcı. Birinci mesaj; hiçkimsenin hikayesi tam olarak bilinemez. O yüzden herhangi bir yargıya varmadan o kişiyle ilgili öğrenilebilecek her şeyi öğrenmek gerekir.
Binlerce hektarlık alanın güzelleşmesi(bu arada bu değişimin nasıl olduğunu söylememek için bu ifadeyi kullanıyorum) insanların da değişmesini sağlar, doğayla iç içe yaşamayı bilen, ona değer veren insan hayat dolu olur. Mesaj iki: İnsan için özünde doğa vazgeçilmezdir. Doğa ve insan iç içe olmak zorundadır.
Bir yanda doğayı ve hayatı yerle bir etmekle meşgul olan binlerce 1. Dünya Savaşı savaşçıları varken diğer yanda tek başına binlerce hektarlık alana galip gelmiş sıradan bir insan. Sıradan kelimesi pek yakışmadı Elzeard gibi bir gelecek inşa eden karaktere ama... Mesaj üç: Gerçek kahraman, doğanın ve insanların geleceği için yalnızlığına, yanında düşüncesini gerçekleştirmesinde yardımcı olacak bir Allah’ın kulu olmamasına rağmen, azim ve kararlılıkla yoluna devam eden, bir amaç için çabalayan, amacından bir gün olsun şaşmayan, emeğinin karşılığını sabırla bekleyen ama bu karşılığın da kendi işine değil gelecekte birçok insanın işine yarayacağını bilerek sabırla bekleyen kişilerdir. Sabrın namlusunda kurşun hiç bitmez.
Atalarımız sabreden derviş, muradına erermiş demişler zamanında. Bu kitabın, muradına eren dervişi de Elzeard’dır. Ama ne murat... Keyifli okumalar dilerim.
60 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap, çocuklar için yazılmış olsa da yetişkinlerin yüzüne tokat gibi çarpan bir gerçekliği anlatıyor. Ağaçsızlığın, yeşilsizliğin, doğadan mahrum kalmanın insanı kibirli, bencil, kavgacı yaptığını vuruyor yüzümüze. Ki ne kadar doğru düşündüğümüzde! Bir insanın kuvvetiyle bile nelerin başarılabileceğinin öyküsü bu.

Ancak bu kadar yoğun duygular biriktirebilen bir kitabın sonunda, çocuklar için hazırlanmış etkinlik soruları ne kadar da uzaklaştırıyor o heyecandan bizi. Soruları ikisini okuyup kapattım kitabı. Okumayı seveceksek hissetmek yeterli bence. Okuyun ve hissedin derim.
60 syf.
·1 günde·9/10
Bu kitabı yazan şahane yazarın, dünyanın en samimi ve iyi yürekli insanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu kadar güzel bir eser ancak bu kadar güzel bir yürekli bir insanın kaleminden çıkmış olabilir. Yazarımız Jean Giono'nun Ağaç Diken Adam'ı yaşamının son otuz yılını, yüzlerce hektarlık çorak bir alanı tek başına yeniden ağaçlandırmaya adayan ve bunu başaran olağanüstü bir karakterin hikâyesi. Yüzlerce sayfayla bunu anlatabilmek yerine 58 sayfaya içindekilerin hepsini aktarabilmiş bir yazar. İlham alınası güzel bir kitap olmuş, sonunda fark eder mi? demek yerine keşke olsaydı dedim bende. İllüstrasyonları çok beğendim, kitabı bence ilkokul yaşındaki çocuklar bile rahat bir şekilde okuyabilir. Muhteşem bir öykü gerçekten, tavsiye ederim kitaplığınızda mutlaka bulunsun.
60 syf.
·1 günde·9/10
Çok övüldüğünü duyunca hemen başlayayım dedim ki baktım kısacık hemen bitti. Kesinlikle okutulması gerek. Masal ama çok güzel dersler var içinde.

Ağaçları dikmek ne işe yarar ? Nasıl bir etki bırakır ? Sizce bir ağaç ne kadar hayatımıza etki ediyor ? Evet küçük çocuklara okutulması gereken Küçük Prens, Küçük Kara Balık ve Bir Şeftali Bin Şeftali'den sonra bu kitap da listeye girdi.

Büyüklere dahi ders olacak bir eser. Özellikle siyasetçilere, belediyelere, muhtarlara....
60 syf.
·Beğendi·10/10
Muhteşem bir kitap, mini kitap da denebilir.. Tadında en sevdiğiniz şekerin tadı var.. Hiç abartmıyorum. Kitap bittiğinde içinizde mutluluk esintisi bahar mevsimi, hüzün esintisi sonbahar mevsimi bir arada.. Gerçekten mi dediğiniz yerde yüzünüzde öylece habersiz bir tebessüm beliriyor, tek solukta okunuyor bu arada (Demiştim ya en sevdiğiniz şeker tadında diye, en sevdiğimiz çabuk biter zaten, buda öyle) İçeriğine yönelik sadece şunu söyleyebilirim, ağacı ve doğayı seven bu kitabı da sever sevmeyen de sever :) Severek tavsiye ederim tüm okurlara.
Bir insanın kişiliğinin gerçekten olağanüstü yönlerini anlayabilmek için, eylemlerini uzun yıllar boyunca izleyebilme şansına sahip olmak gerekir. Kişinin eylemleri bencillikten tamam ile arınmışsa, onu eyleme yönlendiren itki eşsiz bir yücegönüllülük örneğiyse, hiçbir ödül beklemediği kesinse ve dahası yeryüzünde silinmiyecek izler bırakmışsa, işte o vakit gerçekten de, hayata yer bırakmayacak bir kesinlikle, unutulmaz bir insandan bahsediyoruz demektir.
Jean Giono
Sayfa 5 - Büyülüfener yayınları
Bir insanın kişiliğinin gerçekten olağanüstü yönlerini anlayabilmek için, eylemlerini uzun yıllar boyunca izleyebilme şansına sahip olmak gerekir. Kişinin eylemleri bencillikten tamamıyla arınmışsa, onu eyleme yönlendiren itki eşsiz bir yücegönüllülük örneğiyse, hiçbir ödül beklemediği kesinse ve dahası yeryüzünde silinmeyecek izler bırakmışsa, işte o vakit gerçekten de hataya yer bırakmayacak bir kesinlikle, unutulmaz bir insandan bahsediyoruz demektir.
Jean Giono
Epsilon Yayınları
Bir insanın kişiliğinin gerçekten olağanüstü yönlerini anlayabilmek için, eylemlerini uzun yıllar boyunca izleyebilme şansına sahip olmak gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ağaç Diken Adam
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051417820
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Ağaç Diken Adam
Ağaç Diken Adam
Dünya üzerinde yüzbinlerce okura ulaşmış büyülü bir masal! Edebiyat tarihinde ağaç sevgisini anlatan en iyi öykü! Jean Giono'nun, dünya çapında ses getirmiş, tartışmalar yaratmış olan Ağaç Diken Adam'ı, yaşamının son otuz yılını, yüzlerce hektarlık çorak bir alanı tek başına yeniden ağaçlandırmaya adayan ve bunu başaran olağanüstü bir karakterin hikâyesi. Doğanın, insan emeğini nasıl da fazlasıyla ödüllendirdiğinin etkileyici bir kanıtı.Jean Giono'nun bu muhteşem öyküsü gerçek mi? Elzéard Bouffier gerçekten yaşadı mı? Fark eder mi?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 421 okur

  • Buzdağı
  • Meyus
  • Merve TÜRK
  • Efsun Adıgüzel
  • Özlem Bozkurt
  • Fethiye tatlı
  • özge özpolat
  • Kerem Türkan
  • seftalizm
  • Aynur Özalp Kına

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.4
14-17 Yaş
%8.9
18-24 Yaş
%17.8
25-34 Yaş
%51.1
35-44 Yaş
%13.3
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.3
Erkek
%33.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.8 (74)
9
%19.8 (35)
8
%22.6 (40)
7
%7.9 (14)
6
%3.4 (6)
5
%2.3 (4)
4
%1.1 (2)
3
%1.1 (2)
2
%0
1
%0