Ağaç ve Ahlak Memleket Yazıları - 8

8,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
601 gösterim
Her kalem erbabının öyle kolay kolay üstüne kafa yoramayacağı konularda bitmeyen bir iştahla, kılı kırk yaran bir merakla kalem oynatan ender yazarlarımızdandır Refik Halid Karay. Yazarın Tan, Akşam, Yeni İstanbul, Aydede, Aile, Mizah gibi gazete ve dergilerde yayımlanan yazılarından bir araya getirilen Ağaç ve Ahlâk; mevsimler, çiçekler, hayvanlar ve ağaçlardan bahisle zevk ehli bir yazarın hayatın her anına dair sunduğu fotoğraflardan oluşuyor. Gömleği dışarıda bırakma modasından tutun, haşerelerin keçisi pireye, parfüme, ilkbahar cinayetlerine, İstanbul'un sesine, kokulara ve renklere kadar uzanan bir cümbüşün içerisinde Refik Halid'in lisanı ile baş başa kalacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789751035691
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kaonashi 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Refik Halid Karay'ın gazetecilik yıllarında çeşitli gazetelerde kaleme aldığı yazılarından oluşan bir seçkiydi bu kitap. Bir seri şeklinde devam etmekte.
Mevsimler - Çiçekler ve Ağaçlar - Hayvanlar şeklinde 3 ana bölümden oluşuyor.
Refik H. Karay çok meraklı bir yazarmış belli, detayı seven, kimsenin üzerinde yazı yazmayı düşünmeyeceği konuları ele almış ve bir mikro-tarih oluşturmuş. Kendi imlası ve yazımı da korunmuş kitapta, oldukça beğendim.