Ağacın Çürüğü

·
Okunma
·
Beğeni
·
3039
Gösterim
Adı:
Ağacın Çürüğü
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
291
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807374
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü, Baldaki Tuz, Ustadır Arı ve Zulmün Artsın Yaşar Kemalin gazetelerde, dergilerde yayınlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuşmalarından derlenen kitaplardır. Yazarın düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.
291 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Sevgili https://1000kitap.com/mazkap

arkadaşım bu kitap hakkında gerekli bir inceleme yazmış. Yaşam , doğa , sanat , insanlık, kadın, ve Yaşar Kemal’in bu kavramlara ve hayata bakış açısını bu kıtapta bulabilirsiniz .Bende kendi düşüncelerimi yzmak istiyorum.
Ülkede okumayanlardan değil okuyan cahillerden korkacaksın.Yaşar Kemal bu konuya oldukça değinmiş yazılarında.Kitap Yaşar Kemal’in gazete ve dergilerdeki yazılarından oluşuyor.Yazdığı her yazı okuyucu kitleye sert bir balyoz gibi iniyor.Yazıları oldukça düşündürücü. Okurken”Ben neden bunu hiç düşünmedim.” dedim çoğu yerde. İnsanların kardeşçesine, kimsenin kimseyi soymadan yaşaması, kimsenin kimseyi tutsak etmemesi ve öldürmemesi için yaşamış ve bunun savaşını vermiş birisidir Yaşar Kemal. Halkın yoksulluğunu gören ve kitaplarında halkın dertlerini anlatan, yazılarında onlara merhem olmaya çalışan büyük bir yazardır. Onun kitaplarını okurken ister istemez düşünmek zorundasınız. Varedilen bu sistemi eleştirirlken basıyor en sert tekmeyi. Gerek aydınlara, gerek siyasetçilere lafını esirgemiyor.
“Bir milletin aydınlarıyla halkı el ele verirlerse varacakları amacıda bilirlerse, onların önünde durabilecek hiçbir şey yoktur.” Aynen öyle. Peki kim bu aydınlar? Bu aydınlar halkı daha iyiye, daha yükseğe ulaştırmak için çabalayan insanlardır. Daha güzel bir yaşam statüsü oluşturmak isteyenlerdir.
Sömürücülük düzenini de eleştirmiştir.

“Sömürücülük düzeninin başımıza gelen bütün belaların yalnız ve tek sorumlusu olduğunu millete anlattığımız gün iş bitmiş demektir.”
“İnsan soyunun düştüğü en alçakça yer,yoksulluk. En zalim iş sömürgenliktir...”

İşçilere,köylülere,emekçilere oldu olası önem vermiştir.Hep onların yanında olmuştur.
Bütün yazılarını beğendim. Birkaç yazısını daha çok beğendim. Bu beğendiğim yazılar,”Türkiyede yaşıyorsan okumalısın bunu kardeşim.” dediğim yazılardı.
Bir yazarın eserlerini okurken o yazarın varsa hayata bakış açısını anlatan yazıları mutlaka okumalıyız. Bu kitapta Yaşar Kemal’in hayata bakışını bulabilirsiniz. Eserlerini nasıl yazdığını, o eserleri neleri düşünerek yazdığını anlatıyor.
Yaşar Kemal okuyucularının mutlaka okuması gereken bir kitap. Kendisini bu kitabı okuduktan sonra daha da çok seveceksiniz. Başucu kitaplarından birisidir artık. Yaşar Kemal okumanın yaşı yoktur. Bu yazılar, yetişkin her bireyin anlayacağı sadelikte yazılardır.
291 syf.
·10/10
“Koca adamların çocukları dövdüğü, ötekilerin de bön bön baktığı bir ülke çürüktür, ölmüştür.”

Edebiyatın büyük ustası "Yaşar Kemal" tüm ömrünü, insanlığı yazmaya adadı...
291 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Yaşar Kemal'i anlamak için önce bütün eserleri okumak sonra bu eserini okumak icap eder. Ben eser isminin büyüsüne kapılıp okuma hevesi içinde atıldım fakat anladım ki hata yapmışım:( Gerek eser içeriğinden örnekler gerek röportajlarının zenginliği eseri muazzam kılmış. Tabi insanın fikirleri benzer düşüncelerden çıktığı için zaman zaman beni sıktı kitap. Fakat eser bir çok konuda kamu spotu gerekliliğinde. Umarım sizin için de keyifli okumalar olur
291 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap, Yaşar Kemal’in dünyaya bakışını, edebiyata bakışını, toplumsal ve edebi tahlilleri kısacası Yaşar Kemal’i özümseye bileceğiniz bilgilerle dolu. Yaşar Kemal’in bazı gazete ve dergilerde yayınlanmış yazıları Erdal Öz ve Tekin Sönmezle söyleşilerinin yer aldığı kitap okuyan herkese çok şeyler katacaktır.
291 syf.
·10/10
Yaşar Kemal,Torosların çatal yürekli kartalı.Yaşar Kemal,bir insanlık davasıdır ve onun her kitabından sömürülme,baş kaldırı ve mücadele ruhu akar.Bu kitap her ne kadar başlarda sıkıcı yazılardan oluşsa da röportajlar kısmı aradığımı bulmamı sağladı.Yaşar Kemal kıyamete kadar yaşa demiyorum ama umarım kıyamete kadar okunursun.
291 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitabın ortasından konuşan bir yazar. Kim ne der? nasıl düşünür? diye ilgilenmiyor. Ne düşünüyorsa söylüyor. Ne düşündüğünü söyleyebilen yazar şu an kaç kişi vardır? Belki de çok çok azdır ama ne düşündüğünü söyleyebilen yazarlara, aydınlara ihtiyaç var. Aydınımsı yazarlara gerek yok. Onlar her devrin adamıdır. Sadece kendilerini kandırırlar. Dün başka bugün başka yazarlar. Bu kitapta da yazar kendi gördüğü eksikleri ve çözüm yollarını yazmış. Tabi çözüm yolu herkese göre değişir ama çözüm yolu sunabilmek de bir başarıdır. Herkes şikayet ediyor ama çözüm deyince bocalıyor. Tavsiye ederim.
291 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Kitabı hazırlayan Alpay Kabacalı'nın bu titiz çalışmasını okuduktan sonra,naçizane bir inceleme metni yazmadan geçmek olmazdı.
Oturdum yazdım Ben de...

"Insanın yozlaşma belirtisi,insanın sevgisizliği ile başlar."cümlesi,yazarın toplumcu gerçekçiliğinin en çarpıcı örneklerindendir benim için.Tabii ki sevgili Yaşar Kemâl'i tek bir kalıba yerleştirmek haksızlık olur.Yazın hayatının kalfalık yıllarında şiirsel(lirik) anlatımıyla,dolunay gibi parlayan romantizmini de unutmamak gerek.(bknz:İnce Memed)
Anadolu'nun kalbinde büyümüş üretken yazarımız suya sabuna dokunduğu için "meyve veren ağaç taşlanır"misali,,etik olmayan eleştiri ve ithamlara maruz kalmış.
Edebiyat gericilerinin ayak oyunlarına en güzel cevabı,yine toplumcu gerçekçi romanlar yazmaya devam ederek vermiş.
"Köylü romancısı" "masalcı"gibi sıfatlarla küçümsenmeye çalışılmış.Edebiyatının ve okurun gereksiz polimiklerle vakit kaybetmemesi gerektiğini bilen sorumlu duruşu ve üretkenliği takdir edilesi.

Sevgili okurlar,bu tespitlerimi yapmamdaki sebep şudur ki;bir yazarın yazarlık serüvenini incelemeden,kitaplarına yoğunlaşmayın.Salt kitabı okuyup bitirnek sizi eksik kılar.Işte tam da bu kitap,yazarın,yazarlık serüvenine ayna tutan güzel bir eser meraklısına.

Kitap,adından da anlaşılacağı üzere,toplumumuzdaki yozlaşmanın,çürümenin boyutlarını,emekçilerin kapitalist düzen içinde sömürülmeden,insanlık onuru ile yaşama mücadelesi vermesi gerektiğini savunan metinler içeriyor.Yazarın 1959—1978 yılları aralığını kapsayan,Metin,söyleşi,röportaj ve yurt içi,yurt dışı konuşmalarının en çarpıcı örnekleri seçilmiş.50 başlık altında derlenmiş kitabın ilk baskısı 1980'de milliyet yayıncılıktan çıkmış.ilk baskıdan okumayı sevenlere duyurulur.Zira bu baskı oldukça fazla imlâ hatalarıyla doluydu.Yine de pek çok alıntı paylaştım sizlerle.

Bu kitapta yazar'a dair pek çok detay bulacaksınız.Yeşilçam filmlerini aratmayan hayatı,edebi kişiliği,etkilendiği yazarlar,yol arkadaşları,ideolojisi,feodal sistemden kapitalist düzene geçişte Türkiye'nin imtihanı geniş yer buluyor.

Kim ne derse desin,Yaşar kemâl her devrin yazarı olarak evrenselliğini koruyacak.
Nobel almış,almamış ne fark eder ki bir romanı 40 dilden fazla çevirisi yapılmış bir yazar için.?
Türk ve Dünya halklarının içinde hak ettiği saygınlığın,nobel sahibi olmaktan daha onurlu bir yeri olduğuna inanıyorum ben.

Kaleminin ve yüreğinin gücüyle insanlık onuru için yazmış bu destansı yazarımızı eserleriyle yaşatmanız,okumanız ve okutmanız dileklerimle.Teşekkürler.

Not : Deneme derleme türünde,Zulmün artsın,Baldaki tuz adında kitapları da var.
Yine inceleme yazarımız Fethi Naci'nin "Yaşar Kemâl'in romancılığı"adlı eseri mevcut.Kitabın akademik yeterliliği olup olmadığı sizin araştırmalarınıza kalıyor.

Son olarak bir Yunan atasözü ile bitiriyorum :
"Halk yenir ama hazmedilmez."
283 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kendini insanlık için yazmaya adayan Yaşar Kemal’in bu kitabı bana büyüklerimden kaldı. 2001 yılından bana kadar gelen bu kitabı okuduğumda. Yaşar Kemal’in kadın, doğa, insan, siyaset vb daha bir çok kavramı inanılmaz bir şekilde biz okuyucularına sunuyor. Eleştirdiği konular o kadar evrensel ki günümüzde hala devam etmektedir. Fikirlerini hiç korkmadan açık bir şekilde açıklayan ve bu fikirleri için homongolos kafalara karşı amansız mücadele eden Yaşar Kemal’in bu kitabını büyüklerim iyiki bana bırakmış. Okumaktan keyif aldım...
291 syf.
·8/10
Yanılmıyorsam bu şekilde yazılarını topladığı üç kitap bastı YKY.

Ustanın edebiyatına, eserlerine, eserlerinin kaynaklarına dair birçok yazı bulacaksınız.

Özellikle son 60-70 sayfada yer alan Konuşmalar bölümünde onun beslendiği edebiyatçıları ve onlarda bulduklarını okumak ayrı bir zevk veriyor insana.
291 syf.
·9 günde·8/10
Yaşar Kemal' in 60'lı ve 70'li yıllarda farklı dergi ve gazetelerde yayınlamış çoğu o zaman ki gündemle ilgili yazı ve söyleşilerinden oluşan bir kitap. Yazılar Yaşar Kemal' in dünyaya bakışını net bir şekilde okura sunan yazılar. Ayrıca ülkemizde yakıcı sorunların çok fazla değişmediğini daha doğrusu sorunlarımızı çok uzun yıllardır çözemedigimizi göstermesi açısından da değerli bir kitap bence. Küçük bir eleştiri; yazılar genelde aynı döneme ait oldukları için bir iki konu etrafında dönüp duruyor ve bazı yazıları okurken ister istemez sıkılıyorsunuz.
Tutsaklığı, sömürmeyi, hürriyetsizliği, bencilliği kaldırmak zor olmayacaktır. Yeter ki insanların gözü azıcık açılsın. Yeter ki kardeş olmanın, kardeş kardeş yaşamanın tadına bir kere varsınlar insanlar…
Benim gördüğüm, halk çok çalışkandır. Atıyla itiyle, çoluğu çocuğuyla çok çalışıyor. Ama çalışması verimsizdir. Müthiş çalışmasının karşılığı karnını bile doyuracak kadar kazanamaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ağacın Çürüğü
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
291
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807374
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü
Ağacın Çürüğü, Baldaki Tuz, Ustadır Arı ve Zulmün Artsın Yaşar Kemalin gazetelerde, dergilerde yayınlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuşmalarından derlenen kitaplardır. Yazarın düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.

Kitabı okuyanlar 208 okur

  • Δελ...i
  • Eray
  • kitap kokusu
  • Baran Karğı
  • Gül Hilal
  • Yunus ÇİNÇİN
  • Ogün Yavuz
  • AGTA
  • Nill
  • Leyla Akgül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%9.1
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%27.3
35-44 Yaş
%36.4
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40
Erkek
%60

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.4 (36)
9
%15.8 (12)
8
%17.1 (13)
7
%10.5 (8)
6
%1.3 (1)
5
%1.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%1.3 (1)
1
%0