Aganta Burina Burinata Bütün Eserleri 1

7,9/10  (74 Oy) · 
234 okunma  · 
68 beğeni  · 
2.205 gösterim
"Balıkçılar, sünger avcıları, dalgıçlar, gemiciler...Halikarnas Balıkçısı'nın hikaye ve romanlarıyla gelen bu tipler, sadece edebiyata ilk kez geldikleri için ilginç değildirler. Balıkçı, denize bağlı olarak, güzelliği, özgürlüğü, başkaldırıyı, insanoğlunun geçmişteki ve gelecekteki arayışlarını kayıplarını, bunalımlarını, korkularını, ışığı kırar gibi kendiliğinden alabildiğine etkin bir anlatımla ortaya koyarak, çağdaş insancıl bakışla eski uygarlıklar arasındaki bağları göstermiştir.

Balıkçı'nın ilk romanı olan Agata Burina Burinata, yazarın şiirli ve müzikli dilinin, doğa ve insan sevgisinin, tanıtım ve duygusal gücünün en güzel örneklerinden biridir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789754941883
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Emine Acarer Sarı 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bazı insanlar kara insanıdır, bazıları ise deniz... Bir kere aldılar mı denizin, tuzun kokusunu; işittiler mi dalgaların sesini vazgeçemezler ondan asla... Ölüme gideceklerini, bir mezar taşlarının olmayacağını bile bile... Kim engellemeye çalışırsa çalışsın deniz çeker onları kendine. Aganta burina burinata'da kendinizi Mahmut'la birlikte kah masmavi denizde bulacaksınız kah fırtınanın ortasında. Bodrum canlanacak gözlerinizin önünde tüm güzelliği ile. Tek sorun denizcilikle ilgili terimlerin fazlalığı.

@sevgul 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

okurken zevk almıştım; fakat aman aman birşeyler kattığını söyleyemem.Deniz ile ilgili terimler çok fazla sözlüğe başvurmştum ben okuduğum zamanlarda.Çerez niyetine okuyabilirsiniz diyebilirim=)

Meşrebi Kalender 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bu, yüzyıllardır yaşanan gerçek bir hikayedir. Artık hayatta olmayan kahramanlara ve onlara sevgi duyanlara saygımızdan, gerçek konuşmalar olabildiğince “edep ya hu” çerçevesinde aktarılmaya çalışılmıştır. Aşağıdakiler sadece “meal”dir, tefsiri size kalmış efenim…

İTİNA İLE EMİR TELAKKİ EDİLİR

Uzun Zaman Önce Çok Çok Uzak Bir Galakside....

- Efendimiz, efendimiz… Sormayın başımıza geleni.

- yine ne oldu Olric! Bir gün ayaklarımı uzatıp keyfime bakamayacak mıyım şu hayatta. Her gün mü bu milleti kurtaracağım ?

- Efendimiz ne deseniz haklısınız ancak siz “üst akıllı” lar olmadan biz bu kaosu atlatamayız. Emir telakki etmek zorunda olduğumuz çok acil bir konu var.

- O zaman ne duruyorsun hemen emir telakki edelim.

- Bunu nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum. Ancak bir şey öğrendik ki; halkın bunu duyması halinde felaket olur bütün inanç sistemi kökünden sarsılır. Peygamberimiz, sonradan halife de olacak damadına zamanında bir “katır” hediye etmiş ve adı da “düldül” müş.

-Ne diyorsun sen, bu bir felaket. Ne demek bu ya hiç peygamber katır hediye eder miymiş. Peygamberin karizmasına uygun mu bu. Kesinlikle bu bir iftiradır. Gelişmemizi istemeyen dış mihrakların oyunu bu. Tekrar araştırın !

- Efendimiz, defalarca araştırdık ama üzülerek söylüyorum ki kesinlikle katır hediye etmiş.

- At o düşünceyi kafandan Olric! At diyorum sana at, at, at …. Aha buldum “at”.

-Nassı efenim ?

- O inatçı katır oldu sana at! Ünlü bir kılıcı da yok muydu halifemizin. Tamamdır. Hemen kitaplara resimler çizilsin halifemiz beyaz bir atın üzerinde elinde kılıcı ile düşmanlarını yenerken…
Kesinlikle tek bir kusur bırakmamalıyız her şeyi yeniden dizayn etmeliyiz. Biliyorsun daha önce de Kuranımızdaki Abese suresinde ne zorluklarla karşılaştık. Neymiş efenim yüce Allah’ımız peygamberimizi ikaz etmişmiş. Kesin yanlış çeviriydi.Peygamberimizin imajını sürekli korumalıyız. Konumuza dönersek eminim ki ikisi de yaşasalardı dinimizin geleceği açısından bu ufak değişiklikleri mazur görür ve hatta en büyük destekçileri olurlardı. Çok sevaba girdiğimi düşünüyorum Olric çook.…

Çok Daha Yakın Bir Zaman Önce Çok Çok Daha Yakın Bir Galakside...

- Efendimiz, efendimiz… Sormayın başımıza geleni.

- yine ne oldu Olric! Bir gün ayaklarımı uzatıp keyfime bakamayacak mıyım şu hayatta. Her gün mü bu milleti kurtaracağım ? Aha dejavu oldum Olric!

- Efendimiz ne deseniz haklısınız ancak siz “üst akıllı” lar olmadan biz bu kaosu atlatamayız. Emir telakki etmek zorunda olduğumuz çok acil bir konu var. Vallahi ben de dejavu oldum efenim hatta hala oluyorum.

- O zaman ne duruyorsun hemen emir telakki edelim.

- Efendim bildiğiniz gibi sigara alışkanlığına karşı verdiğimiz büyük mücadele devam ediyor.

-Tek bir sigara içen kalmayıncaya kadar da devam edecek Olric.

-Zıpırlardan bazıları, bizi biraz köşeye sıkıştırdı. Atamızın fotoğraflarından bir çoğunda sigara olduğunu , o şeytan icadı sosyal medyada paylaşıyorlar.

- Olmaz Olric! Buna kesinlikle izin veremeyiz .Atamızın imajının sarsılması demek ülkenin bölünmesi demektir. Tek bir kusur kalmadan tüm pürüzleri ortadan kaldırmalıyız. “Kadro Hareketi” zamanında bunu adam gibi yapsaydı hiç uğraşmayacaktık…
Neyse acaba elindeki sigarayı misvakla mı değiştirsek ? Yo yo bu seferde dinciler durumu kendi çıkarlarına kullanırlar … Ya da Red Kit ‘e yaptığımızı yapalım ağzındaki sigarayı saman parçası ile değiştirelim…. Bu da olmaz, olmaz, olmaz… Evreka! Sigara yerine bir şey koyacağımıza ,ithal edip millileştirdiğimiz teknolojimizi kullanıp, sigara olan yerleri tamamen silelim. Böylece hiç sigara içmemiş gibi olur yani kusursuz…
Hem eminim ki kendisi de yaşasaydı, nasıl daha önce ispat ettiğimiz gibi bizim tutuğumuz futbol kulübünü tutup, oy verdiğimiz partiye oy vereceğine göre, cumhuriyetimizin geleceği açısından bu ufak değişiklikleri de mazur görür ve hatta en büyük destekçileri olurlardı. Çok çağdaş hissediyorum kendimi Olric çook...

- Efendim muhteşemliğinizi yine gözümüze gözümüze soktunuz. Maşallah efenim. Ama çıkmadan çok küçük bir konu daha var incir çekirdeğini doldurmayacak cinsten onu da arz edeceğim izninizle. Efenim bir kitap var kitapta insanın hedefleri için, yaşamak istediği hayat için; tüm zorluklara karşı gelmesi, ekmek elden su gölden yaşasa bile onları elinin tersiyle itmesi mücadele edip onu elde etmesini tembihliyor.

- Buna izin veremeyiz. Herkes her istediğini yaparsa bizim istediğimizi kim yapacak Olric? Bu anarşidir bu terördür, halkı kışkırtmaktır… Olmaz derhal kitap toplatılsın, yazarı teröre destekten içeri atılsın. Hatta öyle bir bastıralım ki üstüne bundan sonraki yazacaklarını biz bir şey demeden direkt kendisi oto sansürlü hali ile yazsın. Aramızda kalsın bu daha çok hoşuma gidiyor.

- Efenim yazar sizlere ömür…

-Bak bu olmadı işte. Bir dakika, bir dakika ! bahsettiğin kitap elindeki kitap mı yoksa?

- Evet yüce efendimiz.

- Olric bazen gerçekten çok saçmalıyorsun. Bu kitap MEB zoruyla derslerde okutulan bir kitap bundan kimseye zarar gelmez. Hadi onu bırak kitabın ismine bak “Aganta Burina Burinata”… Vay anam vay kitap değil İspanyol boğa güreşçisi ismi sanki! Rahat ol Olric, ismini bile telaffuz edemedikleri bir şeyi mi okuyacaklar ?

( Olric ve Yüce Efendi yavaşça çıkarlar, ışıklar söner ve perde yine yeni yeniden üstümüze kapanır…)

Merve Çayır 
 09 Tem 22:01 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Denizcilik terimlerinin fazla kullanılması biraz okumayı zorlaştırsa da okuması zevkli bir kitap. Denize aşık bir çocuğun hayatının anlatıldığı sıcacık bir kitap.

******Spoiler içerebilir.***
Mahmut denize hayran bir çocuktur fakat ailesi denize kurban ettikleri bir sürü insandan dolayı Mahmut'un denizcilik yapmasını istemez. Fakat Mahmut önüne çıkan bu engellemelere rağmen kaçarak bir gemide çalışmaya başlar. Mahmut işini, bütün zorluklara rağmen zevk alarak yapar. Gemideki işi bittikten sonra geri döner, evlenir ve denizden çok uzak bir köyde yaşamaya başlar tabi buna yaşamak denirse.
******Spoiler sonu****

ASLI 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Severek okumuştum. Denize karşı ilgim yok ve hayatımda hiç deniz görmedim ama denizle ve denizcilikle ilgili terimler çok hoşuma gitti. Ayrıca Halikarnas Balıkçısının şimdiye kadar okuduğum tek kitabı , devamının gelmesi dileğiyle önerdiğim bi kitap :)

Derya Demir 
25 Tem 12:16 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Çölün artık hakkından gelmiştik. Soluyor ve ayağımı sürtüyordum. Babam yüzüme baktı, "Pişmiş ıstakoza dönmüşsün" dedi. Oracıkta zeytinliklerin gölgesinde biraz dinlendik. Rüzgar esmeye başladı.

Enes ESEN 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Balıkçılar, sünger avcıları, dalgıçlar, gemiciler... Halikarnas Balıkçısı'nın hikâye ve romanlarıyla gelen bu tipler, sadece edebiyata ilk kez geldikleri için ilginç değillerdir. Balıkçı, denize bağlı olarak, güzelliği, özgürlüğü, başkaldırıyı, insanoğlunun geçmişteki ve gelecekteki arayışlarını, kayıplarını, bunalımlarını, korkularını, ışığı kırar gibi kendiliğinden alabildiğine etkin bir anlatımla ortaya koyarak, çağdaş insancıl bakışla eski uygarlıklar arasındaki bağları göstermiştir. Denizi ve denizcilerin hayatını tüm saflığıyla ortaya koymuştur. Tadı hala damağımda. Teşekkürler Kaptan...

Ozlem arat 
 04 Eki 16:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aganta..
Bir deniz insanı olmak isterdim gerçekten sabahın şafağında o mavinin en güzel tonunu görebilmek için.. Süleyman efendi oğlunun ne kadar bir denizci olmasını istemese de kader hep Mahmutu denize, deniz sevgisine iter. Gerçekten de öyle değil midir ?Deniz insanları kendilerini belli etmez mi bilmem eder bence...

mihrunnisa ersöz 
16 Eyl 20:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sadece insan değildir denize tutkun olan, bazen aynı tutkuyla denizler de insanlara bağlanır..Nice denizcinin bedenini karaya teslim etmek istemediği için rüzgarlarını hep karadan aksi yöne estirip durur..

İlgiyle okudum ve simdiye kadar okumadığıma hayıflandım sade akıcı bir kitap ve deniz insan kara betimlemeleri cok guzel insana hayata dair gercekler iç içe anlatılmış bir baş yapıt

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

gökçe türkkan 
 16 Tem 12:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Doğum, hastalık, ölüm Allah'ın emri. Anladık! Fakat ne bileyim, özlediğin bir işte çalışmadan, içine doğduğun şu dünyanın ötesini berisini hiç görmeden, taş üstüne bir taş koymadan, bir ağaçcağız olsun dikmeden, bir günceğiz olsun şunun bunun eteğini öpmeden yaşayamamak ve böylece dünyadan defolup gitmek de Allah'ın emri değil a!.."

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 57)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 57)
BARAN 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fakat bu gördüğüm yeni yeni yerlerin tadı tanıdığım yeni yeni insanlar ve edindiğim yeni yeni arkadaşların yanında birer hiçti. ‘’Huyu,suyu aykırı, dilleri başka olanlar birbirlerine ısınmazlar’’ derler a. Yalan! Beraber çalışıp beraber çile çeken insanlar bir birlerine öyle bağlanıyorlar ki, bir kısmı buz, bir kısmı da ateş olsa, birbirine uyup can ciğer kardeş oluyorlar. Ben öyle arkadaşlar edindim ki onların birisi yanıma gelince, yanıma birisi gelmiş gibi değil, yanımdan yabancılar ayrılmış da kendimle baş başa kalmış gibi oluyorum.

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 101)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 101)
Yunus Emre Dilsizmen 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Derler a, kaptanın iyisi fırtınada, dostun gerçeği de
fıkaralık, hastalık ve hapishanede belli olurmuş"

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 59 - Bilgi yayınevi)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 59 - Bilgi yayınevi)
Tuğba bıyıklı 
18 Ağu 13:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onda, herkeste arayıp arayıp da pek az bulduğum veya hiç bulamadığım ve yine özleyip durduğum bir şeyin pek çoğu vardı.

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 122)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 122)
gökçe türkkan 
16 Tem 21:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Fırtına kopmazken epey önce köpekbalıkları derinlere kaçarlar. Akdenizliler bu balıkların başlarından aldıkları bir yağı şişelerde koyup saklarlar. Hava bozulacaksa yağlar bulanır. Denizcilerin ilk icat ettikleri barometre işte budur."

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 89)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 89)
Tuğba bıyıklı 
18 Ağu 18:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nitekim deniz de bağrına atılan taşı unutur ama o taş yine oradadır ve oradan bir daha çıkmaz.

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 159)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 159)
Tuğba bıyıklı 
18 Ağu 12:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her zaman bulunduğumuz yerde değil başka yerde pek mesut olacağımızı sanıyorduk.

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 106)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 106)
Yunus Emre Dilsizmen 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Eskicilik de olsa, zenaat bilekte altın bileziktir."

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 32 - Bilgi yayınevi)Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı (Sayfa 32 - Bilgi yayınevi)