·
Okunma
·
Beğeni
·
16484
Gösterim
Adı:
Agapi
Yazar:
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055057909
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Baskılar:
Agapi
Agapi
İlk görüşte aşık olabilirsiniz. Fiziksel bir çekim
276 syf.
Agapi sözlük anlamı; koşulsuz, şartsız, fedakâr, özverili, bencillikten uzak bir aşk anlamına gelmektedir. Yazara göre de, ölümsüz aşk.

Ölümsüz aşk, var mıdır? Yoksa insanoğlunun hayata tutunmak adına, ortaya attığı bir deyim midir? Kim bilir!...
Ama halk arasında yaygın olan bir söz vardır ki, " Aşık olmayan insan, yaşamış sayılmaz. " derler. Ayrıca aşkın hayata anlam ve heyecan kattığına da her daim dem vurulur. Şimdi yaşanan sahte ve yapmacık aşklara nazaran, eskiler aşka o kadar ulvi ve yüce bir duygu nazarıyla bakarmış ki, dergâhlara talebe seçerken bile öğrencilere, " Aşık oldun mu? " diye, sorarlarmış. Olumsuz bir yanıt alınca da, " Git! Aşık ol! O zaman gel! " diye, yol verirlermiş.

Ah, Aşk! Yazarımız da eserinde " Aşk hep vardır. " diyerek, kahramanları vasıtasıyla aşkı sorgulamış. Bir eser de " Aklın insanı geliştirdiğine, duyguların ise insan yaptığını. " okumuştum. Hem demezler mi, insana " Olaylar karşısında çaresiz kaldığında mantığının değil, kalbinin sesini dinle! O sana mutlaka doğru yolu gösterecektir. " diye!

Yazar eserin de, " Aşkın mantığı yok! " der, demesine de ağır basan duygulara rağmen, bazı istisnai durumlar da ( Evli olmak gibi. ) mantığın devreye sokulmasına da, dem vurmaktan geri durmaz. Her bireyin ikinci bir şansı hak ettiğine ama arkasında bir enkaz yığını bırakmadan yola devam etmesi gerektiğine değinmekte. Eser basit bir anlatım diline sahip olsa da, betimlemeler merak uyandırıcı. Başlarda durağan seyreden okuma hızı, sonlara doğru okuru daha bir sarıp sarmalamakta.

Ne garip bir ironi ki, eseri okurken başlarda normal giden okuma seyrim, sonlara doğru geldikçe artan bir merakla hızlanarak nihayetlendi. Yazar kahramanları eşliğinde aşkın bilimsel açıklamasını yaparken, kendimi eşimle aramdaki aşkın rengini merak eder halde buldum.

Her ilişkide inişler ve çıkışlar mutlaka yaşanır. Olması gereken ortak bir noktada, karar birliğine varabilmektir. Bazen çevreme bakıyorum, çiftler çok güzel birlikteliklerini devam ettiriyorlar, etraflarına mutluluk parıltıları saçıyorlar. Aradan fazla bir zaman geçmeden bir de duymuşum ki, ayrılmışlar. Yaşadığım şok, hayretten donup kaldığımın resmi gibi adeta.

Sebep tarafların çaba göstermemesi ve akabinde bomba etkisi yaratan aldatma! Aldatan durumdan memnun! Aldatılan kaderin arkasına sığınmış zavallı biçare! Nedenler ne olursa olsun, aldatılmak kader değildir! Ama ne yazık ki, yeri doldurulamayan ve doyum sağlanmamış hisler, söze dökülmemiş yaşanılan sıkıntılar olarak kalmışsa, çiftlerin arasına bir üçüncü şahsın devreye girmesi kaçınılmaz. Nasıl mı? Birbirlerine karşı açık ve dürüst olmayan çiftlerin, başka bireylerle hislerini paylaşmasıyla. Çiftler arasındaki paylaşım azalmışsa, ilişkilerin ortak resmidir, duyarsız sadakatsizlikler.

Evliliğin aşkı öldürdüğüne, dem vururlar. Kesinlikle katılmıyorum. Ev, iş ve çocuk üçgeninde kendini kaptıran eşlerin, birbirlerine zaman ayıramadıkları için, böyle konuştuklarına eminim. Doğal olarak hal böyle olunca da, karşılanamayan farklı beklentiler oluşmakta, yeni bir heyecan uğruna da başka limanlara yelken açılmakta.

Bazı anlar zamanla artarak çoğalan sorunlar yüzünden, ilişkiler temelden sarsılacak olsa da, çiftler arasında güvene dayalı birlik ve beraberlik olduğu müddetçe, her sorunun üstesinden gelinecektir. Önemli olan yara almadan, eğer ayrılacaksak ta, ardımızda bir enkaz yığını bırakmadan yolumuza devam etmektir. Yazarın kahramanları vasıtasıyla örnek verdiği hayatları okumanızı tavsiye ederim.

Değer ağırdır, okur arkadaşlarım. Taşıyabileceğinden emin olduğunuz kişilere verin...
276 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Jane, 4 yaşındayken babasının ailesini terk etmesiyle aşka inancını kaybeder üstelik aynı gün gözleri rahatsızlanır ve geçici süreliğine görme kaybı azalır ve etrafı bulanık görmeye başlar. Bu nedenle yıllardır nöroloğa gider. 29 yaşına bastığı gün garip bir mektup alır. Mektubu gönderen kişiyle tanıştığında aslında gözlerinde bir problem olmadığını sadece özel bir yeteneği olduğunu söyler. Bu yetenek aşkı görebilmektir. Etrafında aşık bir çift olduğunda görünüşünün bulanıklaştığını fark eder. Önünde 1 yılı vardır. Bu bir yıl içerisinde kendisine verilen kitaba 6 tane aşk türünü yazmak zorunda verilen görevi yerine getirmezse aşkı sonsuza kadar kaybedecektir. Jane gorevini başarıyla yerine getirmiştir.

Pragma : kalbin değil , aklın kontrol ettiği aşk. Agapi : Koşulsuz , bencil olmayan aşk. Mania: İnişler ve çıkışlarla dolu obsesif aşk. Storge : Arkadaşlıktan doğan aşk. ️ Eros : Tutkulu aşk. Ludus : Aşk oyunu.1 k da yükselen yazarlar kısmında ' Sarah jio 'ismini hep görünce bir kitabini okuyup bu yazarla tanışmak istedim. Arkadaşımda Agapi' yi gorunce ödünç alip okudum. Kitap başta hiç sarmadı baya sıkıldım okurken, o kadar cok karakter ismi vardi ki bu kimdi şu kimdi diye eski sayfalara gidip geldim. Kitabin yarisini 5 günde (hiç sarmadı için okumak istemedim) diger yarısını biraz sarınca bir günde bitirdim. Pek begendigim bir kitap olmadi ama fena da değildi. Bu tarz aşk konulu kitaplari pek sevmiyorum bu kitabida Sarah jio'nun kalemiyle tanışmak icin okumuştum. Keşke yazarla bu kitapta tanışmasaymışım :)
276 syf.
·6 günde·6/10
Mart Menekşeleri, Yağmur Sonrası ve Böğürtlen Kışı'nın ardından okuduğum dördüncü Sarah Jio kitabı Agapi oldu. Sarah Jio'nun şu ana kadar okuduğum tüm kitaplarında geçmiş ve gelecek olarak iki koldan ilerleyip kesişen hikayeler mevcuttu. Agapi bu açıdan biraz farklı, geçmişle bağlantısı bulunan bir konu yine var ama bu kez kitabın tamamı günümüzde geçiyor. Agapi için yapılan yorumlar genellikle yazarın alışılagelmiş tarzının dışına çıktığı şeklinde. Dışına çıkmakla kastedilen durumsa geçmiş-gelecek köprüsünün olmaması. Okuduğum Sarah Jio kitapları arasında Böğürtlen Kışı benim için zirveydi. Böğürtlen Kışı'nı okurken aşırı keyif almış, duygulanmış, hikayeyi çok sevmiştim. Bu nedenle yazarın diğer kitapları için beklentilerim biraz yükseldi. Bu da bir açıdan kötü oldu diyebilirim. Nitekim daha iyi bir şeyler beklediğim Agapi'de aradığım tadı bulamadım. Başlarda yine samimi bir dil, kış aylarında geçen sıcacık bir hikaye olsa da bir süre sonra Jio'nun o bildiğimiz samimi, tatlı dili bile yeterli gelmedi diye düşünüyorum. Hikayeyi, kurguyu beğenenler olmuş olabilir ama kitapta verilmek istenen duygular bana bir türlü geçmedi, türü aşk olmasına rağmen ben bu kitapta "aşk" hissini alamadım.

Agapi'de Jane isimli bir karakterimiz var. Jane yirmi dokuzuncu doğum gününde bir zarf alır. Zarfta çok özel bir yeteneği olduğu, daha fazlasını öğrenmek istiyorsa orada yazan adrese gitmesi gerektiği yazılıdır. Adrese giden Jane orada tanıştığı yaşlı bir kadından aşkı görebilme yeteneği olduğunu öğrenir. Kadın Jane'e otuzuncu doğum gününe kadar aşkın altı halini tanımlaması gerektiğini söyler aksi takdirde Jane bir ömür boyu gerçek aşkı bulamayacaktır.

Sarah Jio okumayı genel olarak çok sevsem de bu kitapta o hazzı alamadım. Ayrıca kitapta hiçbirimizin onaylamayacağı ancak "gerçek aşkın peşinden gitmelisin" aforizmasıyla normal hale getirilmiş gibi görünen bir durum vardı ve açıkçası bu beni rahatsız etti. Agapi tamamen aşk kavramı üzerine kurulu bir kitap ve birçok bölümde aslında gerçek aşk denilen şeyi bulmanın ne kadar zor olduğundan, bulunduğunda ise ne şekilde bu aşka sahip çıkılması gerektiğinden bahsediliyor. Ancak kitapta bulunan karakterlerden olan ve aşkı bulduğuna inanan kadınlardan biri evli ve çevresinden kendisine bu duyguyu yaşaması gerektiği tavsiyesi veriliyor. Tabii ki kitaplarda yaşanan olaylar bizim değerlerimize uymak zorunda değil ama durum burada biraz farklı. Yanlış olan durumun "aşk, his" denilerek normal konuma getirilmiş olması beni biraz itti diyebilirim.

Agapi için tavsiye anlamında da olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Sarah Jio'nun tüm kitaplarını okumak isteyenler koleksiyonu tamamlamak ve bir de yazara bu kitap açısından bakmak için okuyabilirler ancak ben bu kitabı okuyun seveceksiniz kategorisine kesinlikle dahil edemeyeceğim. Ama tabii ki bir yazarın her kitabı çok iyi olmak zorunda değil, ki zaten yazarın potansiyelini çok iyi biliyorum. Agapi için nazar boncuğu diyeceğim. Bir sonraki Sarah Jio kitabım Son Kamelya olacak, hepinize keyifli okumalar.
276 syf.
Sarah Jio,
Aşkın eros hali: Tutku, fiziksel ve duygusal tam bağlılık.
Aşkın storge hali: Dostluk, güven ve sadakat ilişkisi.
Aşkın mania hali: Kıskançlık, saplantı
Aşkın ludus hali: Karşılıklı bağlılık sözü verilmeden sadece keyif almak eğlenmek.
Aşkın pragma hali: Mantık ilişkisi.
Ve aşkın agapi hali: Olduğu gibi, varlığından mutluluk duyup sevebilmek.
diyerek aşık olma hallerini maddelere ayırarak sıralarken:
Aşık olma sebeplerini romanın kahramanı Jane'nin insanların gerçek duygularını ön sezileriyle görebilirliğinin hikayesini anlatıyor.
Duygularının ne yönde olduğunu ve aşkın hangi halini yaşadığını merak edenler için keyifli bir roman..
276 syf.
·Beğendi·9/10
İlginç bir kitap. Karşısındaki kişinin aşkını gerçek olup olmadığını gören birisinin, 6 kişinin gerçek aşkını anlatan bir kitap yazması gerekli. Bu onun doğuştan verilen bir görevi. :-) Ve işte o zaman kendisi de gerçek aşkı bulacak. Başlarda sıkılmama rağmen sonu çok güzel. :-)
276 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Sarah Jio.. Kitaplarını seri halinde okumakla ne de iyi yapmışım dedirten yazar..
Her kitabını ayrı bir seviyordum bunu bi ayrı sevdim desem yalan olmaz.
Kitabın konusu çok ilgimi çekti. Başlarda okuma hızınız, merakınız orta seviyelerdeyken sonlara doğru bu oldukça artıyor. Yazar sizi yokuş aşağı bırakıyormuş gibi düşünün :)
Kitaptaki dil oldukça anlaşılır bu konuda hem fikir olacağımızdan eminim. Verdiği mesajlar, yaptığı göndermeler ise oldukça merak uyandırıcı.. Kitabı okumaya devam ettikçe içinde kendinizi arar bir vaziyette buluyorsunuz: Ben hangisiyim? Hangi karakter beni yansıtıyor? Hangi hikâye bana daha çok uyuyor? Gibi sorularla doluyor zihniniz.
Umarım kendinizi en güzel hikâyede bulmuşsunuzdur, bulamadıysanız da bulmanız dileğiyle..:)
Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar..:)
276 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Aşkın 6 Türünü Araştıran , Aşkın Nelerden Doğacağını Anlatan Sarah Jio Yine Çok Güzel Bir Kitaba İmza Atmış. Aşkınızın Ne Tür Olduğunu Öğrenmenize Yardımcı Olacak...
Herkese İyi Okumalar…
344 syf.
·Beğendi·8/10
Ölümsüz aşk
Büyüklere masallar olurya iste tamda bu....
Siz hangisine inanıyorsunuz Agapiye mi?yada aşkın tanımlamasını biliyormusunuz?
Agapi Sarah Jio Sarah Jio
280 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitabı alıp okumaya başladığımda her zamanki Sarah Jio klasiği olacağını düşündüm. Oysaki herkes gibi ben de yanılmışım.
Sarah Jio bu kitapla kendi tarzının dışına çıkarak bu şekilde de oldukça başarılı olabileceğini göstermiş. İstemez miydim yine aynı tarz olsun isterdim ama kesinlikle bu kitapla da Sarah Jio'nun o samimiyetini, sıcaklığını hissediyorsunuz.
Doğuştan gelen yeteneğiyle gerçek aşkı görüp hissedebilen Jane ve etrafındaki 6 değerli aşkı anlatan harika bir kitap. Gercek aşkı görebilmek çok güzel bir duygu olsa gerek.
Ayrıca Sarah Jio'nun her kitabında çiçeklerden bahsetmesi onlara anlamlar yüklemesi beni çiçeklere yöneltiyor. :)
276 syf.
·14 günde·6/10
insana mutluluk aşılayan bir anlatım.Yazarın diğer kitapları gibi heyecan yoğunluğu çok..Ağır kitapların arasında mola verilebilecek en muhteşem kitaplardan biri..
“Bu aşk işleri çok büyük risk,” dedim. “Seviyorsun ve umut
ediyorsun ama garantisi yok. Kalenizi kalplerinizde birlikte kuruyorsunuz. Bir anda hepsi yıkıladabilir.”
—Bir kalbin iyileşmesi ne kadar sürer?
—(...)
—Annem derdi ki birini sevdiğin her yıl için iyileşmek bir ay sürermiş.
Sarah Jio
Sayfa 135 - Pena Yayınları
—Mutlu olmak için başka birine ihtiyacım yok.
—Yalan söylüyorsun.Herkesin birilerine ihtiyacı vardır.
Sarah Jio
Sayfa 26 - Pena

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Agapi
Yazar:
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055057909
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pena Yayınları
Baskılar:
Agapi
Agapi
İlk görüşte aşık olabilirsiniz. Fiziksel bir çekim

Kitabı okuyanlar 3.206 okur

  • A.
  • Fssaaaajcxaath
  • Yaren
  • @bitkiciokur
  • Deniz
  • M
  • Havva aydanur Ertuğrul
  • Merve
  • Serpil yilmaz
  • Hale çeviş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.7 (14)
9
%0.7 (6)
8
%1.2 (10)
7
%1.8 (15)
6
%0.9 (7)
5
%1.2 (10)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları