Ağlasın Gökyüzü Deniz Gezmiş

8,3/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
502 gösterim
Tohumumu toprağa verip hayatı döllerim, rengimi ışığa verip umudu döllerim, kokumu havaya verip yeli döllerim. Ben ne has bahçelerde bir gül ağacıyım, ne zalimin uğrunda bir darağacıyım, ben bir avlu duvarında mor çiçekli leylak ağacıyım. Arı gündüz gelir benden bal alır, zalim gece gelir benden dal alır. Ben bir leylak ağacıyım, üç dalım gitti oy dallarım kırık, üç dalım gitti incecik kollarım kırık..."

68 kuşağının efsanevi gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş ve arkadaşları üzerine bugüne kadar çok şeyler yazılıp söylendi. Ama hiçbiri, Türkiye siyasi tarihinin bu en büyük trajedisini, bu kadar etkileyici, bu kadar sıcak ve yalın anlatmadı.

"Ağlasın Gökyüzü"nde anlatılan olaylar, Anadolu insanına özgü direniş ruhunun, özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun ve tabii inandığı değerler uğruna adanmışlıkla mücadele eden yitik bir kuşağın destanıdır. Vehbi Bardakçı'nın usta kalemiyle duygusal derinlik ve yoğunluk kazanan bu destanı yeni kuşakların ilgisine sunmaktan ve "Ağlasın Gökyüzü" gibi olağanüstü bir edebiyat eserini ülkemiz kültür hayatına kazandırmaktan kıvanç duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789944143585
 • Yayınevi:
  Ozan Yayınları
 • Kitabın Türü:
AsiMavi 
11 Mar 20:28 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın daha öncede KERBELA kitabını okumuş ve etkisinden uzun bir zaman çıkamamıştım.
Üç kitaptan oluşan "ADANMIŞ HAYATLAR" serisinin bu ikinci kitabı Deniz Gezmiş i anlatiyor.
Altmış sekiz kuşağının efsanevi gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş ve arkadaşları üzerine bugüne kadar çok şeyler yazılıp söylendi.Ama hiçbiri Türkiye siyasi tarihinin bu en büyük trajedisini,bu kadar etkileyici,bu kadar sıcak ve yalın anlatmadı.
Anadolu insanına özgü direniş ruhunun,özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun ve inandığı değerler uğruna adanmışlıkla mücadele eden yitik bir kuşağın destanıdır.
Yazar VEHBİ BARDAKÇI nın usta kalemiyle duygusal derinlik ve yoğunluk kazanan bu romanı çok beğeneceksiniz...