Ağrı Kürt Direnişi ve Zilan Katliamı 1926-1931

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
279 gösterim
İttihat ve Terraki Cemiyeti (İT-C), “Türkler nasıl millet olur?” sorusuna cevap aradı. Dr. Bahattin Şakir, Dr. Ziya Gökalp, Dr. Nazım’a raporlar düzenlettirdi.

Daha sonra bazı rötuşler TC’nin de resmi ideolojisi haline evrilen bu raporlarla; “Rumların servet ve sermayelerine el konularak sürülmeleri. Turana varmak ve birleşmek için yerleşik Ermenilerin varlıkları ellerinden alınarak temizlenmeleri. Homojen bir toplumun inşası gayesi ile Alevilerin Müslümanlaştırılması, Kürtlerin ise zamana yayılır şekilde Türk unsur içinde eritilmesi gerekir” ve “behemal herkesin edilmeleri şartı” ile hareketler tanzim edildi. Bunlar gerçekleştiği oranda esası Türk olmayan “Şu Çılgın Türkler”, Osmanlılardan arta kalan etnisitelerin toplamından bir “Türk Ulus” yaratacaktı.

Elinizdeki kitap, Zilan’da yaşanan katliamın önemli tanıklıklarının eseridir. Analiz edilmesi, tarihimizin önemli bir kesinti ve ardındaki neden ve sonuçlarının bilimsel olarak tartışılması, aydınlığa ulaştırılması için bu veriler önemlidir.