Agricola'nın Hayatı

9,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
44 gösterim
Tacitus’un hemen bütün yazılarında derin bir trajedi havası vardır. Domitianus’un senato azalarını asıp kesmesi yüzünden artan kötümserliği yazılarında devrinin iyi taraflarını, halkın refah ve saadetini hiç nazara almayarak, imparatorun fenalıkları ve Roma’nın ahlakça bozukluğu üzerinde durmasına sebep olmuştur. Agricola’nın proloğu devrine karşı en acı tenkil ve şikayetlerle doludur. Tacitus’un üslubunda zamanına kadar eşi görülmemiş bir kıvraklık ve çeşitlilik vardır. Cümleler kısa, düşünceler birer epigram halinde teksif edilmişlerdir, fakat kolay anlaşılmazlar. Bundan dolayı Tacitus başka dillere çevrilmesi en güç yazarlardan biridir. (Önsözden)
  • Baskı Tarihi:
    1997
  • Sayfa Sayısı:
    59
  • Yayınevi:
    Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları
  • Kitabın Türü:
Bahadır Kök 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok kısa bir biyografi ve bu biyografi içine dahil olan Roma İmparatorluğunu tarihinden bir kesit sunuyor. Roma'nın o dönemde Britanya valisi olan Agricola'nın hayatı, bilgeliği, zekası, cesareti ve aynı zamanda alçakgönüllülüğü ve bu dönemdeki Roma bürökrasisi'nin yozlaşmışlığı çok açık bir dille anlatılıyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Bahadır Kök 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yakıyorlar, yıkıyorlar, karşılarına çıkan toplumları sürüp arazilerini ellerinden alıyorlar, buna da barış ismini veriyorlar."

Agricola'nın Hayatı, Cornelius TacitusAgricola'nın Hayatı, Cornelius Tacitus