Ah Biz Eşekler

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.490
Gösterim
Adı:
Ah Biz Eşekler
Baskı tarihi:
Nisan 1993
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754180572
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Ah Biz Eşekler
Ah Biz Eşekler
Bu kitapta Aziz Nesin'in, "Ah Biz Eşekler", "Garba Açılan Pencere", "Mutlu Kedi", "Ne Güzel Makine", "Allah Kabul Etsin", "Bizim Ev", "Hıçkırık", "İffetimi Nasıl Korudum?", "Su Dökme Yarışı", "Hırant Hüdaverdi Olmuştu!", "Rahmetli Sağ Olacaktı ki", "En Güzel Sermaye Özel Sermaye", "Neden Bu Hale Düştük?", "Çok Gülünçlü Bir Olay", "Marta Tore Öldü", "Kimliksiz Adam", "Ramazan Aydın", "Üç Nöbetçi", "Fareler Birbirlerini Yer" ve "O Ne Namussuzdur O" başlıklı öyküleri yer alıyor.
144 syf.
·28 günde·Beğendi·9/10
"Sesini yükseltme! Unutma ki seslerin en çirkini eşeğin sesidir."
Lokman Suresi; 19. ayet

OKUMAK ÖĞRENMEKTİR, İNSAN KEŞFETMEK GÜZELDİR !

İlk defa Aziz Nesin okudum. Zaten aklımdaydı ama Tuco Herrera sebep oldu diyebilirim, malum kendisinin has adamlarından, babam diyor.
Tuco inceleme de istedi,istemese de muhtemelen yazardım. Bu inceleme için Tuco'ya söz verdim ve ona ithaf olsun :) niceleri hatırım için yaz dedi de kıramazdım onu darılırdı :) Bakınız Mülayim misali , sonuçta yazı mı tura mı demeyin okudum kitabı ve dik geldi düşüncelerim :)
https://www.youtube.com/watch?v=rgtW_35Df-k

Kitap kısa öykülerden, yer yer hatıra veya denemeye benzeyen yazılardan oluşuyor. Yazarı tanımak adına tek başına ölçü olur mu, olmaz elbette çünkü hem çok fazla eseri var hem de hayatına dair yazdığı kitaplar var. Fakat yine de çok faydalı ve keyifli bir okuma oldu benim açımdan, çoğu neşeli ama hep de bir hüzün payı olan bu yazıları okumak.

Neden bugüne kadar okumadım peki? İlle de somut olarak işte şundan diyemesem de, 90lı yıllarda çocuk olduğum için ve hayata bakışımız hayli farklı olduğu için önyargılı veya mesafeli kalmış olabilirim. Bugün bunun gereksizliğinin farkındayım ve okumaya devam edeceğim çünkü aynı fikirde olmamız zaten gerekmiyor.

Neydi onu toplumda marjinal bir yere getiren? Fikirleri mi, inanç ya da inançsızlığı mı, farklı bakış açıları geliştirmesi mi, elbette daha iyi tanıyanlar bu konuda bilgi sahibidir, henüz yolun başındayım. Öldüğünde kimileri onun için, "İnanmadığı yere gitti" demişler. Bilemem artık tam olarak ne yaşadı , bir insan teki olarak hepimiz gibi göçüp gitti bu dünyadan.

İncelemenin en başına bir ayet ekledim, aslında hep inanırım ki, hakikati kimin dile getireceği hiç belli olmaz. Bazen hacı,hoca dediğin adamların söylemediklerini Aziz Nesin gibiler söyler. Kitaba ismini veren hikaye gerçekten çok özeldi. "Ah biz eşekler" Okuyanlar bilir, eşeklerin eskiden bir dili olduğunu fakat bunun bir süreçten geçerek sonunda Aİ sesine dönüştüğünü kurgulamış yazar, güzel de etmiş. Kurtların saldırısını hafife alan eşeklerin bir gün ne kadar çaresiz hale geldiğini anlatıyor. Aklıma ister istemez dolar kurunun günümüzdeki durumu geldi,
"Dolar 5 lira olur mu? Olmaz canım, 5 oldu, 6 olur mu? Hayır ne mümkün.. 6 oldu 7 olmasın sakın? Ne münasebet.."
Veya bunu tarihimize de uyarlayabiliriz. Osmanlı, Balkan savaşlarını yara bere içinde atlatmışken, 1. Dünya Savaşını da büyük kayıplarla atlatıp nihayet Kurtuluş Savaşına geldiğimizde iyi ki artık "eşeklik etmekle bir yere varılamayacağını" çoktan bilen Mustafa Kemal sazı eline almıştı.

Bir süredir dünyaya ve haliyle ülkemizdeki gidişata daha muhalif baktığım doğrudur. Kitap sitemizin ve daha çok okumanın da bunda katkısı büyüktür. Yine de iktidar olsun muhalefet olsun veya başkaca kesimler hakkındaki düşüncem, doğrusuna doğru yanlışına yanlış demek yönündedir. Topyekün bir kötülemeyi vicdansızlık olarak kabul ediyorum.

Biraz daha kitaptan bahsedelim. Nesin'in dili hiciv üzerine kurulu malum. Politik kurnazlığı, kültürel yozlaşmayı, kişisel menfaatleri çok güzel ve vurucu şekilde anlatıyor. Ağalara, beylere de çakıyor elbette, para düzenine de sallıyor.

Elimdeki kitabın yayın tarihi 1973, Tekin Yayınevi, 3. baskıymış. Kitabın bir bölümü, ilk 2 baskıda olmayıp bu baskıya eklenenlerden oluşuyor. Şimdiki yeni baskılarda eklenen çıkarılan var mı bilmiyorum. 20 kısa öykü-deneme var kitapta.

Hepsine tek tek değinemesem de bazılarından daha fazla etkilendiğimi söyleyeyim. Özellikle;
Ah Biz Eşekler, Allah Kabul Etsin,Bizim Ev, Neden Bu Hale Düştük, Marta Tore Öldü,Ramazan Aydın,Fareler Birbirini Yer çok hoşuma giden yazılardı.

Epeyi uzattım, son olarak Ramazan Aydın hikayesinden birkaç alıntıyla bitireyim. Bir insan tekine odaklanmış Nesin,kendisinin ve insanların yalnızlığına.

"Orada beni en çok memnun eden şey, yalnız başına olmamdı. Çoktan beri bir türlü yalnız kalamıyordum.Çok uzaklarda tatlı bir anı gibi kalan güzel yalnızlığımı neredeyse unutacaktım."

"Nasıl olup da yalnızlıktan hoşlandığıma şaşanlar; dahası bendeki bu yalnızlık özlemini yapmacık bulanlar bile var.Nasıl mı yalnız yaşayabiliyorum? İşte böyle. Önce bu, insanın yalnızlıktan ne anladığına bağlıdır. Kendi başına kalınca,hiçbir zaman salt yalnız olmuyorum ki. Çok yalnız kaldığım için, yalnızlığımı çoğaltıp, tek başımayken de kalabalık olmasını öğrendim."

Hikayenin kahramanı Ramazan Aydın'dan bir duvar yazısıyla bitirelim,

"İlimdir insanların rehberi
Duvardır berduşların defteri"

Biz de defter niyetine buralara yazıyoruz işte, Tuco'nun da dediği gibi hep işsizlikten :) O zaman esen ve işsiz kalın. Herkese iyi okumalar..
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aslında yazar canlılar üstünden insanları eleştiriyor ama mizahi bi şekilde biz insanlar bir tehlike karşısında nasıl tepki veriyoruz illaki tehlikenin bize gelmesine gerek yok bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diye kendimizi mi avutuyoruz yoksa hayır o yılan bi gün beni de ısıracak sıra banada gelir algisiyla tepki mi veriyoruz tehlike gelmeden
144 syf.
·Beğendi·10/10
YA HERRO YA MERRO
Bir incelemeye böyle başlanmaz biliyorum .Ama çıkıp camdan “Aziz Baba sen ne adammışsın be “diye bağırasım geldi .Arkadaşlar zor tuttular:)

Ne demişler “Ağzın doluyken Aziz Nesin okuma”.Mazallah kahkaha atarken öbür dünyayı boylarsınız da gülmekten öldü derler ardınızdan .

Bu adamın kitaplarının çok başka bir havası var .Kitaba başlamanızla bitirmeniz bir oluyor.

Ah Biz eşekler kitabı okuduğum üçüncü Aziz Nesin kitabı.Bu kitaptan sonra anladım ki bizim memlekette hakikaten iyi adamları harcıyorlar .Şu adam kadar samimi,cesur ,gerçeklerimizi çaktırmadan anlatan bir adam daha var mıdır ya .Sürgün anılarını bile güldüre güldüre okutan bir adama gelde kötü sıfatlar yakıştır!Kısa kısa öykülerden oluşan bu kitabın dili oldukça akıcı.Aziz Nesin okuyanlar bilir tam bir Aziz Nesin üslubuyla yazılmış.Konuşma havası tarzında ağzınızdan kayıyor sözcükler.
Bazı hikayeleri okurken “hadi canım” ,yapma be “ deyip Aziz Nesine bağladığım oldu.O kadar efsane yani öyküler .Bazı öyküler tam bir fıkra tadında.

Ah be Aziz Baba senin dönemindeki eşekler şimdi maymuna döndü .Görmedim,duymadım,
bilmiyorum misali..
144 syf.
·2618 günde·Beğendi·10/10
Sadece "Ah Biz Eşekler" hikayesi dahi bu kitaba 10 yıldız vermek için yeterlidir. Bir eşeğin dağdan inen kurt sesini duymasına rağmen inanmak istememesi, gün boyunca umursamayıp kendini kandırması, sebebini kendisine de anlatamadığı bir hal ile kurdu görmezden gelmesi ve gece olup da kurt dağdan inince kendisini kandırmasının bedelini canıyla ödemesini ince ince, nüktelerle dokumuş. Her satırını bize benzetmiş, bize yormuş. Okuyup da anlayana öyle güzel dersler veriyor ki bu ülke bugün neden bu halde diye soru sormaya takatiniz kalmıyor. Her şey ortada zaten. Aziz Nesin'in neden Aziz Nesin olduğunu gayet güzel gösteren bir kitaptır bu.

Kusurlarımızı, bizi, kimliğimizi bize en güzel anlatabilen adamın en güzel kitaplarından birisi. Mutlaka okunmalı.
144 syf.
·Puan vermedi
Aziz Nesin klasiğini okurken aklımdan bol bol;
-Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla
-Geçti Bor'un pazarı
-Yorgan gitti kavga bitti
-Ele verir talkını,kendi yutar salkımı
-Ne şiş yansın ne kebap gibi deyimler geldi geçti.

Bazılarını hayvanlar bazılarını ise ismi cismi bilinmeyen kişi ve mekanlar üzerinden verdiği derin dersler bazen güldürdü bazen düşündürdü. Daha çok güldüm ve her defasında da ağlanacak halimize gülüyorum dedim. Kitaba ismini veren 'Ah Biz Eşekler' ilk öykü ve kitabın sonuna kadar bilerek bilmeyerek yapılan eşekliklerden bahsediyor. Bunun yanında her biri ayrı değerli olsa da 'Bizim Ev' ve 'Fareler Birbirlerini Yer' boğazımı düğüm düğüm etti.Böyle bir mizah çalışmasında okuru bu duruma getirmekte ustanın kaleminin kuvveti olsa gerek.

Aziz Nesin'i anlatmak,okuyun,okutun,farklı bakın demek bana düşmez elbette.Fakat söyleyeceğim son söz de diyorum ki;
"Eyy Sevgili Nesin, o günden bu güne hiçbir şey değişmemiş. O zamanlar Aaa-i Aaa-i diyenler şimdi aaa-iiii aaa-iiiii diyor!"

#Alıntı
:... O eski kuşaktan eşek,tehlike kuyruk altına girinceye dek kendini avutup kandırmamış olsaydı,bizler de konuşmasını bilecektik.Ah biz eşekler...Aaa-i aaa-i"
144 syf.
·10/10
Kitaplarını okurken çok güldüğüm gülerken halimizi ne kadar güzel anlatmış diye düşündüğüm yegane yazarlardan biridir. Yine harika öyküler okuyup günümü güzelleştirme mi sağladı. Nur içinde yat güzel ruhlu adam...
144 syf.
·1 günde·9/10
Normalde öykü okumayı sevmem ama Aziz Nesin'in öyküleri bir başka. Gene gelinim sana söylüyorum kızım sen anla anlatımıyla çok güzel dokundurmalar yapmış. Bir çırpıda okunan bir kitap.
132 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Fareler bir birilerini yerler.ve onamuzsuzdur o, ifetimi korudum öyküleri okurken anlıyorsunuz "Neden bu hale düştük sorusunu?". Nerelisin diye soranlara, cevap vermenin anlamsızlığı çöküyor bu öyküler den sonra, dünyanın hangi noktasına ait olduğumuzun ne önemi var?
132 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Aziz Nesin birçok hikayesini okuduğum ve toplumuzun kör noktaları aydınlatıyor. Bu öyküsü de Adam Smith liberalerizmine mizahi bakarken . Hickirikta ise bir adamın hayatına nasıl damga vurduğu ...
Adam Smith şöyle demiştir :
"Lesse passe lesse fer, tre joli transfer" Yani Türkçesi "Bırak ziftlensin, boşver zıkkımlansın" demektir.
Aziz Nesin
Sayfa 103 - Tekin yayınevi 1973
"Sarılmak neden güzeldir bilir misin ?
Çünkü sağ tarafta kalp yoktur ve orası hep boştur .
Sarılınca , sağ yanını O 'nun kalbi doldurur..."
Sarılmak neden güzeldir bilir misin?
Çünkü sağ tarafta kalp yoktur, ve orası hep boştur... Sarılınca, sağ yanını O'nun kalbi doldurur...

Aziz Nesin
Dinle olan bütün ilgileri, nüfus kağıtlarına doğumlarında yazılmış olan şu tek kelimedir: İslam...
İnsanlar, insanca davranışı beceremezlerse, kedilerin mutluluğuna bile ozenirler.
Aziz Nesin
Sayfa 23 - Adam yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ah Biz Eşekler
Baskı tarihi:
Nisan 1993
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754180572
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Ah Biz Eşekler
Ah Biz Eşekler
Bu kitapta Aziz Nesin'in, "Ah Biz Eşekler", "Garba Açılan Pencere", "Mutlu Kedi", "Ne Güzel Makine", "Allah Kabul Etsin", "Bizim Ev", "Hıçkırık", "İffetimi Nasıl Korudum?", "Su Dökme Yarışı", "Hırant Hüdaverdi Olmuştu!", "Rahmetli Sağ Olacaktı ki", "En Güzel Sermaye Özel Sermaye", "Neden Bu Hale Düştük?", "Çok Gülünçlü Bir Olay", "Marta Tore Öldü", "Kimliksiz Adam", "Ramazan Aydın", "Üç Nöbetçi", "Fareler Birbirlerini Yer" ve "O Ne Namussuzdur O" başlıklı öyküleri yer alıyor.

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Esra üçgöz
  • Zeyneppppp
  • Süleyman Gönülce
  • İrem
  • Adyali
  • Burak TURGUT
  • Kadir muzac
  • Tuncay YILDIRIM
  • Merv E.
  • Şehrinaz Demirtaş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.4 (1)
9
%0
8
%4.9 (2)
7
%0
6
%2.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0