Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan Bir Mübadele Romanı

8,5/10  (20 Oy) · 
32 okunma  · 
18 beğeni  · 
910 gösterim
Aylarca çok satan listelerinin üst sırasında kalan yazardan
bir mübadele romanı..
Anadolu ve Rumeli'de sevdalarıyla vatan aşkları arasında
sıkışanların büyük dramı...
Balkan ve Dünya Savaşı, Türk-Yunan kapışması ve sonrasında
yaşanan sıradan insanların yazılmamış tarihi... Düşmanlıkların
dalgalandığı bir ortamda çiçek açan umutsuz sevdalar. Sevdanın kin ve düşmanlığa isyanı...
İzmir'de Rum kızı Eleni ile Türk delikanlısı Enver'in, Selanik'te Fidan ile Mehmet'in düşmanlıklara, bağnazlığa meydan okuyan büyük aşkları... Her şeyden habersiz olan halkların sırtında kurulan kurtlar sofrasında oynanan oyunlar, entrikalar...
Dayanılmaz acıların, adsız şehitlerin, gazilerin, yiğitlerin ve Ege'nin iki kıyısındaki gönül erlerinin hikâyesi...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  688
 • ISBN:
  9789751415561
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sabırlı Firuze 
19 Nis 12:26 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Harika bir mübadele hikayesi. Uzun yılar tek millet tek yürek ve tek vatan olarak bilip yaşadığınız topraklar işgal edilince, uğruna can vereceğiniz kişilerle bile nasıl düşman olunduğu, hele birde farklı ırktan birine gönlünüzü kaptırdıysanız, iki ateş arasında yanmanın ne olduğunu hissettiriyor. Kurtuluş Savaşı ve insanların nasıl bir çıkmaza, zulme, çileye düşmelerini yüreğinizde hissedeceksiniz. Okunmalı.

tuba artan onat 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Ege'nin bu yakasından ve karşı yakasından iki farklı öykü. 1918 yılında yaşadıklarımız. çoğu yerde ağlayarak okudum. iki hikayenin birleşmesini bekledim ama olmadı. İzmir'de yaşanan Rum kız-Türk Oğlu aşkını hiç sevmedim. Enver'e deli oldum. Selanik öyküsü ise içimi acıttı, yüreğimi yaktı. Ancak yürek paralayıcı öykülerin dışında kitap çok fazla tekrar düşüyor ve gereğinden fazla uzun, iki hikaye farklı iki kitap gibi ilerliyor ve bu nedenle okurken yorucu. Zaten psikolojik yükü ağır olan bir kitapta bir de böyle bir yoruculuk olunca okunması gittikçe zorlaşıyor.

Yağmur 
05 Oca 15:30 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kabul ediyorum,olurken ağladım Ve herkesin ne oldu acaba diye bakışlarına maruz kaldım.Çok güzeldi.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
Kitap ile ilgili spo içeren yorumum;
İlk aşık çiftimiz İzmir' den Enver ve ELeni. Bir Türk genci ile rum kızının imkansız aşkları var. Enver Türk ailesinin bir ferdi, Eleni ise İzmir işgalindeki Rum kızı.
Birbirlerine asla kavuşamayan işgal gününde biten bir aşk.Sevdadan büyük sevdada varmış ki bu aşk, o gün Gazeteci Hasan Tahsin' in sıktığı ilk sıktığı kurşun ile bitti.
Romanın konusunun geçtiği iki il Selanik ve İzmir bu birbirine çok benzeyen ve Atam'ızın hayatında çok önemli bir yeri olan bu iki ildeki mevcut dönemdeki ümitsizlikleri , zorlukları ve sevdaları çok çarpıcı bir dille anlatılmış.

Kitaptan 50 Alıntı

Sabırlı Firuze 
13 Nis 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hain
"Asıl hainlik dost zayıf düşünce ona düşman kesilmek değil midir?"

Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 77)Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 77)
Sabırlı Firuze 
15 Nis 13:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yazgı
"Ne olursa olacak. Alnımıza ne yazıldıysa o. Ondan ötesi var mı?

Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 183)Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 183)
Sabırlı Firuze 
15 Nis 18:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

sihir
Ah şu gençlik, diye iç geçirdi. Ne sihirli şey. Ne savaş umurlarında, ne esaret.

Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 203)Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 203)
Sabırlı Firuze 
12 Nis 11:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Değişim
Savaş, insanların ruhlarını, beyinlerini, düşüncelerini, planlarını, hayallerini olduğu gibi sözcükleri de değiştirmişti.

Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 21)Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 21)
Sabırlı Firuze 
17 Nis 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Duruş
Biz bir bayrağın önünde selam dururuz, bir Allah'ın önünde eğiliriz. Başımız da ruhumuz da, fikrimiz de dağlar kadar diktir.

Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 255)Ah Bre Sevda Ah Bre Vatan, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 255)
5 /