Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet

8,5/10  (17 Oy) · 
56 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.863 gösterim
İmam Gazali Hazretlerinin eserlerinden faydalanarak hazırlanan bu kıymetli eseri günümüz diline sadeleştiren Hüseyin Okur bey Ahiret Hayatı adlı bu eseri toplam 15 bölümde Ölümü anmak, Ölüm, Kabir Hayatı, Surun Üfürülmesi, Kıyamet, Cennet ve Cehennem gibi daha bir çok konuyu derinlemesine incelemiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  357
 • ISBN:
  6054214914
 • Çeviri:
  Hüseyin Okur
 • Yayınevi:
  Semerkand Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Derûnî Dâvâm 
 04 Şub 23:58 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yüce Yaradan bizim Yaratıcımız, Sâhibimiz ve gerçek Dostumuzdur. Âhiret O'nunla buluşma yurdumuzdur. Bu kesin bir hüküm, değişmez bir kânûndur. Akıllı kimse, bu buluşmayı inkâr ve ihmâl edemez.

İmam Gazâli (r.a.) 'Âhiret Hayâtı' eserinde üç ana başlığa yer vermiştir.
Bunlar: Ölüm, Kabir ve Kıyâmet'tir. Bu başlıklar altında ise bunlara dâir birçok konu işlenilmiştir.

Bir Müslüman olarak hepimizin hayâtında bilmemiz ve Âhiret hayâtımızı ona göre şekillendirmemiz gereken çok kıymetli bir eserdir. Bu dünyâ hayâtında kısa bir süreliğine misâfiriz.. asıl vatanımız olan Diyâr-ı Âhiret'te ise ebediyen kalacağız.. Eserde Âhiret hayâtımız gerçekleriyle en güzel şekilde ve en ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Değerli kitabımız, İmam Gazâli'nin (r.a.) meşhûr eseri İhyâü Ulûmi'd Dîn'in son bölümüdür.

İnanarak okuyan, hakîkatini anlayan ve gereğince amel eden herkese Cennet ve Allah'ın (c.c.) cemâlini müjdeleyen bu eserin okunmasını kesinlikle tavsiye eder, hayırlı okumalar dilerim.

Atilla Kuru 
12 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm anını, kabir hayatını, kıyameti ve ahiret hayatını en kapsamlı anlatan eserlerden biri. Bu konuları merak eden ve Kur'an ve hadisler ışığında öğrenmek isteyenler mutlaka okumalı. Ancak din eğitimi açısından belli bir yaşın altındaki çocuklara okutmamak daha doğru olur kanaatindeyim.

tahsin 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gencler icin eski bir kitap olarak gozr carpabilir ama icindeki anlam yogunlugu insanin fitratuna kazandiracagi tecrubeler ve gelecegin yolununu cizecek bir rehber kitabidir

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öldü kten sonra ahiret hayatında bizleri neler beklemekte ve akibetimizneolacak güzel bir eser.

Ahmet Yüksel 
 08 May 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Ölüm ve sonrası, Cenneti ve cehennemi güzelce anlatmış ve yanında da bizleri sakindirmis düşünmeye sevk etmiş bir kitap. Bu kitap okumak her insana iyi gelecek hemde ömrümüzü muhasebeleştirilmesi kendimizi toparlamamizi sağlayacaktır. Tüm okur arkadaşlara tavsiye ediyorum.

Kitaptan 162 Alıntı

Hakan TEKİN 
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şunu iyi bil ki Resûlullah (sav), hayatı, vefatı, sözleri ve fiilleriyle bütün insanlığa en güzel bir örnektir.

Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 85 - Semerkand)Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 85 - Semerkand)
Hakan TEKİN 
02 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Hüseyin (r.a)
"Ben şu halimle ölümü bir saadet, zalimlerle yaşamayı ise kendim için bir cürüm olarak görüyorum. "

Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 122)Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 122)
Hakan TEKİN 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Dilediğin kişiyi sev, muhakkak ondan ayrılacaksın; dilediğin şekilde yaşa, mutlaka öleceksin ; istediğini yap, şüphesiz karşılığını göreceksin."

Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 202)Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 202)
Hakan TEKİN 
10 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayırlı Kandiller…
"Kul şu dört şeyden hesaba çekilmedikçe Rabb'inin huzurundan ayrılamaz:
1. Ömrünü nerede tükettiği,
2. İlmiyle amel edip etmediği
3. Bedenini nerelerde eskittiği,
4. Malını nereden kazanıp nereye harcadığı."

Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 256)Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 256)
Hakan TEKİN 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazıklar olsun bize...
"Gerçekten biz gafil kullara yazıklar olsun! Yazıklar olsun bizlere ki, yüce Allah bizlere Peygamberlerin Efendisini gönderdi, beraberinde Kur'an-ı Kerim'i indirdi ve bize gaflette olduğumuzu bildirdi. Ancak biz zikredilen bunca ayete rağmen bir türlü uyanamadık. "

Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 245)Ahiret Hayatı: Ölüm, Kabir, Kıyamet, İmam Gazali (Sayfa 245)