Ahlak Bilinci

10,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
452 gösterim
Şanı yüce Rabbimiz Kur 'an 'da tüm insanlığın huzur ve felahı için evrensel bir takım ilkeler vaz ' etmiştir. İman esasları bu ilkelerin başında gelir. Ahlak ilkeleri ise iman ilkeleri ile iç içe girmiş etle kemik gibidir. Zira Kur 'an ayetleri genel anlamda ahlaki bir karakter taşır. İman-ahlak ilişkisini müstakil başlık altında olmasa da muhtelif başlıklar altında ilerleyen sahifelerde görmek mümkün olacaktır. Kur 'an 'ın ondört asır önceden belirlediği ahlaki ilkelerin içinde bulunduğumuz coğrafyada ve yerkürede yaşanan olumsuzluklara bakıldığında ne kadar büyük evrensel bir değere sahip olduklarını görmek mümkündür. Çağımızda medeniyet çalımları satanların bile ahlaki erezyonun ciddi kriziyle karşı karşıya kaldıkları yine kendi itiraflarıdır. Evet. Bütün bir insanlık büyük bir bunalımla yüzyüzedir... Öz fıtrattan kopuş ve yabancılaşmanın sıkıntısını yaşamaktadır. Ve adeta kendi ölüm fermanını verir gibi şanı yüce Rabbimizin koyduğu evrensel imani ve ahlaki ilkelere savaş açmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9755500340
 • Yayınevi:
  Düşün
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Birbirinizi sevin veya en azından sevmeye çalışın. Kardeşinizi gördüğünüzde Allahı hatırlayın. Ve size bakan da Allahı hatırlasın... Kalbinizin sıcaklığını dostlarınıza hissettirin... Kardeşinizin gözünün içine baktığınızda içiniz sevgi pınarına dönüşsün. Gönlünüzde sevgi pınarı o denli kaynasın ki, yanıbaşınızdaki kardeşiniz adeta bunu duysun, hissetsin...Gönül ikliminizin manevi sahillerine feyiz dalgaları vursun.
Hissettiğiniz gönül sefanızı dil çarşafına dökemez, kimseye anlatamaz olursunuz. Fakat bu ruh halini içten yaşar, bir şeyler içer yudumlarsınız... Kana kana içersiniz...
Vücudunuzun her bir hücresi sevgiyi içer, sevgiyi yudumlar...Evet böylece ruhunuz gıdasını almış olur... Tarifi imkansız bir hal yaşar ve artık sevdiğiniz ve sevdikleriniz uğruna, ölüme bile seve seve koşarsınız... Hem şehid ve şehadet sevginin en doruğuna tırmanmanın ve lutfedilen büyük nimetin adı değil mi?

Ahlak Bilinci, Hüseyin Caferi (Sayfa 66 - Allah İçin Sevmeyi Öğrenmeliyiz)Ahlak Bilinci, Hüseyin Caferi (Sayfa 66 - Allah İçin Sevmeyi Öğrenmeliyiz)