Ahlak ve Arınma

8,8/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
469 gösterim
Ahlak ve arınma adıyla Türkçe'ye tercüme edilen Risaletü'l-Müşterşidin eserinin müellefi Haris b. Esed'dir (781-857). Nefis muhasebesi hususundaki titizliği, tasaffuf yolundanefis muhasebesini esas aldığı için "Muhasibi" lakabıyla tanınmıştır. Tabakat kitaplarında Muhasibi, "O derin bir okyanustur.Faydalanmak isteyenler kitablarına başvurmalıdırlar" sözleriyle ifade edilir.

Risaletü'l-Müsterşidin, irşad edilmek isteyenlerin risalesidir. Risalede, Kitap ve Sünnet'e uymanın gerekliliği, niyet, takva, nefis muhasebesi, uzuvların kontrol altına alınması, kötü zan, hasret, kibir, her hususta Allah'tan yardım istemek, kalbi bozan şeylerden korumak, sıdk, sabır, kanaat, zühd, üns, riza, yakin, havf, muhabbet gibi tasavvudun temel konuları incelenmiştir. Bu yönüyle risale, muhtasar "tasavvufa giriş kitabı" olarak da değerlendirilebilir.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  6054214167
 • Çeviri:
  Rukiye Karaköse
 • Yayınevi:
  SEMERKAND YAYINCILIK
 • Kitabın Türü:
Sercan Akbayrak 
01 May 00:52 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Değerli okur dostlarım, bu eser bir harika. Nasihatleri okudukça okuyacaksiniz. Ezberleyeceksiniz belki de. Hatalarimizi, eksiklerimizi, kusurlarimizi bulacağımız bir eser. Bu eseri okuduktan sonra kesinlikle bir değişim geçireceğiz. Ayrıca eserin yeni baskısı mevcuttur. Nebevi Hayat yayınlarının Abdulfettah Ebu Gudde şerhi ile bastığı üzere.. Kesinlikle bu şerh ile okumanizi tavsiye ederim. (Ben baştan 2 defa okudum)

Kitaptan 5 Alıntı

Başkasının ayıbıyla değil, kendi ayıbının ıslahıyla meşgul ol.

Ahlak ve Arınma, Haris El Muhasibi (Sayfa 23 - Semerkand Yayınları)Ahlak ve Arınma, Haris El Muhasibi (Sayfa 23 - Semerkand Yayınları)

Gecen ve gündüzün, senden neleri götürüyor, uzaklaştırıyor farkına var.

Ahlak ve Arınma, Haris El Muhasibi (Sayfa 55 - Semerkand Yayınları)Ahlak ve Arınma, Haris El Muhasibi (Sayfa 55 - Semerkand Yayınları)

Bil ki
Hiç kimse akıl gibi bir ziynetle süslenmedi ve ilimden daha güzel bir elbise giymedi. Çünkü Allah ancak akılla bilinir ve O'na ancak ilimle itaat edilir.

Ahlak ve Arınma, Haris El Muhasibi (Sayfa 36 - Semerkand Yayınları)Ahlak ve Arınma, Haris El Muhasibi (Sayfa 36 - Semerkand Yayınları)