Ahlakın Soykütüğü ÜstüneFriedrich Nietzsche

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.195
Gösterim
Adı:
Ahlakın Soykütüğü Üstüne
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
184
ISBN:
9789754684057
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Zur Genaologie der Moral - Eine Streitschrift
Çeviri:
Ahmet İnam
Yayınevi:
Say Yayınları
Hınç duygusunu yakından incelemeyi düşünen psikologlara karşı söyleyeceğim şu: Bu bitki en iyi anarşist ve Yahudi düşmanları arasında açıyor, bir de gizli yerlerde çiçekleniyor hep, menekşe gibi, ama farklı bir kokuyla.
-Friedrich Nietzsche
(Arka Kapak)
Niçe'yi tek bir kitabı üzerinden analiz edemezsiniz. Onun tüm kitapları bir pazılın parçası gibidir klişe bir ifadeyle. Tam anladınız derken tersten vurabilir sizi. Ama sanılanın aksine çok anlaşılmaz bir felsefeci de değildir. Aslında kendi de diyor bu kitabının başında, beni yavaş yavaş anlarsınız diye. Ama dil ve kavram yıkıcı olduğu için (filolog yönünden geliyor sanırım) kendi icerisinde bir şiirselliği var. Sıkıcı kavramlara boğmuyor sizi. Düşüncelerle kelimeler aracılığı ile dansediyor Niçe. Anlamadınız diyelim, zararı yok, damakta sözün ezgisi kaldı çünkü. Açın okuyun şerhlerini, biyografilerini, fakat unutmayın Niçe herkese duymak isteği şekilde konuşur. Siz okumaya devam edin, ısrarla.
Ki bu kitabi yıkıcı bir kitaptır, dikkatinizi verdiğiniz sürece sarsar sizi, bildiklerinizi, kara vicdanınızı. Hakikati olamayan bir adamdan hakikatsizlik felsefesine giriş. Oldukça erdemli bir yolla üstelik.
Kitabın belirli yerine kadar düşüncelerini anladığım ama bir noktadan sonra başka düşünürlerden alıntı yapmaya başladığında koptuğum bir kitap. Farklı disiplinden olduğum için beyin basmadı bazı kısımları ve üstüne başka düşünürlerde işe karışınca devreler yanmadım uzunca bir ara vereyim dedim. :D Felsefe şuan platonik takılmaya karar verdiğim ve hayatım düzene girdiğimde büyük bir aşkla tekrar geri döneceğim bir alan. :D Okuduğum yere kadar ve algıladım kısımlardan yola çıkarak bence okunması gereken kitaplardan biri.

Benzer kitaplar

Vicdan azabı bir hastalıktır, buna şüphe yok,
Ama hamilelik nasıl bir hastaliksa öyle bir hastalıktır.
Ahlakın Soykütüğü Üstüne - Friedrich Nietzsche
"Biz yani; idrak edenler, kendimizi tanımıyoruz, kendimiz kendimizi: Bunun da bir sebebi var: Hiçbir zaman kendimizi aramadık ki- bir gün kendimizi bulabilmemiz nasıl mümkün olsun? Haklı olarak denmişti; "Kalbiniz hazinenizin olduğu yerdedir"diye; bizim hazinemiz, anlayışımızın arı kovanlarının bulunduğu yerdedir. Biz, aklın doğuştan kanatlı hayvanları ve bal toplayıcıları olarak hep oraya doğru gidiyoruz, aslında biz tüm kalbimizle sadece bir tek şeyle ilgileniyoruz-"eve bir şeyler götürmekle". Bunun dışında hayatla, "yaşananlarla" ilgili olanlar-hangimiz bunlar için yeterince ciddiyete sahibiz?Ya da zamana? Bu tür şeylerle korkarım ki hiçbir zaman tam olarak "ilgilenmedik": Yüreğimiz orada değil işte-hatta kulağımız bile!"
Sils- Maria (Önsöz)

Nietzsche'nin, felsefenin temel sorunsalı olan ahlak, iyi-kötü, iyi-fena, suç, vicdan azabı kavramlarına farklı yorumlar getirerek ele aldığı bir kitap. Daha önce Nietzsche'nin kitaplarıni okumama rağmen anlamakta güçlük çektim. Kitapta yer alan latince-fransızca cümlelerin çevirisi olmaması, konuyu daha da zorlaştırıyor. (Aynı yayınevinin Nietzsche'nin diger kitaplarında bu sorun yoktu.)
Okumak isteyen arkadaşlara da yeni şeyler katacağına eminim.
Daha yüksek düzeyde on bin yada on milyon en üst kültür düzeylerinden geçince acıya yatkınlık eğrisi gerçektende olağanüstü ve apansız bir biçimde düşüyor. Acıya karşı tiksinti uyandıran şey acının kendisi değil de anlamsızlığıdır.
"Ya ahlâk tehlikelerin en tehlikelisiyse?" Bu kitaptan sonra ahlak bir daha hiç eski huzurunu bulamadı tüm temel taşları onu kendi çıkarları adına kullanan doğmaların üstüne yıkıldı
Çok fazla Nietzsche okuyan biri olarak soyluyorum nietzschenin en agir kitabi,defalarca olunsa bile bazen anlaması gerçekten çok.ahlakın derinlerine girmiş,yine çoğu filozofu yerden yere vuran bir kitap
Okuyabildiğim kadar,ulaşabildiğim kadar farklı tarzlara ulasmaya çalışıyorum. Ama nietzsche okurken gerçekten düşündüğümü hissediyorum gercekten ben dışında,yaşamın ve çevrenin getirdikleri dışında,sorunlar dışında... Kitaplarını okuduğum süre boyunca sadece onun fikirlerini idrak edebilmek için cümleleri birden fazla anlama geldiği için saf,yorumsuz sadece düşünüyorum. Bunu hissedebiliyorum.Ben düşündüğümü hissedebiliyorum.

Üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasina rağmen şuan yaşanan ve yaşanmaya devam eden ve eminim ki yaşanacakları, hayatları daha önceden görüp kağıda dökmüş olması beni hiç olmadığı kadar etkiliyor.

Farklı bir bakış açısı isteyenlere. Iyi ve kötü kavramlarına bir nevi başka başka pencerelerden bakmak isteyenlere bu kitap.
Ezberleri bozmaz belki ama düz bir bakış yerine görüş açınızı biraz daha genişletebilir.

Şunu ayrıca belirtmek isterim nietzsche ve onun görüşleri,hiçciligi sadece dini konularda değildir. Bu yüzden kendisine önyargılı davranılmasını istemem. Ve ayrıca hangi konuda olursa olsun onun hiçciligi inancınız, düşüncelerinize olan saygınız yüksek ise eğer sizin düşüncelerinizi asla değiştirmez...
Güç isteği kendini güç olarak belli etmez, gücü yükseltmek ya da düşürmekle de ilgilenmez, yönetme isteği, düşmanlara olan açlık, karşıt olma ve zafer kazanma nedensiz bir biçimde güçsüzden, güçlüye kendiliğinden geçer.
Bizim insana karşı tiksinmemize yol açan ne bugün? -insan bize acı veriyor çünkü, buna şüphe yok. Korku değil; insanda korkulacak hiçbir şeyin kalmamış olması daha çok; ön planda "insan" denen solucanların kaynıyor olması; iflah olmaz vasatlıktaki, yürek daraltıcı " "evcil insan"ın, kendisini şimdiden varılacak hedef ve doruk noktası olarak, tarihin anlamı olarak, daha "üstün insan" olarak duyumsamayı öğrenmiş olması -pis kokuları bugün Avrupa'yı sarmak üzere olan kusurlular, hastalıklılar, bitkinler, içi geçmişler yığınından ayrıldığını hissettiği ölçüde, bu yüzden de en azından görece kusursuz olduğu, hiç değilse hâla bir yaşam becerisine sahip olduğu, hiç değilse, yaşamı evetlediği ölçüde kuşkusuz bir hakkının olması böyle duyumsamaya...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ahlakın Soykütüğü Üstüne
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
184
ISBN:
9789754684057
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Zur Genaologie der Moral - Eine Streitschrift
Çeviri:
Ahmet İnam
Yayınevi:
Say Yayınları
Hınç duygusunu yakından incelemeyi düşünen psikologlara karşı söyleyeceğim şu: Bu bitki en iyi anarşist ve Yahudi düşmanları arasında açıyor, bir de gizli yerlerde çiçekleniyor hep, menekşe gibi, ama farklı bir kokuyla.
-Friedrich Nietzsche
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Ser Do
  • Seyidhan Yalçın
  • Nobody
  • Emir
  • Yagmur dmr
  • Okur yazar
  • Zade
  • Ceren
  • Nedim Karakuş
  • İlkay Şal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%25.7
25-34 Yaş
%34.3
35-44 Yaş
%31.4
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%37.4
Erkek
%62.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.1 (15)
9
%13.6 (6)
8
%18.2 (8)
7
%27.3 (12)
6
%4.5 (2)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0