Ahlakın Soykütüğü Üstüne

8,1/10  (21 Oy) · 
73 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.262 gösterim
Hınç duygusunu yakından incelemeyi düşünen psikologlara karşı söyleyeceğim şu: Bu bitki en iyi anarşist ve Yahudi düşmanları arasında açıyor, bir de gizli yerlerde çiçekleniyor hep, menekşe gibi, ama farklı bir kokuyla.
-Friedrich Nietzsche
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789754684057
 • Orijinal Adı:
  Zur Genaologie der Moral - Eine Streitschrift
 • Çeviri:
  Ahmet İnam
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur Banu 
03 Eyl 22:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Niçe'yi tek bir kitabı üzerinden analiz edemezsiniz. Onun tüm kitapları bir pazılın parçası gibidir klişe bir ifadeyle. Tam anladınız derken tersten vurabilir sizi. Ama sanılanın aksine çok anlaşılmaz bir felsefeci de değildir. Aslında kendi de diyor bu kitabının başında, beni yavaş yavaş anlarsınız diye. Ama dil ve kavram yıkıcı olduğu için (filolog yönünden geliyor sanırım) kendi icerisinde bir şiirselliği var. Sıkıcı kavramlara boğmuyor sizi. Düşüncelerle kelimeler aracılığı ile dansediyor Niçe. Anlamadınız diyelim, zararı yok, damakta sözün ezgisi kaldı çünkü. Açın okuyun şerhlerini, biyografilerini, fakat unutmayın Niçe herkese duymak isteği şekilde konuşur. Siz okumaya devam edin, ısrarla.
Ki bu kitabi yıkıcı bir kitaptır, dikkatinizi verdiğiniz sürece sarsar sizi, bildiklerinizi, kara vicdanınızı. Hakikati olamayan bir adamdan hakikatsizlik felsefesine giriş. Oldukça erdemli bir yolla üstelik.

mustafa tamer akder 
29 Oca 2016 · Puan vermedi

Kitabın belirli yerine kadar düşüncelerini anladığım ama bir noktadan sonra başka düşünürlerden alıntı yapmaya başladığında koptuğum bir kitap. Farklı disiplinden olduğum için beyin basmadı bazı kısımları ve üstüne başka düşünürlerde işe karışınca devreler yanmadım uzunca bir ara vereyim dedim. :D Felsefe şuan platonik takılmaya karar verdiğim ve hayatım düzene girdiğimde büyük bir aşkla tekrar geri döneceğim bir alan. :D Okuduğum yere kadar ve algıladım kısımlardan yola çıkarak bence okunması gereken kitaplardan biri.

Mehmet Zana Başkan 
23 Tem 23:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Biz yani; idrak edenler, kendimizi tanımıyoruz, kendimiz kendimizi: Bunun da bir sebebi var: Hiçbir zaman kendimizi aramadık ki- bir gün kendimizi bulabilmemiz nasıl mümkün olsun? Haklı olarak denmişti; "Kalbiniz hazinenizin olduğu yerdedir"diye; bizim hazinemiz, anlayışımızın arı kovanlarının bulunduğu yerdedir. Biz, aklın doğuştan kanatlı hayvanları ve bal toplayıcıları olarak hep oraya doğru gidiyoruz, aslında biz tüm kalbimizle sadece bir tek şeyle ilgileniyoruz-"eve bir şeyler götürmekle". Bunun dışında hayatla, "yaşananlarla" ilgili olanlar-hangimiz bunlar için yeterince ciddiyete sahibiz?Ya da zamana? Bu tür şeylerle korkarım ki hiçbir zaman tam olarak "ilgilenmedik": Yüreğimiz orada değil işte-hatta kulağımız bile!"
Sils- Maria (Önsöz)

Nietzsche'nin, felsefenin temel sorunsalı olan ahlak, iyi-kötü, iyi-fena, suç, vicdan azabı kavramlarına farklı yorumlar getirerek ele aldığı bir kitap. Daha önce Nietzsche'nin kitaplarıni okumama rağmen anlamakta güçlük çektim. Kitapta yer alan latince-fransızca cümlelerin çevirisi olmaması, konuyu daha da zorlaştırıyor. (Aynı yayınevinin Nietzsche'nin diger kitaplarında bu sorun yoktu.)
Okumak isteyen arkadaşlara da yeni şeyler katacağına eminim.

Lavinia 
09 May 05:06 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Vicdan azabı bir hastalıktır, buna şüphe yok,
Ama hamilelik nasıl bir hastaliksa öyle bir hastalıktır.
Ahlakın Soykütüğü Üstüne - Friedrich Nietzsche

Sisyphos 
 27 Mar 10:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ya ahlâk tehlikelerin en tehlikelisiyse?" Bu kitaptan sonra ahlak bir daha hiç eski huzurunu bulamadı tüm temel taşları onu kendi çıkarları adına kullanan doğmaların üstüne yıkıldı

İbrahim çalikoglu 
25 Eyl 21:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok fazla Nietzsche okuyan biri olarak soyluyorum nietzschenin en agir kitabi,defalarca olunsa bile bazen anlaması gerçekten çok.ahlakın derinlerine girmiş,yine çoğu filozofu yerden yere vuran bir kitap

Kitaptan 27 Alıntı

esraaltunerrr 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim insana karşı tiksinmemize yol açan ne bugün? -insan bize acı veriyor çünkü, buna şüphe yok. Korku değil; insanda korkulacak hiçbir şeyin kalmamış olması daha çok; ön planda "insan" denen solucanların kaynıyor olması; iflah olmaz vasatlıktaki, yürek daraltıcı " "evcil insan"ın, kendisini şimdiden varılacak hedef ve doruk noktası olarak, tarihin anlamı olarak, daha "üstün insan" olarak duyumsamayı öğrenmiş olması -pis kokuları bugün Avrupa'yı sarmak üzere olan kusurlular, hastalıklılar, bitkinler, içi geçmişler yığınından ayrıldığını hissettiği ölçüde, bu yüzden de en azından görece kusursuz olduğu, hiç değilse hâla bir yaşam becerisine sahip olduğu, hiç değilse, yaşamı evetlediği ölçüde kuşkusuz bir hakkının olması böyle duyumsamaya...

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm NietzscheAhlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche
esraaltunerrr 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vaatte bulunabilir bir hayvan yetiştirmek -doğanın insanlara ilişkin olarak vermiş olduğu o paradoksal ödevin ta kendisi değil mi bu tam da?

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 51)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 51)
esraaltunerrr 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm asil ahlak, utkulu bir kendini "evetleme"den doğarken, köle ahlâkı en başından "hayır" der dışardakine, "farklı olana", "kendinden olmayana": ve bu "hayır", onun yaratıcı edimidir. Değer belirleyen bakış açısının bu tersine dönüşü -kendine dönmek yerine bu zorunlu dışa yönelim -hınca özgüdür: köle ahlakı oluşmak önce ilkin hep bir karşı ve dış dünyayı gereksinir, fizyolojik bir terim ile söylersek, en ufak bir eylemde bulunabilmek için bile dış uyarımlara gereksinim duyar, -eylemi temelinde bir tepkidir.

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 31)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 31)
Sisyphos 
30 Mar 12:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üçüncü çalışma (10)
Kim, tutup "Yeni Bir Cennet" kurmaya kalksa, bu gücü ancak kendi cehenneminde bulur...

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 135 - Say)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 135 - Say)
Sisyphos 
30 Mar 10:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Burada bir şey, beklenmedik biçimde yanlış işliyor!"

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 99 - Say)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 99 - Say)
İbrahim çalikoglu 
 17 Ağu 21:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bellekte kalan şeyi yakmalı:ancak durmadan acı veren şey kalır bellekte...

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77)
Sisyphos 
16 Nis 18:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"DEVLET" sözcüğünü kullanıyorum: Bir sarışın yırtıcı hayvanlar sürüsü, fetheden, efendi bir ırk, bir örgütlenme yeteneğiyle savaş için örgütlenmiş, gözünü kırpmadan korkunç pençelerini nüfus üstüne atan, belki de sayı olarak muazzam bir üstünlüğe sahip, ama hala biçimi olmayan göçebe bir ırk. Evet, yeryüzünde "devlet" böyle başladı...

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 102 - Say)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 102 - Say)
Mehmet Zana Başkan 
23 Tem 18:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanın içinde o kadar çok korkunç şey var ki!..
Dünya gereğinden uzun bir süre bir tımarhaneydi!..

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 95 - İlya yayınevi)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 95 - İlya yayınevi)
İbrahim çalikoglu 
18 Ağu 22:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Başkalarının acı çekişini görmek,mutlu kılar insanı,başkalarına acı vermek daha da mutlu..

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 82)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 82)
3 /