Ahlakın Soykütüğü Üstüne

8,0/10  (10 Oy) · 
41 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.032 gösterim
Hınç duygusunu yakından incelemeyi düşünen psikologlara karşı söyleyeceğim şu: Bu bitki en iyi anarşist ve Yahudi düşmanları arasında açıyor, bir de gizli yerlerde çiçekleniyor hep, menekşe gibi, ama farklı bir kokuyla.
-Friedrich Nietzsche
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789754684057
 • Orijinal Adı:
  Zur Genaologie der Moral - Eine Streitschrift
 • Çeviri:
  Ahmet İnam
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
29 Oca 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabın belirli yerine kadar düşüncelerini anladığım ama bir noktadan sonra başka düşünürlerden alıntı yapmaya başladığında koptuğum bir kitap. Farklı disiplinden olduğum için beyin basmadı bazı kısımları ve üstüne başka düşünürlerde işe karışınca devreler yanmadım uzunca bir ara vereyim dedim. :D Felsefe şuan platonik takılmaya karar verdiğim ve hayatım düzene girdiğimde büyük bir aşkla tekrar geri döneceğim bir alan. :D Okuduğum yere kadar ve algıladım kısımlardan yola çıkarak bence okunması gereken kitaplardan biri.

Kitaptan 9 Alıntı

eso.okur 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim insana karşı tiksinmemize yol açan ne bugün? -insan bize acı veriyor çünkü, buna şüphe yok. Korku değil; insanda korkulacak hiçbir şeyin kalmamış olması daha çok; ön planda "insan" denen solucanların kaynıyor olması; iflah olmaz vasatlıktaki, yürek daraltıcı " "evcil insan"ın, kendisini şimdiden varılacak hedef ve doruk noktası olarak, tarihin anlamı olarak, daha "üstün insan" olarak duyumsamayı öğrenmiş olması -pis kokuları bugün Avrupa'yı sarmak üzere olan kusurlular, hastalıklılar, bitkinler, içi geçmişler yığınından ayrıldığını hissettiği ölçüde, bu yüzden de en azından görece kusursuz olduğu, hiç değilse hâla bir yaşam becerisine sahip olduğu, hiç değilse, yaşamı evetlediği ölçüde kuşkusuz bir hakkının olması böyle duyumsamaya...

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm NietzscheAhlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche
eso.okur 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vaatte bulunabilir bir hayvan yetiştirmek -doğanın insanlara ilişkin olarak vermiş olduğu o paradoksal ödevin ta kendisi değil mi bu tam da?

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 51)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 51)
eso.okur 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm asil ahlak, utkulu bir kendini "evetleme"den doğarken, köle ahlâkı en başından "hayır" der dışardakine, "farklı olana", "kendinden olmayana": ve bu "hayır", onun yaratıcı edimidir. Değer belirleyen bakış açısının bu tersine dönüşü -kendine dönmek yerine bu zorunlu dışa yönelim -hınca özgüdür: köle ahlakı oluşmak önce ilkin hep bir karşı ve dış dünyayı gereksinir, fizyolojik bir terim ile söylersek, en ufak bir eylemde bulunabilmek için bile dış uyarımlara gereksinim duyar, -eylemi temelinde bir tepkidir.

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 31)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 31)

Ah! Ne denli şanslıyız biz bilenler, yeterince uzun süredir susmayı bildiğimiz için!

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 30 - Say Yayınları, 7. Baskı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 30 - Say Yayınları, 7. Baskı)
Hasan Suphi 
13 Şub 16:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Değerlerin Dönüşümü
Tüm iyi şeyler vaktiyle kötü şeylerdi; her kalıtsal günahtan bir kalıtsal erdem oluştu. Sözgelimi evlilik, uzun bir süre topluluk hakkının ihlali olarak görüldü; bir kadını sırf kendine mal edecek denli kibirli olanlar ceza öderdi bir zamanlar (buna örnek olarak jus prima enoctis [ilk gece hakkı], bugün hala Kamboçya'da rahiplerin, bu "eski ve iyi göreneklerin" koruyucularının, bir ayrıcalığıdır). Yumuşak, iyicil, uysal, merhametli duygular - ki şimdilerde değerleri öylesine arttı ki, neredeyse "kendi başına değerler" oldular - çok uzun zaman boyunca aşağılandılar, üstelik sahipleri tarafından: yumuşak olmaktan utanılırdı, tıpkı bugün sert olmaktan utanıldığı gibi.

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 117 - Kabalcı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 117 - Kabalcı)

Şen olma, keyifli olma -ya da benim dilimde, şen bilim- bir ödüldü: Uzun, yürekli, çalışkan yeraltı ciddiliğinin ödülü;olağan ki herkesin harcı değildi bu.

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 34 - Say Yayınları, 7. Baskı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 34 - Say Yayınları, 7. Baskı)

Ve tinsel yücelik, bundan daha tehlikeli bir yem düşünülebilir mi? Şu kutsal haç sembolünün azdırıcı, coşturucu, sersemletici gücüne eşit bir şey, şu tüyleri diken diken eden bir "çarmıhtaki Tanrı" paradoksuna, şu hayal bile edilemeyen en büyük zalimliğin ve insanın kurtuluşu için, Tanrı'nın kendini çarmıha germesi muammasına eşit bir şey?

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50 - Say Yayınları, 7. Baskı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50 - Say Yayınları, 7. Baskı)
Hasan Suphi 
 13 Şub 16:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Filozof ve Evlilik
Filozof aynı şekilde, evliliği - onun en uygun olana giden yolu üzerinde bir engel ve felaket olan evliliği - evliliğe ayartacak şeylerin hepsiyle birlikte tiksinerek geri çevirir. Şimdiye kadarki büyük filozofların hangisi evliydi? Herakleitos, Platon, Descartes, Spinoza, Leibniz, Kant, Schopenhauer - evli değillerdi; dahası onları evli olarak düşünmek bile mümkün değildir. Evli bir filozof komediye özgüdür, benim kuralım budur: ve Sokrates, şu istisna, şu fesat Sokrates, öyle görünüyor ki, ironik bir şekilde sırf bu kuralı kanıtlamak için evlenmiştir.

Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 110 - Kabalcı)Ahlakın Soykütüğü Üstüne, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 110 - Kabalcı)