Ah'lar Ağacı

8,9/10  (230 Oy) · 
627 okunma  · 
233 beğeni  · 
3.125 gösterim
Geçen yıl aramızdan ayrılan şair Didem Madak'ın yayımlanmış üç kitabı vardır: Grapon Kâğıtları, Ah'lar Ağacı ve Pulbiber Mahallesi. Bir süredir baskısı olmayan ve okurlar tarafından ısrarla aranan kitapların yeni basımını yaptık.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789753428750
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Jay 
 21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Şiir, hayatım boyunca kendi kişiliğim ve benliğim ile hiçbir zaman bağdaştıramadığım, benim dışımda bir var oluşum gibiydi. Abartmıyorum; şiir benim nazarımda antik çağlarda konuşulan lisanlar kadar uzak ve yabancı bir kavramdı. Tabi dili geçmiş zaman kullanmamdan artık bu durumun tamamıyla değiştiği kanısı oluşmasın ama fark ettiğim bir gerçek varsa o da şiir ile aramızdaki mesafenin her geçen gün daha da azaldığıdır, okuduğum şiirlerin azalttığıdır.

Şiir hakkında bazı tanımlar okudum. Bunlardan en dikkat çekeni ise “şiir, cümleyi ortasından çözüp başını sonuna bağlamaktır. Geriye kalanı suratlara çarpmaktır. Çünkü şiirin ortası yoktur, o ya hep iyidir ya da hep kötü.“ diyen tanımlamaydı. Madak’ın şiirleri de tamda bu tanımlama ile kendi değerini biz okurlara kanıtlar nitelikte. Zira 8 satır, yani epitopu 2 paragraftan oluşan bir yazım nasıl olurda sayfalarca yazılmış kitaplardan daha çarpıcı ve daha etkili olabilirdi.

Didem Madak acılarını şiirin o esrarengiz havası ile yansıtması yeni yeni şiir okuyan bana göre oldukça başarılıydı. Acıların yanında, pişmanlıklar, geçmişe dönük özlemler, yaratıcıya ve hayata savrulan sitemler de fazlasıyla kendini belli eden duygu yansımaları da Madak’ın melankolik ruh halinden ipuçları niteliğindeydi. Evet, genel anlamda şiirlerinin üzerinde tüten keskin hüzün kokuları okurun burnunun direğini sızlatacak cinsten. Son olarak çok süslü cümleler oluşturmamış olsa bile çok iyi tasvirlerde bulunduğunu da belirtmek isterim. Şiir severlere tavsiye ederim ve çok beğendiğim bir paragrafı ile de bu şiir acemisi okurun incelmesini sonlandırmak istiyorum.

Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca
Alt katında uyumayı bir ranzanın
Üst katında çocukluğum ...
Kâğıttan gemiler yaptım kalbimden
Ki hiçbiri karşıya ulaşmazdı.
Aşk diyorsunuz,
Limanı olanın aşkı olmaz ki bayım!

Mehmet Admış 
 20 Mar 08:13 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir şiir kitabına inceleme yazmak; dünyanın en kaliteli şiirlerine sahip olsa bile, en kötü roman için inceleme yazmaktan çok daha zordur. Bilmiyorum belki de daha önce şiir kitaplarına pek de inceleme yapmadığım içindir. Ne kadar üzücü!

Didem Madak, daha önce Grapon Kağıtları'nda da belirttiğim gibi 21. yy'ın şairlerinde(!) mevcut olan yapmacık dile sahip değil.. Didem Madak'ın şiirlerini okuyunca, insanın yüreğinde kıpırdanmalar oluyor en azından, ama kimi zaman da oluyor ki ruhumuzda fırtınalar kopuyor. Yazdığı, dizdiği dizelerle insanın ruhunda yer edinmeyi çok iyi biliyor.. Ama bence bunun en büyük nedeni; Didem Madak, öyle insanlar okusun, ben de şiir yazıyorum gibi cümleler sarf etmek için yazmamasıdır.

Didem Madak, dizelerine kendisini, annesini ve kardeşini yani ailesi ve çevresini konu etti.. Onlara seslendi dizelerinde, Tanrım diye fısıldadı zaman zaman, haykırdı da kimi zaman.. Ama sadece bunlar yok tabii, Pollyanna var mesela, yaseminleri var, annesinin üç aylık maaş kuyruğundaki fötr şapkalı amcalar var, var da var...

Didem Madak, şiirlerinde o kadar basit konuları ele alır, ama öyle güzel betimleyip dizmesi var ki... (denilecek söz bırakmıyor. O zaman susalım biz de.. Ve şu dizeleriyle bitireyim sözümü...)

"Kim bir şairi kırsa
Şair gider uzun bir dizeyi kırar mesela
Bilirim kim dokunsa şiire
Eline bir kıymık saplanacak
Bilirim kırılmış dizeleri tamir etmez zaman
Yorgunum oysa
Durmadan kendime bir tunç uyak aramaktan."

Didem Abla'yı belli ki çok kırmışlar ve o da her seferinde uzun dizeleri kırdı. Biz de onun şiirine dokunmak istedik, kıymık battı. Onun şiirleri bize dokunsun dedik, şiirlerde hep hüzün vardı, işte bu yüzden yüreğimizi kor parçasıyla dağladı, gitti..

İyi ki bu dünyadan Didem Madak geçti...

Nur-AL 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kaç "ah" larım var içimde yankılanan, kaç sessiz çığlığım var içimde biriktirdiğim... Hepsinede tercüman olan dizelerin sahibi, çiçekli şiirlerin kadını, güzel insan Didem Madak... Bir insan şiirleriyle bu kadar mı insanın yüreğine dokunur..? Dokunuyormuş demek, bunu bilenler bilir..
Şiir severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ah'lar Ağacı okuduğum en güzel, en samimi ve en duygulu şiir kitaplarından biriydi benim için..

"Bir zamanlar meydan okumak isterdim.
Kaç meydanını okudum da bu hayatın.
Yalnızca iki harfini öğrendim:
A
H! "

Didem Madak'ı burada 1000kitap'ta keşfettim, iyi ki 1000kitap'a yolum düşmüş, iyi ki burada güzel insanlar tanımışım...yazarlar, editörler, kütüphaneciler ve okurlar...

Handan Aksu 
29 Mar 23:42 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Didem Madak için ne söyleseniz eksik kalır. Benim kendisiyle tanışma kitabımdI. İyi ki bu kitapla başladım diyorum. Şiirleri okurken durup cümle üzerinde düşündüğüm çok yer oldu. Kelime ustası kesinlikle. Yalnızlığı bu kadar iyi anlamış bir şairden harika bir kitap. Melodi gibi akıyor kelimeler. Zaman içinde açıp tekrar tekrar okuyacağım.

nazey 
03 Ağu 04:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben şiirden de şiirin arakasındaki o muazzam sesten de anlamam. Otobüs yolculuğundan mıdır bilmem- hani yolcuklar bizi bize yaklaştırır bu da duyguları taşırırmış ya- gözlerim sulandı. Günümüze yakın oluşundan mıdır dizeler tanıdık gibi. Özellikle kadınlara tavsiyemdir..

insan_okur 
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ah, Didem Madak Ah... Çok uzun zamandır okunması gereken şiir kitapları listesinde gördüğüm kitaplardandı. Sonunda sıra geldi ama keşke daha önce gelseymiş. Çok ama çok beğendim.

Edebi dili harika, uyaklar ve dizelerin kişileştirmeleri çok güzel. Benzetmelerine bayıldım. Çok akıcı ve sade bil dili var.

Kitapta 10 şiir falan var ama Ah'lar Ağacı zaten 10 sayfa falan. Kitap ise 73 sayfa. Bu paraya bu kadar sayfalık şiir kitabı değer mi demeyin. İnanın çok beğeneceksiniz. Bazı yerlerde inanın gözlerim doldu ve taştı. Resmen içindeki acıları ve sitemlerini kitaba dökmüş.

Konuları ise genelde üzüntülü,melankolik, hüzünlü... Yazar çok samimi, dili ile sizi sarıp sarmalıyor. Hemen diğer kitaplarını sipariş verdim. Mutlaka okuyun tavsiye ediyorum. Çok güzel, anlamlı.

Didem 
21 Şub 19:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kesinlikle ruhsal sorunları ya da buhranları olan insanların okumaması gereken bir şiir kitabı. Bunu diyorum çünkü yazar öylesine içten yazmış ki sizi rahatlıkla dibe çekebilir. Öyle çok süslü ya da kafiyeli mısralar yok, ben bunları yaşadım diye bağıran cümleler var. Yazarın kanserden hayatını kaybetmesini öğrenmek de kitabın oluşturduğu etkiye tuz basar nitelikte.
Kitabı bana hediye eden pek kıymetli arkadaşım Feride Tuğrul'a sonsuz teşekkürlerimi sunarım :)

Mehmet Aldemir 
04 Oca 20:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı şiirlerin kalemden değil de yürekten döküldüğü belli olur okunur okunmaz. Aramızdan erken ayrılan Didem Madak'ın bu kitaptaki çoğu şiiri "kalbinizin cız etmesi"ne sebep olacak. Hüzünlü okumalar...

Yonca 
14 Tem 22:24 · Beğendi · 10/10 puan

Bir şiir daha biter geriye yazılan cümlelerin üzerine söylenmiş sözler,hissedilen duygular kalır.Didem Madağı seviyorum,yazdığı her cümleyi kendime yakın görerek okudum bu kitabını.Bir insan hislerini yeri geldi mi kızarak yeri geldi mi yorumlayarak ancak bu kadar güzel yazabilir,okuyuculara aktarabilirdi.Üzüldüğümse artık aramızda olmayışı,şiirlerine tutunarak içimizde yaşatıyoruz.

" Kırmızı ipekten bir çaput, Ah'lar ağacının kuru, verimsiz ama ümitkar dallarına bağlanmış.. Düğümü bağlayana göre sımsıkı ama kader o ya, düşer ağacın gölgesinden rengiyle.. Didem Madak'ın ayak uçlarında birikir.. Bir sürü renk, bir sürü kırmızı çaput bikirimi.. ve şair tüm bunları alır, kendisi olur Ah'lar ağacı, şiir olur.. umut olur.. okunur,kitap olur..
Anla der, çiçek yürekli şair.. sayfalar rakamlı, rakamsız..
Sayfalar kapanmayan bir yara gibi.

Beni anla. "

Mutlaka okunmalı..

4 /

Kitaptan 368 Alıntı

Nur-AL 
 21 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sağlam bir halatla çekiyorum acıyı kendime doğru..

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 55)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 55)
Ferah 
 09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tehlikeli sayılmam artık.
Kalbimi kalın bir kitabın arasında kuruttum"

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 66)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 66)
Nur-AL 
 10 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kâğıttan gemiler yaptım kalbimden
Ki hiçbiri karşıya ulaşmazdı.
Aşk diyorsunuz,
Limanı olanın aşkı olmaz ki bayım!

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 35)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 35)
Selin 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yeter ki sen beni
Hiç yazamayacağım bir romanın kollarına atma.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 73)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 73)
Nur-AL 
 15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan çıtır ekmeği ısırdığında,
Kırıklar dolar kucağına.
İşte orası umudun tarlasıdır.
Ve orada başaklar ağırlaştığında,
Sayısız ah dökülürdü toprağa.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 18)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 18)
Nur-AL 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir pardösüm bile oldu içinde kaybolduğum.
İnsan kaybolmayı ister mi?
Ben işte istedim bayım.
Uzaklara gittim
Uzaklar sana gelmez, sen uzaklara gidersin
Uzaklar seni ister, bak uzaklar da aşktan anlar bayım

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 36)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 36)

Kitap
Güzin Ablası kitaplar olan bir kızdım.
İçim sıkılmasa o kadar,
Tek bir satır bile okumazdım.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 17)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 17)
Nur-AL 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tam on gün oldu,
Gamzelerinden su içmiyor kuşlar.

Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 64 - Karınca Kumu)Ah'lar Ağacı, Didem Madak (Sayfa 64 - Karınca Kumu)

Kitapla ilgili 1 Haber

Edebiyat Nöbeti birinci yaşını, altıncı sayısıyla kutluyor
Edebiyat Nöbeti birinci yaşını, altıncı sayısıyla kutluyor Tam bir yıl önce Samsun’un Bafra ilçesinden dergi dünyasına merhaba diyen Edebiyat Nöbeti, birinci yaşını altıncı (Temmuz – Ağustos ) sayısıyla kutluyor.