Ahmed Arif Bir Mısra Dolu Maceram

8,5/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
186 gösterim
"Seni Melahat’in yanında gördüğüm ilk günden beri sevdana düştüm. Delin, divanenim. Korkmuyorum da seni sevmekten. Bu garip kişioğlu Ahmed yaşayacaksa, bilesin ki bu yalnız ve ancak senin aşkınla olur. Sen de şairsin. Halimden anlarsın. Aman diyeyim Leyla, bana kızmayasın. Seni incitmiş olmam, kahrolmama, gebermeme sebeptir. Sen yoksan halim beter ve korkunçtur.”

Bu romanda Türk şiirine damga vurmuş usta isim Ahmed Arif’in şairliğinin yanı sıra mücadelesi, inişleri, çıkışları ve aşklarına tanıklık edeceksiniz
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  117
 • ISBN:
  9786059315425
 • Yayınevi:
  Alakarga Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kevser Kapusuz 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ahmed Arif'i bir kitapta görmüştüm, adamın en sevdiği şiir kitabı 'Hasretinden Prangalar Eskittim'di. O zaman not almıştım kitabı. Hakkında biraz araştırma yapıp almaya karar verdim, ilk şiir kitabımdı; bu yüzden Ahmed Arif'in yeri bende ayrıdır. Bugün ise arkadaşımın elinde Ahmed Arif'in bu biyografisini görünce hızlıca elinden aldım ve 'Bugün okuyup yarın getireceğim.' dedim. Bir saatte bitirdiğim akıcı ve yalın bir dille yazılmış olan bu kitapta, Orhan Veli ile Ahmed Arif'in yaptığı fayton gezintilerini o kadar kıskandım ki, en sevdiğim iki şair bir arada... Kitabı okuyanlar bilir Aytek isminden nefret ettim. :)

Derins 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Festivalde yan çadırımda okuyan bir adam sayesinde tanışmıştım Eser ile... dayanamadım Ahmed Arif dedim nasıl bir sevinç mutluluktu bu. Türkçe öğretmeni olan komşum bana hediye etti kitabı , o kadar sevindim ki Ahmed Arif benimle idi. Bir solukta ama bir o kadar da etkileyici olan hayatı , Leyla’sı Aşkı... çok etkiledi.. herkes okusun bu güzel yürekli adamı, yüreğinizde hissedeceksiniz...

Kitaptan 7 Alıntı

Muzaffer Akar 
 15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Beni yıllardır sevemeyen Leyla ne çabuk başka birini yine hemen evlenecek kadar seviyordu? Kişi, kendisini seveni en çok sözleriyle yaralardı. Leyla dünyanın en güçlü silahını kullansa, bu denli canımı yakamazdı. Kim bilir o satırları ne kolay yazmıştı. Canımı, ruhumu bedenimden söktü, aldı. Oysaki bilmediği ve tahmin edemediği bir gerçek vardı: Onu en güzel ben severdim.

Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 100)Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 100)
Muzaffer Akar 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nazım'ın şiirlerinin beni bağlayan bir yapısı vardı. Okumasam olmazdı. "Sesini Kaybeden Şehir" diye bir şiiri vardı. Şöyle diyordu orada:
"Cadde boş,
Bomboş,
Cebim gibi."
Bu şiire aşık olmuştum.

Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 20)Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 20)
Muzaffer Akar 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şiirlerimin akıbeti konusunda da özgün davranmaya başladım. Kaynağımı bulmuştum. Koca bir Anadolu, doğduğum coğrafya; dağları, nehirleri, çıplak ayaklı çocukları, gelmiş geçmiş medeniyetleri ile önümde serili duruyordu.

Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 40)Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 40)
Muzaffer Akar 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazdıklarım gecede en az on sayfayı buluyordu. Elbette kimi kaliteliydi kimi değildi. Sonradan o şiirlerim yavaş yavaş, hayatımda derin izler bırakarak yitti gittiler. Her biri bir kızda kaldı. Geri vermediler, alamadım da...

Lisenin birinci sınıfında bir şiir yazdım. O şiirim hala saklı durur, şansına bugünlere gelmiştir. Şöyle bitiyordu:

"Ve bir mavi şarap gözlerindeki
Musiki gölgelerinde yorgun
Sen hep öylesine güzel sevdalım
Ben sana Allahsızcasına vurgun"

Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 32)Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 32)

Ay Karanlık
Maviye
Maviye çalar gözlerin,
Yangın mavisine
Rüzgarda asi,
Körsem,
Senden gayrısına yoksam,
Bozuksam,
Can benim, düş benim,
Ellere nesi?
Hadi gel,
Ay karanlık...

Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 47 - Metis Yayınları)Ahmed Arif, Mazlum Alptekin (Sayfa 47 - Metis Yayınları)