Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk

9,4/10  (5 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
267 gösterim
"En korkunç masallar bile beni, sadece birkaç yıl sonra yüzleşeceğim canavarlara, defalarca ölümün kıyısından dönmeye veya hayatımı kurtaran canavar kılığındaki kahramana karşı hazırlayamazdı."

En karanlık dönemler, insan doğasının en kötü yanlarını olduğu kadar en iyilerini de açığa çıkarabilir. Leon Leyson işte böyle bir dönemi tecrübe etti. Evinden zorla koparılıp önce gettoya, sonra da toplama kampına gönderildi. Ailesinden aylarca ayrı kalıp hiçbir çocuğun yaşamaması gereken şeyler yaşadı. Ama ondan asla alınamayacak bir şeyi vardı: Hayatta kalma isteği. Ve biri, bir Nazi, ona umudun beklenmedik biçimde ortaya çıkabileceğini gösterdi. Bu Nazi, Oskar Schindler'di ve "listesi" Nazi ağına yakalanmış Leon gibi binden fazla Yahudi için, hayatta kalmak anlamına gelecekti.

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk umuda dair benzersiz bir hatırat ve geleceği yaşayamamış olanları anma adına bir çağrı…

"Leon Leyson olağanüstü bir insan ve yetenekli bir öğretmendi. Gelecek nesillere ilham olsun diye koruyacağımız deneyimlerini USC Soykırım Vakfı'na aktardığı için Leon'a her zaman minnettar kalacağım. Onsuz dünya eskisi gibi olmayacak ama sözlü şahitliğinin yanında bir de bu hatırat olduğu için şanslıyız."
-Steven Spielberg, Schindler'in Listesi'nin Akademi Ödüllü yönetmeni-

"Bu hikâyelerin anlatılması çok önemli. Hepsinde hüzünlü bir benzerlik olmasına rağmen Soykırım çocuklarının her biri benzersiz. Kalbim, sandığın üzerindeki küçük çocuk için sızlıyor ama bu unutulmaz hikâyeyi anlatmak için hayatta kaldığı için de sevinçle atıyor."
-Lois Lowry, Newbery Ödüllü yazar-

"Çok etkilendim, kitabı elimden bırakamadım. Leyson'ın anıları beni sırf Yahudi olduğumuz için çocukluğumuzun çalındığı; bir anda yok edilecek, işkence görecek, cinayete kurban gidecek devlet düşmanlarına dönüştüğümüz başka bir zaman ve dünyaya götürdü. Oskar Schindler tüm dünyaya, tek bir kişinin de fark yaratabileceğini öğretmişti… Leon Leyson da hayatını ve anılarını dünyayla paylaşarak tam olarak bunu yaptı."
-Rena Finder, Schindler'in bir diğer "çocuğu"-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786053437222
 • Orijinal Adı:
  The Boy on the Wooden Box
 • Çeviri:
  Gökçenur Şehirli
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
fazi 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yahudi Soykırımını ve Getto kamplarında neler yaşandığını az çok birçoğumuz biliyoruz.. Bu döneme ait sayısız kitaptan en iyilerini okuduğuma inanıyorum, ve Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk da bu kitaplardan biri kesinlikle. Schindler'in Listesi'ni okurken Leon Leyson adına da aşinaydım. Ve bu kitabı görünce mutlaka okumam gerektiğini düşündüm. Leon Leyson'ın anlattıkları, tüm Yahudilerin başından geçenlere daha fazla ışık tutuyor. Soykırımın acı bilançosunu da gözler önüne seren kitap, fotoğraflar ve Schindler'in Listesi ile bitiyor. Leyson'ın çocukluktan yaşlılığına kadar birçok fotoğrafını da barındırıyor.