Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk

9,4/10  (5 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
257 gösterim
"En korkunç masallar bile beni, sadece birkaç yıl sonra yüzleşeceğim canavarlara, defalarca ölümün kıyısından dönmeye veya hayatımı kurtaran canavar kılığındaki kahramana karşı hazırlayamazdı."

En karanlık dönemler, insan doğasının en kötü yanlarını olduğu kadar en iyilerini de açığa çıkarabilir. Leon Leyson işte böyle bir dönemi tecrübe etti. Evinden zorla koparılıp önce gettoya, sonra da toplama kampına gönderildi. Ailesinden aylarca ayrı kalıp hiçbir çocuğun yaşamaması gereken şeyler yaşadı. Ama ondan asla alınamayacak bir şeyi vardı: Hayatta kalma isteği. Ve biri, bir Nazi, ona umudun beklenmedik biçimde ortaya çıkabileceğini gösterdi. Bu Nazi, Oskar Schindler'di ve "listesi" Nazi ağına yakalanmış Leon gibi binden fazla Yahudi için, hayatta kalmak anlamına gelecekti.

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk umuda dair benzersiz bir hatırat ve geleceği yaşayamamış olanları anma adına bir çağrı…

"Leon Leyson olağanüstü bir insan ve yetenekli bir öğretmendi. Gelecek nesillere ilham olsun diye koruyacağımız deneyimlerini USC Soykırım Vakfı'na aktardığı için Leon'a her zaman minnettar kalacağım. Onsuz dünya eskisi gibi olmayacak ama sözlü şahitliğinin yanında bir de bu hatırat olduğu için şanslıyız."
-Steven Spielberg, Schindler'in Listesi'nin Akademi Ödüllü yönetmeni-

"Bu hikâyelerin anlatılması çok önemli. Hepsinde hüzünlü bir benzerlik olmasına rağmen Soykırım çocuklarının her biri benzersiz. Kalbim, sandığın üzerindeki küçük çocuk için sızlıyor ama bu unutulmaz hikâyeyi anlatmak için hayatta kaldığı için de sevinçle atıyor."
-Lois Lowry, Newbery Ödüllü yazar-

"Çok etkilendim, kitabı elimden bırakamadım. Leyson'ın anıları beni sırf Yahudi olduğumuz için çocukluğumuzun çalındığı; bir anda yok edilecek, işkence görecek, cinayete kurban gidecek devlet düşmanlarına dönüştüğümüz başka bir zaman ve dünyaya götürdü. Oskar Schindler tüm dünyaya, tek bir kişinin de fark yaratabileceğini öğretmişti… Leon Leyson da hayatını ve anılarını dünyayla paylaşarak tam olarak bunu yaptı."
-Rena Finder, Schindler'in bir diğer "çocuğu"-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786053437222
 • Orijinal Adı:
  The Boy on the Wooden Box
 • Çeviri:
  Gökçenur Şehirli
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
fazi 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yahudi Soykırımını ve Getto kamplarında neler yaşandığını az çok birçoğumuz biliyoruz.. Bu döneme ait sayısız kitaptan en iyilerini okuduğuma inanıyorum, ve Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk da bu kitaplardan biri kesinlikle. Schindler'in Listesi'ni okurken Leon Leyson adına da aşinaydım. Ve bu kitabı görünce mutlaka okumam gerektiğini düşündüm. Leon Leyson'ın anlattıkları, tüm Yahudilerin başından geçenlere daha fazla ışık tutuyor. Soykırımın acı bilançosunu da gözler önüne seren kitap, fotoğraflar ve Schindler'in Listesi ile bitiyor. Leyson'ın çocukluktan yaşlılığına kadar birçok fotoğrafını da barındırıyor.

İlay Yüksel 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İkinci Dünya savaşı ve Yahudi soykırımına dair okuduğum onca kitap arasında en etkileyici olanlarındandı; belki gerçek bir hikaye olmasından, belki de toplama kamplarından birini henüz ziyaret etmiş olmamdan... Schindler'in kurtardığı 1200 Yahudi arasından yalnızca biri Lieb. Schindler'in 1200 kişi arasında, yıllar sonra bile ismiyle hatırladığı bir çocuğun dilinden İkinci Dünya Savaşı. Schindler'in fabrikasında, 10 yaşında olduğu için, ahşap bir sandık üzerinde çalışan, ölümün teğet geçtiği bir çocuğun dilinden...

maviş gündoğdu 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ahşap sandık üzerindeki çocuk #okudumbitti
Yine bir ortak okuma ile @aysefebulent 'in secimi ahşap sandık üzerindeki çocuğu okuduk. Gerçek bir yaşam öyküsü,yahudi soykırımı,yaşam savaşı veren çocuklar.Onlardan birisi Leon Leyson. Bir çocuğun yaşamaması gereken herşeyi fazlasıyla yaşamış, sevdiklerini kaybetmiş, kamplarda geçen yıllarını gömüp kendine yeni bir hayat kurmuş bir kahraman. Schindler inanılmaz zekası ve hileleriyle bir-çok kişinin hayatını kurtarıyor. Hayatlarını kurtarıyor ama o insanlar için hayat hicbir zaman eskisi gibi olmayacağını anlatıyor bu kitap. Savaş, soykırım tarzı kitapları sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

Seher 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her savaşın ardında hayatta kalanların kaleme aldığı yaşanmışlık öyküleri aslında günümüz insanlarına ders verir nitelikte kitaplardır. İşte bu kitapta öyle... Oskar Schindler gerçek bir kahraman kesinlikle okumalısınız...

Kitaptan 7 Alıntı

fazi 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Leon Leyson - Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk
"İlerleyen günlerde trenin Belzec isimli bir kampa gittiği haberini aldık, rivayetlere göre insanlar bu kampta gaz odalarında zehirleniyordu. Tsalig, gaz odasında ne kadar nefesini tutabilir acaba?"

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson (Sayfa 95 - Pegasus Yayınları)Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson (Sayfa 95 - Pegasus Yayınları)
fazi 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Leon Leyson - Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk
"Tecrübelerimize de güvenemeyeceksek güvenecek başka ne kalıyordu ki?"

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson (Sayfa 33 - Pegasus Yayınları)Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson (Sayfa 33 - Pegasus Yayınları)
fazi 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Leon Leyson - Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk
"Hayat, derdin tasanın olmadığı, hiç bitmeyecek bir yolculuk gibiydi benim için. İşte bu yüzden, en korkunç masallar bile beni, sadece birkaç yıl sonra yüzleşeceğim canavarlara, defalarca ölümün kıyısından dönmeme veya hayatımı kurtaran canavar kılığındaki kahramana karşı hazırlayamazdı."

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson (Sayfa 15 - Pegasus Yayınları)Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson (Sayfa 15 - Pegasus Yayınları)
İlay Yüksel 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Temiz, şık giyimli, vızır vızır oradan oraya koşturan insanlara bakakalmıştım. Öyle normal, öyle mutlu görünüyorlardı ki... Bizim hepi topu bir kaç sokak ötelerinde ne acılar çektiğimizi bilmiyorlar mıydı? Nasıl bilmezlerdi ki?

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon LeysonAhşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson
İlay Yüksel 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tüm imkansızlıklara rağmen başarmıştık işte. Çelişkilerle dolu, karmaşık bir adam olan Oskar Schindler mucizevi bir şekilde yaklaşık 1200 Yahudi'yi neredeyse kesin bir ölümden kurtarmıştı...

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon LeysonAhşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson
İlay Yüksel 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tek bir insanın bile kötülüğüne karşı durup dünyada bir fark yaratabileceğini ispatlamış oldu.

Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon LeysonAhşap Sandık Üzerindeki Çocuk, Leon Leyson