Aile Çay Bahçesi

7,6/10  (83 Oy) · 
195 okunma  · 
58 beğeni  · 
1.919 gösterim
Müzeyyen. Annesinin kuzusu. Babaannesinin biriciği. Babasının... Sa-hi ben babamın neyiydim? Bütün bu hikâyenin içinde benim rolüm neydi, diye düşündüm hep. Benim repliklerimi kim yazmıştı, mizansenlerimi kim belirlemişti? Sahneye hangi taraftan gireceğime, uslu kızı oynarken neler giyeceğime, içimdeki kötülüğü kusmaya başladığımda nelerden soyunacağıma kim karar vermişti? Okuduğum bütün kitaplarda beni bana anlatacak bir karakter arardım. Dinlediğim radyo oyunlarından, izlediğim filmlerden bir cümlecik çalmaya çalışırdım. Saatçi Nejat Bey ile ev hanımı Meral Hanım'ın kızı Müzeyyen'i bana anlatabilecek bir cümle.

Yekta Kopan'ın yeni romanı Aile Çay Bahçesi'nin, çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahramanı var: Müzeyyen... Aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden bir kadın... Kopan'ın romanı, güçlü, okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750731907
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Akıcı bir sohbet gibiydi, beni kısmen çocukluğuma götürdü. Geçmişteki ev halleri, otobüs seyahatleri, yazlık maceraları benim kuşağımın hikayeleriydi. Anlatıcı olarak gördüğümüz Müzeyyen'in iç dünyasında yaşadıklarını, psikolojisini, hayata tutunamayışını ve romanın sonunda babası ile hesaplaşmasını ilgiyle okudum. Romanın ilerleyen safhalarında iki kız kardeşin ve babanın içi dünyalarındaki sorunlarını keşfediyoruz ve aileyi ayakta tutan annenin ölümünden sonra tamamen sorunlarıyla dağılan bireyleri görünce bir annenin belki de daha doğrusu aile olabilmenin önemini bir kez daha anlıyoruz. Müzeyyen gerçekten ilginç bir karakter, kardeşin dünyaya gelmesiyle kıskançlık ötesi bir ruh haline bürünmesi, nefretle yaşaması çok normal olmayan bir durum ki yazar karakterin iç dünyası ile okuru etkilemeyi başarıyor. İnsanların basitliği, iki yüzlülükleri de güzel tespitlerle ifade ediliyordu. Kitabın bir kentte okulda öğrencilere satın aldırılıp sonra toplanmasına sebep gösterilen iki sayfada geçen cinsellikle ilgili bölümlerde erkek tanımlaması, erkeye biçilen rol bence on numaraydı. İlk defa Yekta Kopan'dan bir kitap okudum ve beğendim.

Ayten Ernaz Tiryaki 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğumun radyo tiyatrosu, gençliğimin çizgi film ve sinema seslendirme sanatçısı; çok iyi tanıdığım, bildiğim o aşina sesin, kitap yazarlığına güvenmeyip bu kadar geç kaldığım için üzüldüm...!Nasıl oldu da yazarlığını bu kadar geç keşfettim? Klasik " iki işi birden iyi yapamaz!" sendromu bence!

Evet, Yekta Kopan' ın okuduğum ilk kitabı. Ama son olmayacağından eminim, çünkü çok beğendim!

müzeyyen karakteri her ne kadar karamsar çizilmiş olsa da, anlattıkları o kadar hayatın içinden ki; doğallığı ve içtenliği sizi hikayenin içine çekiyor. Müzeyyen' in çocukluğunda yaşadığı travmalarının peşini bırakmayışı, bu sebeple hayatı kendine zindan edişi, dünyaya, insanlara küsüşü çok güzel resmedilmiş. Betimlemeleri çok canlı, dili çok akıcı...

kısacası, diğer kitapları ile tanışmak için sabırsızlanıyorum!

AYŞE ŞİMŞEK 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Okuduğum ilk Yekta Kopan kitabı. Kesinlikle övgüyü hak ediyor. Beklemediğim derecede güzel kurgulu ve akıcı bir roman.
Sadece benim düşünmüş olduğumu sandığım 'insan' tespitlerini barındırmasıyla beni hem şaşırtmış hem de yalnız olmadığımı hissettirmiştir.

Eda Vaz 
17 Şub 16:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar insanın beynine öyle bir kazınır ki izi hep kalır . Aile Çay Bahçesi beynime değil kalbime kazındı . Her sayfasi, her cümlesi ...

ozge 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yekta Kopan'ı televizyondan tanıyordum ama yazar olarak yeni keşfettim. Okuduğum ilk kitabı. Yazım tarzını beğendim, diğer kitaplarını da okumak istiyorum. Erkek gözüyle baba- kız ve kızkardeşler arasındaki ilişki çok güzel betimlenmiş. Ailenin önemini , kızlar için kahramanı olan babalarının nasıl hayatlarını etkilediğini kısa,öz anlatmış.Müzeyyen her ne kadar karamsar bir kahraman olsa da hikaye oldukça naif ve akıcı anlatılmış. Okullarda yasaklanmasını pek anlayamadım. Son dönem yayınlanan gençlik kitapları ile kıyaslandığında içindeki cinsellik taşıyan öğeler abartılı değildi.

Evren Erarslan 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yekta Kopan'ı çok istememe rağmen önceden okuyamamıştım. İlk olarak bu kitap ile başladım. İlk izlenimim çok akıcı insanı yormayan bir dili var. Samimi geliyor. Beylik laflardan uzak, çarpıcı cümleler dikkat çekiyor. İkinci olarak ve en çok sevdiğim özelliği ise kitabın kurgusu oldu. Bir olayın başka olayla bağlanma durumunu her bölüm başında görüyorum. Böyle kısımlar olayları o kadar güzel bağlıyor ki sonuna gelebilmek için can atıyorsunuz. Öykü ise klasik olmasına rağmen kadınların gözünden bakabildiği için çarpıcıydı. Kısacası net biçimde tavsiye ediyorum.

sezen 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabı üç saatte bitirdim. Zaten fazla kalın değil. Müzeyyen adlı karamsar karakterimizin aileyle ve kendisiyle olan hesaplaşması anlatılıyor. Kitapta güçlü bir olay örgüsü yok. Yaşamaya, karşı durmaya, konuşmaya cesareti olmayan karakterin iç konuşmaları var sürekli. Oğuz Atay'ın deyimiyle cesareti sadece kendi kafasında yaşayanlardan... Dikkat çekilen bir nokta da aile olmanın ya da kendi seçimimizden kaynaklanmayan kan bağının yine de hayatımızı temelinden etkilemesi. Ne olursa olsun yalnız çocukluğunuza dönerseniz, nereye giderseniz gidin çocukluk anıların tutsağısınızdır...

Irem 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yekta Kopan'in okudugum ilk kitabiydi.Yazarin kalemini ve betimlemelerini cok sevdim.Cok akici ve sizi icine alan bir kurgusu var.Muzeyyen isimli ana karakterin aile fertleri ile ve cocukluguna dair yasadiklarinin gecmisi ve simdiki durumu anlatilmis.Okuyun derim, keyifli bir kitap

Bahar Acar 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Öyküleriyle tanıdığımız usta kalem, bu kez bir romanla karşımızda. Mutsuz bir ailenin hikayesine konuk oluyoruz, anlatıcımız Müzeyyen’le. Müzeyyen kırgın, bu yüzden hırçın bi’ kadın. Romanı okudukça onun neden böyle olduğunu anlıyoruz. Ama bir de madalyonun diğer yüzü var ki yazar bizi şaşırtmayı başarıyor bu noktada.
Roman bölümleri adlandırılmış. Birkaç bölüm olanlar anlattıktan sonra“Çıkan Bölümün Özeti” başlıklı bölümler var ki çarpıcı olmuş. Hayatından çıkan iki önemli kişinin ardından yazılmış bu bölümler. Ve tabii bir de “ Kalan kısmın özeti” bölümü var.
İnsanın kendisiyle yüzleşmekten korkmaması gerektiğinin; konuşulmadan hiçbir sorunun çözülemeyeceğinin zaman zaman sembollerle (özellikle “Kırmızı Salyangoz” bölümü çok güzeldi bence) anlatıldığı güzel bir roman.

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İçimi acıttı. Kendi dertlerimizle meşgulken diğerlerini görmek ne kadar zor oluyormuş. Allah kimseyi ailesiz bırakmasın temennileriyle okudum bu kitabı. Tavsiye ederim. Hem çok akıcı hemen bitiyor. Yazarın üslubu da çok hoşuma gitti. Diğer kitaplarını da merak ettirdi aile çay bahçesi bana.

Üstelik kitabın adı içeriğiyle inanılmaz örtüşmüş. İsimsiz olarak yazılmış olsaydı bu kitap ve ismini ne koymak istersin diye sorsalardı bana "aile çay bahçesi" derdim. Tek beğenmediğim yer kitabın sonuydu. Okumayanlar için bahsetmeyeceğim ama muallakta bırakılan şeyler hoşuma gitmiyor. Genel itibarıyla beğendim.

3 /

Kitaptan 47 Alıntı

mavera 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ağaç değil onun adı; zeytin, çınar, elma, kavak... Kuş değil onun adı; güvercin, serçe, karga, saka...
İnsan değil bizim adımız; yalancı, katil, ikiyüzlü, rezil..

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 74)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 74)
mavera 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başka çocukların anneleri üst baş kirleten oyunlara kızardı ama babaannem hiç ses çıkarmazdı. "İyidir toprağı avuçlamak," derdi,
"toprağı seven, insanı da sever."

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 73)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 73)
morun kızı 
10 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Böyledir zaten, çocukluk, utanılacak sayısız anın birikimidir.

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 24)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 24)
Bahar Acar 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Oysa yağmurda ıslanmanın verdiği huzur hiçbir şeyde yoktur. İnsan olmaktan utanmadığın tek andır, ağaçlar gibi, çiçekler gibi, köpekler, kuşlar, kediler, bildiğin bilmediğin bütün hayvanlar gibi ıslandığın an. Doğanın bir parçası olduğunu hissedersin. Manzaraya dışarıdan bakan kibirli insanlardan uzakta, o manzaranın bir parçası olursun. Irkının kendini beğenmişliğini unutur, bir böcek kadar özgür, sunarsın kendini doğaya. Yalan yoktur o anda. Aldatma yoktur. İki kuruşluk hesap için bin kazık atan dostlar, uçkurunun derdine düşmüş babalar, hayatını altüst eden kardeşler yoktur. Yağmur damlaları vardır sadece. Bir de sen."

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 63 - Can Yayınları)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 63 - Can Yayınları)
Bahar Acar 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ağaçları, kuşları adıyla bilmeyen bütün insanlara okkalı bir küfür savurdum içimden. Ağaç değil onun adı; zeytin, çınar, elma, kavak…Kuş değil onun adı; güvercin, serçe, karga, saka…
İnsan değil bizim adımız; yalancı, katil, ikiyüzlü, rezil…"

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 63 - Can Yayınları, ekitap)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 63 - Can Yayınları, ekitap)

bizim kuşağın anneleri
Küçüktü elleri. Çamaşır suyu kokardı. Bütün gün evi temizlerdi. Sabah erkenden kalkıp başlardı çalışmaya. Önce kahvaltı hazırlayacak. Kocasını işe, kızını okula gönderecek. Sonra bitmek bilmez temizliğe girişecek; odalar, banyo, tuvalet, camlar, kapılar, halılar, fayanslar... Günaşırı beyazları kaynatacak, renklileri soğuk sudan geçirecek. Arapsabunu. Çamaşır suyu. Sonra bir de soğan var, gözyaşlarıyla doğranan soğan. Öğleye ayrı yemek, akşama mutlaka üç çeşit; tencere-tava hep ayna gibi parlak olacak, baktı mı kendini görecek.

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 15)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 15)
mavera 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Oysa yağmurda ıslanmanın verdiği huzur hiçbir şeyde yoktur. İnsan olmaktan utanmadığın tek andır, ağaçlar gibi, çiçekler gibi, köpekler, kuşlar, kediler, bildiğin bilmediğin bütün hayvanlar gibi ıslandığın an. Doğanın bir parçası olduğunu hissedersin. Manzaraya dışarıdan bakan kibirli insanlardan uzakta, o manzaranın bir parçası olursun..

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 74)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 74)
mavera 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir hatayı başka bir hatayla örterek geçecekti ömrüm..

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 108)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 108)
morun kızı 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kötü olmak, iyiymiş gibi davranan bir sahtekar olmaktan daha kötü değil.

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 76)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 76)
morun kızı 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O tadına doyum olmaz bir şiirdi, bense taslak halinde bir roman.

Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 105)Aile Çay Bahçesi, Yekta Kopan (Sayfa 105)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Yekta Kopan’ın kitabı toplatıldı!
Yekta Kopan’ın kitabı toplatıldı! Bolu valiliği ‘Okuyorum’ projesi kapsamında lise öğrencilerine dağıtılan Yekta Kopan’ın ‘Aile Çay Bahçesi’ kitabını, “cinsel içerikli” ifadelere yer verildiği iddiasıyla toplatıp dağıtımıyla ilgili soruşturma başlattı.